Valinin azarladığı öğretmen hayatını kaybetti

Kodla Büyü
Sabah okulda eylem yaptık ilk derse girmedik.
bana kalırsa vali istifa edene kadar eylem olmalıydı.
Sınıfa girdiği zaman,Cumhurbaşkanı bile öğretmenden sonra gelir.

Yazı devriminden sonra(1928),Atatürk'ün kara tahta başındaki resmi görülünce,O'na "başöğretmen" denilmeye başlanmıştı.
Aslında,adlandırmada geç kalınmıştı.
Kurtuluş Savaşı'ndan hemen sonra,bir İstanbul gazetecisi kendisine şöyle bir soru yöneltmişti:
-Yurdu kurtardınız.Şimdi ne yapmak istrerdiniz?
Hiç duraklamadan şu cevabı vermişti:
-Milli Eğitim Bakanı olarak Türk Kültürünü Yükseltmeye çalışmak,en büyük amacımdır.
Ondan sonra Atatürk nerede görünse,mutlaka orada bir okula girer,öğretmen ve öğrencilerle konuşurdu.
Birgün Atatürk'ün yolu köy okuluna düştü.Tek sınıflı okulda bir genç öğretmen ders veriyordu.
Atatürk sınıfa girince,öğretmen kürsüsünü terk etti.
Atatürk:
-Hayır,yerinizde oturunuz ve dersinize devam ediniz,dedi.Eğer izin verirseniz,bizde sizden faydalanmak isteriz.
Sınıfa girdiği zaman,Cumhurbaşkanı bile öğretmenden sonra gelir.

sonuna kadar destekliyorum. Avrupa ve Amerika bu sorunu çoktan aştığından bizden yıllarca sene ilerdeler.

:+1:
rohun' Alıntı:
Bu ülkenin başına ne geldiyse şekilcilikten geldi. İdeoloji değişti bağnazlık değişmedi. Şimdi sorsan başörtüsü yasağına ateş püskürür.. Ama şekilciliği kendisi yapar. Samimiyetsiz insanları sevmiyorum.. Ne yazıkki benimde başıma geldi . Benden yardım isteyen ilçe Milli eğitim müdürünün bilgisayar işini yaptım. Kravatsız makam odasına girdim diye beni azarlamaya kalktı.. ! hafta geçmedi servest kıyafet eylemi başladı. Sonra baktım yanında müdürler kravatsız eylemi destekliyolar. Bana bi hafta önce yaptığı davranışı hatırlatıp vrdim lafını. Uygun bi dille bi güzel söyledim rahatladım :D

Vlm42j.jpg

öğretmene verilen değer..
daha doğrusu insana verilen değer..

düşünün bir vali başörtülü bir bayana başörtüsünden dolayı hakaret etse o bayanda kalp krizi geçirip ölseydi medya ve siyaset ne hale gelirdi o valinin hali ne olurdu. bırakın istifayı sokakta dolaşamazdı. her gün medyada haber olur mitingelrde konu olurdu. şimdi madem serbest kıyafeti bu hükümet onay verdi valiye ne halt yemek düşüyor. yada vali sıkıysa başörtlü öğretmenlere hakaret etsin de görelim. işi o kadar kutuplaştırdık ki. size olursa başka bize olursa başka

Arkadaşlar madem şekilcilikte değiliz,madem kimse takılmıyor şekile niye bu kadar üsteliyorsunuz.Bırakın uğraşmayın,çok mu kötü bir şey takım elbise giymek,düzgün saç kesimi,sakal kesimiyle yaşamak.Takım elbise bizim toplulumuzda saygı göstergesidir.Sokakta yanınızdan biri takım elbiseliyse geçse ,bir başkası da sizin istediğiniz rahatlıkta geçse aynı ön izlenimleri mi oluşturur? Bir soru evlenirken veya özel günlerde,törenlerde,gösterilerde niye takım elbise giyilir? Cevap verir misiniz ? Bu o işe saygınn göstergesidir.Burada ciddi,düzenli iş yapıldığının göstergesidir.Sizin için sadece şekilcilik gibi görünse de bu ortamın ciddiyetini gösterir.Size olan yaklaşımın seviyesini yükseltir.Otobüste bir serbest kıyafetle uzat para bir de takım elbiseyle uzat , birinde kardeşim derler diğerinde beyfendi derler.Her neyse takım elbisenin,düzenli saç ve sakal kesimin toplum üzerindeki etkisinden bahsetmek mantıksız kanımca.
Bence kendimizi sıradanlaştırdıkça öğretmenliğin saygınlığını azaltıyoruz hep birlikte.Bazen sadece o giyiminiz için bile bir öğrencinin hayalini süsleyebilirsiniz.O temiz düzenli,tam tıkır duruşunuzla bile bir çok kişiyi etkileyebilirsiniz.Ben şekilci olduğumu düşünmüyorum.Askere duyulan saygı,doktora duyulan saygı,polise duyulan saygı kişiliğe değil üniformayadır.Öğretmenlere duyulacak saygı bilgi birikimine,konuşmasına,saçına,sakalına,giyimine kısacası her şeyinedir bence.Bu yüzden çok bilgili olup üzerine düzenli duruşunuzla niye saygınlığınızı arttırmıyorsunuz ki.Çok bilgili olup da özensiz durup seviyenizi sabit tutuyorsunuz.Bu yüzden ben çok bilgiliyim benim öğretmenliğime saygı duyulsun gerisine karışmasın demek kesinlikle hatadır.Öğretmen her şeyiyle düzenli olmalıdır...
Hadi hepsini geçtim sen ülkendeki insanlara güveniyor musun ? Öğrencilere kıyafet serbestliği getirildi kız öğrencilerin giydiklerinden bizler utanıyoruz.
Öğretmen camiası tabi ki bilinçlidir fakat buna herkesi katamazsın.Emin ol bu serbestliği ideolojik,sosyolojik yönden birçok saptıracak insan var.Kıyafet ,saç,sakal çoğu zaman kişilerin karakterleri hakkında ön yargı oluşturur.Öğretmenin top sakallı gelmesi,küpe takması veya değişik saç kesimi ve giyeceği desenli,ilginç kıyafetler onun öğretmenliğini geri plana itme riski vardır.Kimisi dini bir terimli yazılı gömlekle gelir, kimisi Atatürk,kimisi sakalı komple uzatır,kimisi top sakal bırakır.Bunlar öğrencileri de öğretmen ortamını da gereksiz yere oyalayacak tartışmalara,olayların çıkmasına yol açabilir.
He bunlar benim endişelerim.Hiç bir sendikaya üye değilim.Getirilecek serbestliğe de karşı değilim.Zira beni ilgilendirmez gelse bile ben takım elbise,saç sakalımı eskisi gibi düzenli tutacağım.Sadece serbestlik gelirken sınırları da beraberinde getirmeli.Bu gün şekilcilik derler.Yarın baktılar zaten rahatlar sırf ideolojisini ,sosyal sınıfını göstermek için kılık kıyafetini kullanacak çok kişi var bunu da unutmayın.Bu gün baş örtüsü geldi diye bir çok öğretmen bir birine ön yargılı davranabiliyor.Bunu herkes için 4söylemiyorum.Öğretmenler odasında şahit olduğum bir olay,baş örtüsünün serbest olduğu ilk gün:Bunlarda 4 gözle bekliyorlarmış sanki ırzına geçtiler hemen kapatmışlar başlarını...İnşallah gelecek serbestlikler sizin dediğiniz gibi öğretmenliğin önüne geçmez,sosyolojik,ideolojik görüşleri yansıtıp eğitim-öğretime engel teşkil etmez.Benim endişelerim bunlar.Umarım doğru aktarabilmişimdir.Bu arada şekilcisiniz kelimesini söyleyenlere de hiç yakıştıramadım.İnsanları tanımadan anlamadan kesinlikle yaftalamayın.Siz öğretmensiniz yakışmaz.
Bu arada öğretmen arkadaşımızın ailesinin Allah yardımcısı olsun,başımız saolsun.Gönül isterdi ki 2 tane çapıt parçası için böyle olaylar olmasın...

Kod:
Kıyafet ,saç,sakal çoğu zaman kişilerin karakterleri hakkında ön yargı oluşturur.Öğretmenin top sakallı gelmesi,küpe takması veya değişik saç kesimi ve giyeceği desenli,ilginç kıyafetler onun öğretmenliğini geri plana itme riski vardır.Kimisi dini bir terimli yazılı gömlekle gelir, kimisi Atatürk,kimisi sakalı komple uzatır,kimisi top sakal bırakır.Bunlar öğrencileri de öğretmen ortamını da gereksiz yere oyalayacak tartışmalara,olayların çıkmasına yol açabilir.

sayın hocam bunlar sizin endişeleriniz ancak bence yersiz endişeleriniz. bir yıldan fazladır okullara serbest kıyafetle gidiyoruz. endişelenecek, abes karşılanacak bir olayla ben karşılaşmadım karşılaşanın da olmadığını düşünüyorum. çünkü bunlar öğretmen nasıl giyinmesi gerektiğini bilir. 10000 de 1 olabilecek bir olumsuz ihtimalden ötürü 10000 kişiye bir kararı dayatmamak gerekir

olayda kıyafet tartışması yapan arkadaşlar. takım elbise giysen vali senin tipini beğenmez yine birşey bulup azarlardı. boşuna tartışmaya gerek yok.

Valinin yaptığı yanlış.bir şey diyeceksen çek kenara öyle söyle yada haber gönder.Vali hiçbirşeye karışamaz mantığıda yanlış o ilin sorumlusu validir yasalar çerçevesinde her şeye karışır.Doğrusu budur.
Öğretmen genel ahlak ve toplum kurallarına göre giyinmelidir.Başörtüsü takabilmeli veya sakal bırakabilmelidir.
Birilerinin gözleri bundan rahatsız olacak diye kimse buna karışmamalı.
Bunu saptırcak insanlara gelince ,yıllarca bu olmadımı mini etekle ,dekoltelerle,vücut hatlarını belli eden pantollarla derse girerken bu konular saptırılmış olmuyormuydu.
O zamanlar herkes bunu normal görüyordu bir şey dersen yobaz oluyordun.

Kara Kule 61' Alıntı:
Valinin yaptığı yanlış.bir şey diyeceksen çek kenara öyle söyle yada haber gönder.Vali hiçbirşeye karışamaz mantığıda yanlış o ilin sorumlusu validir yasalar çerçevesinde her şeye karışır.Doğrusu budur.
Öğretmen genel ahlak ve toplum kurallarına göre giyinmelidir.Başörtüsü takabilmeli veya sakal bırakabilmelidir.
Bunu saptırcak insanlara gelince ,yıllarca bu olmadımı mini etekle ,dekoltelerle,vücut hatlarını belli eden pantollarla derse girerken bu konular saptırılmış olmuyormuydu.
+1 :alkis:

Kara Kule 61' Alıntı:
olayı saptıran öncelikle sen olmuşsun. ölen öğretmenin üstünde gömleği var ceket yerinede mont almış kulağında küpesi yok, saçı uzun değil sakal traşınıda olmuş. şimdi bunun gibi görüşü ne olursa olsun binlerce öğretmen derse giriyor. sırf solcu diye tepki göstermek istemiyorsunuz. geçmişte solcuların başörtüye bakışıyla sizin şimdiki olaya bakışınız arasında hiç bir fark yok. esas soru şu 657 devlet memurları kanunundaki kılık kıyafet yönetmeliğini hükümet neden yeni bir düzenleme getirmedi. olayları kıvırarak sağa sola saptırmanın anlamı yok. bu öğretmenimizin kıyafeti normal bir kıyafettir ve kıyafetinden dolayı hakaret uğramıştır. ve bundan dolayıda kalbine yenik düşmüştür. hiç bir vali suçu ne olursa olsun öğretmen hakaret edemez. helede çocukların önünde bu vali suç işlemiştir.

Sayın hocam yazıma dikkatli bak herşey orda var zaten .sen yazıma göre değil kendi görmek istediğin gibi yazmışsın.Yazdıklarınla benim yazdıklarımın alakası yok... :)
Sen bu konuda ne istiyorsun ben açıkça olması gerekeni yazdım.Başörtüsü serbestmi olsun?

Kara Kule 61' Alıntı:
Sayın hocam yazıma dikkatli bak herşey orda var zaten .sen yazıma göre değil kendi görmek istediğin gibi yazmışsın.Yazdıklarınla benim yazdıklarımın alakası yok... :)
Sen bu konuda ne istiyorsun ben açıkça olması gerekeni yazdım.Başörtüsü serbestmi olsun?
burda en büyük suçlu hükümettir neden şimdiye kadar adam gibi kılık kıyafet yönetmeliği çıkarmadığındandır. vali eğer öğretmenlerin artık böyle kıyafet giydiğinden haberi yoksa o koltukta oturmasın. valinin o ilde yapacağı daha önemli işler olmalı. şimdi sen diyorsun vali öğretmeni uyaracakmış? niye uyaracak böyle bir hakkı yok öğretmenin burada suçu yok. sendikanın eylem kararı var. varsa bir suç soruşturma açarsın. kimse kimseye fırça atamaz veya uyaramaz burası muz cumhuriyeti mi?

Böyle bi durum karşısında bile tek yumruk olamayan öğretmenler daha neler nelerle karşılaşır... Allah yardımcımız olsun.

böyle bir olayda birlik olamayan bizlere herşey müstehaktır 2 doktora saldırdılar hemen güvenlik tewdbirleri alında kimse doktor haketmiştir demedi birde bizim halimize bak sanane adamın görüşünden vs. sen meslektaşına yapılan olaya bak

Aman akpartinin valisine laf söyletme karakule aman, asla yanlış yapmış olamaz, öğretmen asla haklı olamaz.

ak partili olup sırf hükümetten diye valiye laf söyletmeyen öğretöenler umarım chp nin olduğu yerde chpli vali size aynı şekilde davranır.o zamanda çevrenizde chpliler olur kimse size aldırış etmez.valinin yaptığı ayıptır. ayıp her yerde ayıptır kiişiye göre değişmez.git sakalını kes gel demek.hakarettir.müdürün odasına geçersin öğretmeni çağırırsın olur biter.yenilmek mi,adaletli davranılşı siz yenilmeyi daha çok umursuyorsunuz aman iktadardan düşmeyin.

arkadaş şu kraldan çok kralcılar yalakalar şakşakcılar bizi bitiriyor
geçenler de vali bizim kuruma geldi
Allah ım bu nedir izdaham var resmen
karaktersiz adamlar nerdeyse önüne atlayacaklar valinin tepelesin diye
adama peygamber muamelesi yapıyorlar şaştık kaldık
e vali de demiyor bu ne diye ya hoşuna gidiyor ya da kendini gerçekten peygamber zannediyor az zorlasan uçtuğunu iddia eder
eh bu ruh halinde olan birinden de her şey beklenir

Geri