Veri Korunması

Kodla Büyü

talp

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar Asus bilgisayarımı led panel sorunu yüzünden ankarada yetkili servise göndermiştim lakin bütün verilerimi ssd ve harddisk olmak üzere bütün diskleri formatlamışlar ben istemediğim halde bana sormadan böyle bir işlem yapmışlar.
Buna ilişkin olarak 20 yıllık arşivim fotoğraflarım her şeyim maalesef silindi bana bu hususta önereceğiniz bir şey var mıdır?
Evet recovery yapabilirim ama hukuki anlamda firmaya dava açmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim.
Not: Bilgisayarın garantisi bitmişti.

Bilgisayarı servise teslim ederken bu şekilde bir form izmaladıysanız firma sorumluluk kabul etmeyebilir. Genelde formun altına küçük puntolarla yazıyorlar. Aksi halde dava açılabilir diye düşünüyorum, bir avukatla görüşmekte fayda var.
upload_2020-7-25_13-19-27.png

Bilgisayarı servise teslim ederken bu şekilde bir form izmaladıysanız firma sorumluluk kabul etmeyebilir. Genelde formun altına küçük puntolarla yazıyorlar. Aksi halde dava açılabilir diye düşünüyorum, bir avukatla görüşmekte fayda var.
Ekli dosyayı görüntüle 67414

Hocam herhangi bir form imzalamadım zaten asus olmasına rağmen asus yetkili servis olarak ouno isimli bir firmayı seçmiş.
Ouno isimli firmayı aradığımda biz her gelen laptoba format atarız diyor.
Bende dedim ki bana mı sordunuz beni bir kez dahi aramadınız bu işlem hakkında bilgi vermediniz.
Nihayetinde en azından arayıp bilgi vermeleri gerekirdi diye düşünüyorum.
Ön kabul ile kabullenebilecek bir şey değil çünkü.

Dmde programı ücretli ama verinizin çoğunu kurtarabilirsiniz.Sonrasında davayı açarsınız

Şimdi olayı düşününce bir de telefonda sizi umursamaz gibi konuşup (yapacak bi şey yok abicim vs.) iyice sinirlendirmişlerdir. Herhangi bir bilgilendirme, uyarı vs. yapılmadıysa olayın kabul edilebilir bir tarafı yok. Firmaya mail atarak vs. profesyonel veri kurtarma şirketleriyle verilerinizin kurtarılmasını isteyebilirsiniz, olumsuz yanıtta yine illa ki dava vs. düşünüyorsanız sanırım önce ihtarname ile durumu bildirip aksi takdirde dava açacağınızı belirtebilirsiniz diye düşünüyorum. Aslında bu tür durumlar olabileceğini düşünerek her ihtimale karşı verilerinizin yedeğini almayarak biraz ihmal de etmişsiniz. Bence şu aşamada önce kendi imkanlarınızla Easeus data recovery gibi bir programla verileri kurtarıp doğrudan harici bir hard diske(mevcut hard diske kaydetmeyin ki verilerde bozulma olmasın) kaydedin sonra diğer adımlarınızı atın. Profesyonel veri kurtarma firmaları bireysel başvurursanız çok ciddi paralar isteyeceklerdir.

Geri