Veri Yedekleme-HDD de Yer Açmak...

Kodla Büyü
Arkadaşlar harddiskte bulunan verilerimin hem yedeğini almış olmak hem de az kullandığım dosyaları silerek diskte yer açmak için DVD lere yaklaşık 100 GB lık dosya yazdırmayı düşünüyorum.

Fakat daha sonra aradığım dosyayı bulamamak/bulmakta zorlanmak DVD ler arasında boğulmak ihtimaliyle vazgeçiyorum. Bu durumda tavsiye edebileceğiniz yazılımlar var mı? Veya önereceğiniz düşük maliyetli veri depolama/yedekleme seçeneği??

Ne tavsiye edersiniz?
1- DVD lere yazdırmak
2- Harici/dahili HDD almak
3- ???
Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba

100 Gb lık dosyaları Dvd ye yazdırdığınızda 4,7 den ortalama 25 tane DVD alacansınız yani 25 Tl masraf yapacaksınız. Dosyalarınızı yazdırmadan önce ağaç yapısnı oluşturmanız ve bu yapının bir listesini almanız gerekir. Bunu Dvdlerin üstüne ve bilgisayarınızda barındırmanız gerekir. Eğe bunu yapmaz iseniz onların içinden çıkmak zordur. Ayrıca bu dvdler size max. 1 sene yedek sağlarlar sonrası allah kerim. Ben olsam napardım. Büyük teknoloji marketlerinin, indirimlerinden harici en kötü dahili bir disk alır ve dosyalarımı buna aktarırım. Sonra dilediğim gibi de güncellerdim. İyi çalışmalar.
ikinci bir alternatif olarak bulut sistemine geçildikten sonra artık mail hizmeti veren firmalar google , Microsoft gibi data alanını 10 Gb üzerinde tutuyorlar. Bu hizmetlerden faydalanarak da, dosyalarınızı online saklayabilirsiniz.

DVD hem maliyetli hemde zahmetli olur en iyisi harici harddisk almak en azından istediğin zaman siler yeni veri atarsın. Taşımak ve saklamakta daha kolay olur.

burhansenyuva hocam "...Dosyalarınızı yazdırmadan önce ağaç yapısnı oluşturmanız ve bu yapının bir listesini almanız gerekir...." demişiniz. bu işlemi nasıl yaparız. herhangi bir program varmı? Veya nero gibi programların böyle bir özelliği varmı?

(verilerin büyük bir kısmı videolardan oluşuyor. Matematik-geometri konu anlatım-soru çözüm videoları.Kendim aktif olarak kullanmıyorum. Daha çok çevreden yardım taleplerini karşılamak için kullanıyorum. Çünkü bazen her talebe karşılık vermek mümkün olmuyor. Özel ders olmayınca DVD lerden videoları vererek hem istismar edenleri engelliyor hemde balık vermek yerine balık tutmasını sağlamış oluyorum.)

BURCUNURBURÇAK' Alıntı:
burhansenyuva hocam "...Dosyalarınızı yazdırmadan önce ağaç yapısnı oluşturmanız ve bu yapının bir listesini almanız gerekir...." demişiniz. bu işlemi nasıl yaparız. herhangi bir program varmı? Veya nero gibi programların böyle bir özelliği varmı?

(verilerin büyük bir kısmı videolardan oluşuyor. Matematik-geometri konu anlatım-soru çözüm videoları.Kendim aktif olarak kullanmıyorum. Daha çok çevreden yardım taleplerini karşılamak için kullanıyorum. Çünkü bazen her talebe karşılık vermek mümkün olmuyor. Özel ders olmayınca DVD lerden videoları vererek hem istismar edenleri engelliyor hemde balık vermek yerine balık tutmasını sağlamış oluyorum.)
Vallahi bununla ilgili ben bir program bilmiyorum. Bilgisayarınızda oluşturusunuz bu yapıyı. Sonra belki isimleri almak için küçük program yazabilir veya bu tarzda bir program bulabilirsiniz. En son ise aktarma veya yazdırma. Klasörleri ismegöre gruplandırabilen programlar olabilir bir bakın isterseniz. Ben genelde elle dosyalarımı grupladığımdan hiç ihtiyacım olmadı. İyi çalışmalar.

dosyaların kısayollarını oluşturup klasörlerde tasnif edip DVD leri mumaralandırmayı düşündüm :scared: ama çok amatörce ve zor olacak

veya klasör görünümünde iken print screen yapmak :scared:

Geri