Verilen zamdan memnun musunuz arkadaşlar?

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
Elektrik %100, Kaşar %50, Beyaz Peynir %50, (Bunlar son 1 ayın zammı. )

Memura verilecek zam 6 ay için geçerli, bakalım 6 ay içinde kaşar 150 TL olur mu :cool:

ocak ayı memur zammı %5 verilecekti, erdoğan buna 2,5 ekleyip 7,5 yaptı. yani memurlara yapılan 6 aylık zam 7,5 oldu. peki %30 nereden çıktı?

2021 temmuz'da hükümet 6 aylık %3 zam yaptı. dedi ki temmuz-aralık ayında enflasyon toplamı %3'ü geçmez o yüzden bu size yeter. peki enflasyon tüik'e göre kaç çıktı? 6 ay için %26 çıktı. yani biz enflasyon oranında zam alsak, 2021 temmuz'da %26 zam almalıydık ama sadece 3 aldık. kalan 23'ü ocak ayında verelim hem algı yapmış oluruz dediler. 5+2,5+23 30,5 hayırlı olsun.

2021 temmuz-aralık ayında maaşınıza %3 zam yerine %26 yapılsaydı enflasyona karşı 6 ay boyunca biraz korunmuş olacaktınız ama maaşınızdan o ücretler çalındı. şimdi o ücretleri geri veriyorlar gecikmeli şekilde. 6 aydır vermiyorduk onları helal edin, bundan sonra verelim diyorlar. asıl zam olan 7,5'u da anlamamanızı sağlıyorlar. klasik algı oyunu.

tabii tüik'e göre veriliyor tüm bu oranlar. gerçek enflasyon böyle olsaydı aldığımız zam 0 olacaktı yani. ama tüik gerçeği açıklamadığı için alınan bu zam - olarak geçiyor maaşlara maalesef. bunu anladığımızda çoğu şey değişecek.

Algı oyunu, manipülasyon, dezenformasyon, tiyatro, senaryo.... Vs.
Öğrenilecek çok şey var. :)

Hesap makinesi burada mı burada.
TÜİK verileri burada mı burada.
Google burada mı burada.

Sen bu kurtlar sofrasından çıkamazsan ona yanarım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
ocak ayı memur zammı %5 verilecekti, erdoğan buna 2,5 ekleyip 7,5 yaptı. yani memurlara yapılan 6 aylık zam 7,5 oldu. peki %30 nereden çıktı?

bilal'e anlatır gibi: 2021 temmuz'da hükümet 6 aylık %3 zam yaptı. dedi ki temmuz-aralık ayında enflasyon toplamı %3'ü geçmez o yüzden bu size yeter. peki enflasyon tüik'e göre kaç çıktı? 6 ay için %26 çıktı. yani biz enflasyon oranında zam alsak, 2021 temmuz'da %26 zam almalıydık ama sadece 3 aldık. kalan 23'ü ocak ayında verelim hem algı yapmış oluruz dediler. 5+2,5+23 30,5 hayırlı olsun.

2021 temmuz-aralık ayında maaşınıza %3 zam yerine %26 yapılsaydı enflasyona karşı 6 ay boyunca biraz korunmuş olacaktınız ama maaşınızdan o ücretler çalındı. şimdi o ücretleri geri veriyorlar gecikmeli şekilde. 6 aydır vermiyorduk onları helal edin, bundan sonra verelim diyorlar. asıl zam olan 7,5'u da anlamamanızı sağlıyorlar. klasik algı oyunu.

tabii tüik'e göre veriliyor tüm bu oranlar. gerçek enflasyon böyle olsaydı aldığımız zam 0 olacaktı yani. ama tüik gerçeği açıklamadığı için alınan bu zam - olarak geçiyor maaşlara maalesef. bunu anladığımızda çoğu şey değişecek.

Algı oyunu, manipülasyon, dezenformasyon, tiyatro, senaryo.... Vs.
Öğrenilecek çok şey var. :)

Hesap makinesi burada mı burada.
TÜİK verileri burada mı burada.
Google burada mı burada.

Sen bu kurtlar sofrasından çıkamazsan ona yanarım.

Hocam bunu bile anlamayan memur var. Allahtan belanızı mı istiyorsunuz, yetmez mi diyen memur var. Bir defa bir önceki yılın enflasyonu üzerinde zam verilse belki başa baş zam ile gideceğiz. Tam dediğiniz gibi memur aldığı zammı 6 ay geriden alıyor. Üstüne bir de vergi dilimi giriyor. oldu sana bir yıl. Yani 2020 yılında 2019 zammı, 2021'de 2020 zammı, 2022'de 2021 zammını 1 yıl geçikmeli alıyoruz bu da enflasyona yenilmemize neden oluyor. 1 yıldır gelen zamlar ile maaşa gelen zammı karşılaştırsak devede kulak kalır. Cumhurbaşkanımızın maaş zammı 5 yılda 59.000 tl den 100.750tl'ye çıktı. 5 yılda %71 zam demek.
upload_2022-1-3_23-1-25.png

upload_2022-1-3_23-3-31.png

• Beğen
Tepkiler: omd
Adminlerden ricam şu konunun kapatılmasıdır. İyi eğitim almış bizim tayfanin bile şurada yorumlarını okuyunca bırakın zammı ben olsam elimizdekini de alırım. Zam bizim neyimize... Çoluk çocuk sahibi olmasam 1 dk bile durmam şu ülkede. Yazıklar olsun.

• Beğen
Bence siyaset e gerek yok. Anlamadığım bu zammı savunanlar var mı? Bir de hangi yönetici olursa olsun, yönetimin asıl görevi ukdesinde olan konularda yönettiği kitleyi refaha ulaştırmaktadır. Mesela bir okul müdürü düşünün, idare tarafından tüm işlemlerde hata oluyor, öğretmenler ve öğrenciler arasında kaos var ama iyi şiir yazıyor diye iyi müdür olur mu? Biz siyaset kurumuna farklı gözle bakıyor farklı anlamlar yüklüyoruz ve sonrasında ayrışıyoruz.

İşin aslı şudur, yaşam standartlarının zayıfladığını düşünmeyen var mı? Şuanki yaşanan sorunların nedeni sadece pandemi mi? Peki olanlardan doğan rahatsızlık en kolay nasıl dile getirilebilir? Tartışılması ve konuşulması gereken konular bunlardır.
bu zammi savunan%50 öğretmen olduğuna yemin edebilirim ama ispatlayamam

Yıllık gerçek enflasyon %80 den fazla iken verilen rakam %30,5. Geriye dönük kafadan %50 zarardayız.

1 Ocak itibariyle yapılan enerji, akaryakıt, vergi-harç artışları tüm ürün ve hizmetlerin fiyatını katlayarak yükseltecek.

Kısaca aylık %10 üstü enflasyonun olduğu 90 lara geri döndük.

Tepkilerin odağındaki TÜİK Yıllardır gerçek enflasyonun 3 te biri ve daha altında oranda açıklarken ilk kez bu ay 3 te 2 oranında açıkladı. Muhalefet lideri kapılarına dayanıp gündem yapmasa %5 lerde açıklatıp geçiştirirlerdi. 2018 de aylık %6 açıklayan başkan görevden alındığı için hiç bir yetkili o rakamı aşmaya cesaret edemiyordu

Yukarıda daha önce yazılı olup, konu ile ilgisi olmayan mesajlar silinmiştir.

Konumuz din değil, diyanet değil, derin devlet değil, ırkçılık değil, ideoloji değil arkadaşlar. Konumuz "Verilen zamdan memnun musunuz arkadaşlar?"

Lütfen bu konu başlığı altında yazacaklarınız verilen zam ile ilgili, pahalılık, ucuzluk, ekonomi, finans vb. çerçevede olsun.

BBNET bilişim öğretmenlerinin sadece dini veya siyasi görüşleri uğruna kavga ettikleri bir yer haline mi gelsin isteniyor acaba? Ya da BBNET sabote mi ediliyor?

Bizim bu konulara müsade etmemizin dahi tek nedeni, üyelerimizin çoğunun öğretmen, kamu görevlisi veya ücretli çalışan olduğunu bilmemiz ve insani bir olgu olarak anlayış göstermek.

Lütfen tekrar rica ediyorum, artık her konuyu farklı uçlara taşımaktan vazgeçin.

Ayrıca bize sürekli olarak onu tuttun bunu tuttun gibi şikayetler geliyor, net olarak ifade edelim ki BBNET olarak işimizi yapmaktan başka bir fikre sahip değiliz. Hiç bir fikrin destekçisi, yancısı, karşıtı vb olmak gibi bir amacımız yok. Forum kuralları belli.

Son düzenleme:
Verilen zamdan memnun değilim, en azından seyyanen zamla %40lara yükseltilir diye düşünüyordum, yanılmışım. Tabi bu düşüncemde gelecek seçimlerin ekim-kasım gibi yapılacağını tahmin etmem yatıyor. Daha önce forumda yazdım, gidin kafanıza uygun bir sendikaya üye olun. Ben de dün nihayet gittim oldum, sarı sendika değil ama sarıya yaklaşan sendikaya. Daha önce ismini yazdım reklamını yapmaya gerek yok. Verilen zammı az buluyorsanız ben de öyle buluyorum bunun tepkisini sendikasızlar eğitimbirsen dışında bir sendikaya üye olarak göstermeli. Bana kimse malum sendikayı savunmasın. Zam açıklanınca Ali beyin sesini duyamadık. Buçuğunda indirim yapıldı diye küstü müdür nedir?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bizleri ekranlara, zam haberlerine bakıtıp ümitsizliğe uğratanlar günü geldiğinde onlar da ekranlara bakıp hayal kırıklığuna uğrayacaklar İnşallah.

Goldman Sachs Türkiye'de enflasyonun yılın ilk çeyreğinde yüzde 40 seviyesini aşacağı ve yılın büyük bir bölümünde bu seviyede kalacağı tahmininde bulundu.

300-500 dolar maaşın bir bilgisayar öğretmeni için çok düşük olduğunu düşünüyorum çünkü iyi bir bilgisayar 1000-1500 dolardan başlıyor.

Verilen zammın yüksek enflasyon karşısında 3,5 ayda hiç olacağını düşünüyorum.
+ 25-30 TL'ye aldığım somon bugün 80 TL. Fiyatlar bugünün, zaten son dönemde fiyatlar hep bu şekilde. durum çok kötü :eek:

Ekli dosyalar

• IMG_20220104_093043.jpg
    IMG_20220104_093043.jpg
    152 KB · Görüntüleme: 60
  • Beğen
Biz forum yönetiyoruz, fikir yönetmiyoruz.

Kim konuyu alıp başka tarafa çekerse ve dikkatimizi çeker ya da şikayet gelirse müdahele ediyoruz.

Hiç kimse de bizden kendi işimizi gücümüzü bırakıp, her canı sıkılanın mesajının bekçiliğini yapmamızı beklemesin. Şikayet butonu var, bunu kullanmak yerine meseleye dahil oluyorsunuz.

Bence herkes konu dışına taşılan her mesele için sadece şikayet butonunu kullansa yeterli olur.

Yukarıdaki gereksiz mesajlar silinmiştir, konuya göre gereksiz mesaj yazmayın, boşa yorulmayın.

Konu kapatılmıştır.

Son düzenleme:
Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri