Veritabanına Checkbox durumu ekleme

Kodla Büyü

volkankoc

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İyi akşamlar arkadaşlar

Access ile oluşturduğum bir veritabanında evet/hayır diye alanlar bulunmakta bunlara bilgi girişini c# üzerinde checkbox ile yapmak istiyorum. Örneğin ad soyad vb bilgileri girdim devamında bir kaç olayıda evet hayır olarak eklemek istiyorum. Eğer check işaretli ise veritabanına eklerken o kısımda evet olarak eklenecek. bu işlem için gerekli command satırı nasıl olacak arkadaşlar

Textiçindeki bilgileri aşağıdaki gibi ekleyebiliryorum ama check kontrolünü yapamadım.

Kod:
kmt.CommandText = "INSERT INTO ogrbil (ogrNo,adSoyad,sinifi,adres) VALUES ('" + textBox1.Text + "','" + textBox2.Text + "','" + textBox3.Text + "','" + textBox4.Text + "')";

bool ch = false;
if (CheckBox1.Checked) {
ch = true;
} else {
ch = false;
}

ch yi ilgili alan değerine yazacaksın.

Hocam o alanı illaki boolean yapmak zorunda değilseniz şöyele de yapabilirsiniz. O alanı text tanımlayıp sadece EVET ve HAYIR değerlerini atayabilirsiniz.
Emrahsahan arkadaşımızın belirttiği yapıyı kullanarak ;
cevap : string;
if (CheckBox1.Checked) {
cevap = "EVET";
} else {
cevap = "HAYIR";
}

şeklinde olabilir. Ya da sayısal tanımlayıp 1 veya 0 değerini atarsınız kontrolü daha kolay olur.
Geriye de bu değişkenleri veritabanına aktarmak kalır. tabi veritabanında bu alan string olacak. veya sayısal.

Evet hayır tanımlayıp 0 veya 1 olarak da girebilirsiniz.Yalnız kayıtları parametre kullanarak kaydediniz.

Sorunu şöyle çözdüm cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim

Kod:
int durum=0
 if (checkBox1.Checked)
                durum= 1;
            else
                durum = 0;

Geri