Vestel Promega Faz2 PClerin Ram leri 1 GB yapıp Win 7 kuran?

Kodla Büyü

_miracle_

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Sınıflarımızdaki bilgisayarların DDR ram lerini 1 gb yapıp win 7 kurmayı düşünüyoruz.
Bu uygulamayı yapan arkadaşlara sormak isiyorum : verim alabildiniz mi?
hangi işletim sistemi ve programları kullanıyorsunuz?

bir arkadaş yapmıştı ve kullanışlı diyordu..
win 7 starter denenebilir

hocam işetim sisteni değişikliğine gitmek zorundayız artık.. ama malzeme belli :(

başka bir arkadaşa win8 onerdi. ama işlemci, diğer donanımlar v.s olmaz gibi geliyor.

ben 3-4 yıldır promegalarda win7 kullanıyorum. 512 mb ram ile de çok stabil çalışıyor. Photoshop bile çalıştırabiliyor bu makineler.. Herhangi bir sıkıntı yok.. 1 GB ram olsa win8.1 yada win 10 kurabilirim..
1 pc ye yükleme yapıp Acronisle image alıp image yüklemekte kolay oluyor.

Hocam ben denedim ancak ağ kartlarında sıkıntı yaşadım. Eski oldukları için ve zamanında öyle bir yazılım olmadığından destek vermemişler. Ağ kartlarını görmedi. Driver programlarının bir çoğunu denedim, üretici sitesine baktım ama XP den sonrası için destek bulamamıştım. Ama ben 15 tane ramla birlikte bir o kadar da ethernet kartı alırım dersen onu bilmem
kolay gelsin şimdiden :D :eek:

semihnef' Alıntı:
Hocam ben denedim ancak ağ kartlarında sıkıntı yaşadım. Eski oldukları için ve zamanında öyle bir yazılım olmadığından destek vermemişler. Ağ kartlarını görmedi. Driver programlarının bir çoğunu denedim, üretici sitesine baktım ama XP den sonrası için destek bulamamıştım. Ama ben 15 tane ramla birlikte bir o kadar da ethernet kartı alırım dersen onu bilmem
kolay gelsin şimdiden :D :eek:

namaldish' Alıntı:
ben 3-4 yıldır promegalarda win7 kullanıyorum. 512 mb ram ile de çok stabil çalışıyor. Photoshop bile çalıştırabiliyor bu makineler.. Herhangi bir sıkıntı yok.. 1 GB ram olsa win8.1 yada win 10 kurabilirim..

hocam siz ağ kartlarında problem yaşamadınız mı?

Yıllardır ramları yükseltip bilgisayarları o şekilde kullanırım. Vestel in bir avantajı 4 spot ram yuvası olması. Bu yüzden piyasadan ucuza 512lik 2 tane taktığımızda 1.5 gb ram oluyor. Bu raflarında tanesini 5 liradan anadolupc den alırsanız 10 liraya işiniz görülmüş olur. Zam geldiyse bilemem. Makine uçuyor mu hayır. Win7 problemsiz çalışıyor. Çocuklarda basit programları kullandıkları için sıkıntısız oluyor.

Ben 1gb ram li şekilde xp kullanıyorum. Win7 de denedim 1 gb Ram le performansı hoşuma gitmedi. Arada takılma oluyordu. Xp de gayet stabil çalışıyor.

ben tavsiye etmem 2 gb ram aldım ancak verim alamadım. özellikle öğrenciler en basit oyunları oynarken bile takılıyor. mecburen Xp'ye döndüm

_miracle_' Alıntı:
Sınıflarımızdaki bilgisayarların DDR ram lerini 1 gb yapıp win 7 kurmayı düşünüyoruz.
Bu uygulamayı yapan arkadaşlara sormak isiyorum : verim alabildiniz mi?
hangi işletim sistemi ve programları kullanıyorsunuz?

Benimkiler 1 gb - 1,5 gb olarak yükseltmiştim.

win8.1 lite versiyon kurulu kullanılıyor..

alıntı
Arkadaşlar forumda ssoylucicek arkadaşımızın anlatmış olduğu aşağıdaki adres var :
Burada

konu açılmış fakat ufak bir noktadan dolayı hala problem yaşayanlar var.
Adım adım aşağıdakileri uyguladığınız taktirde Güvenlik kartı ile ilgili bir sorun yaşamayacaksınız artık:

1-) Öncelikle Format atmak istediğiniz yada Image'dan geri kurmak istediğiniz kasanın içindeki Güvenlik kartını söküyorsunuz (Silikondan dolayı biraz uğraşmanız gerekebilir.)
Sökmeniz garanti açısından bir sorun teşkil etmiyor, bekdata bana öyle söyledi (okullarda pek önem vermiyorlarmış bu tür ufak tefek tamir yada kasa arkasındaki garanti etiketinin sökülmüş olmasınz)

2-) Açılışta F2 yada DEL tuşu ile BIOS'a giriyoruz.

3-) Advanced menüsünde Drive Configuration seçeneğine girin. Buradan ATA/IDE Mode "Legacy" olarak seçin ve ESC ile çıkın

Boot menüsüne gelin. Boot Menu Type seçeneğini Normal olarak değiştirin.(Zaten öyleyse sorun yok)
Son olarak Boot Device Priority seçeneğindeki sıralamayı ilk sıraya CD/DVD-ROM gelecek şekilde ayarlayın ve ESC tuşuna basın.

Ana menüdeyken F10 tuşuna basın ve çıkacak pencerede değişiklikleri onaylamanız için "D" tuşuna (Q klavye ise "Y" basarak değişiklikleri onaylayın. Bilgisayarınız yeniden başlayacaktır.

4-) Bilgisayar açılırken öğrenci imaj DVD'sini DVD sürücüye yerleştirin ve yönergeler doğrultusunda Image'dan kurun.Kurma işi bitince yeniden başlatın ve sabırla açılmasını beklşeyin(İlk açılış biraz uzun sürebilir)
Açıldıktan sonra yeniden başlat derse tekrar başlatın.

5-) Şimdi geldi en önemli bölüme.Güvenlik kartını geri kurmaya:

Bilgisayar kapalıyken Güvenlik kartını herhangi bir PCI yuvasına takın.
Bilgisayarı yeniden başlatın ve BIOS'a girin.

6-) Boot menüsünden Boot to Network seçeneğini Enabled yapın. (burası önceki konuda atlanan bir noktaydı)

7-) Boot Menu Type seçeneğini daha önce Normal olarak değiştirmiştik. Şimdi de geri Advanced olarak değiştirin.

8 -) Boot Device Priority menüsünde birinci sıraya PCI Legacy Device seçin.
Esc ile ana menüye çıkın ve önceki gibi F10 ile değişiklikleri onaylayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

9-) Ekrana Ağdan boot eymeye çalışacağı için yazılar gelecek ESC'ye basın ve Güvenlik Kartı kurulum ekranı geldiğinde CTRL+Home tuşuna basarak Güvenlik Kartı programının ayar menüsüne girin.
Şifresi : 12345678
Buradan koruması gereken sürücülerin olduğu pencereyi bularak hiçbirini seçin.(İlk etapta hiçbir sürücüyü korumasın) Kaydederek çıkın.

10) bilgisayar açıldığında Güvenlik Kartının driverını kurun (Image CD'sinde var, aşağıyada ekledim)
ve bilgisayarı yeniden başlatın

11-) Açılışta Güvenlik Kartı ayar menüsüne girin (CTRL+Home ile)
Az önceki koruması gereken sürücülerin olduğu pencereyi bularak sadece C'yi işaretleyin. ve kaydederek çıkın.

12-) Son olarak BIOS'a girip
Boot menüsünden Boot to Network seçeneğini Disabled yapın
F10 ile kaydedip çıkıyoruz.

artık açılışta hiçbirşeye basmazsanız bilgisayarınız korumalı olarak açılır.
Güvenlik kartı ekranında CTRL+G (Q klavyede CTRL+W) tuşlarına basıp şifre ile (Default olarak 12345678) açarsanız 1 seferlik korumayı iptal etmiş olarak bilgisayarınızı açmış olursunuz.

-------------------------------------------------------------------------------

Hocalarım başka bir okuldan elime 5-6 adet vestel promega geçti. Bilgisayarlar temiz formatlayabilirsem kullanacam. Aslında format atıyorum. Ama bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra hdd yi görmez oluyor. Siyah ekran da imleç devamlı yanıp sönüyor. Yukarıda yazılanları adım adım denedim ama olmuyor. En az 10 - 15 kere format attım denedim ama çıkamadım işin içinden. Güvenlik kartını da çıkarıp denedim ama gene hüsran. Güvenlik kartını da kullanmak istemiyorum zaten. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Laboratuara 5-6 bilgisayar daha kazandıracağım eğer bu durumu aşabilirsem.
Yardımlarınızı bekliyorum.

HOCAM GÜVENLİK KARTI YOK BENİM PCLERDE DAHA ÖNCEDEN ÇIKARTILMIŞLARDI. BEN DE TAKMADIM HİÇ. WİN7 HOME BASİC KURDUM BAYAĞI DA İŞ GÖRÜYORLAR.

bilgisayarların ramlarini 1 gb yapıp bu gün birine win7 home premium yükledim.
program kurulumları uzun sürdü güncellemelerde baya takıldı. sistemi sp1 e güncelledim.
office 20017 kurdum.
photoshop cs 4 yükledim.
performansı şu an için iyi.
bir kaç gün deneyip diğerlerine de imaj atacağım.

namaldish' Alıntı:
aynen hocam bizim okulda aynı şekilde 512 ramlerle win7 devam ediyoruz bazı özelliklerini kapattım biraz daha performasnlı olsun die

Ben vestellere 2gb ram takip 8.1 lite yükledim. İlk önce guncellemeleri kapattim. 1 yıldır kullanıyorum sıkıntı yaşamadim. Hatta birine win 10 lite yukledim çalışmada sıkıntı olmadı ancak pc kendini bazen kapatmiyordu

Win7Pro yüklü Vestel 1GB Ram'li bilgisayarlar. Office 2010, K-Lite Codec Pack, Winrar,Chrome vs. var. Deepfreeze kurulu. Photoshop kurmayı denemedim çünkü bu halde zor idare ediyor. Ama genel olarak performans idare eder. Win10 kurdum geçenlerde, performansı düştü bana göre. Bir de Win10'da bendeki DeepFreeze sürümü uyumlu çalışmıyor. Win7'ye döndük yine.

Geri