vestel promega!!! :(

Kodla Büyü

nryozer

Seçkin Üye
Seçkin Üye
öğrenci bilgisayarlarım vestel promega, format atmak için cd den başlatıyorum ama cd yi okumadan geçiyo. Aynı işlemi başka bilgisayara yaptım cd'de sorun yok. ne yapmam gerekıyo, fikri olan var mı? :?

Diğer bilgisayardaki cd-rom ile deneyiniz. veya sabitdiski diğer bilgisayarlardan herhangi birinde kurmayı deneyiniz.

Ayıptır hocam ya tamam herşeye saygım var ama bunuda sormayın siz gerçekten bilgisayarcımısınız

Hocam belki anakarta bağlı ide ya da sata kablosu çıkmıştır. Bir kontrol edin isterseniz.

hhtc' Alıntı:
Ayıptır hocam ya tamam herşeye saygım var ama bunuda sormayın siz gerçekten bilgisayarcımısınız

hocam senin yaptıgın dahada ayıptır.arkadas bi problemini cozebilmek icin sorusunu sormus cok basitte olabilir zorda olabilir yada o an biseyi gozden kacırmıs olabilir.bilmemek ayıp deil ogrenmemek ayıptır..

Arkadaşlar şu yazılanları okuyunca "acaba bu sitede soru sorsam beni de rezil ederler mi?" diye ciddi bir şekilde düşünmeye başladım.Çünkü bu site her gün en az 1 kere de olsa girip incelediğim ve değer verdiğim sitelerden birisi... :!:

vestel promega bilgisayarlarda böyle sorunlar olabiliyor eminim arkadaşımız sizin o dediklerinizi denemiştir. ukalalık yapmamak lazım benim de başıma gelmişti belki ömrümde 3000 kez format attım ama bazen şaşırtıcı şeyler olabiliyor. kul yapısı sonuçta

Promega serisi laboratuvarlar şimdiye kadar gördüğüm en şaçma ve mantıksız sorunlar çıkartan pc lerle dolu. Bir gün görüntü gelmeyen makina ertesi gün sorunsuz çalışıyor. USB klavye ve fareleri durduk yere bilgisayar görmüyor. Port değiştirince görüyor. Her gün rastgele bir kaç makinada buna benzer sorunlar yaşanıyor.

Hocam BIOS ta aşağıdaki menüleri de kontrol edin.
Advanced kısmında Drive Configuration seçeneği Legacy olarak değiştirin
Boot kısmında Boot menu Type seçeneğini Normal olarak ayarlayın
Boot priority i CD-ROM olarak ayarlamışsınız zaten

Anladığım kadarı ile promega serisi lablarda bir kaç değişik model anakart kullanılmış. Buradaki bazı başlıklardaki resimli anlatımlarla benim labdakilerin biosları faklı. Sizdeki menüler de daha farklı olabilir.

Geçenlerde benzer sorunu yaşadım ve menüleri epey kurcalamak zorunda kaldım.En sonunda formatlayabildim. SATA sürücüsünü Katılımsız SP3 lü XP CD si ile tanıtabildim. SP3 lü normal XP ve Süper XP CD leri SATA yı görmedi. İlk defa güvenlik kartı olan laboratuvarda ders işledim. Anakarttaki menülerin sıralama mantığı biraz değişik.
win7 DVD o gün yanımda olsa idi onu kuracaktım.

Arkadaşlar yazdıklarınızı zaten ben denemiştim sonuca ulaşamayınca sizin fikrinizi almak istedim. Sorunum kendiliğinden çözüldü. Sabah gene yaptığım işlemlerin aynısını yaptım ve bilgisayar cd yi okudu. HHTC hocam, sorun benden kaynaklanıyoda olabilirdi ama bu beni ön yargılı bir şekilde eleştirmenizi gerektirmezdi!!! Sonuçta hepimiz isanız tabiki hata yapabiliriz. Buarada yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler!

rukidu' Alıntı:
hhtc' Alıntı:

+1

Arkadaşlar böyle yapmayın lütfen!! Buraya yardım için mesaj yazılamaz mı? Bilişim teknolojileri öğretmeni meslektaşlarından yardım alamaz mı? Diğer meslektaşlarımızın ve idarecilerimizin bilgisayarı A dan Z ye herşeyi bildiğimizi sanıp herbişeyi en ufak ayrıntısına kadar sorup bildiğinizde yada sorunu halettiğinizde senin işin zaten deyip en ufak birşeyi bilemediğinize "Ne biçim bilgisayar öğretmenisin? ( bu arada biz bilişim teknolojileri öğretmeniyiz ) "" dedikleri bugünlerde bari birbirimize bu kırıcı sözleri söylemeyelim.
Bizler eğitimciyiz. Bizim görevimiz bilişim dünyasını ( bilgisayar ağırlıklı olarak ) çocuklara öğretmek. Bilgisayar tamir etmek değil. Biz bilgisayar teknik servisi değiliz. Bilgisayar tamir etmek zorunda da değiliz.!!!
Herkesi daha duyarlı olmaya çağırıyorum.!!!! :!:

birde formattan önce güvenlik kartlarını çıkarmayı deneyin oda çözüm olabiliyo bazen bende o şekilde çözüm üretmiştim... şimdi çıkarmaya gerek yok açılışta iptal ediliyo yazmayın ona rağmen çözeülmeyen sorunlar oluyo....

onurbulut' Alıntı:
birde formattan önce güvenlik kartlarını çıkarmayı deneyin oda çözüm olabiliyo bazen bende o şekilde çözüm üretmiştim... şimdi çıkarmaya gerek yok açılışta iptal ediliyo yazmayın ona rağmen çözeülmeyen sorunlar oluyo....

Güvenlik kartı başlı başına bir sorun zaten. Ben tamamen çıkardım hepsini.

Geri