VGA Kabloyu Ethernet kablosuna çevirip görüntü taşıma

Kodla Büyü

koray45

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Görevlendirildiğim okul bu sene yeni binasına geçti.Yeni binada projeksiyon cihazları için kutu içinde hazır güç kablosu ve ethernet kablosu bırakmışlar.Binayı yapan elektrikçiler ile konuştuğumda görüntü duvardaki rj45 socket aracılığı ile tavana (projeksiyona) taşınacağını söylediler.Araştırdım hazır çeviriciler 150-200$ 10 tane sınıf için varın siz hesaplayın.Birazcık araştırdım ve aşağıdaki gibi dişi VGA ya kabloları lehimledim.Ucuna da duvardaki rj45 socket taktım.
Ardından duvardaki kablo uçlarına rj45 jak takıp hepsini birbirine bağladım görüntü aktarımı çok iyi oldu.Umarım sizlere faydası olur.
Kabloların VGA'ya lehimlenme sırası 1-TURUNCU 2-YEŞİL 3-MAVİ 4-BOŞ 5-BOŞ 6-TURUNCU/BEYAZ 7-YEŞİL/BEYAZ 8-MAVİ/BEYAZ 9-BOŞ 10-BOŞ 11-BOŞ 12-BOŞ 13-KAHVERENGİ 14-KAHVERENGİ/BEYAZ 15-BOŞ RJ45 sockete bağlantıyı ise standart-B tipi bağlıyoruz.

Ekli dosyalar

• VGA.jpg
    VGA.jpg
    103.8 KB · Görüntüleme: 8,877
  • VGA-ER~1.jpg
    VGA-ER~1.jpg
    46.8 KB · Görüntüleme: 8,788
bravo ,güzel iş çıkarmışsın.VGA konnektöre bağlantı sırasını şema halinde verirsen faydalı olur.

Vayy çakmatör :D helal sana . Lehimle havyayı benim takım çantasından almamışsındır inşallah

Yok Arif Hocamla beraber oturup lehimledik.Çanta benim demişti ama onunmuydu bilemiyorum.

koray45' Alıntı:
Görevlendirildiğim okul bu sene yeni binasına geçti.Yeni binada projeksiyon cihazları için kutu içinde hazır güç kablosu ve ethernet kablosu bırakmışlar.Binayı yapan elektrikçiler ile konuştuğumda görüntü duvardaki rj45 socket aracılığı ile tavana (projeksiyona) taşınacağını söylediler.Araştırdım hazır çeviriciler 150-200$ 10 tane sınıf için varın siz hesaplayın.Birazcık araştırdım ve aşağıdaki gibi dişi VGA ya kabloları lehimledim.Ucuna da duvardaki rj45 socket taktım.
Ardından duvardaki kablo uçlarına rj45 jak takıp hepsini birbirine bağladım görüntü aktarımı çok iyi oldu.Umarım sizlere faydası olur.
Kabloların VGA'ya lehimlenme sırası 1-TURUNCU 2-YEŞİL 3-MAVİ 4-BOŞ 5-BOŞ 6-TURUNCU/BEYAZ 7-YEŞİL/BEYAZ 8-MAVİ/BEYAZ 9-BOŞ 10-BOŞ 11-BOŞ 12-BOŞ 13-KAHVERENGİ 14-KAHVERENGİ/BEYAZ 15-BOŞ RJ45 sockete bağlantıyı ise standart-B tipi bağlıyoruz.

hocam sizin sıralama VGA nın normal ön kısmına bakılarak mı yapılmış?
Eğer öyle ise Arkadan lehimlenecek kısma bakılırsa sıralama böyle olacak sanırım.

Ekli dosyalar

• 15p_most.jpg
    15p_most.jpg
    12.6 KB · Görüntüleme: 8,253
hocam helal olsun güzel bir çalışma olmuş
böyle bir bağlantının olduğunu bile bilmiyordum
bilgilendirme için teşekkürler

Görüntü kalitesinde fark oluyor mu hocam ? normalde çoklayıcı ya da dönüştürücü gibi arada birşey kullandığımızda bile düşebiliyor ya hani ?

Bende okulda bu vga dönüştürme işini yapmıştım.
Ayrıca bilgisayardan tv ye svideo kablosunu ethernet üzerinden taşımıştım.
Görüntü kalitesi normal olmuştu,
yani kablo uzun ise ve yanından başka ethernet veya güç kabloları geçiyorsa
görüntüde hafif parazitler olabiliyor fakat rahatsız edecek kadar değildi.
Koray45 hocam güzel çalışma olmuş.
iyi çalışmalar.

Elinize sağlık hocam. Elektrikçi arkadaşları da tebrik ediyorum, düşünüp yapmışlar. Bizim binada yeni sözde ne telefon çekmişler ne ethernet kablolarını. Kimler nasıl teslim alıyorsa bu binaları.

100metrelik bir kabloda internet bağlantısının gitmediğini düşünürsek kabloyu çok uzun tutmamak lazım BENCE.Çok uzun olursa görüntü kalitesi düşebilir.Bizim duvara gömülü olan kablo mesafesi 10-15 metre olmalı.Görüntüde iyiydi.

Cemal TANER' Alıntı:
Vayy çakmatör :D helal sana . Lehimle havyayı benim takım çantasından almamışsındır inşallah
:+1:
bende bu işi düşündüm ama işe yaramaz düşüncesiyle vazgeçmiştim..

sinaaat kardeşim benide şüpheye düşürdün gittim bağladığım kablodan kontrol ettim bir anormallik yok.
Dıştan görünüş verdiğim gibi zaten.Dışta numaralarda mevcut bunlara uyarak lehimledik.Sizin verdiğiniz şema erkek vga ucun dış görünüşten numaralandırması olması lazım.

Yalnız şunu da söylemeliyim;niyet ettim erkek vga uç ile rj45 jak aynı kablo üzerinde olacak şekilde bir çalışma yapmaya. Böylelikle her iki uçta kullanmış olduğum monitör kablolarından da tasaruf edeceğim.

peki değerli hocalarım bu yöntemle diyelim bilgisayarımızda tek VGA çıkışı var ve oda monitöre bağlı sizin yaptığınız yöntemle bilgisayarın ağ kablosundan projeksiyonada bağlıyabilirmiyiz???????

fatiha35' Alıntı:
peki değerli hocalarım bu yöntemle diyelim bilgisayarımızda tek VGA çıkışı var ve oda monitöre bağlı sizin yaptığınız yöntemle bilgisayarın ağ kablosundan projeksiyonada bağlıyabilirmiyiz???????

Bilgisayarın ethernet çıkışını kastediyorsanız : Hayır. Öyle olsa ekran kartı üretmezdi kimse, basar ethernet kartını, çıkışını değiştirirdi :mrgreen:

güzel fikir tebrikler :alkis:
Benim bi kaç sorum var ,
-Görüntü kalitesinde kayıp varmı ? varsa ne kadar
-kablo uzunluğunuz ne kadar ?
-kullandığınız kablo cat5 mi cat6 mı ?

tesekkürler. :)

Bazı adımları atlamışsınız sanırım o yüzden ben pek anlamadım, lehimlediğiniz kabloyu nereye ne şekilde bağladığınızı da görebilseydik o zaman faydalı olurdu.

Anlamadığım bir konu var.
Bilgisayarın ethernet kablosundan mı alıyoruz görüntüyü?
Ya da bilgisayarın vga çıkışından alıyoruz, cat5 ile taşıyıp tekrar projeksiyonun vga girişine mi veriyoruz?

Benim sorunun yanlış ve dikkatsiz kullanım sonucu bilgisayara takılan tarafta vga fişin pinlerinin yamulması kırılması ve yine butaraftaki kablo kıvırmalardan dolayı içten kopması. Buna kalıcı bir çözüm bulamıyorum.

Edit: Evet olayı anladım. Bu iş aslında çok uzun mesafelere görüntü taşımak için kullanılıyormuş.
Şu linklerde detayları var:
http://www.elephantstaircase.com/wiki/i ... conversion
http://www.instructables.com/id/Make-yo ... CAT5-cable
http://www.churchmedia.net/forums/gener ... -cat5.html
Orjinal ürünler de burada: http://www.hdtvsupply.com/vgatocaex.html

1-Görüntü kalitesinde %1-2 lik kayıp gördüm
2-Kablo olarak benim hazırladıklarım cat5,duvarda gömülü olan ise cat6 idi.
3-Görüntüyü normal VGA çıkışından alıyoruz.
4-Benim çalışmamda kablo uzunluğu 20metreyi geçmedi.

Bugün
614-cat5-vga-kablo.jpg
resimdeki Erkek VGA-RJ45 Kablosunu denedim bu da gayet iyi çalıştı.Kabloları lehimlemem aynı şemamdaki gibi oldu ancak erkek vga da pinler dişidekinin asimetriği.Şimdi acaba bunu switch aracılığı ile 2-3 kat yukarı başka bir odaya yollayabilirmiyim onu deneyeceğim.

senjizu arkadaşın bahsettiği linkleri de araştırmıştım.Fiyatları görünce bu çalışmayı yapmak zorunlu oldu.Daha önceki mesajlarımda da belirttiğim gibi bu çalışma çok uzak mesafelerde randıman vermeyeceğini düşünüyorum.Çok uzun mesafeye görüntü gönderimi için 150-200$lık aletlere ihtiyaç olacağını düşünüyorum.

VGA_CAT5_EXT_H2.jpg

Şöyle bir baktım da, tembellik edip daha ucuza getirebilir miyim hesabı, çünki vga başlık en ucuzu 2,50 tl den başlıyor. az bucuk beceriksizlik ve uygun fiyat bulmama katarsam 5 tl''den aza mal olmaz diye..

Bir yerde ise 33 metre'yi hallder, 50 metre de oluyor ama biz sadece 33 metreye garanti veriyoruz diyorlar. birde adaptörlü olanlar var , onlar 225 metre garantisi var..... elin yalancısıyım.. denemedim..

http://www.order-bulk.com/Search-Result ... rch=Search

ucuzca bulma şansımız olabilirmi Türkiye'de?

Sanırım iş başa ve benim kötü lehim makinasına kaldı...

http://www.alibaba.com/product-gs/29980 ... r_50m.html
http://www.alibaba.com/product-tp/11933 ... _Port.html

Tebrikler hocam, güzel çalışma olmuş. Ben de bilmiyordum böyle birşey yapılabileceğini

Tam aradığım şey sonunda buldum yarın denerim bende.

Yalnız bir sorum var ben görüntüyü birden fazla yerde göstermek istiyorum. Switch ile görüntü sayısı artarmı bu şekilde?

Geri