Video Montaj sorusu

Kodla Büyü

senjizu

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bir videoda, konuşma balonu çıkartıp bu balonun içinde 2. bir görüntüyü nasıl ve hangi programla oynatabilirim. Daha önce böyle birşey yapan var mı?

senjizu' Alıntı:
Bir videoda, konuşma balonu çıkartıp bu balonun içinde 2. bir görüntüyü nasıl ve hangi programla oynatabilirim. Daha önce böyle birşey yapan var mı?

bende merakla bekliyorum. bir yapan vardır belki

Adobe Premiere ile yapabilirsin.
Şöyle tarif edeyim.
Fireworks gibi bir resim işleme programı ile konuşma balonunu çiz.
Balonun üzerinde videonun olmasını istediğin yerini kes.
Yani içi boş dışı çerçeveye benzeyen bir balon resmin olsun (png tercihtir)

premiere programında
asıl videonu en alt katmana yerleştir
ikinci videonu asıl videonun üstündeki katmana (scale ile boyutlandırarak)
balonu en üst katmana (2. katmandaki videonun üzerine gelecek şekilde)

sonra da file-export

after effects ile kolaylıkla yapabilirsiniz tavsiye ederim çok güzel bir program bu aralar onunla uğraşıyorum. Eğer yapamayacak olursanız nacizane ben elimden gelirse yardım edebilirim, kolay gelsin.

hgx2' Alıntı:
after effects ile kolaylıkla yapabilirsiniz tavsiye ederim çok güzel bir program bu aralar onunla uğraşıyorum. Eğer yapamayacak olursanız nacizane ben elimden gelirse yardım edebilirim, kolay gelsin.

Teşekür ederim, after effects i sitesinden demo olarak indiriyorum şu an. daha önce hiç kullanmamıştım bunu. çok eskiden premiere kullanıyordum fakat şimdiki kurduğum cs3 sürümünden birşey anlamadım. hala scale ile nasıl ayarlayacağımı bulmaya çalışıyorum.
download tamamlanınca birde after effects i inceleyeceğim :)

çok iyi olmuş hocam, diğer video düzenleme programlarında olanlardan çok daha fazla olanak sağlıyor.
yükledikten sonra yeni compozisyon oluştur, konuşma baloncuğunu, videonu ve çerçeve içine alacağın videonu import et hepsini zaman çizelgesine sürükle bırak. katmanlar fireworks veya photoshop mantığıyla aynı en altta kalacaktan en üstte görüneceğe göre sürükle bırak yöntemiyle ayarla.
Eğer baloncukla videonun dışarıdan hareket ederek gelmesini istersen pozisyon ayarı ile yapabilirsin, nesne seçili iken P harfine bas zaman çizelgesinde pozisyon ayarları görünecek x,y,z koordinatlarının yanında saat işaretine tıklayarak zamanla değişmesini seçmiş olursun, zaman çizelgesinde istediğin noktaya tıkla ve koordinatları değiştir, zaman çizelgesinde çıkan sarı nokta değişik pozisyon girildiğini gözterir, işlem bitmiştir.
Birde büyüyerek, dönerek... gibi gelmesini istersen katmanlar bölümünün hemen üzerinde 3 boyut düğmesini aç güzel şeyler ortaya çıkıyor.

Geri