VW Audi Skoda Seat'ı olanlar 90.000 Bakımında neler yapılır?

Kodla Büyü

Mr.Spermata

Süper Üye
Süper Üye
bende fabia var triger zincirini 80 binde değiştirmiş benden önce kullanan arkadaş,ben de baskı balatayı 135 binde değiştirdim yeni.
hocam gidip te yetkili servise soydurma kendini,tanıdık iyi bir ustaya götür o ilgilenir aracınla

sayın hocam neyin ağır bakımı....

arabanın hangi parçası ömrünü doldurmuş ise o değiştirilir. değişecek parçanın değişme km si 90 000 yada 100 000 denemez. her parçanın kullanım ömrü kullanım durumuna ve kullanan kişiye göre değişir. örneğin baskı balata genel olarak 90-100 000 civarı değişiyor olabilir ama siz iyi bir kullanıcı iseniz 150 000 km de gider.

kısaca ömrü bitmemiş bir parçayı değiştirmenin anlamı yoktur. siz arabanıza binin neyin ömrünün bittiğine kanaat getirdi iseniz onu değiştirin.
servisten ve dışarıdan aldıgınız fiyatlara neler dahil . değişecek parçaların listelerini markaları ile birlikte alın ona göre mukayese edin. ağır bakım deyip fiyat alırsanız bu ağır bakım kavramı açık uçlu olduğundan alacağınız fiyatlarda çok farklı olacaktır.

Snin saydığın grup ağır bakım diye senin cebinden ağırlıklı para çıkartan servisleri olan markalar sanayide güvnilir işini bilen çakma malzeme kullanmayan bir usta bulursan yarı fıyatına servistende daha iyi bir bakımla halledersin.
Çünkü bahsettiğin yerlerin servislerinde yılların ustası çalışmıyor asgari ücretle çalışan toylar var genellikle onları 3-5 ayda bir eğitime alarak eğitiyorlar o sırada ellerine geçen her arabayı bu arızalı bu bozuk bu yamuk parçaları tamir bil etmeen sorunu anlamadan değiştirtiyorlar zenginsen sorun yok değilse cebin yanar.
Çünkü hiç bir usta serviste aylık 700 TL ye çalışmaz gider dükkan açar isim yapar günlük 5 kişinin aarabasını yapsa ortalama 2-3 bin kazanır bunun bin tlsi malzeme parası olsun al sana bin tl kar. aylık 30 bin eder.

Audiler için ;

Özel servislerin bulamadığı arızalar haricinde ; gerekmedikçe orjinal servise gitmiyorum.
Çoğu zaman gereksiz yere parça değiştirip fazla servis ücreti çıkardıkları oluyor.

Kullanıma bağlı olarak 90 Binde kontrol / Değişim Yapılması gerekenler ;

Baskı - Balata
Hava , Klima , Yağ filtresi
Motor Yağı
Rot balans
Polen Filtresi
Ön - Arka Diskler
Rot Başları
Alt Rotiller
Antfriz
...

Fiyatta değişim - Bakıma göre şekillenir.
Daha önce yazdığım gibi Audi'nin değişimi yapılacak pahalı parçalarını çıkmacılardan buluyorum.
Onun haricindekileri yedek parçacılardan alıp özel serviste taktırıyorum.
Haricindeyse Aykan'a götürüyorum.

vw 90.000'de triger setini kopmle değiştirmen gerekiyor, değişim yapmadan kopma olursa çok fazla para ister. ihmal etme triger setine mutlaka baktır

trigere baktırda hocam..okulda müdür koparttı..1500 tl masrafı var arabanın

Geri