Web Projemin Hukuki Boyutu Hakkında Görüşleriniz

Kodla Büyü

girdap08

Süper Üye
Süper Üye
Okul web sitelerini indexleyerek okul ve öğretmen bilgilerinin yayınlandığı bir sitem var. e-okul.info

Sitedeki verilerin tamamı okul web sitelerinden elde ediliyor. Kurum sitelerinden yayınlanmayan hiç bir veri ilgili sitede mevcut değil (teknik olarak da mümkün değil zaten) Verilerin tamamı kurum web sitelerinden elde ediliyor olsa da bazı kullanıcıların bu durumdan rahatsız olabileceği düşüncesiyle öğretmen bilgilerinin sistem üzerinden silinmesine olanak sağlayan bir özellik geliştirdim. İsteyen kullanıcı kendisine veya başkasına ait bir bilgiyi site üzerinden 10 sn içerisinde kaldırabilmektedir. Bu özelliği kullanarak bilgi silen bir çok öğretmen oldu.

Ancak bunların dışında, " Bu bilgilerin yayınlanmasının yasal olarak suç teşkil ettiğini söyleyip, yasal yollara baş vuracağını ifade eden bir çok kullanıcı da oldu" Sizce bu durum yasa dışı mı? Nasıl bir yol izlemeliyim?

Sayın Hocam,

Kişisel bilgilerin yayınlanması 5651 ve 565'e göre yasaktır. Kişisel bilgilerin olmadığı bölümleri izin alarak yayınlayabilirsiniz.

Bilgilerinize.

r10.net webmaster platformunda bir arkadaşımızın başına şöyle bir şey geldi; işkur'un resmi internet sitesinde yer alan iş ilanları var, bir arkadaş da işkurun sitesindeki bu ilanları sanırım xml ile çekerek kendi sitesinde yayınladı. Tabi tüm bilgiler iş-kur'dan geliyor ve bu arkadaşın yanıltıcı bilgi beyanı falan yok. İş-kur 15 bin TL'lik ceza kağıdı gönderdi. Sonra bayağı avukatlarla falan uğraştı bu arkadaş. İş-kur'a giderek özür diledi vs. derken 15 bin'i ödemeden işten yırtmıştı ama oldukça fazla uğraştı. Sizinki de bu durumun bir kopyası gibi.

@Habib Hocam; Bakanlık, kadromuz bölümündeki verileri kişisel veri olarak değerlendirmiyor. Bu durumu daha önceden sormuştum kendilerine: http://i.hizliresim.com/yM6Y2k.png

@Yasar Hocam; r10'daki o konuyu hatırlıyorum. Orada arkadaşa verile cezanın sebebi iş-kur verilerini sitesine çekmekten değil, iş-kur'un ilgili siteyi belgesiz olarak iş ve işçi bulmaya aracılık etme faaliyetlerinden ötürü suçlu bulmuştu.

Bilmiyorum hocam ama ben de çok sağlam hiti olan yeteneksizsiniztv8.com isimli internet sitemi Acun amca kızdığı için kapatmak zorunda kaldım :puhaha:

Sanırım en iyisi öğretmen bilgilerinin yer aldığı sayfayı tamamen kaldırmak. Riske değmez sanırım.

Bu veriler zaten dolaşımda olan veriler. Kimsenin verilerini alıp yayınlamıyorsunuz. İllegal bir şey yok. Sadece indeksleme var. Google'ın özelleştirilmiş sürümü.

Kişisel verilerden en önemlisi sağlık bilgileridir, sonra finans bilgileri gelir. Böyle gider. Ama isim soyisim ne derece kişisel veridir bu bir çok ülke yargısında halen daha tartışılıyor. Ya da kan grubu ne derece kişisel veridir?

Şikayet olursa seni nasıl bir süreç bekliyor dersek savcı yazılı ve sözlü ifadeni alır. Bilişim polisi sitene el koyabilir (geçici tedbir amacıyla).
Savcı seni mahkemeye verir, sonuç aleyhine çıkarsa yargıtaya gidersin. Ama yoruma açık bir durum.

Benim de benzer bir projem var. Yaptım ama yayınlamadım henüz. Andoid uygulaması şeklinde. Web sitesi olarak da düşünüyorum.
TC kimlik numaraları üzerine :lol:

@halk hocam; sonucunda haklı bile çıkacak olsam bu süreci yaşamak istemiyorum. En iyisi hiç girmemek. Yasal yola başvuracağını bildiren bir dünya mail aldım, bu sabah gelen son mailden sonra hevesim büyük oranda kırıldı artık. Bu verilerin zaten yayınlanmış veriler olduğunu kullanıcılara anlatamıyorum.

Öğretmen bilgilerine yönlendiren sayfayı az önce iptal ettim.

Bir verinin herkese açık şekilde bir yerde paylaşılması, her isteyenin istediği yerde yayınlayabileceği anlamına gelmez. Siz de sonuçta size ait olmayan verileri kullanmış oluyorsunuz. Kaldırmakla en doğrusunu yapmışsınız hocam.

Geri