Windows eyes ve jaws programları

Kodla Büyü

gozzde

Aktif Üye
Arkadaşlar, okulumda bilişim kulübü etkinliği olarak görme engellilere yönelik bilgisayar kursu açmak istiyorum. Tamamen gönüllü olarak benim ve sırayla tüm kulüp öğrencilerinin en az 1 defa katılımıyla gerçekleştirmek istiyorum. Bu konuyla ilgili araştırma yaptığımda windows eyes ve jaws programlarının kullanıldığını öğrendim. Bunlar sesli olarak ekrandaki tüm metinleri okuyan programlar. İki sorum var: Birincisi, ikisi de lisanslı programlar biz gönüllü olarak çalışacağımız için bu programların full sürümlerini nasıl elde edebilirim? İkincisi ise jaws ı kurup denediğimde program ingilizce konuşuyor. Seçeneklerde türkçe dil seçeneğini göremedim. Fikri bilgisi olan paylaşabilir mi?

gozzde' Alıntı:
Arkadaşlar, okulumda bilişim kulübü etkinliği olarak görme engellilere yönelik bilgisayar kursu açmak istiyorum. Tamamen gönüllü olarak benim ve sırayla tüm kulüp öğrencilerinin en az 1 defa katılımıyla gerçekleştirmek istiyorum. Bu konuyla ilgili araştırma yaptığımda windows eyes ve jaws programlarının kullanıldığını öğrendim. Bunlar sesli olarak ekrandaki tüm metinleri okuyan programlar. İki sorum var: Birincisi, ikisi de lisanslı programlar biz gönüllü olarak çalışacağımız için bu programların full sürümlerini nasıl elde edebilirim? İkincisi ise jaws ı kurup denediğimde program ingilizce konuşuyor. Seçeneklerde türkçe dil seçeneğini göremedim. Fikri bilgisi olan paylaşabilir mi?

Öncelikle sizi tebrik ediyorum :+1: , Hocam 6 nokta körler vakfıyla görüşebilirsiniz. http://www.6nokta.org.tr/

İstanbul'da fatih engelliler merkezi ve ümraniye engelliler merkezinde veriliyormuş kurs. Fatih engelliler merkezi ile görüştüm, gereken kaba taslak bilgiyi aldım ama benim sorum bunu uygulayan bilgisayar öğretmeni arkadaş var mı? Bire bir deneyimi olan.

Görme engelliler genel de JAWS ı kullanıyorlar. bizim okulda kütüphanede memur olan arkadaşa ben kurdum kırık olanı ve kullanıyor herhangi bir sıkıntı yok.

2008 yılında okulumuzda böyle bir kurs açılmıştı. Kursu veren kişi de görme engelliydi. O kişi Jaws programının korsanı ve Türkçeleştirmek için yamasını da vermişti. Kurulumla yaptım. Kursa başladılar ve bitirdiler.
Şahsen gören birinin kurs vermesinin zor olacağını düşünüyorum. Düşünsenize şuraya tıklayın diyorsunuz, kursiyer ne tıklaması diye soruyor.
Gerekli programları bilgisayar kullabilen bir görme engelliden ya da dernekten elde edebilirsiniz. Başka şehirdeki bir dernekle de iletişime geçebilirsiniz.

Geri