Windowsta klavye yanlış yazıyorsa çözümü + Resimli

Kodla Büyü

KingSkrupellos

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Sorun = Windows XP'de Klavye Harf Yerine Rakam Yazıyor
Klavye yanlış yazıyor ve Çözümleri

Merhaba ben KingSkrupellos. Size 3 farklı yöntem sunacağım ve problem çözülecektir inşallah.

1.YÖNTEM = Windows XP'de klavye düzeni nasıl değiştirilir
Klavyem yanlış karakterler görüntülüyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Klavyeniz ekranda yanlış karakterler görüntülüyorsa, örneğin @ tuşuna bastığınızda " karakteri görüntüleniyorsa klavye düzenini değiştirmeniz gerekir:

Başlat ve Denetim Masası sekmelerine tıklayın.
Tarih, Saat, Dil ve Bölgesel Seçenekler'i ve ardından Bölge ve Dil Seçenekleri'ni tıklatın.
Diller sekmesini seçip Ayrıntılar'ı tıklatın.
Yüklü hizmetler bölümünde, Ekle düğmesini tıklatın.
Klavye düzeni/IME onay kutusunu seçin ve Klavye düzeni/IME açılır okunu tıklatın.
İstediğiniz dili seçin ve Tamam'ı tıklatın.

2.YÖNTEM = Wordde yada herhangi bir programda yazı yazarken bastığınız harfler yerine ingilizce karakterler çıkıyorsa çözümü burada.Klavyede karakterlerin değişmesinin nedeni kullanmış olduğunuz programın dilinin ingilizce yada başka bir dil olmasıdır.Başlat çubuğunun sağ tarafında gördüğünüz TR , EN gibi yazılar şuanda kullanmış olduğunuz klavye dilini ifade eder.Eğer klavyede bastığınız harfler yerine başka harfler çıkıyorsa muhtemelen TR yerine başka bir dil gelmiştir.Gelelim çözümüne;

Başlat tuşuna basıp > Denetim Masasına girin
Açılan pencerede Görüntüleme ölçütü : Kategori olarak belirleyin
Saat Dil ve Bölge başlığının hemen altında yazan Klavyeleri veya diğer giriş yöntemlerini değiştir seçeneğine tıklayın

http://www.gurselgunacar.com/wp-content ... 00x301.jpg

Klavye değiştire tıklayın
Aşağıda bulunan resimde gördüğünüz gibi TR dışında bulunan bütün dillere tıklayarak Kaldır seçeneğine basın ve kaldırın ve Uygulaya basın.

http://www.gurselgunacar.com/wp-content ... yedili.jpg

Bu işlemleri yaparak klavye dilinizi düzeltebilirsiniz.Eğer Windows XP yada vista kullanıyorsanız diğer bir yöntem olarak aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

Başlat çubuğunda sağ altta buluna dil kutusuna sağ tıklayarak Ayarlara basın.Sizde EN yada başka bir dil olabilir

http://www.gurselgunacar.com/wp-content ... cubugu.jpg

Yukarıda gösterilen resimdeki gibi TR dışındaki bütün dillere basıp Kaldır seçeneğine tıklayın ve Uygulaya basın.Sorun çözülmüştür.

3.YÖNTEM = Açıklama
Klavyenin sağ tarafındaki bazı tuşlara basıldığında harf yerine rakamlar yazıyor.
I harfine basılınca 5 , j harfine basılınca 1 yazılıyor ve aynı bölgedeki diğer tuşlarda da aynı sorun yaşanıyor.
Çözüm
Function tuşunu fn basılı tutarken, num lock tuşuna num lk basın.
Bu, tümleşik klavyeyi/sayısal tuş takımını devre dışı bırakacak ve tuşlar normal işlevlerine geri dönecektir.

Teşekkürler hocam. Ben de bir öneri ekleyeyim ==> Ctrl+Shift tuşlarına aynı anda basılırsa f ve q klavye arasında dönüşüm yapılabilir.

Savunan Adam' Alıntı:
Teşekkürler hocam. Ben de bir öneri ekleyeyim ==> Ctrl+Shift tuşlarına aynı anda basılırsa f ve q klavye arasında dönüşüm yapılabilir.
aynen. çok sık kullandığım bir yöntemdir.pratik bilgi

aynı sorun benim masa üstü pc de oluyor. fn tuşu yok. klavyeyi çıkarıp tekrar rakıyorum düzeliyor ama günde bir iki kez olunca sinir bozuyor. varmı bir yolu elim muhtemelen bi tuşlara değince oluyor ama çözemedin.

ÇÖZÜLDÜ…. /- vakti dar olanlar büyük harflerden okusun.
Sırf çözümüm kimilerine faydalı olsun diye bir kaç baktığım foruma üye olup cevapladım..

öncelikle türkçe ingilizce veya EN TR ile çözüzülecek bişiy değil bu, yani klavyeniz farklı karakter basıyorsa dil veya klavye sorunudur. bunun cevabı da yukarda söylenmiş.

BENİM ÇÖZÜMLEME ŞUDUR,
Harfleri Çift yazı üç yazı Basan veya oraya buraya işaretlemelere geçen Klavye İçin Ne Yapmalıyım ? ÇÖZÜLDÜ….

Merhabalar @bedrettingor ben,
Öncelikle bende sizin gibi araştırdım çözümü bulmak için fakat gördüm ki her yorum, her forum ucu açık kalmış.

Bizim türk insanı için para dert değil, israf dert dir. 1 tl lik de olsa neden çalışmıyor lanet olası deyip yenisini almaz. Onu tamir eder içine bakar söker takar sallar yumruk atar bi şekil çalıştırır yada kendi bozar ve ben bozdum sorun bende dostum der :)
Bizim insanımız böyle kardeşim işte ne yani.. Bu bence pintilik değil, para değil yani… başka bişiy bu.. umarım ilerde uzmanlar buna cevap verir yada vermişlerdir de benim haberim yok :)

NEYSE BENİM ÇÖZÜMÜM ÖNCESİ ŞÖYLE;
KLAVYEM KABLOSUZ yani PİLLİ OLANINDAN, markayı vermicem çünkü döneminde reklam işlerini yapıyorduk yanlış anlaşılma olmasın…

TÜM YORUM VE FORUMLARDAN ÇÖZÜM ALAMAYINCA İMAC’E TAKTIM KLAVYEYİ ORDA DA AYNINI YAPTI.
HANGİ HARFE VEYA TUŞU BASSAM ALAKASIZ İKİ ÜÇ HARF ÇIKIYOR VE SPACE TUŞU DA BASILI KALMIŞ GİBİ YAZI ALANI DEĞİŞİYOR BAŞKA YERLERİ AÇIP KAPATIYORDU.

ÇÖZÜM
1- SÖKTÜM KLAVYEYİ
2- PEÇETEYE KOLONYAYLA NEMLENDİRİP KLAVYLENİN DEVRE GEÇİŞ PLAKINI TEMİZLEDİM İYİCE
3- KAPATTIM GERİSİN GERİ.
4- TAKTIM AMA BU SEFER HİÇ ÇALIŞMADI :(

HOOOP AL ABAŞA TEKRAR AÇSAM MI?
AATAYIM YENİSİNİ ALAYIM DA BU SAÇMA DA OLSA ÇALIŞAN KLAVYE NEDEN BOZULA Kİ?
silbaştan,

1- SÖKTÜM TEKRAR KLAVYEYİ
2-KURU PEÇETEYLE NEMLENDİRDİĞİM YERLERİ İYİCE TEMİZLEDİM ( EVET KALMIŞ BİR ÇOK YERDE VE KISA DEVRE YAPIP KLAVYEM TAMAMEN BOZULABİLİRDİ, sizde buna dikkat edin lütfen hatta pilleri sökün, yada kablonuz bilgisayara takılı olmasın)
3- DAHA KAPATMADAN DİRİRİRİRİRİ BİLGİSAYARDAN BASILI TUŞ SESİ GELMEYE BAŞLAYINCA PİLLERİ ÇIKARTTIM :) SONUÇ İYİ YANİ
4- PARÇALARI TOPLAYIP KAPATTIM KLAVYEYİ
5- VE ÇALIŞTI ÇOK ŞÜKÜR,

klavyenin tuş plakı tozlu yada nemliydi veya yapışık kalmış, her neyse bişiy olduğu kesin ama su değildi yoksa tuşlar basmaz, oksitlenip bozulurdu biliyorum..

uzun oldu hakkınızı helal edin değerli vaktinizi aldım.

umarım birilerine yardımcı olabilmişimdir..
Teşekkürler

click' Alıntı:
aynı sorun benim masa üstü pc de oluyor. fn tuşu yok. klavyeyi çıkarıp tekrar rakıyorum düzeliyor ama günde bir iki kez olunca sinir bozuyor. varmı bir yolu elim muhtemelen bi tuşlara değince oluyor ama çözemedin.
pencere tuşu + numlock :+1:

-Masaüstü klavyede harf yerine rakam yazıyor sorunu ve çözümü:
Masaüstü bilgisayarlarda bazı harflere basıldığında rakam yazıyorsa bu durumu denetim masasına girerek düzeltebiliriz arkadaşlar.
Denetim Masası / Erişim kolaylığı merkezi / Fare kullanımını kolaylaştır / Fareyi klavyeyi denetle kısmında fare tuşlarını etkinleştir tikini kaldırıp pasif hale getirdiğimiz zaman klavyeniz standart haline geri dönecektir.

Geri