Wix ile ilgili

Kodla Büyü

mahmutemre2211

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba,

Ben html,html5 vs gibi web programcılığı ile ilgilenmeye başladım, daha başındayım ilerisi için php ve mysql düşünüyorum. Asıl amacım ise wordpress' te kodlara hakim olabilmek.

Bu wix sistemi ile ilgili sorum olacaktı. Wix Html5 kullanıyor diye biliyorum. Peki sayfalarında hiç php barındırıyor mu? Yoksa sadece html, css,javascrip,jquery mi kullanıyor. Baya hoş bir sistem gerçekten

WordPress'te kodlara hakim olmak için iyi bir HTML ve CSS bilgisine, orta düzeyde PHP ve MySQL bilgisine ve WordPress'in kendi kodlama yapısı bilgisine sahip olmanız gerekmekte.
Tabi ki tema vs. tasarlamayı da düşünüyorsanız, az biraz da grafik ve javascript bilgisine de sahip olmanız gerekecek.
Wix ya da benzeri hazır site sistemlerinde çoğu zaman firmanın kendi kodladığı içerik yönetim sistemleri kullanılır. Bilgiler mysql ya da benzeri bir veritabanında tutulur, php ya da asp.net gibi bir dille bilgiler, hazırlanmış olan temalar yardımıyla gösterilir. HTML, CSS, javascript işin kullanıcı tarafındaki bölümüdür.
WordPress kullanarak siz de wix'e ya da blogcu gibi bir sistem kurabilirsiniz. Örneğin; wordpress.com, wordpress kullanarak bu hizmeti sunuyor.

Eyvallah hocam,

Maalesef üniversitede Gazi böte'de birşey almadık. Ben de bunun eksikliğini mesleğin 4. senesinde ciddi düzeyde duyuyorum. Üniversitede CCNA sertifikası almıştım ama yazılım tarafını ihmal ettim, şimdi bunu tamamalamaya çalışıyorum.

O yüzden işime yarayacak kadar paket programlarla ilgileniyorum (photoshop,flash,fireforks tarzı). Ama hazor templatelerle hiçkod kullanmadan (wix) gibi site yapmak bana kolaycılık geliyor. wordpress ile ilgileniyorum, ama onda da sadece hazır tarafı ile site yapmak çok hoş değil, daha detaylı wordpress ve kodlama bilmek gerekiyor. Artık hayırlısı ile zaman sıkıntısı olmadığı için zevkine uğraşıyorum işte, ne işime yarayacak çok da bilmiyorum ama, bilmiyorum demekten iyidir.

Geri