Uzman öğretmen/Başöğretmen Unvanı İçin Başvuruda Bulananlara İlişkin Kesin Başvuru Sonuçları Açıklandı

Kodla Büyü

Ergün1

Seçkin Üye
Seçkin Üye
MEB Duyurusu:
Uzman öğretmen/Başöğretmen unvanı için başvuruda bulananlara ilişkin kesin başvuru sonuçları açıklandı. İlgililer durumlarını http://meb.ai/Us1gqiv adresinden öğrenebileceklerdir.

Ekli dosyalar

• Sınav Başvuru Durumu.png
    Sınav Başvuru Durumu.png
    33.6 KB · Görüntüleme: 240
Daha kaç kere başvuru onaylatacaklar acaba? Bu ekrandan bir kere daha başvuru onayı kontrol ettiğimizi hatırlıyorum. Bir de başvuru yapmış olan ve onaylanmamış çok öğretmen varmış. Sınavı sıkıntıya sokar gibi geliyor bu durum.

Anayasa Mahkemesi öğretmenlik meslek Kanununun bazı maddelerinin iptaline ve yürütmesinin durdurulmasına ilişkin davada bakanlığın ve 3 sendikanın dinlenmesine karar verdi.
İlk defa gerçekleştirilecek Öğretmenlik Kariyer Sınavı 19 Kasım 2022 tarihinde yapılacak.

Anayasa Mahkemesi öğretmenlik meslek Kanununun bazı maddelerinin iptaline ve yürütmesinin durdurulmasına ilişkin davada bakanlığın ve 3 sendikanın dinlenmesine karar verdi.
İlk defa gerçekleştirilecek Öğretmenlik Kariyer Sınavı 19 Kasım 2022 tarihinde yapılacak.
Anayasa mahkemesi daha önce böyle bir yöntem uyguladı mı? İlk defa duydum. Anayasaya mahkemesi bile anlamadı tam olarak konuyu herhalde.

Öğretmene verilen her hakta başka bir öğretmen dava açıyor. Verilen hak da iptal ediliyor. Uzman öğretmenlik de sanırım böyle olacak. AYM sınavı iptal ederse bir daha kariyer basamağı falan göremeyiz.

Öğretmene verilen her hakta başka bir öğretmen dava açıyor. Verilen hak da iptal ediliyor. Uzman öğretmenlik de sanırım böyle olacak. AYM sınavı iptal ederse bir daha kariyer basamağı falan göremeyiz.
Aynı düşüncedeyim hocam. Bakanlık en sonunda madem bu kadar şikayetçisiniz tamam kaldırdım deyip geçecek. Bu sürekli şikayet edenlerin eline ne geçecek bilmiyorum. Zaten sınavdan kalan olmayacak

Aynı düşüncedeyim hocam. Bakanlık en sonunda madem bu kadar şikayetçisiniz tamam kaldırdım deyip geçecek. Bu sürekli şikayet edenlerin eline ne geçecek bilmiyorum. Zaten sınavdan kalan olmayacak
sizin elinize gecen seyden geccek sayın hocam!ne olacak neyin uzmanıyım diyeceksiniz!hukumetin mi!sarı sendikanın mı!yoksa alanında uzman olan meslekler(tıp) gibi her kesce kabul gorecek bir meslek mi!itibar için benim dusuncem,sevgi ve saygılar

sizin elinize gecen seyden geccek sayın hocam!ne olacak neyin uzmanıyım diyeceksiniz!hukumetin mi!sarı sendikanın mı!yoksa alanında uzman olan meslekler(tıp) gibi her kesce kabul gorecek bir meslek mi!itibar için benim dusuncem,sevgi ve saygılar
Sayın hocam; bu duruma itiraz edenlerin karşı çıktığı kısım öğretmenliğin kariyer basamaklarına ayrılması mı, yoksa bunun için sınav yapılması mı? Bence Öğretmenlik Meslek Kanunu çok eksik ve yanlış olmasına rağmen camiamızın yıllardır beklediği talepleri nispeten karşılayan bir kanundur. Ama en kısa sürede bu kanun iyileştirilmeli, bu kesin. Şu anda sınavın iptal olmasının öğretmenlere bir fayda sağlamayacağı aşikar, daha da kötüsü sınavın iptali bu işi onlarca yıl ötelemesi yüksek ihtimal.

Eğitim Bir sen ve Türk Eğitim Sen başkanları oldukça umutlu( iptal kararı için ) paylaşımlar yaptı. Eğitim iş zaten Anayasa mahkemesi önünde nöbetteydi.

Bir de söyleyecekleri resmi olarak kaydedileceği için yanlış kelime bile kullanmazlar. Danıştay tak diye red kararı(yasayı iptal etmedi) verirken anayasa mahkemesi nasıl böyle bir yol izledi, hala onu düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2022-11-09-23-31-27-350_com.twitter.android.jpg
    Screenshot_2022-11-09-23-31-27-350_com.twitter.android.jpg
    117.8 KB · Görüntüleme: 139
  • Screenshot_2022-11-09-23-30-49-324_com.twitter.android.jpg
    Screenshot_2022-11-09-23-30-49-324_com.twitter.android.jpg
    115.1 KB · Görüntüleme: 140
Ülkedeki diğer kurum ve vatandaşlar öğretmene düşman. Öğretmenler ve öğretmen sendikaları da kendi içinde birbirine düşman.

Şu işi bu kadar uzattılar, yaz tatili zehir oldu, ara tatil zehir olacak, ilk 9 haftada eğitim öğretim önemli ölçüde aksadı.

Bir önceki sınav 2006 da yapılmış.
Bir sonraki için de 16 yıl daha beklenir 2038 de yapılır artık.

duruma göre şekillenmek yerine net olmak her zaman faydalıdır. okula hangi sendikanın temsilcileri gelse birileri söz alıp uzman öğretmenlik sınavına daha önceden giremedik tekrar yapılsın diye istekte bulunuyordu. sınav için ciddi hazırlık yapıldı, kanun çıktı şimdi de o sınav isteyenler sınava karşı oldu, bize herşey hak

Sınava girenler ve muaf olanlar bu haklardan yararlanacak. Daha sonra anayasa mahkemesi iptal kararı verecek gibi görünüyor. Asıl mağduriyet şimdi başlayacak. Sendika dinleme filan oyalama taktiği gibi geliyor.

Sayın hocam; bu duruma itiraz edenlerin karşı çıktığı kısım öğretmenliğin kariyer basamaklarına ayrılması mı, yoksa bunun için sınav yapılması mı? Bence Öğretmenlik Meslek Kanunu çok eksik ve yanlış olmasına rağmen camiamızın yıllardır beklediği talepleri nispeten karşılayan bir kanundur. Ama en kısa sürede bu kanun iyileştirilmeli, bu kesin. Şu anda sınavın iptal olmasının öğretmenlere bir fayda sağlamayacağı aşikar, daha da kötüsü sınavın iptali bu işi onlarca yıl ötelemesi yüksek ihtimal.
Sayın hocam bir itiraz eden olarak karşı çıktığım kısım üniversite diplomamın uzmanlığıma yetmesidir. Ayrıca uzmanlık diye dayatılan sınavda çıkacak konuların hangisi sizin uzmanlık alanınızla ilgili ve hangisi ne kadar sizin uzmanlığınızı ölçüyor? Camiamız adına konuşuyorsunuz mesela camiamızın yıllardır beklediği ve bu ÖMK ile karşılanan talepler hangileridir? bu kanun hangi öğretmenlere veya sendikalara ya da hangi uzmanlara sorulup hangi sorunumuzu çözmektedir? daha bize verilmesi gereken hakkımız olan zamları alamamışken 3 5 kuruş için dayatılan bu uzmanlık sınavı hangi sorunu çözecektir? aldığınız maaş size yetiyor mu? mesela şu an yeni evlenmiş bir öğretmen çiftin sadece maaş ve ek dersleriyle ev alması mümkün mü? zaten halihazırda ayrışmış kendi hakkını bile arayamayan sadece ders programı iyi olsun diye bazı renklerdeki sendikalara üye olup yetkiyi verdikten sonra istifa etmekten bile korkan camiamız şimdi kendi özlük hakları için birleşmeyecekte ne yapacak? Şu an öğretmen maaşı yoksulluk sınırının altında ve açlık sınırına yakındır. Başka söze GEREK YOK!!!

Sayın hocam bir itiraz eden olarak karşı çıktığım kısım üniversite diplomamın uzmanlığıma yetmesidir. Ayrıca uzmanlık diye dayatılan sınavda çıkacak konuların hangisi sizin uzmanlık alanınızla ilgili ve hangisi ne kadar sizin uzmanlığınızı ölçüyor? Camiamız adına konuşuyorsunuz mesela camiamızın yıllardır beklediği ve bu ÖMK ile karşılanan talepler hangileridir? bu kanun hangi öğretmenlere veya sendikalara ya da hangi uzmanlara sorulup hangi sorunumuzu çözmektedir? daha bize verilmesi gereken hakkımız olan zamları alamamışken 3 5 kuruş için dayatılan bu uzmanlık sınavı hangi sorunu çözecektir? aldığınız maaş size yetiyor mu? mesela şu an yeni evlenmiş bir öğretmen çiftin sadece maaş ve ek dersleriyle ev alması mümkün mü? zaten halihazırda ayrışmış kendi hakkını bile arayamayan sadece ders programı iyi olsun diye bazı renklerdeki sendikalara üye olup yetkiyi verdikten sonra istifa etmekten bile korkan camiamız şimdi kendi özlük hakları için birleşmeyecekte ne yapacak? Şu an öğretmen maaşı yoksulluk sınırının altında ve açlık sınırına yakındır. Başka söze GEREK YOK!!!
AYM'nin kanunun itiraz edilen maddelerini iptal etmesi saydığınız hangi sorunu çözer? İptal kararı mevcut kanunla verilen azıcık hakkın da yıllarca ötelenmesi demek. AYM bu hakları bize verecek makam değil. Bu hakların alınması kanun yapıcıların ikna edilmesi ile olur. Bunu anlamak zor değil zannımca. Hizmet puanı ile ilgili verilen haklar iptal edildi de ne oldu? Bu da aynı olur.

neyin uzmanlığı neyin başı yahu. aynı müfredatı aynı dersi anlatmaya devam edecekler

Öğretmenlik Meslek Kanununun, hangi maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açılmış...?
Konuyu bilen arkadaşlar, buraya bir özet geçebilir mi bir zahmet.
Tahminen, sınav yapılmaması için olsa gerek.

AYM'nin kanunun itiraz edilen maddelerini iptal etmesi saydığınız hangi sorunu çözer? İptal kararı mevcut kanunla verilen azıcık hakkın da yıllarca ötelenmesi demek. AYM bu hakları bize verecek makam değil. Bu hakların alınması kanun yapıcıların ikna edilmesi ile olur. Bunu anlamak zor değil zannımca. Hizmet puanı ile ilgili verilen haklar iptal edildi de ne oldu? Bu da aynı olur.
Bu maddelerin iptali yasanın tekrar görüşülmesi ya da iptali üzerinde etkili olur. Biz birlikte hareket etmedikçe haklarımızı almamız mümkün değil. Sanırım bunun da anlaşılması pek zor değil. Sınavla değil herkese ZAM istenmeli. Kanun yapıcıların ikna edilmesi süreci sizce bizi dinleyerek mi olur? Şimdiye kadar hiç dinlediler mi? yoksa doktorlar gibi hakkımızı vura vura mı almamız gerek? Peki size sorum şu sınav neyi çözecek. sizin benden daha iyi bir öğretmen olduğunuzumu ölçecek? tarih öğretmenini tarih bilgisiyle ölçmeyipte 500 sayfa PDF ezberletince mi çözülecek sorun? Alanında yapılmayan hatta para verip gidilmeden yapılan yüksesk lisansla sınavdan muaf olanlar daha mı uzman olacak. bu kanun ve bu sınav zaten ayrışmış öğretmenleri tamamıyla parçalayacaktır. Veli ve öğrenciler ile gelecek sorunlardan bahsetmiyorum bile.

Son düzenleme:
Öğretmenlik Meslek Kanununun, hangi maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açılmış...?
Konuyu bilen arkadaşlar, buraya bir özet geçebilir mi bir zahmet.
Tahminen, sınav yapılmaması için olsa gerek.
Yürütmeyi Durdurma - Bazı maddelerin iptali için yazıyor heryerde.

"İptali istenen maddeler arasında, mesleğin aday öğretmenlik döneminden sonra "öğretmen", "uzman öğretmen" ve "başöğretmen" olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılması, aday öğretmenlik ve aday öğretmenliğe atama usullerine ilişkin düzenlemeler ile bunun yönetmelikle belirlenmesine ilişkin hükümler yer alıyor."

İnşaallah tamamen kalkar bu sınav da askerler gibi biz de kıdeme göre maaş artışı alırız. Buna kimse itiraz etmez. Bizden sonraki meslektaşlarımızı da düşünüyorum ben açıkçası.

Hayırlısı bakalım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aşırı tepki alınan bir durum idi zaten bu kariyer sınavı. O kadar çok adaletsizlikleri var. Sınavı, önce EBS istedi, sonra tepkilerden dolayı yine kendisi karşıymış gibi yaptı. Çünkü kendi içlerinde de karşı çıkanlar aşırı fazla. Bakan bile ağzından isim vermese de sendikalar istedi dedi.
hocam bakan sonra bu sendikanın eğitim bir sen olduğunu bizzat söyledi. ona rağmen eğitim birli arkadaşları tebrik ediyorum. onurlu duruşlarıyla hala eğitim bir sendikasında kalmaya devam ediyorlar.

hocam bakan sonra bu sendikanın eğitim bir sen olduğunu bizzat söyledi. ona rağmen eğitim birli arkadaşları tebrik ediyorum. onurlu duruşlarıyla hala eğitim bir sendikasında kalmaya devam ediyorlar.
Doğrudur hocam. O kısmını duymamıştım. Ama belliydi zaten.

Sınav iptal edilip de kıdeme göre maaş artışı ya da ünvan verilirse eğer, en büyük kaygım seçim sonrası onun da iptal edilmesi. Seçim bitince kimsenin kimseye eyvallahı olmaz çünkü.

Allah bize yeter. O ne güzel vekildir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yüksek Mahkeme'nin kararı Milli Eğitim Bakanlığı'na yazılı olarak gönderilecek ve ardından Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın Genel Kurul'da gündeme alacağı bir tarihte Bakanlık ve sendika yetkilileri sözlü olarak dinlenecek. Daha sonra Anayasa Mahkemesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini esastan görüşmek üzere yeni bir tarihte toplanarak kanunu karara bağlayacak.

https://m.sabah.com.tr/ekonomi/son-...inde-surecin-detaylarina-sabah-ulasti-6233901

Görünen o ki 19 Kasım'da yapılacak sınav öncesinde Yüksek Mahkeme'den herhangi bir karar çıkması beklenmiyor. Karara ilişkin daha iki oturum var.

Görünen o ki 19 Kasım'da yapılacak sınav öncesinde Yüksek Mahkeme'den herhangi bir karar çıkması beklenmiyor. Karara ilişkin daha iki oturum var.
Sınav yapılacak, sınav sonuçları iyi kötü belli olacak( en azından MEB bilecek)

Eğer MEB için sorun olacak sonuçlar varsa(çoğu kişinin geçememesi, sınav anında sorunların çıkması gibi) Anayasa mahkemesine sinyal verecekler iptal için. Yok sorun olmazsa sınavda Anayasa mahkemesi reddetecek iptal istemini.

Fazla mı komplocu olduk :)

Geri