Xibo ile Dijital Pano yapımı...

Kodla Büyü

hayalcisuat

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Selam arkadaşlar.
Xibo ile pano yapımı ile ilgili forumda eski versiyonla alakalı paylaşımlar bulunmasına karşın, yeni versiyonla ilgili pek bir paylaşım olmadığını farkettim. aslında mantık aynı, fakat yinede yapamayan arkadaşlar için yeni versiyon kurulumu ve kullanımı ile ilgili açıklayıcı bir yazı yazmaya çalışacağım.

1.Xampp kurulumu yapılacak.

Aşağıdaki adresten xampp ın son versiyonu indirip kurulacak. kurulumdan hiçbirşey değiştirmeden kuruyorsunuz. (Ancak en son sürümü indirmeniz şart, zira ileride çıkabilecek bir problemi sondan bir önceki sürümü yükleyerek gidereceksiniz)
https://www.apachefriends.org/tr/download.html

2.Xampp ın localde kullanımı için port değişikliği yapılacak,

Xampp kurulumu bittikten sonra, kontrol panel üzerinden Config/httpd.conf dosyası tıklanarak, çıkan dosya içerisinde "Listen 80" bulunup "Listen 81" yapılacak

(xampp/apache/conf klasöründe httpd.conf dosyasında listen 80, listen 81 olarak değiştirildi.)

3. xibo nun son versiyonu aşağıdaki adresten indirilecek.
http://xibo.org.uk/
xibo-cms-1.7.9 rar dosyasındakiler xampp/htdocs klasörüne çıkarılacak.

kuruluma başlamak için öncelikle xampp server da Apache ve MySQL ın çalışması için Start tuşuna tıklanacak.

4. internet tarayıcıda adres çubuğuna http://localhost:81/xibo yazılarak xibo kurulum panelinin açılması sağlanacak,
kurulum işlemi esnasında bazı hatalar alırsanız php.ini dosyasında verilen hata ile ilgili düzenlemeleri yapmanız gerekiyor. (örneğin
extension=php_soap.dll aktif yapılacak, dosya büyüklükleri ayarlanacak max_upload_filesize=128M yapılacak vs.)
tüm bunlardan sonra yinede kuruluma devam edemiyorsanız daha önce bahsettiğim gibi Xampp ı kadlırıp, bir önceki versiyonu kurduğunuzda sorunlar ilginç bir şekilde çözülüyor :)
kurulum ekranları aşağıdaki gibidir.

5. Xibo player kurulacak. aşağıdaki adresten Xibo For Windows tıklanarak player indirip kuracaksınız.
http://xibo.org.uk/get-xibo/
kurduktan sonra açılan kontrol paneline daha önce ki CMS Secret Key den bahsetmiştim onu yazacaksınız. Eğer not almadıysanız Xibo kontrol panelinde Yönetim/Ayarları tıkla, ordaki key i kopyala yapıştır ve save yap.

6. Görüntülenmesi için son bir ayar kaldı. Ekranlar dan ekran lisansı kısmını Yes yapmanız gerek, yoksa xibo player görüntünlenmez.

Herkese kolay gelsin :) Umarım işinize yarar...

Ekli dosyalar

• httpd.png
    httpd.png
    209.7 KB · Görüntüleme: 1,400
  • start.png
    start.png
    196 KB · Görüntüleme: 1,386
  • yesil.png
    yesil.png
    248.3 KB · Görüntüleme: 1,381
  • kur1.png
    kur1.png
    52.8 KB · Görüntüleme: 1,389
  • kur2.png
    kur2.png
    38.8 KB · Görüntüleme: 1,374
  • kur3.png
    kur3.png
    18.3 KB · Görüntüleme: 1,365
  • kur4.png
    kur4.png
    35.7 KB · Görüntüleme: 1,358
  • kur5.png
    kur5.png
    22 KB · Görüntüleme: 1,357
  • kur6.png
    kur6.png
    54.8 KB · Görüntüleme: 1,370
  • player.png
    player.png
    62.1 KB · Görüntüleme: 1,367
eline sağlık hocam kurulumu yaptık içerikleri nasıl eklediniz.hangi ders olduğunu veya nöbetçi öğretmenleri nasıl eklediniz.veri tabanı olmadan nasıl olacak

avy' Alıntı:
eline sağlık hocam kurulumu yaptık içerikleri nasıl eklediniz.hangi ders olduğunu veya nöbetçi öğretmenleri nasıl eklediniz.veri tabanı olmadan nasıl olacak
resim dosyalarını photoshopta tasarlayıp atıyorum. text dosyalarını zaten tasarım içerisinde istediğin yere ekleyebiliyorsun.
ancak şuan için günlük bilgileri nöbetçi öğrt vs elle girmek gerekiyo, veri tabanı konusunda çalışıyorum. :)

Arkadaşlar ben okuluma kurdum ve sorunsuz calışıyor...Nöbetçi öğretmen olayına gelince ben şöyle hallettim. Pazartesi, Salı Çarşamba, Perşembe ve Cuma günü için şablonlar yaptım.O gün nöbetçi olanları yazıp ZAMANLAMA ayarlarından Her gün sırasıyla hangi şablonun gösterileceğini ayarlama yaptım Ayda bir nöbet listesi değiştiği için ayda bir kez elle değiştirmem yetiyor

Xibo ile yapılmış panomuz. Nöbetçi öğretmenler takvime göre değişiyor. Haberler okul sitesinden çekiliyor. Xibo harika...

Ekli dosyalar

• 20161221_121104_resized-min.jpg
    20161221_121104_resized-min.jpg
    387.8 KB · Görüntüleme: 1,189
  • 20161221_121038_resized-min.jpg
    20161221_121038_resized-min.jpg
    356.4 KB · Görüntüleme: 1,167
  • 20161221_121052_resized-min.jpg
    20161221_121052_resized-min.jpg
    348.2 KB · Görüntüleme: 1,163
  • 20161221_121104_resized-min.jpg
    20161221_121104_resized-min.jpg
    387.8 KB · Görüntüleme: 1,163
  • 20161221_121108_resized-min.jpg
    20161221_121108_resized-min.jpg
    348.3 KB · Görüntüleme: 1,164
nöbetçi öğretmen şablonu güzel olmuş hocam elinize sağlık veri tabanıylamı yaptınız yoksa ellemi giriyorsunuz bilgileri

Hocam emeğinize sağlk benim gibi yeteneksizler için acaba şablonlarını paylaşabilirmisin? Teşekkürler

Benim kullandığım arka plan. PSD dosyasını ekliyorum. İstediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Talep olursa farklı arka planlar ekleyebilirim.

Ekli dosyalar

• bck1.rar
    2.1 MB · Görüntüleme: 97
  • bck1.jpg
    bck1.jpg
    271.3 KB · Görüntüleme: 671
paylaşım yapan arkadaşların ellerine sağlık.
eski xibo paylaşımlarını forumda yapan kişi olarak bu konunun tekrar gündeme gelmesine memnun oldum. artık evde ufak bir kız ilgi istediği için foruma girek bilgisayarımı bile o uyuduktan sonra anca açabiliyorum. bu nedenle maalesef eskisi kadar teknolojik gelişmelerli takip edemiyorum.

xibo aslında son derece profesyonel bir yapı. hatta biraz kurcalayıp özelliklerini öğrendikten sonra birçok firma için xibo altında özelleştirilmiş yayınlar oluşturup bu konudan para bile kazanılabilir. bir çok bankanın fastfood zincirinin kullandığı ekranlarda bundan çok daha basit çözümler tercih ediliyor

BaRBaRYaN' Alıntı:
eski xibo paylaşımlarını forumda yapan kişi olarak bu konunun tekrar gündeme gelmesine memnun oldum. artık evde ufak bir kız ilgi istediği için foruma girek bilgisayarımı bile o uyuduktan sonra anca açabiliyorum. bu nedenle maalesef eskisi kadar teknolojik gelişmelerli takip edemiyorum.

xibo aslında son derece profesyonel bir yapı. hatta biraz kurcalayıp özelliklerini öğrendikten sonra birçok firma için xibo altında özelleştirilmiş yayınlar oluşturup bu konudan para bile kazanılabilir. bir çok bankanın fastfood zincirinin kullandığı ekranlarda bundan çok daha basit çözümler tercih ediliyor
teşekkürler hocam, sizin hazırladığınız eski sürüm ile ilgili sizin dökümanlar da çok faydalı hocam. mantık aynı olduğu için takıldığım bazı yerlerde sizin paylaşımdan çok faydalandım. :) Bence de bu yazılım çok profesyonel. para kazanmak isteyenler için bir fırsat olabilir. Okul için ben herşeyin hazır olduğu sistemleri biraz kısıtlayıcı bulduğum için kullanmak istemedim. Kurt misali kendi işimi kendim yapmayı seviyorum :) Paylaşım birilerine faydalı olursa ne mutlu :)

hayalcisuat' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:

teşekkürler hocam, sizin hazırladığınız eski sürüm ile ilgili sizin dökümanlar da çok faydalı hocam. mantık aynı olduğu için takıldığım bazı yerlerde sizin paylaşımdan çok faydalandım. :) Bence de bu yazılım çok profesyonel. para kazanmak isteyenler için bir fırsat olabilir. Okul için ben herşeyin hazır olduğu sistemleri biraz kısıtlayıcı bulduğum için kullanmak istemedim. Kurt misali kendi işimi kendim yapmayı seviyorum :) Paylaşım birilerine faydalı olursa ne mutlu :)
.
:alkis:

hersoy13' Alıntı:
Xibo ile yapılmış panomuz. Nöbetçi öğretmenler takvime göre değişiyor. Haberler okul sitesinden çekiliyor. Xibo harika...

Hocam çok güzel yapmışsınız elinize sağlık, Ekranlar dan ekran lisansı kısmını Yes yapmanız gerek, yoksa xibo player görüntünlenmez bu kısmı bir türlü yapamadım, bir de Nöbetçi öğretmenler takvime göre değişiyor. Haberler okul sitesinden çekiliyor demişsiniz bunları nasıl yaptığınızı kısaca özetleyebilir misiniz vaktiniz olduğunda?
Çok teşekkür ederim.

Selam 1-2 aydan beri XIBO kurulum vs. uğraşıyorun.
UBUNTU ve WINDOWS kurulumlarını yaptım.
Android ve windows player ları ile test yaptım.
Bir çok sorunun üstesinden geldim. ancak çıkamadığım bir kaç sorun var.
Bunları paylşmak isterim.
Size öncelikle bir sorum olacak player olarak pc mi android tabanlı bir cihazmı kullandınız. (Ben raspbbery düşünüyorum)
Player için bir lisans aldınızmı? lisans almadan kullanmakta sorun çıkıyormu?
sorularınızı beklerim.
iyi çalışmalar.

Geri