Yönetmelik bilgisi olanlar bi bakarsa...

Kodla Büyü

shadows

Aktif Üye
Öğrenmek istediğim şu,
ben BTR değilim normal derslerime girip çıkıyorum. Herhangi bir sıkıntı yok bu konuda

ancak, okul müdürü bana angarya olarak ne iş verebilir ve ben okul müdürünün verdiği hangi işleri yapmak zorundayım. (toplantı-resmi evrak vb. hariç)
yada şöyle açıklayayım yönetmelikte müdürün verdiği görevleri yerine getirmek diye bir madde var mı? varsa neyi kapsıyor.
son olarak şu anda okuyup bilmemiz gereken yönetmelik hangisi bir link verirseniz baştan sona okuyayım (güncel olan)

Az karışık yazdım herhalde idare edin. şimdiden teşekkürler.

" müdürün verdiği görevleri yerine getirmek" diye bir madde var
Bildiğim kadarıyla kanuna aykırı olmayan her görevi yerine getirmek durumunda kalınıyor.Bu görevleri yazılı isterseniz daha iyi olur.

ortaöğretim (lise) Yönetmeliğinde müdürün vereceği görevleri yapacağına dair madde var. Ancak yeni çıkan ilköğretim kurumlar yönetmeliğinde böyle bir madde yok. eğitim-öğetim ve yönetim işlerini yapar ibaresi var sadece.

Bildiğim kadarıyla idarenin verdiği görevleri yapmak zorundasın. Ayak diremek istiyorsan:

1. Telefon numaralarını kaydetme, aradıklarında zaten ezbere biliyorsundur aslında numarayı ama açmazsın olur biter. Bilmediğim numaraları açmıyorum de. Sessize al. Sessizde zaten duymazsın vs.

2. Format atma, office yükleme gibi işleri asla yapma. Hiç bir yazılım yükleme. Kesinlikle çok büyük suç. Korsan. Artı günah. Eğer senin suç işlemeni gerektirecek bir emir veriyorlarsa yapman gerekmiyor. Zorlarlarsa şikayet hakkın doğar. Bu tür işleri yazılı olarak iste. Sonra sendikana yazıyı götür ve bu suçu işleyip işlememen gerektiğini sor. :)

3. Donanım işlerini de teknik bilgin yettiği kadar yaparsın. Sonuçta donanım mühendisi değilsin.

4.

Arkadaşlar öncelikle cevaplar için tşk.
diyelim ki idare dedi ki hocam bu bilgisayar çalışmıyor bi bak niye çalışmıyor. Benim banane deme hakkım var mı?

Bu konuda bilgim yok deme hakkın var hocam. Bana Ünv. de öğretim Yöntemlerini anlattılar, teknik işleri anlatmadilar diyebilirsin

Bir okul müdürü; fen bilgisi öğretmenine, "benim sabunum bitti, bana bir sabun yapıver" ya da "odamdaki ampül patladı, sen anlarsın değiştiriver" diyebiliyorsa; matematik öğretmenine, "sen havuz problemlerinden anlıyorsun, bahçedeki havuzu temizleyiver" diyebiliyorsa; sana da "bilgisayarı tamir et" diyebilir.

Sayın hocam, sadece tek bir kez "hayır" deme hakkınız var. Dediniz dediniz, demezseniz her şeye "evet" demeni beklerler. Çok ısrar ediyorsa, yazılı görev vermesini ve bu görevin karşılığı olan ek ders ücretini vermesini isteyin. Bir daha sizden angarya bir iş beklemez.

Müdürün verdiği işleri yapar maddesi "Git sınıfı temizle" dediğinde temizlemek zorundasın anlamına gelmiyor. Eğitim öğretim sınıfındaki bir memurdan eğitim öğretim ile bağlantısı olmayan hiçbir işi isteyemezler. Bunu forumda defalarca tartıştık. Nasıl ki Türkçe öğretmeninden kütüphanedeki kitapları ciltle gibi bir istekte bulnamıyorsa sizden de tamir etmenizi isteyemez. İsterse yapmak zorunda değilsiniz. Bu karşılıklı ilişkilerle alakalıdır. Okulda anladığınız bir işi üzerinize yeni bir iş olarak kalmıyorsa zaten yaparsınız. Ama isteğin şekli önemli zorundasın yap derse yapmıyorum. gelip yaptırabilecek var ise yaptırtsın da görelim. Öncelikle haklarınızı biliniz.

Geri