yıldızın kenar oranları ve uzunluğunun hesaplanması ???

Kodla Büyü

bote_sevinc

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar mrb okulun bahçesine yıldız şeklinde çeşme yapılacak genişliği 2 metre olacak şekilde
bize yıldızın kenar uzunluklarını en azından ikisi arasındaki oranı hesaplama ödevini verdi müdürbey :)

autocadde yapılabiliomuş sanırsam bir yuvarlağın içine düzgün bir yıldız çizip ikinokta arasındaki uzaklığı hesaplama gibi biryoldan bahsedildi ancak ne elimde autocad var şu an ne de onu biraz araştırıp uğraşmadan yapabilirim bu konuda yardımco olabilecekn olan varmı

aşağıdaki şekilde nereleri öğrenmek istediğimi anlatmaya çalıştım

Ekli dosyalar

• 12121212.JPG
    12121212.JPG
    136.7 KB · Görüntüleme: 791
tabi ki WORD

bunu sanırsam word de yapabilirsiniz deneme olarak ekrana bir tane yuvarlak çizip içine de yıldızı çizin sonra da wordde düz çizgi çizme ile nerenin uzunluğunu ölçecekseniz oranın üzerinden bu düz çizgiyle gidin sonra boyut özelliklerinden çizginin boyunu hesaplayabilirsiniz. Bence uzunluk ölçmede bu yöntem kullanılabilir.

hocam denedim ancak o şekilde istediğim nitelikteki yıldız çembere tam oturmadı corelde bişiler denedim bakalım yrn okulda mat. öğretmenleriyle falan bakrız yardımınız için teşekkürler

T.C._Bayra%C4%9F%C4%B1_%28k%C4%B1lavuzlu%29.png

Kısaltma Ölçü Oran
G Genişlik 1
A Dış ay merkezinin uçkurluktan mesafesi 1/2 G
B Ayın dış dairesinin kutru (çapı) 1/2 G
C Ayın iç ve dış merkezleri arası 1/16 G
D Ayın iç dairesinin kutru (çapı) 0.4 G
E Yıldız dairesinin, ayın iç dairesinden olan mesafesi 1/3 G
F Yıldız dairesinin kutru (çapı) 1/4 G
L Boy 1.5 G
M Uçkurluk genişliği 1/30 G
Not: Bayrak genişliği ne olursa olsun (G) emsali değişmez.

hocam...

200 birim çapa sahip bir çemberin içine çizilmiş olan yıldız...birimler bu şekildedir...oranlarsınız....

Ekli dosyalar

• yıldız.jpg
    yıldız.jpg
    40 KB · Görüntüleme: 745
hocam bi sonuç aldınız mı? ne yaptınız ya da nasıl yaptınız, nasıl yapacaksınız?

paylaşırsanız biz de bilgi sahibi oluruz.

Geri