Yağız atlar kişnedi, meşin kırbaç şakladı.2023 ZAM MASASI

Kodla Büyü
Ben kasti olarak asgari ücret ve memur maaşlarının yaklaştırıldğını düşünüyorum. Hükümet memurluğun gelir kapısı olarak görülmesini istemiyor. Son dönemde yapılan dengesiz maaş artışlarıyla orta direği de bitirdiler. Hele Mehmet Şimşek döneminde daha da sert kemer sıkacakları aşikar. Allah memurun ve sabit gelirlilerin yardımcısı olsun.

Sayın hocam memur maaşları devlet tarafından ödendiği için çok iyi bir zam verileceğini hiç sanmıyorum. Seçim de bitti artık.

Asgari ücreti özel sektör verdiği için devlete giren çıkan yok. Ver zammın kralını. Sadece devlet desteği 400'den 500'e çıkarılmış, o kadar.

Düşünün bu yıl %55 + %34 zam yapıldı asgari ücrete.

Sendikalarla yapılan görüşmeler falan bana göre yalan.

Senin bir aylık doğalgaz faturanı ödediler diye enflasyon rakamını düşük çıkarttılar. Aslında devlet falan ödemedi. Senin cebine girecek enflasyon farkını alamayacağın için dolaylı yoldan faturayı yine bize ödettiler. %2 oranında az zam (ya da enflasyon farkı) alcağız neticede. Bundan sonra da 25 metreküp doğalgaz hatırına enflasyon düşük çıkmaya devam edecek. Enflasyonu düşüreceğiz dediklerinde bunu kastediyorlarmış sanırım.

Ayrıca dediğiniz gibi, memurluğun cazibesini inceden inceye bitirmeye çalışıyorlar. Yıllardır bunu yapıyorlar zaten ve 2,5-3,5lu zam verdiler. Sendikalardan zaten hayır yok. Mehmet Şimşek'in önceki dönemlerini hatırlayın. Buçuklu zamlar yanlış hatırlamıyorsam hep onun döneminde yapılmıştı. Yanlış hatırlıyorsam düzeltin lütfen.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bu haberler her geçen gün artıyor. Haberde geçen sendika neyin nesidir bilmiyorum ama bir çok meslek ile kıyaslayınca öğretmen maaşları gerçekten hep afaki düşük çıkıyor.

Devletin gözünde bir ekderstir gidiyor. Ekders alıyorlar diye maaşlara doğru düzgün bir zam alamıyoruz. Herkes aynı ekdersi alıyor sanki. Zamlardan sonraki haberlere bakın,

Öğretmen maaşları için 1/4 derecedeki maaşı,
Polisler için 8/1 derecedeki maaşları yazarlar.

Sebep 9/1 ya da 8/1 derecedeki en düşük öğretmen maaşları komik kalıyor çünkü.

Şehir hastanelerindeki;
🔴Temizlik personeli,
🔴Aşçı
🔴Hasta girişi yapan tıbbi sekreter,
🔴Temizlik personeli,
🔴Güvenlikçi,
🔴Ambulans şoförleri;
BUNLARIN HEPSİ İŞÇİ
Toplu iş sözleşmesine göre, işe yeni girmiş olan en düşük 4D sınıfındaki bu işçiler 22 bin lira maaşlarının üzerine %15+ enflasyon farkı zam alacaklar.
Yılda 4 TSİ ikramiyesi
Yılda 4 tediye
Yılda 2 Bayram ikramiyesi
Kurumuna göre değişen günlük 200 lira yemek parası
Kıyafet yardımı
Servis

Temmuz ayından itibaren aylık 33 bin lira (sosyal yardımları aylık ortalamaya dağıtırsak) işe yeni girmiş olan bu ağır iş işçilerimiz! Hak edişlerini alacak.
👉TÜM MESELE SENDİKA

MemurSen için yeni bir isim daha buldum.

Merhum-Sen

(Onlar benim için öldüler de o yüzden.)

• Beğen
Tepkiler: omd

Bu haberler her geçen gün artıyor. Haberde geçen sendika neyin nesidir bilmiyorum ama bir çok meslek ile kıyaslayınca öğretmen maaşları gerçekten hep afaki düşük çıkıyor.

Devletin gözünde bir ekderstir gidiyor. Ekders alıyorlar diye maaşlara doğru düzgün bir zam alamıyoruz. Herkes aynı ekdersi alıyor sanki. Zamlardan sonraki haberlere bakın,

Öğretmen maaşları için 1/4 derecedeki maaşı,
Polisler için 8/1 derecedeki maaşları yazarlar.

Sebep 9/1 ya da 8/1 derecedeki en düşük öğretmen maaşları komik kalıyor çünkü.
Neyin nesi açıklıyayım(üyesiyim) Türk eğitim senin yancı kalmasına dayanamayıp sesini çıkaran ve baskı gören ekip tarafından oradan ayrılarak kurulan bir sendika.
Herkes itiraz ediyor ama idare korkusu vs den dolayı kimse muhalif bir sendikaya geçmek istemiyor. Çoğunluk belli iki sendikaya üye olalım aman kafam arımasın ama hakkımızı da alalım modunda açıkçası kimse bu tayfaya bir şey vermez. Ancak kendi kendilerine söylenir dururlar gerçek bu.

Bu ülkede okumayı aptallık haline getirdiler. Tekstil fabrikasından çalışan lise mezunu arkadaşım 34.000, zincir bir giyim mağazasında çalışan arkadaşım geçen ay 32.000 TL maaş aldılar. 18 yıllık bir öğretmen olarak aldığım ücret 14.500+varsa ek ders. Arkadaşlarımın çalışıp para kazandığı zamanlarda ben dershaneye gittim, üniversiteye gittim, KPSS çalıştım ve bu süreçte para kazanmadığım gibi para harcadım.
Bu ülkede okumak aklı başında olan insan için aptallık haline geldi.

Ben emekli maaşlarında olduğu gibi bir sistem yapabileceklerini düşünüyorum. Yani örneğin maaşlara %25-30 zam verip 22binin altında kalan memur maaşlarını 22bine tamamlamak gibi. Böylece memur maaşlarında ki en yüksek derece ve en düşük derece arasında neredeyse hiç fark kalmaz. Şuanda emeklilerin %50sinden fazlasının 7500tl alması gibi.

• Beğen
Tepkiler: mse
Öyle bir zamandayız ki ne insani değerler kaldı, ne saygı ne sevgi, ne anlayış, iyi olan hiç bir şey kalmadı. Herkez paraya tapar oldu, parasız hiçbirşey olmuyor artık, ummadığın insanlar senden çok para kazanır oldu, evliliklerin %90 çıkar ve mantık evliliği oldu. İnsanlar yanlızlaştı, sömürü bir düzen başladı. Dostluk diye birşey kalmadı. Gelecek zamlar bile artık beni mutlu etmiyor. Keşke bu mesleği seçmeseydimde dağda çopan olsaydım şuanki durumdan daha mutlu olurdum

Arkadaşlar yazılanların hepsi doğru. Bana göre iş dönüp dolaşıp sendikaya geliyor. Kendi şahsi menfaatlerini ve mevkilerini korumak için, hükümetin bize reva gördüğü hiç bir şeye ses çıkaramayan yetkili ama etkisiz sendikalar ile asla iyiye gitmeyiz, daha da kötüye gideriz.

Burada yazıyoruz falan ama bir şeyler değişeceği için değil. Birbirimizle dertleşiyoruz da içimizi döküyoruz.

Bunların hepsini onlar da biliyorlar ama ses çıkarsalar kendi koltuklarını kaybedecekler. İşte sendikacılığın geldiği son nokta bu. Ne kadar vahim değil mi?

Merhum-Sen ile olacak iş değil bu. Mücadele etmek yok. Sadece ses çıkarmamak var.

2007 de üye olduğum Türk eğitimden eğitim işe geçtim de.. Sendika ne işe yarıyor ki. 3 ayda bir 1000 tl farktan başka

İşçi maaşlarını %45 artırdılar. Memur için de bu geçerli en aşağı %45 olmalı. Daha aşağısını düşünmek bile istemiyorum.

22 bin TL’ye aile yardımı yani çalışmayan eş ve 72 aydan küçük iki çocuk ücreti dahil edilerek hesaplanacağını düşünüyorum. Şu an için yaklaşık 1418 (985+2*216) TL.

Ben emekli maaşlarında olduğu gibi bir sistem yapabileceklerini düşünüyorum. Yani örneğin maaşlara %25-30 zam verip 22binin altında kalan memur maaşlarını 22bine tamamlamak gibi. Böylece memur maaşlarında ki en yüksek derece ve en düşük derece arasında neredeyse hiç fark kalmaz. Şuanda emeklilerin %50sinden fazlasının 7500tl alması gibi.
Bende sıralamanın tersten olacağını düşünüyorum.önce maaşlar arttırılacak sonra enflasyon uygulanacak.böylece alt gruptan uzaklaşan kesimde mağdur olmadı olacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini yüzde 15 seviyesine çıkardı.

TCMB: Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir.
Kurul, parasal sıkılaştırma sürecinin başlamasına karar vermiştir.

Son düzenleme:
Nasıl ki kırtasiye yardımları ilk ödendiği yıllarda ekders kadardı şimdi ekdersin 1/4une anca düştü...ben de yukarıdaki arkadaşlar gibi düşünüyorum uzman öğretmenlik farkı eriyecek ve biz en düşük maaş alan memura yaklaşacağız...bana mantıklı gelen bu...okudugum bazi yorumcularda bu yönde görüş belirtiyor ..yani uzman alsa alsa 23.5 24 alacak

Tüm memurlara 10000 tl zam söylentisi var. Bence böylede olacaktır. Size %15 enflasyon zammını değil %90 zam yaptık diyerek en düşük memuru 12 den 22 ye çıkaracaklar. Sizde maaşınıza 10 ekleyin. Ekders, emekli tazminatı, harcırah vb. gibi ücretler son 6 ay enflasyonu %15 e göre belirlenecek.

Tüm memurlara 10000 tl zam söylentisi var. Bence böylede olacaktır. Size %15 enflasyon zammını değil %90 zam yaptık diyerek en düşük memuru 12 den 22 ye çıkaracaklar. Sizde maaşınıza 10 ekleyin. Ekders, emekli tazminatı, harcırah vb. gibi ücretler son 6 ay enflasyonu %15 e göre belirlenecek.
Bende böyle olur diye düşünüyorum. Böylece emeklilik, ek ücretler, harcırahlar bütçeye min. yük getirir. Mehmet Şimşek işini bilir memuru zengin etmez. Geçmişte de %2+2 verdirirdi hep.

Evet böyle olur gibi. Sabit artış ve biraz yüzdelik artış verirlerse de yüzdelik zam az olunca ücret fazla artmaz ve öğretmenler bu işten zararlı çıkar.
Herkese sabit zam verilince ücrete yansımıyor o yüzden.

Yıllardır memurun lehine bir gelişme olmadı. Bu saatten sonra da beklemeyin bence. Hayal kırıklığı yaşamayın diye söylüyorum.

Yıllardır beklenti içinde olduk da ne oldu. Geriye baktığımızda bi dolu hayal kırıklığı var. Geldiğimiz son nokta malum. Gelecek ile ilgili kaygı taşımayan var mı ya da iyiye gideceğini düşünen?

Memurluğu bitirmeye çalışan bir anlayış ve buna karşı ses çıkaramayan sendika temsilcileri olduğu sürece asla iyiye gitmeyiz. Kötüye gideriz ama iyiye gitmeyiz.

Geçen yıla gelinceye kadar TES için şöyle düşünüyordum: MemurSen yetkili sendika vasfını kaybederse belki bunlar bizim hakkımızı gerçekten savunabilir. Evet böyle düşünmüştüm. Ama geçen yıl kariyer sınavı için 2 Eylül'de protesto için meydanlara iniyoruz diyip de çıkmadılar ya artık bu umudumu da öldürdüler. Anladım ki siyasi olarak başlayan cumhur ittifakı, sendikalara da yansımış ve siyasi çıkarlar için kamu çalışanının hakkını savunmaktan vazgeçen, uzak duran ya da sessiz kalmayı tercih eden birilerine umut bağlamamalıyız, güvenmemeliyiz.

Eğer Siyasi istikrar dedikleri şey, memurun hakkını savunMAmaktan ya da hakkı yenilirken sessiz kalmaktan geçiyor ise kusura bakılmasın ama bu bana göre acizliktir. Siyasiler için de sendikalar için de acizliktir. Hak haktır ve büyüğüne küçüğüne bakılmaz.

Hangi hakkımız yeniyor ki diye soranları duyar gibiyim. Cevap vereyim:

-Yıllarca emek verilerek okuduk sınavları geçtik, atandık gurbet ellerde, kiralarda yaşadık ama düşük eğitimli insanların benden daha fazla maaş alması, üstüne bir de onların ağzına alay konusu olmamız,

-Geçen yıllar boyunca maaşlarımızın eriyip gitmesi ve piyasa ile orantılı olarak maaşlarımızın artmaması,

-İtibarımızın ayaklar altına alınması, her gelenin bizi şamar oğlanına döndürmesi,

-Eylül ayı kırtasiye yardımının harçlık seviyesine inmesi,

-Hissedilen enflasyon rakamları ile TÜİK rakamlarının çok farklı çıkması,

Yıllarca düşük oranlarda zam verilmesi ve buna karşı sessiz kalınması,

Vs vs vs...

Bunları daha da kabul etmiyorlarsa kusura bakmasınlar, taraf olduğunuz kitlenin kusurunu görMEmeyi tercih ediyorsunuz demektir ki sizinle tartışamam.

Savunduğunuz taraf, her ne yaparsa yapsın doğrudur diye düşünmek zaten başlı başına bir haksızlıktır. Körü körüne taraftarlık yapmak bizlere yakışmaz.

Malcolm X der ki; Ben hakikatın peşindeyim; kimin söylediği önemli değil. Ben adaletin peşindeyim; kimin için ve kime karşı olduğu önemli değil.

Cemil Meriç der ki; Ben tarafım, hakikatın tarafıyım.

Mehmet Akif Ersoy der ki;
Adam aldırma da geç git diyemem,
Çiğnerim çiğnenirim hakkı tutar kaldırırım.

30 binin altı ne verirlerse versinler, öğretmenlik mesleğinin şanına yakışmaz hocam, tabii eğer kaldıysa o şanın kırıntısı döküntüsü...

Geri