Yapay Zeka Kütüphane Programı

Kodla Büyü

hanedantr

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba Arkadaşlar bir çoğumuzun ortak arayışı kullanışlı bir kütüphane programı. Bulduklarımız 1 sene sonra öğrenci sınıf atlatma ya da kitap eklemede sıkıntılar yarattığı için her sene arayış içerisinde olabiliyoruz. Aklıma yapay zeka geldi. Ona isteklerimiz yazıp bir program yazmasını isteyebiliriz. Python dilinde dedim ben aklıma gelen şeyleri yazdım ilk aşamada giriş ve ana menü olanları sizlerde inceler ve geliştirirseniz eğer ortaya ortak güzel birşey çıkar diye düşünüyorum.

şimdi bir program istiyorum Python dilinde ve Windows işletim sisteminde çalışacak.
program çalıştığında tam ekran gelsin sağ üstte windows default kapama küçültme/büyütme ve simge durumuna getir düğmeleri olsun.
veritabanı dosyası yoksa program otomatik açılışta kendi oluştursun varsa eğer program çalışmaya devam etsin. veritabanı dosyası excel olsun ve ben şifrelerin excelde tutulmasını istiyorum. her işlem için ayrı bir excel dosyası olmasın tek bir excel dosyasında ayrı ayrı sekmelerde tutulsun öncelikle bunu yapalım.
şifreli giriş olsun. şifre tam olarak program penceresinin ortasında bana sorulsun. Öğrenci ve yönetici ve daha sonra benim eklediğim kullanıcılar bir liste olarak gelsin. Listedeki kullanıcıları ben el ile yazmayayım. Listeden seçeyim altında şifresini soran bir kutucuk çıksın. Bak bu dediğimi unutma veritabanındaki kullanıcılar açılışta otomatik liste olarak gelsin ben o listeden istediğime tıkladıktan sonra program altında açılacak kutucuktan benden şifresini istesin. Aynı zamanda bu ekranda programdan çık düğmeside olsun.
Şifreyi doğru olarak girdiğime açılacak ekranda sol tarafta menüler olsun. Menüleri dropdown oalrak tasarla. sağ tarafta ise o menülere ait işlem pencereleri olacak. Tüm kodları buna göre ayarla. Her menü seçeneğinin kodu ayrı bir dosya olsun. Menü butonları standart şekilde değil renkli ve göze hoş gelen biçimde olsun. Sol taraftaki menü ile sağ taraf arasında bir çizgi olsun ekranlar birbirleri ile uyumlu pastel renklerde olsun
yönetici ile girdiğimde tüm menülerde işlem yapabilme yetkim olsun. Diğer kullanıcıların hepsinde yetki olarak sadece kitap alma-verme seçeneği, kullanıcı değiştirme ve çıkış seçeneği aktif olsun.

Yönetici ekranında ana menü;
• Öğrenci
o Öğrenci Ekle
o Öğrenci Kaydı Düzelt
o Öğrenci Kaydı Sil
o Öğrenci Listesi
o Öğrencilerin Aldıkları Kitaplar
• Kitap
o Kitap Ekle
o Kitap Kaydı Düzelt
o Kitap Sil
o Hangi Kitap Kimde
o Zamanında Getirilmeyen Kitaplar
• İstatistik
o Alınan kitap sayısı
o Kitap okuyan Öğrenci sayısı
o En çok Kitap Okuyan Öğrenci
o En çok okunan kitap
• Kullanıcılar
o Kullanıcı Ekle
o Kullanıcıları Gör
o Kullanıcı Sil
o Kullanıcı Şifresi Değiştir
o Kullanıcı Yetki Değiştir
• Çıkış

her kullanıcının şifresini değiştirebilme ekranı olsun aynı zamanda yeni kullanıcı ekleme ekranı olsun eklediğim yeni kullanıcı açılış şifre ekranında seçenekler arasına gelsin. her işlem için ayrı ayrı pencere açılmasın tek 1 pencerede hep bu işlemler olsun. her işlemin dosyası ayrı olsun şifre ana menü gibi.

Kullanıcı ekle ekranına girdiğimde var olan kullanıcılar liste halinde pencerede alt alta rolleri ve yetkileri ile yazsın üzerine tıkladığımda onla ilgili değişiklik yapayım birde kullanıcı ekleme kodların düzgün çalışmıyor kullanıcı adını giriyorum şifreyi girmeden ekran kapanıyor kullanıcı ekleme kodları ayrı bir dosyada olsun
yönetici oalrak girdiğimde şifre değiştir kullanıcı oluştur menüsü yok. pencereyi kapat simge durumuna küçült gibi düğmelerde yok onlarıda ekler misin ama windows default simgelerini.

Geri