yarın son gün

Kodla Büyü
Teachnologist' Alıntı:
Meslek hayatımda hiçbir sendikaya üye olmadım. Olmayı da düşünmüyorum.
Ne zaman olurum?

1-) Sendikalar yandaş siyasi kimliğinden arındırıldığında (Eğitim bir için AKP- Türk Eğitim sen için MHP vssss...)
2-) Sendikalar isminin ve varoluşunun gereğini yaptığında. Sizin ilk işiniz yalakalık, Hükümet yancılığı, anadilde eğitim, milliyetçilik, vsss.... değil. sizin işiniz üyelerinizin özlük ve sosyal haklarını savunmak ve daha fazlasını elde etmek.
3-) Sendikal farklılıkların iş ortamındaki huzuru kasıtlı olarak bozmayıp daha fazla birleştirici güç olduğunda.
4-) Sendika başkanlarının milletvekili veya milletvekili adayı olmadığında
5-) Üyelerinin paralarını veya üyeleri sayesinde kazandıkları paraları lüks otellerde keyif için kullanmadıklarında.
6-) .....

:+1: yazmaktan kurtarmışsın beni hocam :)
farklı olarak arkadaş hatırına 3 ay Türk Eğitim Senli olmuşluğum vardır. yine yetkili sendika sayımı döneminde ilçe bazında bir rekabet sırasında.
umarım ütopik fikirlerim gerçek olur ve ben de bir sendikaya üye olurum.

biltek01' Alıntı:
her_dem' Alıntı:
Deprem vergilerini AKP 13 senedir almaya devam ediyor. Bunu derken samimi misin yoksa partizan mı.

Vergi değil yardım, sen kendine bak. Önce ne yazdığımı iyi oku.
Ben kendime bakmasına bakayım. Benim 2400 mesajım var 1 tanesinde A ya da B partisini övdüğümü gör forum üyeliğimi kapatırım. Ama senin gibi partizanlar bu forumu bu hale getiriyor. Adamlar soyuyor devleti diyorlar öncekilerde soydu, çalıyorlar öncekilerde çaldı. Haksızlık yapıyorlar öncekilerde yaptı. Öncekilerin yapmış olması kötü birşeyi savunmayı mı gerektirir. Adam sendika hakkımızı savunmuyor diyor. Cevap öncekide söyle yaptı. Haramı haksızlığı öncekilerde yaptı diyerek savunmak günahtır. Bunu yapanlarda sözde dindar kardeşlerimdir.

Tarafsız sendika mümkün değil.Her insanın bir dünya görüşü ve buna paralel siyasi görüşü var.Siyasi görüşü olmayan insan çok nadirdir.
Sendika birlik demektir.Farklı dünya görüşerindeki insanlar bir araya gelmesi mümkün değildir.Çünkü arada uçurum var.Senin doğru dediğine başkası yanlış diyorsa birlik olmaz.
Yani herkes birleşsin fikri reel değil...

zafer_can' Alıntı:
ebsli arkadaşlara tek bir sorum var.

%3 gibi komik bir zamma razıysanız (hakimlere, doktorlara, polislere verilen zamları, ek ödemeleri göz önüne alarak)
halk nezdinde saygınlığı bitirilmiş bir öğretmen olmaya razıysanız
zaten yarım gün çalışıyorlar diğer devlet memurları gibi değil diyen yüce zatınızın sözlerine razıysanız
görüşme masasından ilk gün bikaç saat oturup başını sallayan bir sendika başkanına (eski başkan şimdi milletvekili olma yolunda) razıysanız
nöbetle ilgili sadece uyduruk göstermelik tepkiler yapan bir sendikaya razıysanız
partici bir sendikaya razıysanız
müdür olmak için veya bir yerlere gelmek için kullanılan bir sendikaya razıysanız
..
..
..

bugün yarın size hiçbir zaman geç değildir. size bunlarla ömür boyu mutluluklar dilerim..

Not: Hiçbir sendika üyesi değilim.
Not: Bana geçmişte maaşını alamıyordun, öğretmenlerin çoğunun arabası evi var eskiden alamıyordunuz, geçmişte şöyleydi edebiyatları yapmayın. Benim karnımı şu an sonuna kadar hak ederek aldığım doyuruyor. İtibarım geçmişte vardı ama sayelerinde şimdi o da yok..

Hocam size sorum şu bu hükümet gitse veya diğer sendikaya geçsek sizce öğretmenin itibarsızlığı (!) bitecek mi ? Öğretmeni itibarsızlaştıran tek şey hükümet midir? Bunda öğretmenlerin kendisinin, medyanın (reyting uğruna çekilen diziler, yapılan haberler vs ) hiç mi etkisi yok ? Valla kusura bakmayın Öğretmenin kendine ettiğini kimse öğretmene etmiyor. Kaldı ki hiçbirşey eskisi gibi değil, günümüzde insan hakları, demokrasi, hümanizm vs diyerek birsürü içi doldurulamayan kavramlarla insanlara olmayacak vaatler verildi. Bugün ne askeriye eski askeriye. Ne eğitim eski eğitim. Zaman değişti hocam. Ha hükümetin hiç mi hatası yoktur. Elbette vardır, yoktur diyen yalan söyler. Ama meselenin getirilip hükümeti tek fatura edilmesine itirazım var. Niyet üzüm yemek olsun yeter.
Ayrıca Geçmişte de öğretmenler ev ve araba alabiliyorlardı bu zaten yeni bir şey değil.

paradiso' Alıntı:
zafer_can' Alıntı:

%3 gibi komik bir zamma razıysanız (hakimlere, doktorlara, polislere verilen zamları, ek ödemeleri göz önüne alarak)
zaten yarım gün çalışıyorlar diğer devlet memurları gibi değil diyen yüce zatınızın sözlerine razıysanız
görüşme masasından ilk gün bikaç saat oturup başını sallayan bir sendika başkanına (eski başkan şimdi milletvekili olma yolunda) razıysanız
nöbetle ilgili sadece uyduruk göstermelik tepkiler yapan bir sendikaya razıysanız
müdür olmak için veya bir yerlere gelmek için kullanılan bir sendikaya razıysanız
..
..
..

bugün yarın size hiçbir zaman geç değildir. size bunlarla ömür boyu mutluluklar dilerim..

Not: Bana geçmişte maaşını alamıyordun, öğretmenlerin çoğunun arabası evi var eskiden alamıyordunuz, geçmişte şöyleydi edebiyatları yapmayın. Benim karnımı şu an sonuna kadar hak ederek aldığım doyuruyor. İtibarım geçmişte vardı ama sayelerinde şimdi o da yok..

Hocam size sorum şu bu hükümet gitse veya diğer sendikaya geçsek sizce öğretmenin itibarsızlığı (!) bitecek mi ? Öğretmeni itibarsızlaştıran tek şey hükümet midir? Bunda öğretmenlerin kendisinin, medyanın (reyting uğruna çekilen diziler, yapılan haberler vs ) hiç mi etkisi yok ? Valla kusura bakmayın Öğretmenin kendine ettiğini kimse öğretmene etmiyor. Kaldı ki hiçbirşey eskisi gibi değil, günümüzde insan hakları, demokrasi, hümanizm vs diyerek birsürü içi doldurulamayan kavramlarla insanlara olmayacak vaatler verildi. Bugün ne askeriye eski askeriye. Ne eğitim eski eğitim. Zaman değişti hocam. Ha hükümetin hiç mi hatası yoktur. Elbette vardır, yoktur diyen yalan söyler. Ama meselenin getirilip hükümeti tek fatura edilmesine itirazım var. Niyet üzüm yemek olsun yeter.
Ayrıca Geçmişte de öğretmenler ev ve araba alabiliyorlardı bu zaten yeni bir şey değil.

Ben de size bir soru sorayım.

Yazmış olduğum maddelerden hangisine razısınız? Sadece onu belirtin. Benim razı olduğum hiçbir madde yok çünkü. Sorun sendika değiştirmek değil. Ben bütün sendikaları aynı kefeye koyuyorum. Bugün biri yarın diğerleri. Ama neden tepkimizi ortaya koymuyoruz?

ha şunu da belirteyim. Hangi hükümet olursa olsun öğretmeni itibarsızlaştırmaya hakkı yoktur. (%1 katkısı bile olsa bunu kabul edemem.) "Öğretmeni itibarsızlaştıran tek şey hükümet midir?" demişsiniz. Buna hakkı yoktur ama yapmadılar diyebiliyor musunuz?

sendika öğretmenler için çok önemlidir. belki bir çoğunuz için önemsenmez. siz polislerin halini bilseydiniz sendikanın ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlardınız. takım tutar gibi sendika tutulmaz, çalışan ve bu uğurda mücadele eden arkadaşlarımıza haksızlık olur. sonuçta hak alırsak hepimiz alacağız alamazsak hiç birimiz almayacağız. ortak bir amacımız var ama bu amaç için nedense birleşemiyoruz. başka hükümet gelirse bilmem ne oluru düşünmek gibi saçma bir şey olmaz hükümet kim olursa olsun mücadele bitmez.

Re: Ynt: yarın son gün

paradiso' Alıntı:
zafer_can' Alıntı:

..
..
..

En azından geçmişteki sözleşmeden daha iyi sözleşme yapacak yeni bir sendika yetkili olur.
Bundan Daha kötüsü olamaz. Görüşmelerin 3. Gününde hemen 2 yıllık sözleşmeyi imzaladılar.Enflasyonu unuttular.
VE
En hızlı imza atma rekoru oldu.

Teachnologist' Alıntı:
Meslek hayatımda hiçbir sendikaya üye olmadım. Olmayı da düşünmüyorum.
Ne zaman olurum?

1-) Sendikalar yandaş siyasi kimliğinden arındırıldığında (Eğitim bir için AKP- Türk Eğitim sen için MHP vssss...)
2-) Sendikalar isminin ve varoluşunun gereğini yaptığında. Sizin ilk işiniz yalakalık, Hükümet yancılığı, anadilde eğitim, milliyetçilik, vsss.... değil. sizin işiniz üyelerinizin özlük ve sosyal haklarını savunmak ve daha fazlasını elde etmek.
3-) Sendikal farklılıkların iş ortamındaki huzuru kasıtlı olarak bozmayıp daha fazla birleştirici güç olduğunda.
4-) Sendika başkanlarının milletvekili veya milletvekili adayı olmadığında
5-) Üyelerinin paralarını veya üyeleri sayesinde kazandıkları paraları lüks otellerde keyif için kullanmadıklarında.
6-) .....
:alkis: :alkis: :alkis: :alkis:

Seredar' Alıntı:
Yapılan bir yarışta birinci gelenin birinciliği haketmediğini düşünüyorsanız,bu 2. ve 3. olanların beceriksizliğidir. :sleep:

Bütün okul müdürlerini, müdür yardımcılarını, şube müdürlerini ve milli eğitim müdürlerini eğitim birli yapacaksın. her türlü baskı uygulayacaksın sonrada 2. ve3. yü suçlayacaksın. sizce şartlar eşit mi? eşit olsa eğitim bir senin bu kadar üyesi olur mu?

eğitim bir sen hangi hakkı kazanmış da başarılı olmuş. başarılı değilse hala niye yetkiyi elinde tutuyor. memuru masada satan bir sendikayı savunmayı kendinize yediriyorsunuz ne deyim.
biz eğitim bir sen de istifa edin deyince sanki akp yi yıkıyoruz zannediyorlar. siyaset ile sendikanın organik bir bağı yoktur. meseleyi siyasileştirmeyin. mesele bağcıyı dövmek değil üzüm yemek. anlayana ...

evet biz ittifakları iyi biliriz. 2 yıl önce eğitim bir sen yetkiyi kaybedecek iken aktif seni kapattırarak 20 bin aktif senli üyenin eğitim bir sene nasıl geçtiğini iyi biliriz. acaba hangi kirli pazarlıklar yaptınız. %3 lük zamma şükredip üç kuruşluk ek ders için okulda kırk takla atanlara yanarım. cemaatin etinden sütünden yaralanıp sonra aldatıldık diyenlere yanarım. siz aldatıldıysanız milletide aldatmışınızdır. biz aldananlardan olmadık şükür.

açık ve net bir soru: EĞİTİM BİR SEN 4 YILDIR YETKİLİ OLDUĞU SÜREDE ÖĞRETMEN HANGİ HAKKINI ALMIŞTIR. bu sürede kaybettiğimiz ayda 4 sevk hakkımızıda ben söylemiş olayım.

Sendika hakkında bilende konuşuyor bilmeyende konuşuyor.

Kürşat_58' Alıntı:
evet biz ittifakları iyi biliriz. 2 yıl önce eğitim bir sen yetkiyi kaybedecek iken aktif seni kapattırarak 20 bin aktif senli üyenin eğitim bir sene nasıl geçtiğini iyi biliriz. acaba hangi kirli pazarlıklar yaptınız. %3 lük zamma şükredip üç kuruşluk ek ders için okulda kırk takla atanlara yanarım. cemaatin etinden sütünden yaralanıp sonra aldatıldık diyenlere yanarım. siz aldatıldıysanız milletide aldatmışınızdır. biz aldananlardan olmadık şükür.

açık ve net bir soru: EĞİTİM BİR SEN 4 YILDIR YETKİLİ OLDUĞU SÜREDE ÖĞRETMEN HANGİ HAKKINI ALMIŞTIR. bu sürede kaybettiğimiz ayda 4 sevk hakkımızıda ben söylemiş olayım.

http://www.egitimbirsen.org.tr/
inceleyerek neler yapıldığını görebilirsin hocam.
zaten öteki sedikaların sitelerini inceleyince birbirinden alakasız vaatler olduğunu ama ebs nin sitesinin bile birbiriyle tutarlı ve güven veren bir yapısının olduğunu görebilirsin

Hemen hemen herşey dolara endeksliyken maaşınızın geçen yıl kaç dolar bu yıl kaç dolar olduğunu karşılaştırın yeterli oluyor.

muamma25' Alıntı:
Kürşat_58' Alıntı:

http://www.egitimbirsen.org.tr/
inceleyerek neler yapıldığını görebilirsin hocam.
zaten öteki sedikaların sitelerini inceleyince birbirinden alakasız vaatler olduğunu ama ebs nin sitesinin bile birbiriyle tutarlı ve güven veren bir yapısının olduğunu görebilirsin
öğretmen güven verdiğini görmedik ancak hükümete güven verdiği doğrudur. uyumlu ve tutarlıdır ama öğretmen değil. iktidara...
ben tutarını bilmem öğretmen ne katkı sunmuş onu bileyim

zafer_can' Alıntı:
paradiso' Alıntı:
zafer_can' Alıntı:

..
..
..

Ben de size bir soru sorayım.

Yazmış olduğum maddelerden hangisine razısınız? Sadece onu belirtin. Benim razı olduğum hiçbir madde yok çünkü. Sorun sendika değiştirmek değil. Ben bütün sendikaları aynı kefeye koyuyorum. Bugün biri yarın diğerleri. Ama neden tepkimizi ortaya koymuyoruz?

Elbette hiç birine razı değilim olamam da. Bende onu diyorum sorun sendika değiştirmek değil, meseleyi sendikaya indirgemek yanlış diyorum. Sendika dışındaki sebeplerle neden mücadele edilmiyor onu soruyorum, ben size cevap vereyim tamamen si-ya-si. Ah o mevcut iktidara sövmenin dayanılmaz hafifliği. Mesele itibarsızlaştırılmaksa tüm etkenleri kaldırmak için eşit çaba sarfedelim, yoksa amaç üzüm yemekten sapacaktır.

ordinaryus' Alıntı:
paradiso' Alıntı:
Senin gibiler bizim yerimize düşünmüş, istifa etmemizi uygun görmüş öylemi ?
AVUCUNU YALA!
Gerçekten razımısınız eğitim-bir-senden..?

Değilim. Hiçbirini de tam olarak tanıyorum diyemem, lakin irademe de ipotek koydurmam. Bırakalım bu mevzuları biz neyi tartışıyoruz ki HEPSİ aynı.

eğitim bir seni savunanlara şaşıyorum susun yazmayın daha iyi,
birde şu var ki sadece sanal alemde savunursunuz, gerçek hayatta hiç bir baba yiğidin savunduğunu görmedim

s_kajmeran' Alıntı:
biltek01' Alıntı:
mhp zamnında bırak zammı maaşları bile deprem ve imf kredileri ile ödüyorlardı, şimdi kalkıp mhp nin arka bahçesi olan sendikanın adamı ebs den istifa edin diyor. Bizde diyordik ki biri istifa et desin de etsin, hemen yarın ilk işimiz gidip istifa etmiş olmak, bizi nasıl bir zahmetten kurtardın ya.

Sen kendini akıllı mı zannediyorsun?

Hocam sendikalı değilim ancak söylenen şu... Hükumete değneklik etmeyene üye olalım... Yarın mhp gelir ve türk eğitim ona değnekliğe başlarsa o zamanda başkasına geçilebilir...

:alkis: :alkis: :alkis:

hak veriyorum hocam size

Hocam herkes kendi sendikasını savunur, bu doğaldır. Hatta bulunduğu yeri savunabilmek için herşeyi yapar. İnsanın doğasında var bu. Çünkü ya orada durmayacaksın, duruyorsan da "niye oradasın" diyenlere cevap vermek için savunmaya geçeceksin. Savunacak birşeyin kalmayınca sen de onlara vurmaya çalışacaksın, onların durduğu yere vuramıyorsan eskiyi kurcalayıp, "sene 1900 bilmem kaçta siz de bunu yaptınız" diyeceksin, yetmiyosa "sene 2016 ve sonrasında sizin de yanlışınız olduğunda ne yapacaksınız" diye ütopik sözler söyleyeceksin. Yani herşey bulunduğun yeri savunabilmek için. Hani derler ya "savaşta herşey mübahtır" diye. Aslında öyle değil, savaşta bile doğru olmak, dürüst olmak, delikanlı olmak lazım. Savaşın amacı ne? Düşmanı öldürmek ve yok etmek, peki neden Çanakkale'de bizim kahraman askerlerimiz yaralı düşmana yardım ediyor ve hatta bu o kadar çok oluyor ki, sırf "adamlar yaralandı eşit şartlarda savaşamıyoruz" düşüncesiyle mağdur durumdaki düşmana bile yardım edildi ve hatta bundan dolayı heykeli bile yapıldı, "yüzyıllar geçse de Türk'ün bu iyi niyeti asırlarca hatırlansın" diye.

Şimdi bizim en büyük yanlışımız (çoğumuz maalesef böyle), takım tutar gibi sendika tutuyoruz. Bunun sebebi de dünya görüşlerinin çok kesin çizgilerle ayrılmış olması. Yani bir arkadaşımız eğer sol görüşlüyse kendisini mutlaka Eğitim Sen'de bulacaktır. Çünkü başka bir sendikada bulunmasının imkanı yok, ya da Milliyetçiliğe diğer insanlardan daha çok önem veriyorsa mutlaka "Türk Eğitim Sen" de var olacaktır, ya da 3-4 sene önceye kadar dini eğilimi yüksek ise "Eğitim Bir Sen" de yer alacaktır. (Tabii şu an öyle değil)

Dolayısıyla madem bir insan kendisinin sosyal yaşantısı neyse zorunlu olarak belirli mekanlarda-yerlerde-sendikalarda bulunması gerekiyorsa önce bunu engellemek lazım. Yani sol görüşlü, sağ görüşlü, doğulu, batılı, kuzeyli, güneyli, aşağılı, ortalı ..... vs. demeden sendikalar kapılarını herkese açmalı. Ama sadece sendikasındaki çoğunluğu memnun edebilmek için demokratik olmayan bazı işler yapıyor ve bundan dolayı azınlık olan karşıt görüşlüler de sendika içi demokrasinin çalışmadığını düşünüp o sendikadan ayrılmak zorunda kalıyorsa orada hata var demektir.

Haa günümüzde ise malum sendikadaki arkadaşların arasında maalesef çok sayıda "her dönemde varlığını sürdüren" yandaşların olması sıkıntı yaratmaktadır. Bu yandaşlar her dönemde vardır, eskiden de vardı, şimdi de varlar, gelecekte de var olacaklar. Onların görüşü yoktur, onların din-iman-vatan-millet gibi değerleri yoktur, (günümüzdeki yanlış düşüncelerden birisi olan) onların mensup olduğu grup bile yoktur.

Başlığı açan veya başlıktaki görüşü savunan arkadaşlar; sizin mesajlarınıza karşıt görüş olarak cevap yazan kişiler yukarıda tanımını yaptığım kişiler olabilir. O zaman boşuna laf anlatmaya çalışmayın, hiçbir değerleri olmadığı için zaten siz kesin delillerle bile birşeyler ispatlasanız yine de durdukları yerden geri dönmeyeceklerdir. Sadece ve sadece sayıca üstün olduğunuz zaman sizin yanına gelirler. Eğer sizin yazdıklarınıza karşıt görüş yazan arkadaşlar bulunduğu sendikayı kendi mensubu olarak gören kişilerse onlara kendi sendikalarının savundukları değerleri bile hiçe saydığını ifade ederek bunları kesin olarak ispatlarsanız o zaman savundukları sendikayı artık savunmayabilirler. (Eğer omurgalı iseler). Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyebilirler ama gücün esiri oldular ise onlardan da ses çıkmaz.

Yani burada malum sendikanın artık bazı değerlere sahip insanların sendikası olmadığını, zararlı kişiler tarafından ele geçirildiğini, zararlı ve yanlış işler yapıldığını, inanılan ve sahip çıkılan değerlere bile artık sahip çıkılmadığını söyleyerek ve o sendikadaki arkadaşları da kucaklayarak, malum sendikadaki samimi insanları o sendikadan uzaklaştırmanız önemli. Yoksa sendikalar kutuplaşmaya ve sadece belli görüşe sahip kişilere önem veriyorsa o zaman bu devran böyle gider ve maalesef malum sendikayı ele geçirmiş olan örgütten kurtulamayız ve bunun zararını hepimiz görürüz.

Yoksa karşılıklı atışmanın bir faydası olacağını zannetmiyorum.

Saygılar.

sendikacılık bu memlekette böyle işlemeye devam ettiği sürece bi kazanım elde edilemez eğitim bir sen ilçe temsilciliği yapmış biri olarak şuan yapılanlardan tiksiniyorum öğretmenini düşünen yok 3 büyük sendika bi araya gelip gerçek anlamnda özlük haklarımız da hakkımızı savunsalar keşke takılmışız siyasetin peşine .nerde siyaset orda yalakalık adam kayırmacılık iş bilmeyen işten anlamayan insanların bi yerlere gelmesi çok kötü bir durum daha önce çalıştığım ilde il yönetiminden olan arkadaşlarımız 2009 ve 2011 sınavlarında barajı geçemeyenler şimdi bi yerlerde okul müdürü oldular yazıklar olsun böyle sendikacılık anlayışına

Geri