Yazılım okulları projesi(Ecole 42)

Kodla Büyü

client

Aktif Üye
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yazılım alanında uluslararası yenilikçi öğretim modeliyle öne çıkan "Ecole 42"nin İstanbul ve Kocaeli'deki okullarına başvuruların başladığını, temmuzda ilk öğrenci grubuyla ön eğitimlerin yapılacağını bildirdi. 18 yaş üstü herkes başvurabiliyor. 7 gün 24 saat açık kalacak ve ücretsiz eğitim verilecek. Temmuzda başlayacak 4 haftalık ön eğitimi başarıyla tamamlayanların ise kesin kaydı yapılacak.

Ecole 42 müfredatında ilk olarak öğrenciler temel programlama kavramlarını ve C dilinin temellerini öğreniyor. UNIX, grafik programlama ve web programlamaya başlayan öğrenciler için müfredat derinleşiyor. Öğrenciler, sonraki aşamalarda nesne yönelimli programlama, mobil, işlevsel programlama, web güvenliği, tersine mühendislik, kötü amaçlı kod, çekirdek programlama, ağ programlama, yapay zeka, 3B gibi uzmanlık isteyen alanlarda çalışmalar yapabiliyor.

http://www.gazetevatan.com/o-okulla...mmuzda-basliyor-4-hafta-sure-1389242-ekonomi/

Son düzenleme:
Sanayii ve teknoloji bakanının konuyla ne alakası var? Valla okul değil, atölye işletiyorlar sanki. Milli Eğitim Bakanı herhalde olayın ne olduğunu bilmiyor, haberi de yoktur.

Teknoloji bakanı ya, teknoloji bakanı okul açıyor.

Sanayii ve teknoloji bakanının konuyla ne alakası var? Valla okul değil, atölye işletiyorlar sanki. Milli Eğitim Bakanı herhalde olayın ne olduğunu bilmiyor, haberi de yoktur.

yazılım okulu bu, bildiğiniz anlamda okul değil. ayrıca içinde eğitim olan her iş milli eğitimle ilgili olmak zorunda değil, öğrenme yaşam boyudur.

Milli Eğitim Bakanlığını Mustafa Varank'a verseler iyi olacak gibi. Bizim bakanın daha bize bir gram hayrı olmadı. Göreve gelir gelmez big data, yapay zeka, blockchain, yazılım diye konuştu ha konuştu, tek bir icraat gerçekleştirmedi.

Gelişme güzel gerçekten. Geçen ay twitter'da görmüştüm. Ama bizim romantik bakan ne yapıyor, eli armut mu topluyor, "yazılım eğitimini suya sızan şeker gibi" verebildi mi merak ediyorum?

Bu yetişkin eğitimi. 18 yaş üzeri insanlara yönelik. Muhtemelen bilişim vadisindeki şirketlere kalifiye eleman yetiştirmek için. Basit kodlama bilgisi değil de uzmanlık amaçlı. Ön eğitim verilip başarılı olanlar alınacak deniliyor açıklamada.

yazılım okulu bu, bildiğiniz anlamda okul değil. ayrıca içinde eğitim olan her iş milli eğitimle ilgili olmak zorunda değil, öğrenme yaşam boyudur.
Eğitim ile ilgili her iş meb ile ilgili olmak zorunda tabiki hocam. Eğitim örgün eğitimden ibaret değildir. evet. O nedenle de zaten yaygın eğitim diye birşey var.

Milli Eğitim Bakanlığını Mustafa Varank'a verseler iyi olacak gibi. Bizim bakanın daha bize bir gram hayrı olmadı. Göreve gelir gelmez big data, yapay zeka, blockchain, yazılım diye konuştu ha konuştu, tek bir icraat gerçekleştirmedi.

Gelişme güzel gerçekten. Geçen ay twitter'da görmüştüm. Ama bizim romantik bakan ne yapıyor, eli armut mu topluyor, "yazılım eğitimini suya sızan şeker gibi" verebildi mi merak ediyorum?
bu işin ipi kaçtı zamanı geçti, artık 3 yaşındaki bebeler evde hackerlığa başlıyor sonra büyük yazılım şirketleri keşfedip yüksek meblağlarla bünyelerine alıp birde kariyer olsun diye özel üniversite diploması çakıyorlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
ben sınavına girdim. İki basamaktan oluşuyor. Birinci basamakta giderek artan sayıda hücreleri olan bir tabloda rastgele kareler yanıp sönüyor. Sizin tekrar etmenizi istiyor. İkinci basamak ise "we think code" sorularına çok benzer sorular. code.org sorularının daha zorları diyebiliriz. Seviye yükseldikçe çok zorladı ama eğlenceli bir deneyimdi. İki gün içinde sonucu açıklayacakmış sanırım. Bakalım ne yaptık göreceğiz :)

18 yaş üstüne de Halk Eğitimler bakıyor, onlar da MEB e bağlı sanırım:)

genele cevap veriyorum çünkü ufku çok dar arkadaşlar var, niye teknoloji bakanı yazılım okulu açıyormuş vs vs. teknolojinin yazılımla hiçte alakası yoktu zaten :) üstelik burası bilişim öğretmenleri forumu. tarım ve hayvancılık bakanlığı bir grup çiftçiye manda yetiştirme eğitimi üzerine bir okul yada eğitim planlasa, tarım bakanlığından veterinerler, mühendisler eğitim verse, bakanda bu okulu açsa niye meb bakanı ziya selçuk açmadı bu okulu, tarım bakanının manda yetiştirmeyle ne ilgisi var diyecekler var bu ülkede. ve üstelik aynı ülkede onlarla yaşamak zorundayız. mübarek ramazan gününde tartışmak iyi değil ve dermanım yok. herkese iyi iftarlar :)

Son düzenleme:
içinde eğitim olan her iş milli eğitimle ilgili olmak zorunda değil, öğrenme yaşam boyudur.
'dan...
ufku çok dar arkadaşlar var, niye teknoloji bakanı yazılım okulu açıyormuş vs vs. teknolojinin yazılımla hiçte alakası yoktu zaten :)
'a nasıl geçtik anlamadım ama haklı olduğunuz bir taraf var, sizin gibilerle fikir paylaşımına gerek yok, vakit kaybı çünkü.

aslında iki tarafta haklı, neden teknoloji bakanı, neden milli eğitim bakanı diyen. Bu iş iki bakanlığın ortak çalışması ile olmalı. Belki de öyledir bilemeyiz. Ama ben burada faydasına odaklanıyorum. Böyle bir çalışma memlekete bir şey katar mı? Evet hem de çok şey katar. Sayılarının artması ümidiyle.

genele cevap veriyorum çünkü ufku çok dar arkadaşlar var, niye teknoloji bakanı yazılım okulu açıyormuş vs vs. teknolojinin yazılımla hiçte alakası yoktu zaten :) üstelik burası bilişim öğretmenleri forumu. tarım ve hayvancılık bakanlığı bir grup çiftçiye manda yetiştirme eğitimi üzerine bir okul yada eğitim planlasa, tarım bakanlığından veterinerler, mühendisler eğitim verse, bakanda bu okulu açsa niye meb bakanı ziya selçuk açmadı bu okulu, tarım bakanının manda yetiştirmeyle ne ilgisi var diyecekler var bu ülkede. ve üstelik aynı ülkede onlarla yaşamak zorundayız. mübarek ramazan gününde tartışmak iyi değil ve dermanım yok. herkese iyi iftarlar :)
Şu cehaletin cesaretine bak. Eğitimle ilgili bir işin içinde teknoloji bakanı var, eğitim bakanı yok. Oldu olacak, ehliyet sınavlarını da şoförler ve otomobilciler derneği yapsın, daha mantıklı.

Karşı çıkanların ufkunun dar olduğunu düşünmüyorum şahsen. "Teknoloji ve Sanayi bakanlığı böyle bir şey açmamalı" da demiyorum. Hatta güzel bir gelişme bence.

Ancak Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı yabancı kuruluşlarla anlaşma imzalayıp yazılım okulu açıyor, Hazine ve Maliye Bakanlığı 1 miyon yazılımcı projesi başlatıyor... Bizim bakanlık ne yapıyor? Madem ülkede böyle bir ihtiyaç var, eğitimle ilgili bakanlık ne halt ediyor? Okullarda ders yok bir şey yok, bilgisayar öğretmenleri insiyatif alıp "Bilişimle Ramazan Günleri" diye kendi etkinlik düzenliyor işte, görüyoruz.

Kısacası ülkede eğitimden sorumlu iki kuruluş var; meb ve yök. Alakalı alakasız kuruluşlar yazılımcı yetiştirmeye çalışırken, bu kurumlar ne iş yapıyor diye düşünüyor insan.

Konu fena patlamış. Yorumlarda haklılık paylari var.
Bu yılın iş takviminde girişimcilik merkezleri ile alakalı 2 hedef var arkadaslar. MEB uzmanları veya danışmanları... herneyse... trendleri takip ediyorlar belli ki. Ama biraz geriden takip ediyorlar.
Ben yıllardır diyorum simdi yine yazayım. Bilgisayar Öğretmenlerinin Milli Eğitim Sistemine saglayacağı KATMA DEGERİ hic kullanmadılar. Hep vasfımızin altinda işlerle oyaladılar. Hep proje proje dediler .... vizyonsuzlukları yüzünden meslek aşkımızı da yerin yedi kat dibine soktular.
Yine de umutlu olmak lazım geliyor. Böylesine heyecan verici yapıları maalesef sanayi teknoloji bakanlıği himayesinde oluyor.
Heyecanla canla başla çalışacak en az bin meslektaşım vardır şu anda aktif gorevde. Ancak bilişimcilere böyle güzel görevleri projeleri bile çok görürlerdi eger MEB himayesinde olsaydı. STEM falan filan der başka branşlata verirlerdi

Halk eğitim merkezlerinde yazılım geliştirme eğitimleri açılsa keşke ben de sahsim adina gidip php ogrensem. Ama benim kurumumun aklina boyle seyler gelmiyor.. egitim deyince akla yazilim vb.gelmiyor

Hicbir hocamızın anlatmadıği ama seçmeli ders olan girişimcilik kitabını matbaada basıyor liselere dağıtıyor. Yıl sonunda da kağıt geridönüşümüne gidiyor. Yazik. Biz atanmış bilgisayar öğretmenlerinin birincil konusu olan kitap ise pdf olarak sunuluyor.

Bakanligimizin dijital donusum konusunda 2023 vizyon belgesini tum personeline sabah aksam iki öğün okutmasi içselleştirmesi pek hoş olur

Böyle güzel bir girişimde bakana mı takıldınız hocam? Oysa bahsi geçen proje hem gençler için, hem de branşımız için bence güzel bir olay.. Keşke her ilde sağlam yazılım okulları açılsa da kendi yazılım ürünlerimizi kendimiz geliştirsek.. Bakan falan geçici.. Farklı bakanlık olması o kadar önemli değil bence.. Hem kabine değişse bakanın adı bile unutulacak.. Boşverin işin o kısmını siz olayın özüne bakın.. Kendi işletim sistemimizi, kendi iletişim uygulamalarımızı yapalım..

Son düzenleme:
100 bin liralık bir araca 1 milyon tl öderseniz o araba yine sizin bazı işlerinizi görür ama 900 bin liralık zarar etmiş olursunuz. Burada faydalı bir iş yok, aksine zararlı bir iş var. Bu da yeni trend mi nedir? "Bakana mı takıldınız". Bt öğretmenlerinin bu kadar derdi varken siz neden takılmıyorsunuz?

Son düzenleme:
100 bin liralık bir araca 1 milyon tl öderseniz o araba yine sizin bazı işlerinizi görür ama 900 bin liralık zarar etmiş olursunuz. Burada faydalı bir iş yok, aksine zararlı bir iş var. Bu da yeni trend mi nedir? "Bakana mı takıldınız". Takıldım, sorun mu var? Bt öğretmenlerinin bu kadar derdi varken siz neden takılmıyorsunuz? Konforunuz iyi, keyfiniz yerinde tabii kim takar geleceği.
Birincisi size hakaret etmedim, atar yapmadım..Sadece soru sordum... İkincisi tanımadığınız kişiler hakkında yorum yapmayın! Keyfim, konforum sizin için önemli değil ayrıca alakadar da etmez.. Amacım faydalı faaliyetleri desteklemek.. Yine diyorum ben branşımızın geleceği için yapılan bütün çalışmaları desteklerim. Siz de faydalı bir proje/çalışma üretin sizi de desteklerim. Bakın bizler branşımızın üstüne düşmedikçe son öğretmen alımlarında 50 gibi komik sayılar ortaya çıktı.. Bundan haberiniz var mı? Onun haricinde bakanı da sizi de tanımam bilmem.. Neyse uzatmaya gerek yok..

Son düzenleme:
100 bin liralık bir araca 1 milyon tl öderseniz o araba yine sizin bazı işlerinizi görür ama 900 bin liralık zarar etmiş olursunuz. Burada faydalı bir iş yok, aksine zararlı bir iş var. Bu da yeni trend mi nedir? "Bakana mı takıldınız". Bt öğretmenlerinin bu kadar derdi varken siz neden takılmıyorsunuz?
hocam bu yorumunuza gerçekten üzüldüm. Kızgınlıkla yapılmış bir yorumdur diye düşünüyorum. Ya da neden böyle düşündünüz, sonuçta gelecek yazılım da. Bu alana yapılan bir yatırım neden zarar ettirsin. Gerçekten sebebiyle öğrenmek isterim. Çünkü neresinden baktıysam zararını kestiremedim. Laf olsun diye yada aksi yorum yamak için sormadım. Gerçekten merak ettim altındaki sebebi. Cevaplarsanız sevinirim

Ben onay almışım. Tanışma toplantısına randevu verdiler. Başka başvuran olmuş muydu? İstanbul şubesine başvurmuştum ben. Kocaeli'de de varmış.

işsiz olan insanların başvurması ve yetiştirilip istihdam edilmesi daha güzel olur düşüncesindeyim. Sanki bizler gibi işi olan insanların başvurması doğru değil gibi geliyor bana. Yanlış mı düşünüyorum. Ha derseniz ki geliri az da olsa ben burda basarili olursam öğretmenliği bırakırım. İstihdam olarak ogretmenlikte yer açmış olurum bı başkasına sebep olmam o ayrı.

meslek liselerinden mezun onbinlerce bilişim teknolojileri ve elektronik mezunu gençler alanlarıyla ilgisiz işlerde çalışmak zorunda kalıyor, en azından bu tür projelerde bu gençlere öncelik verilebilir.

Ben onay almışım. Tanışma toplantısına randevu verdiler. Başka başvuran olmuş muydu? İstanbul şubesine başvurmuştum ben. Kocaeli'de de varmış.
@omd hocam siz şu anda aktif olarak bu iki okuldan birinde görev yapıyor musunuz? Merak ettim okulla ilgili eğitimin kapsamı ve kurumun yurtdışı ilişkileri ve vizyonu, verdiği çıktılar vb bir sürü soru sormak isterim.
1685359345351.png

• Beğen
Tepkiler: omd
milli eğitim çok hantal. belediyeler, ilgili diğer bakanlıklar, özel kurslar ... herkes bir ucundan tutup seferberlik başlatılmalı. gençlik başka türlü elde tutulamıyor. oyun bağımlılığı gençlerin zamanlarını mahvediyor

milli eğitim çok hantal. belediyeler, ilgili diğer bakanlıklar, özel kurslar ... herkes bir ucundan tutup seferberlik başlatılmalı. gençlik başka türlü elde tutulamıyor. oyun bağımlılığı gençlerin zamanlarını mahvediyor
Ziya hocamız bakanlığı esnasında da öncesinde de şu cümleyi kurmuştur. Ben de aynen imzamı atarım hocam. MİLLİ EĞİTİM MERKEZDEN YÖNETİLEN KOCAMAN BİR GEMİ GİBİ. YÖN DEĞİŞTİRMEK UZUN VE ZAHMETLİ. O nedenle günceli, trendlere yön vermeyi bırakın, yakalamayı da boş verin, tozuyla yetiniyor sisteminde içinde yoğrulan bizler.
O halde; çevik olan kurum-kuruluşlara öykünmek çoğunlukla eğitimcilere düşüyor -ki siz de herkesin bir ucundan tutulmasına vurgu yapmışsınız bence de öyle.

Mental dönüşüm, yenilenme dipten başlamak zorunda bence. Yukarıdan aşağıya gelmiyor zira...

Geri