Yazılımdan para kazanıyor musunuz?

Kodla Büyü

burock_26

Seçkin Üye
Seçkin Üye
MErhaba arkadaşlar diğer branşlarda daha doğrusu sayısal branşlarda arkadaşlar özel ders veriyorlar. Azdan çoktan bi gelirleri oluyor. Öğretmenlik dışında hiçbirşeyden para kazanmadım ama mesela yazılım yazarak bişeyler kazanabilir miyim ya da sizler ekstra bişeyler yapıyor musunuz?

İşe yarar uygulamalar yazarak elbette kazanılır. Hatta zengin olmak isteyen bir kimse için en ideal yolun yazılım olduğunu düşünüyorum. Lakin o derece paralar kazanacak ileri seviye dil bilmek gerekir. Biz öyle mezun olduk ki her şeyden azar azar öğrendik. Bir tane öğrenip seviyemizi ilerletemedik. Kendini geliştir deyip işin içinden çıktı öğretim üyeleri. Yol göstermediler. Sonra KPSS, askerlik, yuva kurma derken bazı şeyleri ıskalıyorsun. Yine de geç mi, asla değil.

Bende bi ara çok düşündüm ek geliri. Ama asıl düşündüğüm şuydu. Acaba dedim memur olmasam özel sektörde iyi para kazanabilirmiyim yoksa acımdam ölürmüyüm :)

Yazılımı üretmek kolay da asıl mesele pazarlama kısmı. Dünyanın en iyi uygulamasını yazabilirsiniz ama satamazsanız beş para etmez.

aracı çakallardan uzak durun, örneğin bir yazılımın gerçek değeri 5000TL, bu çakal size 2000TL'ye yaptırıyor, 4000TL'ye hiçbir şey yapmadan asıl müşteriye satıyor. Üniversite ve hatta lise öğrencileri de piyasa fiyatının altında çok iş yapıyor. Yani biraz uyanık olmak lazım.

Şimdiye kadar parayla işletim sistemi ve oyun hariç hiçbir yazılım satın almadım. Ticari hayatta olsaydım alırdım, mecbur kalırdım. Ama okul işleri, şahsi işlerin çoğunun ücretsiz alternatifleri var.

• Beğen
Tepkiler: omd
Geri