YEĞİTEK Daire Başkanının Açıklamaları

Kodla Büyü
Çarşamba günü toplantıya katıldım. Anladığım kadarıyla yeterli sayıda okul bulanamadı ki tekrar başvuru süresi verilmesinden bahsediliyordu. Hatta başka okullara gidip projeyi anlatın başvursunlar gibi bir kısım vardı(ifadeleri birebir hatırlamıyorum). Ortaokullarda demek ki 5300 labımız yok. En azından şartları sağlayacak olan 5300 lab yok.
Mümkün mü hocam 5300 okulda lab olsun . Okullar ilkokul ortaokul olunca zaten tüm ilkokullardaki bt labları dağıtıldı derslik yapıldı . Ortaokullarda da çoğu dağıtıldı en son kurulan 2006 falandı yanılmıyorsam onlar da hurda olduğu için dağıtıldı . Bt sınıfı olan okul sayısı bırak 5300 ü 500 bile yoktur . Olanlar da kendi imkan ve gayretleri ile sağdan soldan topladığı PC ler ile kurulan sınıflardır

Mümkün mü hocam 5300 okulda lab olsun . Okullar ilkokul ortaokul olunca zaten tüm ilkokullardaki bt labları dağıtıldı derslik yapıldı . Ortaokullarda da çoğu dağıtıldı en son kurulan 2006 falandı yanılmıyorsam onlar da hurda olduğu için dağıtıldı . Bt sınıfı olan okul sayısı bırak 5300 ü 500 bile yoktur . Olanlar da kendi imkan ve gayretleri ile sağdan soldan topladığı PC ler ile kurulan sınıflardır

Geçtiğimiz günlerde okullardan aşağıdaki bilgileri istemişler, sanırım projeye dahil olmak için şu anda BT sınıfı şart değil.

upload_2021-3-25_16-3-14.png

Hocam bana çok.mantikli gelmedi.dogunun köyüne bu bilgisayarı bıraksak 3 ay sonra ayını sonucu alibilirmiyiz sizce?

Alınır hocam. Ama dikkat ederseniz ilgili çalışmada kısıtlama var. Kilit nokta burası. Bilgayarın içinde oyun, internet vs. yok. Sadece ingilizce programı yüklüyorlar veya sadece döküman bırakıyorlar. Kısıtlamalar tasarımın alanı. Ürün, eğitim, yazılım... ne geliştiriliyorsa geliştirilsin kısıtlama konulmadığı sürece uygunsuz bir tasarım ortaya çıkıyor. Mesela üzerinde 10 tane düğme olan, sınırsız modifikasyon sunan bir çamaşır makinesini kullanamazdık muhtemelen. Her seferinde başında işkence çekerdik. Eğitim tasarımında da sınırsız seçenek iyi bir şey değil yani.

Bence en güzel yönlerinden biri de 7.sınıflarda derslerimizin zorunlu olacak olması.. Daire Başkanı kendi belirtti ve bu durumun norma etkisi olacağını belirtti. Bence güzel bir haber. Hem bizim yerimizi koruma, hem tayin durumu hem de yeni atanacak genç meslektaşlarımız için..
Tüm Turkiyede proje zorunlu olmadığı sürece proje okullarında 7.sınıflardaki ders yükünün norma bir etkisi olmayacak. 2022 de bile projenin zorunlu olacağı bile belirsiz.

Tüm Turkiyede proje zorunlu olmadığı sürece proje okullarında 7.sınıflardaki ders yükünün norma bir etkisi olmayacak. 2022 de bile projenin zorunlu olacağı bile belirsiz.
o da olur zamanla yeterki bizler sahada bu tip projelere sahip çıkalım.. Kendi okulumdan örnek vereyim.. 7. sınıflarda nerde ilginç ders var seçiliyor ve dersler boş beleş geçiyor.. Sırf birilerine ek ders çıkması için... Ben de ulusal ve yerel yarışmalara öğrenci bulamıyorum.. Maaş karşılığım için derse de ihtiyacım oluyor ama 7. ve 8. sınıf düzeyinde dersimiz seç,lmediği için sadece 5. ve 6. sınıflardaki çocuklarla bir şeyler yapmaya çalışıyorum.. Bu da ayrı bir sıkıntı oluyor..
7. sınıflarda zorunlu olursa az da olsa norma etkisi kesinlikle olacaktır.. Benim okulda 8 saat olan ders yükü 10 saat olacak. Birkaç şubeli büyük okullarda bu durum sonucunda +1 belki de +2 ye kadar norm artışı olabilir.. Bu da kısa ve orta vadede yer değiştirme(tayin) işlerinde büyük kolaylık sağlayacaktır.. tabi bütün bunların hepsi başta da dediğim gibi projenin tutarlı olarak başlayıp devam etmesine bağlı..

o da olur zamanla yeterki bizler sahada bu tip projelere sahip çıkalım.. Kendi okulumdan örnek vereyim.. 7. sınıflarda nerde ilginç ders var seçiliyor ve dersler boş beleş geçiyor.. Sırf birilerine ek ders çıkması için... Ben de ulusal ve yerel yarışmalara öğrenci bulamıyorum.. Maaş karşılığım için derse de ihtiyacım oluyor ama 7. ve 8. sınıf düzeyinde dersimiz seç,lmediği için sadece 5. ve 6. sınıflardaki çocuklarla bir şeyler yapmaya çalışıyorum.. Bu da ayrı bir sıkıntı oluyor..
7. sınıflarda zorunlu olursa az da olsa norma etkisi kesinlikle olacaktır.. Benim okulda 8 saat olan ders yükü 10 saat olacak. Birkaç şubeli büyük okullarda bu durum sonucunda +1 belki de +2 ye kadar norm artışı olabilir.. Bu da kısa ve orta vadede yer değiştirme(tayin) işlerinde büyük kolaylık sağlayacaktır.. tabi bütün bunların hepsi başta da dediğim gibi projenin tutarlı olarak başlayıp devam etmesine bağlı..
Hocam proje uygulanan okullarda 7.sınıf ders yükü norma etkisi olmayacak diyorum siz yazının sonlarına doğru norma etkisi olacak demişsiniz. Tüm Turkiyede zorunlu olursa 7.sınıf ders yükü norm hesaplamasına dahil edilecek.proje 2022-2023 te bile zorunlu olmayacak

Önümüzdeki sene bt sinifi icin destek yok, ders saatini artirip ucretli ogretmen ile dersler doldururken 1 tane eski bt sinifini nasil kullanacagiz 2-3 zumre ile? Nasil bilisimle üretim projesi olacak o zaman kara tahta e ders yaparken?

• Beğen
Tepkiler: omd
YEĞİTEK'in çöpe gitmeyen projesini de, bir işi becerdiğini de görmedim. Office ile ilgili bir sürü proje, Yazarlık Yazılımı projesi, vs. ilk aklıma gelenler.

Geri