Yeğitek uzmaninin konferansindayim dersimiz ile ilgili açikl

Kodla Büyü
ben ilkokula dönüşen okulumdan bilgisayarları yeni okuluma getirdim. bilgisayar sınıfı olmadan bilgisayar dersinin olması saçma. ek parçalarla sınıfı ayakta tutmaya çalışıyorum. bir bilgisayar öğretmenin dersi ,labı çöpe atılmasını istemesi; kendi bindiği dalı kesmek gibi bir şey. btr isteyebilirsiniz ancak öğretmenlik yapmak isteyenlerin önün keserek değil. lab olmadan ne ders olur ne kurs. meb bilişim tek. öğretmenlerini teknik eğitimlere yetersizsiniz diye atamayacak; bize kadrolu teknik elemanlık(?) mı vericek zannediyorsunuz?

the_korsan' Alıntı:
Bir gün herkes ders ders ders diyecek !
Bence ...

Bizi ayıran keskin bir çizgi. Kimimiz ders diyor, kimimiz BTR. Okulunda BT sınıfı olmayanlar BTR ister, çünkü labsız ders işlemek tam bir işkencedir. Devletin de yeni lablar kurmaya hiç niyeti yok. Bu arkadaşlar kendilerince bu yönden haklılar. Ama devletin BTR kadrosu vermeye de niyeti yok. Yani ders kalktığında herkesi yerinden oynatacak bir deprem olacak maalesef.

Benim görüşüm, derslerin olması ve lablara destek çıkılması yönünde.

ahmetfx' Alıntı:
the_korsan' Alıntı:
Bir gün herkes ders ders ders diyecek !
Bence ...

Bizi ayıran keskin bir çizgi. Kimimiz ders diyor, kimimiz BTR. Okulunda BT sınıfı olmayanlar BTR ister, çünkü labsız ders işlemek tam bir işkencedir. Devletin de yeni lablar kurmaya hiç niyeti yok. Bu arkadaşlar kendilerince bu yönden haklılar. Ama devletin BTR kadrosu vermeye de niyeti yok. Yani ders kalktığında herkesi yerinden oynatacak bir deprem olacak maalesef.

Benim görüşüm, derslerin olması ve lablara destek çıkılması yönünde.
hocam doğru düzgün ders işleyen, Bilgisayar destekli eğitim yapmaya çalışan, bt sınıfına kendi evi gibi bakıp çocuklara yeni ufuklar açmaya çalışan bir öğretmen kesinlikle bt sınıfı çöp demez, diyen zaten yan gelip yatıyordur ve her şeyi devletten bekleyen bir zihniyettir, benim okulumda da bt sınıfı yoktu,eski çalışmayan pislik içinde bilgisayar yolladılar birkaç ay çalıştıktan sonra tertemiz okuldan bir lira para çıkmadan 30+1 bt sınıfı yaptım sıkıntılarımız yok mu var ama sürekli açık tutup çocuklara bilinçli bilgisayar kullanımında rehberlik yapmaya çalışıyorum. Bilgisayar sınıfları kesinlikle kapatılmamalı, kapatılırsa sonumuz olur.

bir baska hukumet bir baska bakan gelir bilgisayar dersi gerekli der takilmayin bunlara hocalarim bunlar hala bilisimin oneminin farkinda degil

Re: Ynt: Yeğitek uzmaninin konferansindayim dersimiz ile ilgili

İngilizce öğretmenleri bastırıyor.
Haftalık ders saati yetmiyor diye.
Olacağı buydu.
İnanmayacaksınız 1. Sınıfların bile ingilizce dersi görmesinde fayda görüyor bu yabancı dil lobileri.
Yetmedi sıra mat ve fen bil. ne gelir.

Zaten 5. Sınıfları yarı yarıya kaptılar gibi.Hazırlık sınıfı sloganı ile.
Uygulanınca görürsünüz.

kısır döngü yine başladı. BT dersi olmadan BTR in olabileceğine inan arkadaşlarım geçmişte yaşanan olaylardan hiç ama hiç ders almamışlar demektir. BT dersi öğretmenliği ile BTR arasında öyle ince mince değil epey kalın bir çizgi var. Arada dağlar kadar fark var.

1. Eğer ki herşeye tamam ağam tamam paşam diyen bir yapınız yoksa gerek okul idaresi gerekse diğer öğretmen arkadaşlarınız sizi bir teknik eleman gibi değil bir öğretmen olarak görmeye başlıyor.
2. BTR normu verilmeye başlandığında sanmayın ki her okula 1-2 tane norm verecekler. okulda BT normu 3 olan okula bile BTR 1 tane verilecek. Ondan sonra tayin olamıyoruz diye ağlanmaya başlayacağız.
3. Bir arkadaşımız 2 saatlik BT dersinin öğrenciler için kayıp olduğunu dile getirmiş. Soruyorum diğer derslerde öğrenciler fende parçacık mı hızlandırıyorlar yoksa atomu mu parçalıyorlar ya da matematikte calculus mu görüyorlar. BT nin dersinin önemine inanmayan arkadaşlarımız ne yazık ki üniversitede bazı şeyleri gözden kaçırmış. Yazık...
4. Diğerleri için bkz. (bilişim teknolojilerinin önemi)

Not: 12 saat derse giriyorum BTR olarak görevlendirmeyim. Madem aramızda BT ve BTR olarak görüş farkları var bende diyorum ki BTR görevlendirmeleri topyekün olarak kaldırılmalı. Bından sonra BTR veya farklı isimlerde görevlendirmeler yapılmamalı her öğretmen dersine girip çıkmalı. O zaman seve seve o labları kurarlar. Kaldı ki ncomputing veya thinclient tarzı cihazları kullanarak 2 laptop maliyetine eğer ki elinizde de eski 10 adet monitör varsa basit bir lab kurabilirsiniz.

Hem bakarsınız bir arkadaşın dediği gibi hükümet değişir BT labları yine kurulmaya başlar. Muhalif partilerin BT öğretmenlerinin sorunlarıyla ilgili soru önergeleri mevcut.
http://www.enginozkoc.com/haber.aspx?id=77

tek cozum yontemi dersin zorunlu olmasi ve mufredat olarak yazilim agirlikli olmasi bu sebeble bt lablarin i n da yenilenmesi gerekli
buyuk bir okulda sadece tablet masrafi 1 trilyondan fazla iken 20-30 bine lablar yenilenebilir bu goze batiyor milyarlik harcamalar arasinda...

keşke yegitek uzmanına(kimmiş merak ettim doğrusu) dersleri umursamıyorsunuz tamam ama fatih kurslarını hangi ortamlarda vereceğiz diye sorsaydınız

Bazı arkadaşlarımız lablar için gereksiz masraf demiş, şaşırdım. Bugün tüm ülkedeki lablar yenilense 25 bin ortaokul ve lise olduğunu da düşünürsek 20-25 bin liradan 500-600 milyon tl yapar. Ki 7 yıllık bir ömür düşünüldüğünde 70-80 milyon tl/yıl. Bu sayılar fatih projesinin maliyeti yanında çok düşük kalan sayılar. Tabletler birer tüketim ürünüdür, üretim istiyorsak hala pc ortamına ihtiyaç duyduğumuz bir gerçek. Olması gereken temel bilişim ve programlama sistematiği ile ilgili derslerin konulması ve labların bu düzende mak 7 yıllık periyotlarla yenilenmesidir.

berk0102' Alıntı:
vikvik' Alıntı:
berk0102' Alıntı:
Şahsen ben ve çevremdeki en az 6-7 bilişimci arkadaşım dersin tamamen kaldırılması ve her okula BTR normu verilmesini destekliyoruz. Maillerimi ve görüş bildirimlerimide bu şekilde yapıyoruz . Kimse kimseyi eleştirmesin kimisi dersi kimisi BTR yi destekliyor kendi durumuna göre.
Ben haftada 2 saat çocukların eğitim hayatından çalınmış saatler olarak görüyorum . 40 kişilik sınıf lab yok , akıllı tahta yok hiç bir şey yok yazık günah bu çocuklara . BTR en mantıklısı
bu enerjinizi lablar yenilenmesi ve zorunlu dersin kalıcılığı için harcasanız daha faydalı olur btr zaten cepte isteyen btr oluyor ders kaldırılsın ne demek!İsteyen derse girsin isteyen btr olsun bari siz yapmayın herkes btr olmak zorunda mı!bu nasıl bencillik!ders olmazsa normda yok 100 saatlik kurslarla görevlendirmelere karşı çıkın önce diyelim ki btr olduk akıllı tahtayı öğrettik ya sonra bunların da bir ömrü var sonra ne yapacagız zorunlu dersten başka dayanagımız olmamalı.niye herşeyi devletten bekliyoruz bir yerden başlayalım kendi çabamla 2 yeni kasa kazandırdım seneyede 2şer tl para toplayıp kasa alacagım lab olmasa kurs da açamam lab bizim ekmek teknemiz yeğitek norm vermez veremez bindiğiniz dalı kesmeyin yazık :-1:

BTR normu rahatlıkla olur. Aynı rehberlik mantığı ile. Lab kurmak devletin parasını çöpe atmaktan başka hiç bir işe yaramaz . Bu hatayı bir kez yaptılar ve tüm makinalar şuan çöp umarım bir kez daha tekrarlanmaz. Herkesi görüşü kendine ama ben enerjimi BTR için harcamayı tercih ediyorum. Keşke meb bu konuda mebbis üzerinden anket başlatsa ve bizlere sorsa. Demokratik bir karar olurdu bilişim dersinin geleceği.

:) fikirleriniz olağanüstü... bu gün ki durumdan 1. derecede sorumlusunuz...
Sahi hocam siz hangi okuldasınız...

hocam heralde fatih projesini kendini yenileyen bir organizma saniyor :) tabletler dagitilir dagitilmaz cop oldu akilli tahtalarda yakindir 5 sene sonra gorecegiz...
boyle dusunen bilisimciye saygim var ama tahammulum yok... btr gecici cozumdur ders kalicidir.. dersin varsa degerlisin dersin yoksa bos ise yaramaz elemansin digerlerinin gozunde...

40 kişilik sınıf ne işine yarayacağını bile bilmediği matematik, fizik, kimya dersi... yazık bu çocuklara dersler hepten kaldırılsın... Ne algoritma diye keyifli bir şey mi var? Ya bilişim matematiği? He duymadım fizik, kimya derslerinin de aslında gerçek bir öğretim için labaratuarlara mi ihtiyacı var? Sizin gibi formatör, btr aşıklarının yüzüne bu haldeyiz. Bakınız btr kadrosu isteyenlerin yazmıyorum. Aşıklarinin yüzüne... Farkında değilsiniz. Kadrolu tekniker oldunuz gayri resmi olarak... Hala bir rehber öğretmen gibi türküsü söyleniyor... O kadar hayran olunacak nesi var? Yapan için okul rehber öğretmenliğ yani pdr kadar sıkıntılı bir kadro bilmiyorum meb de... Ha yatan için de bir o kadar rahat 9 gir 15 çık.. full ekders... evrakı tamamla gerisi önemsiz... sözüm meclisten dışarı üzerine alınacak her türlü alınabilir.

sorun okullarda bilişim dersinde ne öğretilecek şöyle esaslı bir çalışma yok.mesela ilkokul 2.sınıfa koyarsin hafiften programlama.çocuk 6 sene sonra zehir gibi kod yazar lise ve üniversitede kendine yön verir.amerikan bebeleri ilkokulda. başlıyor bu işlere.
bilgisayar,matematik,ingilizce ile kalkınir egitim.ilkokulda görsel,müzik,beden,serbest etkinlik derslerini toptan kaldırıp. programlama olmalı.

bizde hayat bilgisi diye bir ders var.zaten çocuk bunun fazlasını tv izleyerek öğreniyor.hatta fransız caillo bizden daha iyi öğretiyor.

Hatırladığım kadarıyla 1999 yilindan beri formatör ögretmenlere kadro çalışması var. 2199 yılında sonucu açıklarlar. Ders yoksa kadro da yok. Neden btr kadrosu versin? Teknisyen istihdam etmek yerine bilgisayar firmalarına bu işleri yaptırmak daha ucuza gelir. Aylık 3000 vermek yerine yaklasik 1 yilda 3000 tl harcamis olurlar. Çare bt dersinin içeriğinin yenilenmesidir. Günün şartlarına uymuyor... Herşey Meb ve siyasetçilerin elinde. Bt siniflari tablerlerden daha ucuza mal oluyor. Hemde kalici.. Bt sinifim 10 yıllık ve halaçalışır durumda.

Geri