yemek tarifleri

Kodla Büyü
TAVUK SARMA
tavuk şinitzel alıyorsunuz çok iyi dövülmüş olması lazım
önce bir kapta domates,salça,tuz kekik ve şinitzelleri iyice karıştırıyorsunuz sonra içine rendelenmiş kaşar koyup sarıyorsunuz.
üzerine biraz sıvıyağ gezdirip fırında pişiriyorsunuz enfes oluyor

BARBUNYA
öncelikle yazdan ayıklayıp dondurucuya atıyotuz :
çıktıktan sonra 2-3 dakika kadar haşlıyoruz
tencerede soğan, sarımsak kavrulur, konserve domates püresinden bolca konur azıcık salça
barbunyalar ve havuçlar eklenir biraz kavrulur tuz, azıcık şeker ve düdüklü tencerede20 dakika pişirilir.

HAMSİ KÖFTESİ
hamsiler kılçıkları çıkartılıp yıkanır
bir kaba maydanoz taze soğan dere otu doğranır hamsiler, tuz, yumurta ve biraz un eklenir bunlar hep göz kararı
tavaya çok az yağ konur kızdırılır kaşık yardımıyla yuvarlak öbekler halinde konur ve tersi düzü kızartılır, mutlaka deneyin çok güzel oluyor

KLASİK PİZZA
1 su bardağı sıcak su (50 derce)
1 yemek kaşığı kuru maya(instant)
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 yemek kaşığı sıvı yağ
3 su bardağı un[/list]
YAPILIŞI
un dışındaki bütün malzemeyi bir arada eritip unu yavaş yavaş katıyoruz (biraz sert gibi gelse bile dinlenmeye bırakıldıktan sonra tam kıvamına geliyor). hamuru üzeri örtülü 1 saat bekletiyoruz. sonra ister oklavayla ister elle açarak pişirim yapacağımız yağlanmış tepsiye yerleştiriyoruz.(ben büyük fırın tepsisine, önce oklavayla biraz büyüttükten sonra elimle aça aça tüm tepsiye yaydım. kalınlığını oldukça az olmasına dikkat ettim 0,3 cm kadar daha ufak tepsi için ölçüyü azaltabiliriz.)
tepsiye yerleştirdiğimiz hamurun üzerine ketçap sürüp azcık kekik serpiştiriyoruz. sonra istediğiniz malzemeleri (sucuk, sosis, yeşil biber, domates, mısır, mantar, siyah zeytin) koyduktan sonra 170 derece fırında 25 dk pişirin. piştikten sonra üzerine arzuladığınız kadar kaşar rendesi yerleştirip eriyene kadar tekrar fırınlayın (3-5 dk). sıcakken dilimleyinve servis yapın üzerine isteğe göre ketçap mayonez.. yeme de yanında yat. Artık dışarda pizza yemek yok

EKMEK DOLMASI
arkadaşlar fırından yuvarlak ekmek alıyoruz. ekmek bir iki gün kalıp bayatlayacak, sonra ekmeğin üstünü tencere kapağı gibi kesip ekmeğin içini tamamen çıkarıyoruz. soğanı küçük doğrayıp kavuruyoruz kıymayla birlikte içerisine baharatlarını, biber salçasını ve maydanozu ekliyoruz. ekmeğin içini de bu yaptığımıza ekleyip ocağı kapatıyoruz. bir tencerenin dibine biraz su koyup süzgeç yerleştiriyoruz ve ekmeği süzgece koyup buharda suyu çekene kadar, ekmek yumuşayana kadar pişiriyoruz. ben pişirdiğimde biraz sert kalan yerleri oldu annem üstüne az su çileyebilirsin dedi pişirirken onu kendiniz ayarlayabilirsiniz. zaten tamamen suyun içinde pişmediği için sorun olmaz. pişen ekmeğin üstüne sarımsaklı yoğurt döküp üstüne tereyağlı pulbiber çok güze oluyor.

bayat ekmek köftesi çok güzel oldu
1 adet bayat ekmek
2 adet yumurta
2 su bardağı kaşar peyniri rendesi
1 orta boy rendelenmiş soğan
2 adet rendelenmiş sarımsak
tuz
değirmende çekilmiş karabiber
pul biber
tuzot
nane
kekik
kimyon
kırmızı toz biber
maydanoz
ekmek yarım saat kadar suda bekletiliyor sonra suyu iyice sıkılıp bütün malzemelerle yoğuruluyor ve az yağda kızartılıyor.

seldabal' Alıntı:
bayat ekmek köftesi çok güzel oldu
1 adet bayat ekmek
2 adet yumurta
2 su bardağı kaşar peyniri rendesi
1 orta boy rendelenmiş soğan
2 adet rendelenmiş sarımsak
tuz
değirmende çekilmiş karabiber
pul biber
tuzot
nane
kekik
kimyon
kırmızı toz biber
maydanoz
ekmek yarım saat kadar suda bekletiliyor sonra suyu iyice sıkılıp bütün malzemelerle yoğuruluyor ve az yağda kızartılıyor.
değişik bir tarif porsiyonu yarıya indirerek bir denemeliyim teşekkürler hocam

hocam kahvaltılık olarak da iyi bir fikir olabilir gibi geldi bana ne dersiniz denemiş biri olarak :-1: kızarmış ekmek olunca?

olabilir tabi ama baharatlı olduğu için ikindi kahvaltısı daha uygun benim için :) çünkü tadı köfteye çok benziyor.

Bayan arkadaşlara bir tarifde benden gelsin;

Kabak oturtma
2-3 kilo kabak kalın olmamak koşuluyla yuvarlak yuvarlak dilimlenir ve yağda kızartılır (yakmayın)
500-750 gram kıyma tavada kendi yağında kavrulur. kavurma işlemi sırasında bol domates salçası (elinizi korkak alıştırmayın tepeleme tahta kaşığı daldırın) biraz karabiber ve tuz katın. beraber bir süre daha kavurma işlemine devam edin.
bir tencere alın, dibine kabak 1-2 sıra koyun. kabakların üstüne kavrulmuş salçalı etten serin, üstüne tekrar kabak tekrar et diye devam edin kabaklarla bitirin. bir çay bardağı suyu tencereye boca edin. kaynamaya başlayınca altını kısın suyunu çekene kadar pişirin.

sarımsaklı yoğurt yapın (tuz koymayı unutmayın) bir de pirinç pilavı.

bir tabağa kabak oturtmasından koyun üstüne de sarımsaklı yoğurt. yan tabağa da pilav.
işte size dünyanın en lezzetli yemeği....

Not : kabak beklenmedik performans sergiliyor emin olabilirsiniz.

seldabal' Alıntı:
TAVUK SARMA
tavuk şinitzel alıyorsunuz çok iyi dövülmüş olması lazım
önce bir kapta domates,salça,tuz kekik ve şinitzelleri iyice karıştırıyorsunuz sonra içine rendelenmiş kaşar koyup sarıyorsunuz.
üzerine biraz sıvıyağ gezdirip fırında pişiriyorsunuz enfes oluyor
bugün deneyeceğim inşallah güzel olur.

selda hocam yapamadım dün başım çok ağrıdı ama merak ediyorum açıkçası

TAVUKLU AVCI BÖREĞİ
tavuk göğsü (1 adet)
çarliston biber (3-4)
1 kuru soğan(iri)
tuz karabiber pul biber
yufka(3 adet)

tavuklar haşlanır didiklenir bir tarafta bekletilir.
tereyağında soğan biber kavrulur. (sıçan dişi doğranacak)
didilmiş tavuklar ve kavrular malzene harmanlanır.
yufkalar 8 üçgen parçaya ayrılır. harç yufkanın ucuna genişçe yerleştirilir, kalınca sarılır. bol yada kızartılır(tercihen).
fırında pişecekse yufkaların iç kısmına yağ yoğurt karışımı; üstüne de yumurta sarısı sürülür...
çok basit lezzetli ve kurtarıcı bir tarif:)

yeymir23' Alıntı:
EKMEK DOLMASI
arkadaşlar fırından yuvarlak ekmek alıyoruz. ekmek bir iki gün kalıp bayatlayacak, sonra ekmeğin üstünü tencere kapağı gibi kesip ekmeğin içini tamamen çıkarıyoruz. soğanı küçük doğrayıp kavuruyoruz kıymayla birlikte içerisine baharatlarını, biber salçasını ve maydanozu ekliyoruz. ekmeğin içini de bu yaptığımıza ekleyip ocağı kapatıyoruz. bir tencerenin dibine biraz su koyup süzgeç yerleştiriyoruz ve ekmeği süzgece koyup buharda suyu çekene kadar, ekmek yumuşayana kadar pişiriyoruz. ben pişirdiğimde biraz sert kalan yerleri oldu annem üstüne az su çileyebilirsin dedi pişirirken onu kendiniz ayarlayabilirsiniz. zaten tamamen suyun içinde pişmediği için sorun olmaz. pişen ekmeğin üstüne sarımsaklı yoğurt döküp üstüne tereyağlı pulbiber çok güze oluyor.

yeymir23 hocam siz nerelisiniz? bu tarif Aydında ramazan ayında yapılan özel bir tariftir. hatta bunun için özel bir ekmek üretilir. dolmalık ekmek diye. en sevdiğim yemeklerdendir. harç içine soğan, kıyma, ekmeğin içi baharatlar ve dereotu konur. sperdir. canım çekti.
siz nasıl bir yuvarlak ekmek kullanıyorsunuz? merak ettim.

arkadaşlar bi de bi çok tarifinize baktım hep tavuklu. malesef hazır tavuklar çok kısa sürede yetiştirildiği için, mutfağıma 6 aydır sokmuyorum. ne kadar çok sevsem de :(

bu nedenle mutfakta bir eksiklik hissediyorum .
sizler ne düşünüyorsunuz tavuk konusunda?

köy tavuğu satılan yerler var fiyatı nerdeyse 3 katı kadar, bulabilirseniz onları tercih edebilirsiniz, biz şimdilik besi yiyoruz malesef :(

nurrah' Alıntı:
yeymir23' Alıntı:
EKMEK DOLMASI

yeymir23 hocam siz nerelisiniz? bu tarif Aydında ramazan ayında yapılan özel bir tariftir. hatta bunun için özel bir ekmek üretilir. dolmalık ekmek diye. en sevdiğim yemeklerdendir. harç içine soğan, kıyma, ekmeğin içi baharatlar ve dereotu konur. sperdir. canım çekti.
siz nasıl bir yuvarlak ekmek kullanıyorsunuz? merak ettim.

hocam merhaba ben aydın nazilli doğumluyum ama şu an elazığdayım ekmeği yuvarlak bir ekmek alıp üstünü çanak gibi aldım onun gibi olmaz ama yine de güzel oldu hakikakten süper bir tarif ama:) siz nerelisiniz hocam

gerçekten çok sevindim :) nazilli karacasu yakın tabi en çok pazarlarını özlüyorum oranın :(

evet her türlü sebze meyveyi buluruz orda. ben de çok özlüyorum. bahar mevsiminde orda olmayı çok isterdim. yeşilliklerinden bol bol almak. :)

Geri