Yemekhqne icin kart okuyucu sistem i in neler gerekir

Kodla Büyü

klmno

Süper Üye
Süper Üye
Yemekhanede kullanilmak uzere kart okuyucu sistem kullanmak istiyoruz. Programini yazdik. Donanim icin neler gereklidir.

Barkod okuyucu ve PC ihtiyacınız olan tek şey. Hocam tüm mesajlarınızı Eğitim Haberleri başlığına atıyorsunuz bu arada.

Kartlarda nasıl bir bilgi olacak?
Klasik barkod mu yoksa kare barkod mu yoksa çipli kart mı yoksa RFID kart mı?
Cevabınıza göre donanım değişir.
En ucuz çözüm, barkodlu çözüm. 60-70 TL'ye normal barkod okuyan bir el tipi barkod okuyucuyu alıp, bilgisayar bağlarsınız. Cihaz okuduğu barkod numarasını programınızdaki bir metin kutusuna, klavyeden giriliyormuş gibi yazar. Ancak öğrencileriniz sahte kart basabilirler, bunun önüne barkodlu sistemlerde geçemeyebilirsiniz. Tabi öğrencileriniz bu kadarını yapmaz diyorsanız, en uygun çözüm bu olacaktır. Barkod olarak karekodlu sistem de kullanabilirsiniz.
Çipli ya da RFID'li sistemler daha profesyonel olsa da fiyatları pahalı olabilir, kartlar temin etmek sıkıntı yaratabilir.

Okulumuzda kendi yaptığımız programı kullanıyoruz hocam. RFID kart okuyucu kullanıyoruz. Okuyucuyu 100 tl ücretle almıştık.

soneryuksel' Alıntı:
Okulumuzda kendi yaptığımız programı kullanıyoruz hocam. RFID kart okuyucu kullanıyoruz. Okuyucuyu 100 tl ücretle almıştık.
Hocam okuyucudan gelen bilgiyi bilgisayara nasıl aktaryorsunuz ve ne tip bir program yaptiniz biraz bilgi verebilir misiniz. Bir de turnike sistemi mi kullaniyorsunuz

Kart yazıcı
Kartlar
Kart okuyucu

Fiyatları nedir. Marmara verirseniz sevinirim

C# ile uygulama gelistirdik

Okula maliyeti kac olur. Okuldan para cikmasi cok zor biliyorsunuz. Marka ile birlikte verirseniz sevinirim

Okulunda uygulayan yok mu

Calisan sistem onerir misiniz
Kart okuyucu
Kart yazici
Kart

Bu donanimlarin fiyatlarini ve markalarini onerirseniz sevinirim

Maşallah okullarda para yok ama yemekhaneye kartlı sistem istemeyi de biliyor müdürler :) Bu kadar yıpratmayın kendinizi. BT öğretmenisiniz diye okulun elektronik ihalelerini de size yıkmasınlar. Bugün onu yaptıran yarın ekran kartı da üretin demeye başlar :puhaha:

hocam geçen senelerde RFID li kimlik kartı yaptırmıştık öğrencilere. yemekhanede yemek yeme hakkı olan öğrenciler yazdığımız basit bir programa tanımlandı.öğrenci kimliğini okutunca ekranda fotoğrafı çıkıyordu, öğretmen kontrolünde geçişe izin veriliyordu (turnike gibi bir çözüm kullanmadık)

Parmak izi okuyuculu sistemde donanim olarak ne gerekir. Cocuklarin parmak izlerini onceden sisteme tanimlamak icin ne yapilacak

hckaya' Alıntı:
hocam geçen senelerde RFID li kimlik kartı yaptırmıştık öğrencilere. yemekhanede yemek yeme hakkı olan öğrenciler yazdığımız basit bir programa tanımlandı.öğrenci kimliğini okutunca ekranda fotoğrafı çıkıyordu, öğretmen kontrolünde geçişe izin veriliyordu (turnike gibi bir çözüm kullanmadık)

Kimlik kartini basmak icin ne gerekir.
Kart okuyucu olarak ne almaliyiz. Kullaniyorsaniz sisteme ait donanimlari ve fiyatlarini yazar misiniz

Kart Okuyucu: http://www.dx.com/p/intelligent-id-card-usb-reader-174455#.VtXzh5yLTIU

Kartlar: http://urun.n11.com/diger-aksesuar-...id-manyetik-proximity-smart-kart-pd-P69412521
Anahtarlık: http://urun.n11.com/guvenlik-cihazl...-manyetik-rfid-proximity-anahtarlik-P87858815

Programıda C#'da kendim yazdım, öğrenci gün içinde ikinci kez yiyemiyor, ücret ödemediyse yiyemiyor. Aylık yıllık istatistik alıp crystalreport ile raporlama yaptırdım. Kartlarda idno dışında herhangi bir bilgi yok tüm bilgiler veritabanında. Ancak ben access ile yaptım, günlük log kaydı da aldırıyorum fakat kalabalık okuldaysanız baştan mysql kullanmanızı tavsiye ederim çünkü veritabanı çok kabarıyor.

klmno' Alıntı:
hckaya' Alıntı:

Kimlik kartini basmak icin ne gerekir.
Kart okuyucu olarak ne almaliyiz. Kullaniyorsaniz sisteme ait donanimlari ve fiyatlarini yazar misiniz

hocam istanbuldan bir firma ile anlaşmıştı galiba müdür yardımcısı arkadaş. fotoğraf ve kimlik bilgilerini excel formatında gönderdi onlarda kartları gönderdi diye aklımda kalmış.RFID kard okuyucuda standart çinden alınan okuyucu idi. (fiyatları hatırlamıyorum)

kartları kendimiz basmak istersek hangi donanımlar gerekli
Nereden temin edebiliriz

kartı nereden temin edeceğiz arkadaşlar. kart yazıcı ile birlikte kartları da almak istiyoruz

kendi projemde kantin uygulaması olarak koymuştum, sizin mesajınızdan sonra yemekhane ihtiyacını da göz önüne alarak o modülü de eklemeyi düşünüyorum. Hocam program kısmını hallettiyseniz, geri kalan kısım basit. Sadece 45-50 tl ye bir kart okuyucu alacaksınız, birde her öğrenci için anahtarlık veya kart. zaten kart okuyucular barkod okuyucular ile aynı mantıkta çalışıyor, text alanına kart bilgisini okuyup yazıyor ve enter a basıyor. Kartları yazdırmak için de internette bir çok kod var, almış olduğunuz kartları kendi bilgileriniz ile yeniden kodlayabilirsiniz.

Piyasada 125khz kart okuyucular yaklaşık 50 TL, Manyetik kartlar ise 1 tl civarında

http://www.direnc.net/index.php?do=cata ... lts&q=rfid bu adresten 125khz olan ürünleri inceleyebilirsin.

1000 tl verdi okul

Duvara monteli kart okuyucu almami, fotografli kart almami istediler. Tabi kart yazici

Bunlari nereden alabiliriz.

kart yazıcıdan kastınız, manyetik kartlar üzerine baskı yapan cihazlardan sa, 1000 tl ile o işi yapamazsınız. çin fiyatları bile 1200$ dan başlıyor. 1000 liraya ancak kart okuyucu ve bol miktarda boş kartları alabilirsin.

ben öğrencilere kare kodlu bir çıktı alıp pvc kaplayıp veriyorum. c#da bir uygulama yaptım laptop kamerasından okutuyorum öğretmen gözetiminde oldu bitti :D

Hocalarım konuyu hortlatıp yardımınızı almak istiyorum bir yemekhane sistemine ihtiyacım var ağ üzerinde olmasını istemiyoruz . Ve c# da yapmak istiyoruz .
Temin etmem gereken materyaller nelerdir ? Arduino kullanmam gereklimi ? arduino kullanmadan kart okuyucu direk olarak visual studio ya bağlayıp rfid kartın idsini alabiliyormuyuz ? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Geri