Yeni atanmış Bilgisayar öğretmeniyim. Bir sorum var

Kodla Büyü

darkle3

Aktif Üye
Hocalarım ben yeni atandım adaylığım kalkmadı henüz. Okul müdürü okuldaki bilgisayarlara format atmamı istiyor. Lab. daki bilgisayara değil diğer öğretmen bilgisayarlarına. Bizim böyle bir görevimiz var mı? Okulumda BTR değilim. Normal dersime girip çıkıyorum.

Üstüme bu bilgisayar konularında baskı var. Kendimi yapmak zorundaymış gibi hissediyorum. Teknik eleman değiliz öğretmeniz. Bunu anlatmak zor.

23 saat dersim olsa "kusura bakmayın hocam, bunca dersin arasında format atamam, her format 2 saat sürüyor" derdim.

Üstüme bu bilgisayar konularında baskı var. Kendimi yapmak zorundaymış gibi hissediyorum. Teknik eleman değiliz öğretmeniz. Bunu anlatmak zor.
Aramıza hoşgeldin

Bende cd yok elimde. okuldaki format cdlerinin keyleri çalışmıyor dedim. hatır için bilgisayarına baktğm oluyor ama bazen abartıyorlar. Normalde selam vermeyen bilgisayarında işi olduğunda konuşuyor.

Hocam merhaba.
Benim bu yıl ikinci yılım meslekte. Geçtiğimiz yıl ben de benzer sıkıntılar yaşadım. İlçe merkezindeki tek öğretmen olduğum için hatır-gönül için yardım etmediğim okul kalmadı. Hatta halk eğitim merkezindeki iki lab'ı da yine ben derleyip topladım diyebilirim (Açılan kursların hiçbirinin bana verilmemesine rağmen ki akşam kursları da dahil.) Anladığım kadarıyla öğretmen odasındaki bilgisayardan da değil öğretmenlerin şahsi bilgisayarlarından bahsetmişsiniz ya da sınıflarda varsa öğretmen bilgisayarları. Size tavsiyem hayır demeyi en kısa zamanda öğrenirseniz kendinizi yıpratmamış olursunuz ilk seneden. Ders yüküm 12 saatti, haftanın 4 günü okula geliyordum ve deliler gibi boş kaldığım için uğraşıyordum ben mesela. Ha sonra programım değişti haftada iki güne düştü ben de yapmamaya başladım. İkili ilişkilerinizi değerlendirerek kararınızı verin, kendinizi ezdirmeyin ve kafanıza takmayın.

darkle3' Alıntı:

Yapmak asli görevin değil ancak yaparsan da eline yapışmaz.Sonuçta okulun bilgisayarı ve okuldaki işlemler için kullanılıyor. Dolaylı yoldan da olsa okulun işleyişinin bir parçası. Bu sitede ben teknik eleman değilim yapmıyorum arkadaş deyip daha sonra değişik sıkıntılar çeken arkadaşlarımızı çok gördük o yüzden işin içinde bilgisayar ve okul/öğrenci yararı varsa o işi yapmaktan çekinme. Tabi hocam benim evde bir bilgisayar var onu da bi kursak diyenlere de fırsat verme. Benden sana tavsiye...

biltek99' Alıntı:
darkle3' Alıntı:

Yapmak asli görevin değil ancak yaparsan da eline yapışmaz.Sonuçta okulun bilgisayarı ve okuldaki işlemler için kullanılıyor. Dolaylı yoldan da olsa okulun işleyişinin bir parçası. Bu sitede ben teknik eleman değilim yapmıyorum arkadaş deyip daha sonra değişik sıkıntılar çeken arkadaşlarımızı çok gördük o yüzden işin içinde bilgisayar ve okul/öğrenci yararı varsa o işi yapmaktan çekinme. Tabi hocam benim evde bir bilgisayar var onu da bi kursak diyenlere de fırsat verme. Benden sana tavsiye...

:+1:

gün geldi bt sınıfındaki döşemenin üstündeki lekeleri kazıdım. gün geldi 5 snde yapabileceğim işi yapamam diyerek yapmadım. zamanla insanların tavırlarıyla nasıl çalışman gerektiğini neler yapman gerektiğini daha iyi anlayacaksın. sen iyi niyetli ol karşındakileri de öyle görmeye çalış ama iyi niyetini suistimal ettirme.

Tus' Alıntı:
Hocam merhaba.
Benim bu yıl ikinci yılım meslekte. Geçtiğimiz yıl ben de benzer sıkıntılar yaşadım. İlçe merkezindeki tek öğretmen olduğum için hatır-gönül için yardım etmediğim okul kalmadı. Hatta halk eğitim merkezindeki iki lab'ı da yine ben derleyip topladım diyebilirim (Açılan kursların hiçbirinin bana verilmemesine rağmen ki akşam kursları da dahil.) Anladığım kadarıyla öğretmen odasındaki bilgisayardan da değil öğretmenlerin şahsi bilgisayarlarından bahsetmişsiniz ya da sınıflarda varsa öğretmen bilgisayarları. Size tavsiyem hayır demeyi en kısa zamanda öğrenirseniz kendinizi yıpratmamış olursunuz ilk seneden. Ders yüküm 12 saatti, haftanın 4 günü okula geliyordum ve deliler gibi boş kaldığım için uğraşıyordum ben mesela. Ha sonra programım değişti haftada iki güne düştü ben de yapmamaya başladım. İkili ilişkilerinizi değerlendirerek kararınızı verin, kendinizi ezdirmeyin ve kafanıza takmayın.

Teşekkür ederim hocam :)

diğer branş öğretmenleri de yeri geliyor badana yapıyor yeri geliyor kapı tamir ediyor, yeri geliyor sandelye ...

bu gibi şeyleri görevim- görevim değil gibi kıyaslamaya gidecek kadar büyütmeye gerek yok gibi bence. allahın her günü format atmıyorsun sonuçta. insan ilişkileri ile ilgili bir durum bu . ister yardım edersin ister etmezsin. ben genelde yardımcı olmaya bilgim dahilinde çalışıyorum. ilerde sıkılırsam da böyle şeylerden sallarım bi şekil. büyütecek şeyler değil.

biltek99' Alıntı:
darkle3' Alıntı:

Ya ben elimden gelen herseyi yapıyorum zaten. Ama böyle zorla olduğunu hissedince istemiyorum. Okul için, öğretmen arkadaşlarım için o kadar afiş filan hazırladım hemde isteyerek yaptım. Başkalarının işini halletmeyi seviyorum ama gelip de böyle okuldaki öğretmenlerin kullandığı bilgisayarlara format atılacak bi ilgileniver diyor müdür kendimi zorunlu gibi hissedince olmuyor. Geçen 2. sınıflardaki bir öğretmenin bilgisayarı bozulmuş bakayım dedim. Öğrenciler içeri girer girmez kendi öğretmenlerine tamircimi geldi öğretmenim dediler. Öğretmeni de hayır bilgisayar öğretmeniniz geldi dedi. Okulumda ilk ve ortaokul karışık da. Bende hayliyle tek bilgisayar öğretmeniyim

sayın hocam, formatör değilsin bu senin görevin değil ancak; stajyer olman sebebiyle idarenin verceği işler yapılır ancak elinden geldiği idareye destek anlamında..

malkolm' Alıntı:
diğer branş öğretmenleri de yeri geliyor badana yapıyor yeri geliyor kapı tamir ediyor, yeri geliyor sandelye ...

bu gibi şeyleri görevim- görevim değil gibi kıyaslamaya gidecek kadar büyütmeye gerek yok gibi bence. allahın her günü format atmıyorsun sonuçta. insan ilişkileri ile ilgili bir durum bu . ister yardım edersin ister etmezsin. ben genelde yardımcı olmaya bilgim dahilinde çalışıyorum. ilerde sıkılırsam da böyle şeylerden sallarım bi şekil. büyütecek şeyler değil.
her kelimenin altına imzamı atarım.. :alkis:

biltek99' Alıntı:
darkle3' Alıntı:

Kesinlikle hocama katılıyorum. Okulun her bilgisayarı bizim elimizden geçmeli şahsi bilgisayarlar hariç. Ben şahsen çok samimi arkafaslarımin haricindeki bilgisayarlar için bir bilgisayarcı öneriyorum ama idari ve sınıfta kullanılan bilgisayarlara elimden geleni yaparım. Çalıştığım tüm okullarda hic sıkıntı yasamadım bu yüzden. Bu arada BTR de değilim 20 saat dersim var.

Daha yeni eve geldim okuldan resim öğretmenimiz okulun duvarlarını boyuyordu

Yeri geliyor bir metinle ilgili düzeltmeyi Türkçe Öğretmeni yapıyor, istyen öğretmenimiz bir projesini sunup okula uyguluyor. Eğer yapabileceği bir şeyse, ve şahsi değilse, okulun -öncelikli olarak da öğrencinin yararına ise yapmaktan bir zarar gelmez diye düşünüyorum. Şahsen ben bazen bakıyorum öğretmen arkadaşlar Word vs çok zorlanıyor, projeksiyon çalışmıyor vs şöyle yapalım deyip 10 dk da hallettiğim işler oluyor.

uyusuk' Alıntı:
Hocamı yanlış anladınız galiba; okulun bilgisayarlarına bakmak istemiyor değil, okuldaki öğretmenlerin şahsi bilgisayarlarına bakmak istemiyor. Yani okulda ki resim öğretmeniniz okulun duvarlarını boyayabilir ama sizin evin duvarlarını boyamaz hocam

mrtdincer' Alıntı:
uyusuk' Alıntı:
Hocamı yanlış anladınız galiba; okulun bilgisayarlarına bakmak istemiyor değil, okuldaki öğretmenlerin şahsi bilgisayarlarına bakmak istemiyor. Yani okulda ki resim öğretmeniniz okulun duvarlarını boyayabilir ama sizin evin duvarlarını boyamaz hocam
En azından emir vari bir söylemle boyamaz yani, ben bir çok öğretmen arkadaşımın bilgisayarını tamir ettim ama gönüllü olarak yapmak istediğim için yaptım

hocam sen elinden geldiği kadar yardımcı ol idareye. kendine dert etme köprüyü geçene kadar :D

uyusuk' Alıntı:
biltek99' Alıntı:
darkle3' Alıntı:

Kesinlikle hocama katılıyorum. Okulun her bilgisayarı bizim elimizden geçmeli şahsi bilgisayarlar hariç. Ben şahsen çok samimi arkafaslarımin haricindeki bilgisayarlar için bir bilgisayarcı öneriyorum ama idari ve sınıfta kullanılan bilgisayarlara elimden geleni yaparım. Çalıştığım tüm okullarda hic sıkıntı yasamadım bu yüzden. Bu arada BTR de değilim 20 saat dersim var.
uyusuk' Alıntı:
biltek99' Alıntı:
darkle3' Alıntı:
Çalıştığım tüm okullarda hic sıkıntı yasamadım bu yüzden.

+1

bt öğretmeni malesef şaşırtıcı durumlarla karşılaşan branş. müdür yardımcım da bana "(gülümseyerek) -size kızıyorum- dedi nedenini sorunca da arada da bir odasına gidip "iş var mı" diye soracakmışım :? sanki müzik öğretmeni arada bir kendisine konser veriyor, türkçe öğretmeni şiir dinletisi yapıyor da bt öğretmeni böyle olacakmışş

bende BTR degilim bugun 12.00 da bitti ders 14.30 gibi çıktım..biraz lab ın işeri.. birazda üzerime vazife olmadığı hallde yaptığım işler vardı..
sizde kaç öğretmen var hocam.. çok değilse önemli değil.. ama sıkıntı verecek kadarsa.. hiç çekinmeden ücretini isteyebilirsin senin hakkın.. sonuçta senin için çok kolay bi iş olabilir ama kaç saatini harcıyacaksın sonuçta.. duruma göre 20-30 isteyebilirsin..

mrtdincer' Alıntı:
mrtdincer' Alıntı:
uyusuk' Alıntı:
En azından emir vari bir söylemle boyamaz yani, ben bir çok öğretmen arkadaşımın bilgisayarını tamir ettim ama gönüllü olarak yapmak istediğim için yaptım
Şahsi bilgisayarlar için fikrimi söyledim yukarıda bilgissyarcı önriyorum diye yani yanlış anlaşılacak bisey yok. Ama sınıftan bilgi. Bozulmuş idare diyecek tabi hı BTR değilsen yapmayabilirdin ama ben şahsen okulundaki bilgisayar bozukken onu yapmadan uykum gelmez

Geri