yeni inatçı bir virüs daha..

Kodla Büyü

bbur_us

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar yeni karşılaştığım bir virüs. adı trojware.win32.injector.AOMDE@308681501 flash bellekte SoJBbvCQWKIM.exe olarak bulunuyor. kaspersky14 bile temizleyemedi. tüm klasörleri ve dosyaları sistem dosyası yapıyor. attirbute changer ile düzeltseniz bile tamam tuşuna basar basmaz yine sistem dosyası yapıyor. virüs elle de silinmiyor. flash bellek biçimlendirilmiyor sistem dosyası olduğu için yazmaya karşı korumalı hatası veriyor. bayağı bir uğraştırdı. başına gelmiş çözüm üreten varsa sevinirim

Yav nereden buluyorsunuz bu virüsleri? Virüsle uğraşmayalı hayli zaman oldu birisi sevabına şu virüsleri upload etsin de hatıralarımız canlansın.

2 yıldır linux kullanıyorum. Bu tür başlıklara sırf gülmek için giriyorum.

kalelibilişim' Alıntı:
Yav nereden buluyorsunuz bu virüsleri? Virüsle uğraşmayalı hayli zaman oldu birisi sevabına şu virüsleri upload etsin de hatıralarımız canlansın.
SU UYUR-HACKERLAR UYUMAZ:
Gerçekten ses soluk çıkmıyor, çok rahatız şu aralar,,,virüsler öldümü yoksa sporlanma aşamasında genetiklerine çağ mı atlatıyorlar?
Bu başlıktaki ufaklıklar,,, :mrgreen: ,Aslında küçük gurupların şaka denemeleri.
Bence İnternet sanıldığı kadar güvenli değil, uzmanlarımızda bence yeterli bilgi güncellemesine sahip değil.
Dijital kıyamet Fırtınasından önceki sessizlik mi acaba? hazırlıklı olmak gerek bence.
Herşeyimiz veritabanlarında ve harddisk denen levhalarda depolanmış durumda.
*Emekliliğiniz tüm hizmetleriniz
*Öğrenci notları
*nüfus tapu bilgileri
*banka hesap verileri
Aklıma bile gelmesini istemediğim bir sürü şeyler.Network vs. veri tabanları daha sıkı korunmalı bence.
Sonradan mağdur olmamak yada ihmalden özür dilememek için.

bbur_us' Alıntı:
arkadaşlar yeni karşılaştığım bir virüs. adı trojware.win32.injector.AOMDE@308681501 flash bellekte SoJBbvCQWKIM.exe olarak bulunuyor. kaspersky14 bile temizleyemedi. tüm klasörleri ve dosyaları sistem dosyası yapıyor. attirbute changer ile düzeltseniz bile tamam tuşuna basar basmaz yine sistem dosyası yapıyor. virüs elle de silinmiyor. flash bellek biçimlendirilmiyor sistem dosyası olduğu için yazmaya karşı korumalı hatası veriyor. bayağı bir uğraştırdı. başına gelmiş çözüm üreten varsa sevinirim
ÖNERİ;
Yeni format atılmış bir bilgisayarda Antivirüs kullanmadan yada lisanslı güncel kaspersky ile
Dediklerinizi güvenli modda yapın.

GRİNGO' Alıntı:
bbur_us' Alıntı:
BAŞKA BİR ÖNERİ;
dos ortamında format f: ya da disk biçimlendirme araçlarıyla ya da disk yönetiminden(bölümü etkin olarak işaretle dedikten sonra)biçimlendirmeye çalışma.
sonrada silinenleri diskdigger ile geri getirme.

GRİNGO' Alıntı:
bbur_us' Alıntı:
ÖNERİ;
Yeni format atılmış bir bilgisayarda Antivirüs kullanmadan yada lisanslı güncel kaspersky ile
Dediklerinizi güvenli modda yapın.

dediğinizi dün denemiştim. virüs flasha yerleşik üzerine çift tıklamayınca kendini kopyalamıyor. öyle kendini yayma gibi görevler edinmemiş. antiirüsü devre dışı bıraktım yine sistemime girmedi gel gelelim flashtan silinmiyor ve flashı kullanmak imkansız oluyor. ne siliyor ne özellik değiştitiriyor ne içindeki belgeleri aldırıyor ne de flashı formatlatıyor. flashları çöpe atın demek istiyor kısacası :)

exgol' Alıntı:
GRİNGO' Alıntı:
bbur_us' Alıntı:
BAŞKA BİR ÖNERİ;
dos ortamında format f: ya da disk biçimlendirme araçlarıyla ya da disk yönetiminden(bölümü etkin olarak işaretle dedikten sonra)biçimlendirmeye çalışma.
sonrada silinenleri diskdigger ile geri getirme.

disk yöenetiminden denedim olmadı. dos ortamında denemedim. içindeki bilgilerin önemi yok dedi öğrenci. ha bu arada nerden buluyorsunuz bu virüsleri demiş bir arkadaş, öğrenciler bulup getiriyor işte :)

arkadaş al flash diskini tak linux un herhangi bir sürümü yüklü olan pc tek tek elle temizle istersen format çek daha basit yöntem avast kullan :) işin şakası bi yana kullanmasan bile flash dan çalışan slax gibi bir linux işletim sistemin olsun temizlemede işine yarar.

GRİNGO' Alıntı:
kalelibilişim' Alıntı:
Gerçekten ses soluk çıkmıyor, çok rahatız şu aralar,,,virüsler öldümü yoksa sporlanma aşamasında genetiklerine çağ mı atlatıyorlar?
Bu başlıktaki ufaklıklar,,, :mrgreen: ,Aslında küçük gurupların şaka denemeleri.
Bence İnternet sanıldığı kadar güvenli değil, uzmanlarımızda bence yeterli bilgi güncellemesine sahip değil.
Dijital kıyamet Fırtınasından önceki sessizlik mi acaba? hazırlıklı olmak gerek bence.
*Öğrenci notları
*nüfus tapu bilgileri
*banka hesap verileri
Aklıma bile gelmesini istemediğim bir sürü şeyler.Network vs. veri tabanları daha sıkı korunmalı bence.
Sen baya paranoya yapmışsın bu virüs olayını yaklaşık 4 yıldır win7 kullanıyorum virüs programı gibi hiç bir şey yok ve daha hiç bir şey olmadı

mobile' Alıntı:
GRİNGO' Alıntı:
kalelibilişim' Alıntı:
*Öğrenci notları
*nüfus tapu bilgileri
*banka hesap verileri
Sen baya paranoya yapmışsın bu virüs olayını yaklaşık 4 yıldır win7 kullanıyorum virüs programı gibi hiç bir şey yok ve daha hiç bir şey olmadı
öyle deme.....Sonradan ya mağdur oluyorsun, :x Yada sistemin bekçisi olarak özür diliyorsun. :cry:
Korkmadan cesurca bunları yazdığına göre, resmin sadece güzel olan tarafını görüyorsun.Lise talebesinin bile neler yaptığını gördüm.yurtdışı forumlarda hackerların becerilerini ilan eden forum yazılarını okusan (bunlar kendilerini ilan edenler )çılgın gibi çalışıyorlar mübarekler.Birde bilişim eğitimi almış koordine guruplar oluştursalar neler yapabileceklerini düşün derim.
Bedava kullandığımız free yada shareware yazılımları sende biliyorsun.

özetle ......VarSA Sanal Darbenin ne zaman ve nereden gelebileceğini bilmiyoruz.
bencede biraz olsun korkmalısın.

Haklısınız hocam
mobile hocamın dediği gibi,,,,şöyle sıkı bir virüs görmeyeli hayli zaman oldu.....rahat bize yaramıyorr

GRİNGO' Alıntı:
öyle deme.....Sonradan ya mağdur oluyorsun, :x Yada sistemin bekçisi olarak özür diliyorsun. :cry:
Korkmadan cesurca bunları yazdığına göre, resmin sadece güzel olan tarafını görüyorsun.Lise talebesinin bile neler yaptığını gördüm.yurtdışı forumlarda hackerların becerilerini ilan eden forum yazılarını okusan (bunlar kendilerini ilan edenler )çılgın gibi çalışıyorlar mübarekler.Birde bilişim eğitimi almış koordine guruplar oluştursalar neler yapabileceklerini düşün derim.
Bedava kullandığımız free yada shareware yazılımları sende biliyorsun.

özetle ......VarSA Sanal Darbenin ne zaman ve nereden gelebileceğini bilmiyoruz.
bencede biraz olsun korkmalısın.
4 yıldan fazla oldu hala mağdur olmadım. benim kullandığım bilgisayara virüs bulaşamaz, öğrencilerinkine bulaşabilir. Kullanmasını bilmeyene bulaşabilir ama bana bulaşamaz. Bana en virüs dolu flaşı getir takayım pc ye yine bulaşamaz. Kullanmasını bilcen

antivürüsü sevmiyorum diyenlere şaşıyorum doğrusu. Ben antivirüslerin gerekliliğine inanıyorum
bende lisanslı eset var her yıl ödüyorum parasını düzenli 3 yıldır kullanıyorum, o günden beri bilgisayarımda virüs kaynaklı sorun olmuyor. Herhangi bir virüs içeren web sitesine girsem anında o siteyi engelliyor izin vermiyor sıçramasına. Güvenlik duvarından anlık pc korumasına kadar müthiş bir program. Bir kere flashın içinde virüs vardı adamlara destek yazdım team'dan pc ye bağlanıp flashtaki virüsü sildiler. Üstelik 1 dakika bile sürmedi.

Arkadaşlar olaylar tamamen değişmiştir artık.. Eskiden ağırlıklı olarak işletim sistemine yönelik yazılıyordu, şimdi ise daha cok web tabanlı, kişisel bilgilerini çalmaya yönelik uygulamalar var farkında olmadan sizleri takıp edip, sizlere ona göre reklamlar gösteriyorlar siteler üzerinden ya da bankacılık vb bilgilerinizi çalmaya çalışıyorlar... eskiden çernobil virüsü vardı cok iyi bilirim atandığım yıllar bile aktifti ve biz o tarihi atlatırdık sisteme zarar vermesin diye.. bizde bilgisayar kullanıyoruz yıllardır bizim bilgisayarlarımıza neden bulaşmamakta anlamış değilim. aldığım tek uyarı bazı kırılmış uygulamalardan oda kırılırken kullanılan kod dan kaynaklanmakta..

Bendeki sistemde virüs yoktur demek büyük konuşmaktır.
Sizin yapmadığınız her işletim sisteminde , sizin yapmadığınız her programda virüs olabilir.
Bir programın içinde virüs olup olmadığına AV ler karar veremez.Antivirüsler polistir ama eşgal dosyasına göre hareket ederler.
Eşgal (virüs desen dosyalarında) olmayan bir zararlı AV için virüs değildir. Bir zamanlar norton kullanıyordum. Kaspersky a geçtim, 70 üzeri virüs buldu.Temizledim.Kaspersky kullanırken ek olarak essential ile taradım 17 virüs daha buldum.Yani ideal AV yoktur.İdeal virüs veri tabanı vardır.Hiç biride tam ideal değildir. Çünkü Bugün yapılan bir virüs veri tabanlarına sızdıktan 1-2 yıl sonra AV güncellemelerine dahil edilir.doctus güvenlik forumunu herkese öneririm.

Bilgi kaçıran zararlılara gelince,
Son zamanların modası 64 bit sistemlerde açıklar daha da çoktur.Neticede kimse firewall kullanmıyor.Mevcut firewall lar ise yetersiz.

Tabi o konuda haklısınız yoktur demiyorum.. illaki ama virüs derken hani insanlar diyorya bilgisayarımda virüs var gidiyosunuz bakıyorsunuz gerçekten var bulaşmmış kendini garantiye almiş görev yöneticisi devre dışı gpedit açılmıyor uğraş babam uğraş gibi yoksa indirdiğimiz kullandığımız herşeyin içinde zararlı bir kod olabilir ama tanımlama dosyaları bu konuda sürekli güncel olmalı ama tanımlanana kadar da dediğiniz gibi bir süreç işlemekte..

Bir zamanlar zone alarm vardı ünv lablarında kullanırdık en azından uygulamaları görüp ona göre karar verirdik..

Geçen benim flaşa da bulaşmış ama bu virüs müydü hatırlamıyorum. bu programla temizlemiştim sanırım doğru hatırlıyorsam

Ekli dosyalar

• kill_amvo_virus.zip
    1.7 KB · Görüntüleme: 28
GRİNGO' Alıntı:
Bendeki sistemde virüs yoktur demek büyük konuşmaktır.
Sizin yapmadığınız her işletim sisteminde , sizin yapmadığınız her programda virüs olabilir.
Bir programın içinde virüs olup olmadığına AV ler karar veremez.Antivirüsler polistir ama eşgal dosyasına göre hareket ederler.
Eşgal (virüs desen dosyalarında) olmayan bir zararlı AV için virüs değildir. Bir zamanlar norton kullanıyordum. Kaspersky a geçtim, 70 üzeri virüs buldu.Temizledim.Kaspersky kullanırken ek olarak essential ile taradım 17 virüs daha buldum.Yani ideal AV yoktur.İdeal virüs veri tabanı vardır.Hiç biride tam ideal değildir. Çünkü Bugün yapılan bir virüs veri tabanlarına sızdıktan 1-2 yıl sonra AV güncellemelerine dahil edilir.doctus güvenlik forumunu herkese öneririm.

Bilgi kaçıran zararlılara gelince,
Son zamanların modası 64 bit sistemlerde açıklar daha da çoktur.Neticede kimse firewall kullanmıyor.Mevcut firewall lar ise yetersiz.
Kardeş ben büyük konuşuyorum çünkü bilgisayar kullanmasını biliyorum. Sen bilmiyorsan seninkine virüs programı lazım. Ben hiç kullanma ihtiyacı hissetmedim hiç virüste bulaşmadı bilgisayarıma

Geri