Yeni MEB Şablonu için PHP İçerik Yönetim Sistemi

Kodla Büyü
bugun bir kaç yenilik daha ekledim. http://palu.meb.gov.tr/
yapılan değişiklikler
1 : Duyuru bölümünde duyuruyu okuyan okullar eklendi.(Okul kurum kodu ve şifresiyle giriş yapıp duyuruyu okuduğunda otomatikmen okul adı eklenmesi sağlandı.)
2 : Anasayfadaki duyuru tarihi türkçe tarih olarak haftanın günüde eklenerek türkçe tarih formatına dönüştürüldü.
3 : Anasayfadaki haber tarihi türkçe tarih olarak haftanın günüde eklenerek türkçe tarih formatına dönüştürüldü.
4 : haber bölümünde habere oy verme jquery tarzı oylama eklendi.
5 : haber bölümüne haberin okunma sayısı eklendi.
6 : Okuldan haberi ekleyen okulun ismi index.php?modul=haberler kısmında görülürken haber okulduğunda çıkmıyordu. artık haber detayında ekleyen okulun adı çıkması eklendi.
7 : Günlük online - tekil - toplam tekil - dün tekil - ip sayac eklendi.
dosyalar düzgün şekilde toplayıp en kısa zamanda eklenecek.

Yeni modül yazmak isteyenler için:

1. driver/modinfo.php içinde bulunan iki tane diziye eski modüller gibi bir key ekleyin
örnek: "
'zincir' =>'zincir',
'zincir' =>'index.php?modul=zincir',

2. motor klasörü içinde modül ismiyle bir sayfa.php dosyası oluşturun
örnek:
zincir.sayfa.php

3. Sayfa üstünde işlem yapmak üzere head klasörü içine head.php dosyası oluşturun
örnek:
zincir.sayfa.php

head dosyasına aşağıdaki kodları ekleyin.

$_SAYFABASLIK="Başlık"
$_SAYFAYOL[s1]="Zincir";
$_SAYFAYOL[l1]="index.php?modul=zincir";
//istendiği kadar çoğaltılabilir.
$_SAYFAYOL[]="Alt yol";
$_SAYFAYOL[l][]="Alt link";
//istendiği kadar çoğaltılabilir. bitiş

$_SAYFA[description]="Meta açıklaması(Facebook paylaşımı için önemlidir)";
$_SAYFA[image]="Sayfa resim yolu (Facebook paylaşımı için önemlidir)";

ali hocam hoş geldiniz... bu script sizin scripti el birliği daha iyi konuma getirelim... bir kaç kendini bilmez kişilere bakıpta darılmanın anlamı yok... hocam sisteminizi baştan yükleyin olmazsa format atın :idea: :p kendinize kaldığımız yerden bu scripti daha iyi bir konuma kavuşturalım... :)))))

AMen' Alıntı:
Yeni modül yazmak isteyenler için:

1. driver/modinfo.php içinde bulunan iki tane diziye eski modüller gibi bir key ekleyin
örnek: "
'zincir' =>'zincir',
'zincir' =>'index.php?modul=zincir',

2. motor klasörü içinde modül ismiyle bir sayfa.php dosyası oluşturun
örnek:
zincir.sayfa.php

3. Sayfa üstünde işlem yapmak üzere head klasörü içine head.php dosyası oluşturun
örnek:
zincir.sayfa.php

head dosyasına aşağıdaki kodları ekleyin.

$_SAYFABASLIK="Başlık"
$_SAYFAYOL[s1]="Zincir";
$_SAYFAYOL[l1]="index.php?modul=zincir";
//istendiği kadar çoğaltılabilir.
$_SAYFAYOL[]="Alt yol";
$_SAYFAYOL[l][]="Alt link";
//istendiği kadar çoğaltılabilir. bitiş

$_SAYFA[description]="Meta açıklaması(Facebook paylaşımı için önemlidir)";
$_SAYFA[image]="Sayfa resim yolu (Facebook paylaşımı için önemlidir)";

ali hocam aynısı yaptım zincir.sayfa.php sayfasınada bir şeyler yazdım burası zincir sayfası diye index.php?modul=zincir bir şey çıkmadı ekranda

Desteklerinden dolayı Ali hocama teşekkür ederim öncelikle.
yapılan değişiklikler
1 : Duyuru bölümünde duyuruyu okuyan okullar eklendi.(Okul kurum kodu ve şifresiyle giriş yapıp duyuruyu okuduğunda otomatikmen okul adı eklenmesi sağlandı.)
2 : Anasayfadaki duyuru tarihi türkçe tarih olarak haftanın günüde eklenerek türkçe tarih formatına dönüştürüldü.
3 : Anasayfadaki haber tarihi türkçe tarih olarak haftanın günüde eklenerek türkçe tarih formatına dönüştürüldü.
4 : haber bölümünde habere oy verme jquery tarzı oylama eklendi.
5 : haber bölümüne haberin okunma sayısı eklendi.
6 : Okuldan haberi ekleyen okulun ismi index.php?modul=haberler kısmında görülürken haber okulduğunda çıkmıyordu. artık haber detayında ekleyen okulun adı çıkması eklendi.
7 : Günlük online - tekil - toplam tekil - dün tekil - ip sayac eklendi.
8 : okullardan eklenen haberleri sadece gösteren modül eklendi.

arkadaşlar http://palu.meb.gov.tr eklentileri paylaşıyorum öncelikle şunu belirtmek isterim sitenizde herhangi bir bozulma vb durumlarında SORUMLUSU BEN DEĞİLİM. hocam site bozuldu etti dememek için dosyalarınızın bir yedeğini almanızı tavsite ederim. şimdi gelelim kuruluma;
öncelikle wwwroot klasörünün içinde olan
_config-rating.php (haber oylamanın mysql bağlantı ayarları)
ve db_baglan.php (sayac ın mysql bağlantı ayarları) ayarlarını
yapmanız gerekmektedir.bunları yaptıktan sonra sıra sql tanıtmaya geldik
http://www.siteniz.com/mysql girilmesi lazım
1 : haber oylama için SQL ye wwwroot klasörünün içindeki acıklamadosyaları klasörünün içindeki
oylama.sql yi okutmanız lazım.

2 : sıra duyuruyu okuyan okullar kısmına geldik mysql içindeki tablolarımızdan duyurular tablosununu
yanındaki işareti tıklıyoruz duyurular yazısına değil yanında tablo işaretine benzer tıkladıktan sonra
yeni bir alan eklememiz lazım onun için alan eklemek için GİT e tıklıyoruz
açılan yerlere aşağıdaki bilgileri yazıyoruz.

alan :eek:kuyan
türü : text
uzunluk:boş
varsayalın : NULL
karşılaştırma : utf8_turkish_ci
öznitelikler : boş
boş : işaretli olacak
AUTO: işaretli OLMAYACAK
yorumlar : boş olacak bunları yazıp kaydet diyoruz.
böylece duyurular tablosuna okuyan alanı eklemiş olduk.

3: şimdi ise haber okunma sayısını yapmaya geldik duyurudaki gibi bu sefer alan eklemek için
haberler tıklıyoruz oraya okunma isminde int(11) değerinde yeni bir alan oluşturuyoruz.

4 : okuldan haber modulü içinde siteniz/yönetim paneline girip menuye tıklayıp Okuldan Haber yazıp url ye index.php?modul=zincir yazıp kaydet demelisiniz.

5: sayac dosyası için acıklamadosyaları klasöründeki sayac.sql de SQL okuttuktan sonra
wwwroot daki tüm dosyaları olduğu gibi wwwroot içine atıp karşı tarafa gönderdikten sonra işlem tamamdır. gereki açıklamalar acıklamadosyaları klasörünün içindedir.

Ekli dosyalar

• wwwroot.rar
    193.2 KB · Görüntüleme: 115
dosyaları baştan yükle , gerekli klasörlerede yazma izni ver. yazma izni verilecek klasörler önceki sayfalarda var.

murat23351' Alıntı:
dosyaları baştan yükle , gerekli klasörlerede yazma izni ver. yazma izni verilecek klasörler önceki sayfalarda var.

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/cmlkoc28/public_html/index.php:2) in /home/cmlkoc28/public_html/index.php on line 3

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/cmlkoc28/public_html/index.php:2) in /home/cmlkoc28/public_html/index.php on line 3

Warning: include(head/anasayfa.head.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/cmlkoc28/public_html/index.php on line 62

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'head/anasayfa.head.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/cmlkoc28/public_html/index.php on line 62
açılır menü geldi ama yukardaki hataları alıyorum. yardımcı olabilecek arkadaşlar bi rica etsem bakarmısınız.

kocbilgisayar' Alıntı:
murat23351' Alıntı:

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/cmlkoc28/public_html/index.php:2) in /home/cmlkoc28/public_html/index.php on line 3

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/cmlkoc28/public_html/index.php:2) in /home/cmlkoc28/public_html/index.php on line 3

Warning: include(head/anasayfa.head.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/cmlkoc28/public_html/index.php on line 62

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'head/anasayfa.head.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/cmlkoc28/public_html/index.php on line 62
açılır menü geldi ama yukardaki hataları alıyorum. yardımcı olabilecek arkadaşlar bi rica etsem bakarmısınız.

Yerelde çalışıyorsun... Warning'leri kapat öyle dene

sonunda kurduk :) sorun bizim sunucudaymış. Meb'e yükleyince sorun kalmadı. Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara ve Ali Çimen'e çok teşekkürler.
piraziz.meb.gov.tr
:) :)

Hocam dosyasında eksikler var (driver/uye.class.inc.php driver/uye.config.php driver/mysql.php) gibi bunlarıda yükleme linkinize koyarmısınız hata alıyorumda acil bakabilirseniz.

AMen' Alıntı:
kulbey' Alıntı:
Emek verip bunu bizimle paylaşan arkadaşa teşekkür ediyorum. Birde kurulumunu bir video da anlatıp paylaşsa ve bunca kargaşa ortadan kalksa ne güzel olur. Tekrar teşekkürler.

Kurulum klasörü içinde bulunan kurulum adımları takip edildiğinde sıkıntısız bir kurulum olacaktır.

Bilgisayar öğretmeni arkadaşlar için böyle bir video yapmak hakaret olur düşüncesindeyim, çünkü yapılması gereken sadece;
  • Dosyaları bilgisayarına aç
  • Sunucuda bulunan wwwroot klasörüne yeniclass klasöründe bulunan herşeyi FTP programıyla yükle.
  • Kurulum klasörü içinde bulunan sql dosyasını MYSQL veritabanına yükle.
  • driver/config.php dosyasında gerekli ayarlamaları yap
  • Siteni test et
  • mudurx10 klasörüne girip siteni isteğine göre düzenle

cehalet ne kötü bir şey ...

1- sql dosyasını MYSQL veritabanına nasıl yükleme yapabiliriz? ( çok soyut geliyor bana :) )
2- driver/config.php dosyası nasıl düzenlenir?

eklemiş olduğunuz şablonu ftp.meb.12.tr adresinde kullanmak için nasıl bir düzenleme yapmamız gerekir?

bir de şu wwwroot klasörü bulunduğu yerde tek başına mı olacak yoksa başka dosya da olsa sıkıntı olur mu...?

çok soru sormadım inşallah .. dediğimiz gibi cehalet kötü bir şey..

yardımcı olursanız seviniriz inşallah...

cehalet ne kötü bir şey ...

1- sql dosyasını MYSQL veritabanına nasıl yükleme yapabiliriz? ( çok soyut geliyor bana : ) )
2- driver/config.php dosyası nasıl düzenlenir?

eklemiş olduğunuz şablonu ftp.meb.12.tr adresinde kullanmak için nasıl bir düzenleme yapmamız gerekir?

bir de şu wwwroot klasörü bulunduğu yerde tek başına mı olacak yoksa başka dosya da olsa sıkıntı olur mu...?

çok soru sormadım inşallah .. dediğimiz gibi cehalet kötü bir şey..

yardımcı olursanız seviniriz inşallah...

uzun bir zaman oldu inşallah siteni yapmışsındır. bu cevabı yazdığını yeni gördüm cevap verem mi vermeyem mi diye kararsız kaldım özellikle aşağıdaki sorun çok tuhaf : ))
1- sql dosyasını MYSQL veritabanına nasıl yükleme yapabiliriz? ( çok soyut geliyor bana :) ) .
hocam alınmada halen soyut kavrama geçmediysen bu site işlerine pek girme derim. :)))

yani soruların gerçek mi şaka mı diye arada bir düşündüm valla ? eğer böyle düşünen birine mem sitesini yaptıracaklarsa sitenin soyut halini :)) ve sonu nereye varır merak ediyorum. :)))

Yukarıda güvenlik ile ilgili attıgım mesajlara bazı arkadaslar tepki gostermislerdi ama asagdaki site listesindekiler sanırım bu scripti kullanyorlar. www.cyberhaber.com (bilgisayarmdaki sorundan oturu,tel. ile giriyorum.tam inceleyemedim)

Arkadaşlar MEB içerik yönetim sistemin değiştirmiş. 15 Haziran tarihine kadar gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyor. FTP den sunucuya bağlanmasını istiyor ancak bağlanamıyorum ne yapmam lazım?

Siteyi tasarlayan arkadaşın emeğine sağlık. çok güzel bir iş yapmış. Siteyi servera kurduğumda sorunsuz çalıştı. Ancak haber ekleme panelinde yeni sayfa açtığımda yazı düzenleme bölümü gelmiyor. Doğrudan HTML kodlarının yazıldığı alana geçiyor. ve burdan değiştiremiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Selamlar...

Geri