yeni modem ip çakışması yaptı

Kodla Büyü

kiymet

Aktif Üye
asus marka dsl-n14u modem aldık okula

yapılandırdım bağlandı
sonra ağda çakışma oldu aç kapa falan düzeldi
şimdi yine çakışıyor 2 switche veriyorum neti

cihazlarda ip tanımlamıştım önceden 200 den 255 e kadar
otomatik iplerde de çakışıyor, elle tanımladıklarımda da
ve modem yapılandırmadan dhcp den aralık belirledim yine olmadı

ne yapabilirim? :(

ip çakışması olduğunu nasıl tespit ettiniz hocam?

Modemlere dhcp ye aralık verdiğinizde kaydettiğinizde önceden ip almış olan cihazlar aynı ip yi kullanmaya devam eder kira süreci bitene kadar. Bunu çözmenin yolu switchlerinizi ve modemi yeniden başlatmaktır her ayardan sonra... bu sayede ağ ayarlarını her pc yeniden alacaktır.

size tavsiyem ip rezerv özelliğinden faydalanarak sistemdeki tüm pclerin mac adreslerine birere ip tanımlayıp toplamda atıyorum ilk 192.168.2.2 den 192.168.2.43 e kadar ip rezerve ettiyseniz dhcp ip aralığını 192.168.2.44( bu başlangıç size bağlı ben okulumda 175ten başlatıyorum) ile 192.168.2.254(bu bitişte size bağlı) olarak belirleyerek modem switch ap gibi tüm cihazları yeniden başlatmanız olacaktır. bu arada ağa bağlı yazıcıların iplerini de kontrol etmeyi unutmayın...

tabi sorununuzu detaylandırırsanız daha farklı cevaplar üretilebilir. Mesela bizde yeni zyxcell modem aldık internette kopmalar oluyordu teknik servisi aradık adamlar 25 kullanıcıdan sonrasını desteklemez normal dediki bizde 50 den fazla aktif cihaz var... sonra başka türlü çözdük durumu...

birinci modem 192.168.1.1
ikinci modem 192.168.2.1 ayarla bilgisayarlara hangi neti kullanacaklarsa o ip ver olsun bitsin hayatta çakışmazlar. öğrenci pc meb hattı öğretmene özel hat tek sorun netopschool da görmez o zaman aynı ağa geçersin.

basit ve işe yarıyor
http://www.blog.thekorsan.com/2011/11/i ... i-329.html

görür hocam windows tek ağ kartına çoklu ip vermeyi destekliyor isteyenler ip manuel giriş yaptığımız yerde
gelişmiş var
dns2.jpg

gelişmişten resimdeki gibi farklı ip düzenlerini atayabiliyosunuz
image0011169560668921.jpg

ağ geçidinide hangi modem istiyosanız o modemin ip sini ayarlıyorsunuz... benim sürekli kullandığım bir sistem olduğu için söylüyorum. 3 ip vererek 3 farklı ağa aynı anda erişebiliyiorum...

Geri