yeni müfredat ve kademeli geçiş?

Kodla Büyü

tiditeyno

Üye
meslek lisesinde kademeli geçiş de 9. sınıftan mı başlar? sonuçta 10. sınıf alanın ilk sınıfıdır. sorum şu bilindiği üzere 10. sınıfta temel elektronik ölçme dersi kalktı, onun yerine btt ve programlama 1 er saat arttırıldı, şimdi ben buna göre mi işleyeceğim yoksa, temel elektronik ölçmeyi mi anlatacağım, idarenin de konu hakkında bilgisi yok, siz nasıl bir yol izliyorsunuz?

Hocam 9.sınıf itibari ile başlamaktadır. 10.sınıf öğrencilerine bu sene geçmiş program uygulanır. O çocuklar o şekilde kazanıp gelmişlerdir çünkü. Bu sene btt 4 saat protem 4 teö 2 saat şeklinde
önümüzdeki sene ise yani 2018-2019 eğitim öğretim yılında btt 5 saat protem 5 saat olarak uygulayacaksınız.

gelecek sene 11. sınıfa geçecek web programcılığı dalının dersleri yenilenecekmi? Bir de hangi dersler 11. sınıf onları bulamadım. bilen varsa yardımcı olabilir mi ?

MEGEP'in sitesinde kademeli geçişin kaldırıldığına dair bir karar yok. Dolayısıyla sitede 4. sırada yer alan duyuruya göre kademeli geçişe uygun olarak işleri yürütmek gerekir.
Gelecek yıl 11. sınıf olacak öğrenciler için şu andaki 11. sınıfların gördüğü dersleri seçeceğiz. AMP, web programcılığı dalı 11. sınıfları için 10 saat web programlama, 6 saat grafik ve animasyon, 2 saat veritabanı organizasyonu seçilmesi uygun olacaktır.

Sonuç olarak 11. Sınıf derslerine nereden ulaşabileceğiz !!!! Megep alan derslerinin habgi sınıfa ait olduğu yazmıyor...

Hocam gelecek yıl 2018-2019 da sadece 10. Sınıflar yeni programa göre ders alacak. 11 ler eski mufredat göre 18 saat alan dersi. Bizzat bakanlığın ilgili biriminin söylediği. Zaten megep te de böyle yazıyor. Megep e 11. Sinif yeni mufredatla ilgili bir şey özellikle atilmadigini karışıklık çıkmasın diye böyle yapıldığını söyledi bakanlık.

11. Sinif yeni Mufredat ve ders saatleri 2019-2020 eğitim öğretim yılında uygulanacak. O yüzden daha sonra ders içerikleri açıklanacak. Şu anda yok.

Okula yazı gelmiş yeni müfedat 2018 2019 da tüm kademelere gelecekmiş. Müdür hangi dersler var diye sordu giriş yapacakmış . Araştırdım fakat bulamadım. Bilgi olan varsa yardımcı olabailir mi?

Okula yazı gelmiş yeni müfedat 2018 2019 da tüm kademelere gelecekmiş. Müdür hangi dersler var diye sordu giriş yapacakmış . Araştırdım fakat bulamadım. Bilgi olan varsa yardımcı olabailir mi?
Meslek dersleri için durumu anlattım hocam. Seneye sadece 10. Sinif yeni program uygulanacak. 11 ler eski. Müdürünüze söyleyin mesleki teknik genel Müdürlüğü Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanlığı nı arasın sorsun. Meslek Liseleri bu yıl ki 9. Sınıflardan kademeli geçiş. Ben bizzat yüzyüze sordum

Arkadaşlar eski ders çizelgesine göre 11. sınıflarda 18 saat meslek dersi 16 saat kültür dersi 5 saat seçmeli 1 saat rehberlik toplam 40 saat yapıyor.Yeni çizelgeye göre 22 saat meslek dersi 13 saat kültür dersi 8 saat seçmeli toplam 43 saat yapıyor.İdare bizden yeni çizelgeye göre hesap yaparak bu 22 saate ilave olarak 4 saat seçmeli ders eklememizi istedi.Zaten meslek dersi şu anki çizelgeye göre 18 yeni çizelgeye göre 22 saat olduğu için programda tutarsızlık oluşmaz mı?

Arkadaşlar eski ders çizelgesine göre 11. sınıflarda 18 saat meslek dersi 16 saat kültür dersi 5 saat seçmeli 1 saat rehberlik toplam 40 saat yapıyor.Yeni çizelgeye göre 22 saat meslek dersi 13 saat kültür dersi 8 saat seçmeli toplam 43 saat yapıyor.İdare bizden yeni çizelgeye göre hesap yaparak bu 22 saate ilave olarak 4 saat seçmeli ders eklememizi istedi.Zaten meslek dersi şu anki çizelgeye göre 18 yeni çizelgeye göre 22 saat olduğu için programda tutarsızlık oluşmaz mı?

Hocam Web Programcılığı dalı için söyleyeyim;
Web Tasarımı ve Programlama: 12,
Grafik Animasyon: 8,
Açık Kaynak İşletim Sistemi 2 olarak toplamda 22 saat meslek dersi yapıyor.

4 Saatlik dal derslerinizden veya diğer dal derslerinizden seçmeli olarak seçebilirsiniz. Herhangi bir şekilde tutarsızlık olacağını düşünmüyorum.

Hocam şöyle eğer bilisimmeslek arkadaşın dediği gibi 11. sınıflarda kademeli geçiş olmayacaksa eski ve yeni çizelge arasında 4 saat fark oluyor.Okula yazı geldi ve idare yeni çizelgelere göre hareket etmemizi istedi.E-okuldan seçmeli olarak 4 saatlik bir ders tanımladılar.Biz yeni çizelgedeki mobil uygulamalar dersini seçeriz diye düşündük ama baktık ki bu ders listede yok.Bu meslek derslerinde 11. ve 12. sınıflarda önümüzdeki yıl için kademeli geçişin olmayacağının işareti mi? Biz bu arada gelişmiş internet uygulamalarını seçmeli ders olarak belirledik.

Arkadaşlar yazı geldi diyen arkadaşlar yazıyı paylaşabilir mi? Biz kademeli diye biliyoruz.

Ben de kademeli diye biliyorum fakat toptan geçilecek şeklinde duyumlar bana da ulaştı. Gerçekten gelen yazı varsa arkadaşlar paylaşırsa çok iyi olur...

http://www.megep.meb.gov.tr/dokumanlar/Diger/Öğretim Programları.rar

Megep ana sayfa duyurular kısmı 4. maddede tüm alanlar için ÇÖP, ders bilgi formları, haftalık ders çizelgeleri mevcut. Hangi ders hangi sınıfta kaç saat okutulacak ayrıntılı verilmiş. Bu program bu yıl(2017-2018) 9. sınıflar, seneye(2018-2019) ise 9 ve 10. sınıflar olarak kademeli uygulanacak. Geçişin kademeli olmaması imkansız çünkü çok fazla ders farkı var.

Hocam kademeli geçiş olacağını kesin söylüyorum. Bakanlıkta yüzyüze görüşmede söylenen bu. Aynı zamanda megep te yazan da bu. Bunun dışındaki şeylere inanmayın. Aksini söyleyenlere de mesleki teknik genel Müdürlüğü Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanlığını aramalarını ve sormalarını söyleyin. Kademeli geçiş yapıldığı için yeni müfredatta ki mobil uygulama dersini secemiyorsunuz çünkü 11 ve 12. Sinif dersleri önümüzdeki yıl yürürlüğe girmiyor.

Son düzenleme:
Okula gelen yazı nereden gelmiş içeriği nedir o önemli. Meslek dersleri için yeni Mufredat 2018-2019 da sadece 10. Sınıflarda uygulanacak. 11 ler eski cizelgeye göre 18 saat. 2019-2020 de 11 ler de yeni cizelgeye göre olacak. Yani 22 saat. 2020-2021 de 12. Sınıflarda yeni çizelge uygulanacak yani 28 saat.

bu konu henüz netleşmedi sanırım. bt il koordinatörüne gelen bilgi meslek derslerinde de seneye tamamen geçiş yapılacak şeklinde. Mantıklı olan da o gibi zaten. çünkü kültür derslerinin sayısı ve meslek derslerinin sayısı değişiyor. Kültürler geçip meslekler geçmezse haftalık ders sayısı azalmış oluyor. yine birimler arası bir koordine eksikliği her zaman olduğu gibi.

henüz komple geçiş dedikodudan ibaret.
ama ateş olmayan yerden de duman çıkmaz demiş atasözümüz, ,bir yazıya bakar.

Megep Anasayfaya bakın arkadaşlar. Yeni duyur eklendi ilk sirada. 10 lar yeni sistem 11 ler klasöründe meslek dersleri 18 saat eski Sistem. Yani kademeli geçiş var.

Geri