Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Yeni Oyunumuz Yayında : Kalem ve Kılıç

Konu, 'Bilgisayar ve İnternet Oyunları' kısmında aekoydemir tarafından paylaşıldı.

1. aekoydemir

aekoydemir Seçkin Üye Seçkin Üye

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.StudioSode.kalemvekilic

Bir öğrencimle beraber uzun süredir üzerinde uğraştığımız oyunumuz sonunda bitti. Oyunumuz bir kelime oyunu. Konu olarak da Türk tarihindeki bazı önemli olaylara değinmeye çalıştık.

8-10 yıl önce eşimle oynadığımız bir kelime oyunundan çok etkilenmiştik. Bunun Türkçesi olsa ne güzel olur, konu olarak da Türk tarihini anlatabiliriz diye düşünmüştük.

5 yıl önce Unity ile tanışıp bütün bir yaz tatilimi sitesindeki eğitim videolarını izleyip bir şeyler öğrenerek geçirdikten sonra ilk iş bu oyunu yapmak geldi aklıma. Okuldan, çocuktan, aile yaşamından kalan zamanda oyunun temel programlamasını yaptım. Ama Cin Ali bile çizemeyecek seviyedeki çizim yeteneğim yüzünden bu hayalimi bir köşeye atmıştım. Taki geçen sene eşimin eski bir öğrencisiyle tanışana kadar.

Öğrencim kendisini ailesine kanıtlamak, oyun yapımcılığı yolunda ilerlemek istediği için grafiklere çok fazla uğraştı. Bu yüzden çizimler oynanışın çok ilerisine gitti. Oyunun boyutu da baya büyüdü. Çünkü hepsi el çizimi grafikleri var. Grafik tabletle çizdi hepsini. Tanıtım videosunu da After Effect ile yaptı.

Şu anda konu olarak Metehan döneminden Osmanlı'nın kuruluşuna kadar geldik. Olayın gidişatına göre devamını getireceğiz. Pandemi günlerinde evde olmak bize yaradı. Yoksa daha uzun bir süre bitiremezdik bu projeyi. İllaki ufak tefek hataları vardır. Elimizden geldiğince güncelleyip, geliştirmeye çalışıyoruz.

Destek olursanız sevinirim.

2. netman

netman Seçkin Üye Seçkin Üye

Tebrikler çok güzel görünüyor

Adsız Klasör bunu beğendi.
  3. anathema

anathema Seçkin Üye Seçkin Üye

Olay budur helal olsun

4. ugurkorkmaz

ugurkorkmaz Seçkin Üye Seçkin Üye

Tebrikler. Eğer öğrenciniz unity ile ilgileniyorsa udemy üzerine wilmer lin'in 3-4 tane kursu mevcut. Faydasını görecektir fazlasıyla.

5. ugurkorkmaz

ugurkorkmaz Seçkin Üye Seçkin Üye

6. btogretmeni34

btogretmeni34 Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam videodaki yazılar çok hızlı geçiyor. Onları biraz yavaş yapsanız daha mı iyi olur.

Henüz uygulamayı denemedim. Denediğimde gözlemlerimi yazarım. Tebrik ederim.

154 MB çok buyuk. Sırf boyuttan dolayı indermekten vazgecekler çıkacaktır. Kurulum boyutunu düşük yapıp, oynadıkça bölümlerin grafik ve seselerini indirme şeklinde bir yaklaşım düşünebilirsiniz.

7. aekoydemir

Hocam Unreal ile uğraşmış daha önce ama programlama bilgisi çok yok. Sadece grafik programlarında geliştirmiş kendisini. Bilgisayar bölümü öğrencisi de değil, Anadolu Lisesi mezunu. Programlama kısımlarını ben yaptım o yüzden. Udemy'den, Youtube'dan, Unity'nin kendi sitesinden yüzlerce, belki binlerce video izlemişimdir. Ama sadece video izlemeyle de olmuyor bu iş, girişip yapmak lazım bir yandan da.
    Teşekkürler.
    Teşekkürler.
    Hocam onu bir kaç arkadaş daha söyledi, hatta bende söyledim ama sadece tek bir yerde çok hızlı geçiyor gibi geldi yazı. Diğerlerinde okunuyor sanki. Bilgisayarı da çok kötü öğrencinin, 8-10 gün uğraştı trailer hazırlamaya. Bir yazıyı hareket ettiriyorum 3-5 dk bekliyorum diyor. Ama uğraşmaktan da sıkıldık artık. Gerçekten çok zormuş oyun yapması. 25-30 senedir program yaparım ama bu apayrı bir olaymış. İşin içine girince ne kadar çok şeyi bilmediğini anlıyorsun. Söyledim artık kendinde bi enerji bulursa düzeltir videoyu.

Boyut konusunda da animasyonları kare kare çizdik hep, çizgi film mantığında. Hem onun da işine geliyordu istediği gibi yapıyordu atak animasyonlarını falan. Boyut olarak 100mb ı geçmeyecek gibi geldi başta. Ama tablete alıştıkça daha güzel yapmaya başladı. Öyle olunca boyutlarda hesapladığımızdan daha fazla artmaya başladı. Zaten ilk bölümdeki düşmanların grafiklerine bakarsanız gayet basit. Sonradan güzelleşiyor. Bunu fark ettiğimizde de çok ilerlemiştik. Sonraki bölümlerde farklı şeyler deneyebiliriz artık.

8. zeykum

zeykum Aktif Üye

Elinize emeğinize sağlık güzel olmuş

9. aekoydemir

Teşekkürler.

10. Adsız Klasör

Adsız Klasör Üye

Çok güzelmiş ben de indirdim.Muhteşem olmuş.

Son düzenleme: 23 Mayıs 2020
  11. mkankan

mkankan Seçkin Üye Seçkin Üye

Güzel olmuş hocam elinize sağlık.

Adsız Klasör bunu beğendi.
  12. boteakif

boteakif Süper Üye Süper Üye

Tebrikler hocam.

13. aekoydemir

Teşekkürler

14. selcuknet27

selcuknet27 Aktif Üye

Emek verildiği belli. Tebrikler. İndirdim

15. wgolf

wgolf Seçkin Üye Seçkin Üye

tebrikler

16. Yılmaz YALÇIN

Yılmaz YALÇIN Seçkin Üye Seçkin Üye

Elinize sağlık, tanıtım animasyonları çok güzel ancak yazılar konusunda bende arkadaşların eleştirilerine katılıyorum, bazı vurucu noktalarda seslendirme yapılabilse iyi olacakmış.

17. aekoydemir

Teşekkürler.
    Davudi sesli birisini bulamadık hocam seslendirme için :) Daha güzel olurdu dediğiniz gibi.

Yılmaz YALÇIN bunu beğendi.
  18. radicalbrain

radicalbrain Seçkin Üye Seçkin Üye

emeginize saglik hocam. hemen indirelim.

19. ceyne

ceyne Site Gezgini

Tebrikler hocam, çok emek ister böyle bir çalışma.
    Bence Unity müfredata girmesi gereken çok yönlü bir program. Nesne tabanlı programlama dersi yerine de verilebilir. Hatta 2-3 yıla yayılabilir, programlama ve grafik dersleri ile beraber.

20. Adsız Klasör

Adsız Klasör Üye

Haklısınız

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal