Yeni rivayet ders saatimiz 3 saat olacakmış

Kodla Büyü

gzegen

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Ankarada mebin düzenlediği seminerlerde alınan duyuma gore bu sene pilot okullarda 5lerde ders 3saat olacakmış, seneyede 5 ve 6 larda 3 saat olacak deniliyor ayrıntılar belirsiz malum herkes birşey diyor ama bu yönde bir haber herkesin dilinde bakanlikta bilgi vermek istedim bakalim nasıl olacak

Laboratuar kurulursa verimli olur. Türkiye'nin en büyük sermayesi Bilişim Teknolojileri ama hep bir oyalama içinde yetkililer.

Eskişehir Melahat Ünügür Ortaokulunda 3 saat bilişim dersi var diye biliyorum. Pilot okul mu yoksa başka bir proje için mi bilmiyorum ama 1 saat yazılım dersi olarak geçiyormuş.

Eskişehir Melahat Ünügür de 3 saat bilişim yok. sadece pilot okul seçildi. bilişimle üretim projesi kapsamında. Eğer bakanlıktan onay gelirse pilot okullarda 5lerde 3 saat olacak. arduino setleri 3D yazıcı gelecek. seneye de 5 ve 6 larda 3; 7 lerde 2 saat zorunlu olacak. ama dediğim gibi bir iki haftaya belli olacak. sadece pilot okullarda. diğer okullarda bu işlem zor. her okula 3d yazıcı ve arduino göndermek ve tüm öğretmenleri eğitime almak zor ve uzun bir süreç ister.

3d yazıcı ve arduino istemez. Ders saati en az matematik kadar olsun yeter. Bilgisayar bilimleri de matematik kadar zor bir alan. Matematiğimiz ölçüsünde derinleşmiş bir alan. Artık fizik, kimya vs. gibi temel bilimlerden kabul ediliyor. Her öğrencinin temel eğitim kapsamında, bilgisayar kullanımı değil, computational thinking eğitimi alması bu yüzden. Yazılımın başlı başına katma bir değer olması, başlı başına bir alan olması da cabası.

Ders sayısının haftada 3 saat olması da olumlu ancak haftada 4-5 saat çok daha iyi olur. En çok laboratuvar olmak üzere, 3d yazıcı, robotik setleri, arduino vs. olsa güzel olur, olmazsa da ders yine de işlenir. Edsger Wybe Dijkstra "Uzay bilimleri için teleskop ne ise, bilgisayar bilimleri için de bilgisayar odur" der.

Olabileceğini kesinlikle sanmıyorum. 5 ve 6 larda dersimiz var hatta birçok okulda 5ler yabancı dil ağırlıklı oda yok. Dersimiz artık çok ama çok zor geri gelmez.

dün 8. sınıflardan öğrenciler kurs istedi. tabi ki ders olmadığı için kurs da açılmıyor. Programım dolu olmasa gönüllü olarak çalışmak isterdim. 7. sınıflarda 2 sınıf seçmeli ama diğer 2 sınıfta ders yok, o sınıflardan da çok iyi öğrencilerim var halbuki. üstelik yine kurs istiyorlar ama dyk listesinde 7. sınıflar yoktu ...

Okulumuzda bu yıl 5.sınıflar yabancı dil ağırlıklı program uygulanıyor velilerin rızasıyla. 15 saat ingilizce dersleri var. Beden, müzik, resim, bilişim derslerini almıyorlar. Bırakın 3 saati. Eldekileri kaybettim.

12.yılımı çalışıyorum ben inanmıyorum ne zaman laboratuvarlar yenilenir dyk da 7 ve 8lerde diğer seçmeliler gibi seçilebilir olursa ozaman belki umutlanırım

Rivayetin sıhhatınden şüpheye düştüm .Bence uydurma bir rivayet.Pilot uygulama olayı da denedik olmadı hepiniz şahitsiniz demek içindi

gerçek kaynağı nedir bu rivayetin bakanlık mı köşe kenar dedikodusu mu.

3 saat olmaz hocam. haftalık ders saatlerini azaltmaya çalışıyor. böyle bir ortamda çok zor bir ihtimal.ders saatini azaltmasınlar da. ülkede bilişim politikası olmadığı müddetçe çok değişen bir şey olmaz.

Anadolu Liselerinde durum nedir?... Bence Teknoloji Liseleri açsınlar olsun bitsin...Ortaokullar aynen devam

Bence derslerimiz kaldırılmasa buna da şükür... Çünkü toplumun zihniyeti gençler tabletle oyun oynuyor demek ki teknolojiden anlıyor yönünde.

3 saat yapar, onu da seçmeli yapar zaten bt sınıfı yok, olanlar da eski, seçmeyelim derler biter gider. Bt sınıfları yenilenmeden bu haberler mantıklı değil.

Hiçbir şeyim yok, ders saati 3 olursa bana materyal, lab, kodlama sınıfı veya bunlardan birini vereceklerse olsun. Okullar açılınca tablet ve bilgisayar kısıtlamasına giden velilere teknoloji çağındayız deyip duruyorum,tv yi kapattık, engelledik, yasakladık diyen daha görmedim. İnşallah plan yapılır ve bu en az 10 yıllık olur. Rivayet bir başlangıç olsun diyelim.

Ders saatinden çok BT sınıfları olmassa ne işe yarayacak. Tavanda demir dövmeye benzer. Atanamayanlar atanmak için ders sayısını artmasını ister görevde olanlar ise Bt sınıf derdinde.

Zorunlu olacaksa olsun .
Seçmeli olacaksa isterse 5 saat olsun kıymeti yok. O yüzden seçmeli olmasın. Seçmeli olursa sonra sıkıntı yasayan çok olur.

Ben 3 saat falan istemiyorum. Adam gibi donanımlı bir laboratuvar istiyorum. Dersliklerde 2 saati bile, sürekli anlatımda olmaktan dolayı zor dolduruyorum. Çünkü çocuklar sürekli pasif konumda kalıyorlar. Belki onlara da uygulama imkanı sunulursa bana göre en dev gelişme bu olacaktır.

Kara tahtada kodlama, robotik filan olmaz. Lab oldu ama 40 kisi ile yine olmaz. Ciddiyet ile yapilacaksa dikkat edilmeli bunlara yoksa 3 saat zorunlu olmasına karşıyım. Kagit üzerinde var demek için yapildi olur yoksa...

Geri