Yeni sistemde seçmeli ders saçmalığı

Kodla Büyü

ferdierdem55

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bu yeni sistemde seçmeli dersler üzerinde saçma sapan kararlar almışlar. Okulumda 6 tane 5. sınıf var. Çocukların %95 i Bilişim'i seçmiş. Yani 6 sınıf Bilişim dersini 2 şer saat alacak ama sistem buna izin vermiyo. Sadece haftanın 1 günü belirlenecek ve bütün seçmeliler o gün yapılacakmış. 5. sınıflara toplam 12 saat girebilecekken bu sistem yüzünden en fazla 8 saat girebiliyorum. yani 6 sınıfı 4 gruba ayırıp toplam da en fazla 8 saat derse girebiliyorum. 22-24 saat falan toplamda dersim çıkarsa Formatörlük yapmayayım dedim ama bu sistem yüzünden 18 saatten fazla ders çıkmıyo. Bizi daha ne kadar mağdur edecekler merakla ve şaşkınlıkla bekleyecem.

yesimim2000' Alıntı:
3 yıl içinde 5-6-7-8. sınıflara toplam 8 saat dersimiz olacak
Seçmeli dersler sadece 1 gün olsun derlerse durum öyle olacak. Biz 8 saatten fazla giremeyiz bunlar bu kafayla giderse.

5-6-7-8. sınıfların seçmeli dersleriniin herbirinin farklı günlerde olması en mantıklı olan olsa gerek

Malesef hocam seçmeli ders saati toplamı 8 saati geçemez (sosyal etk/ rehberlik saati gibi düşünün ortak ders saati)
İLKOKULLAR VE ORTAOKULLAR HAFTALIK DERS ÇİZELGESİ

ÇİZELGENİN UYGULANMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR:
4.Öğretim programlarının uygulanmasında haftanın belirli bir günü/günleri sekiz (8) ders saatlik zaman dilimi “seçmeli ders saatleri” olarak belirlenir. Bu şekilde farklı sınıf düzeylerinde olup fakat seçtikleri ders açısından aynı seviyede olan öğrencilerden seçmeli ders grubu oluşturulması sağlanır. Örneğin bir öğrenci Kur’an-ı Kerim dersini ilk kez yedinci sınıfta alıyorsa ve henüz başlangıç seviyesinde ise bu dersi beşinci, altıncı ve sekizinci sınıfta okuyan ve başlangıç seviyesinde olan öğrencilerle birlikte alabilir. Böylece hem kaynakların daha rasyonel kullanılması hem de öğrenciler için tercih haklarının karşılanması imkânı sağlanır.

Sanırım herkes başına gelince anlayacak asıl tehlikeyi

Bu madde hem B.T. öğretmenlerini en az 2 okulda derse girmeye zorlar (Maaş karşılığı 15 saat)
hem de formatörlere zorunlu maaş karşılığı içeren bir görüş yazısı çıkarsa en az 2 okula görevlendirmeyi haklı kılar

yesimim2000' Alıntı:
Malesef hocam seçmeli ders saati toplamı 8 saati geçemez (sosyal etk/ rehberlik saati gibi düşünün ortak ders saati)
İLKOKULLAR VE ORTAOKULLAR HAFTALIK DERS ÇİZELGESİ

ÇİZELGENİN UYGULANMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR:
4.Öğretim programlarının uygulanmasında haftanın belirli bir günü/günleri sekiz (8) ders saatlik zaman dilimi “seçmeli ders saatleri” olarak belirlenir. Bu şekilde farklı sınıf düzeylerinde olup fakat seçtikleri ders açısından aynı seviyede olan öğrencilerden seçmeli ders grubu oluşturulması sağlanır. Örneğin bir öğrenci Kur’an-ı Kerim dersini ilk kez yedinci sınıfta alıyorsa ve henüz başlangıç seviyesinde ise bu dersi beşinci, altıncı ve sekizinci sınıfta okuyan ve başlangıç seviyesinde olan öğrencilerle birlikte alabilir. Böylece hem kaynakların daha rasyonel kullanılması hem de öğrenciler için tercih haklarının karşılanması imkânı sağlanır.

Sanırım herkes başına gelince anlayacak asıl tehlikeyi
İşte bu karar bizim bittiğimizin resmi belgesidir. Yakında Formatörlükler de kalkar biz 2-3 okulda bulabilirsek maaş karşılığını doldurup bi köşede otururuz. Allah sonumuzu hayırlı eder inşallah..

Gerçekten bu madde biz B.T. öğrt için tehlikeli
hem okul idareleri hem de il ilçe memlerin elinde oyuncak oluruz

bizde kuran ve peygaberin hayatı dersine köyün imamı gireceği için namaz saatleri ile çakışmasın diye aralara atıldı dersler

deftones' Alıntı:
5-6-7-8. sınıfların seçmeli dersleriniin herbirinin farklı günlerde olması en mantıklı olan olsa gerek
Öğrenciler aynı dersi seçerse onu yapmak kolay. Ama diyelim ki çocuk 5 te bt dersi seçmedi 6 da seçmedi 7 ye geçince bt dersi seçti. O zaman o çocuğu bt dersini ilk defa alacağı için 5. sınıflarla bt dersine alacaksın. Demek ki hepsini yine aynı güne koymak gerekiyor.

Çok çok karışık bi durum. Çözümsüz değil ama günlerce üstünde uğraşmak ve gerekirse bazı öğrencilere tercihlerini değiştirtmek gerekecek. Yoksa olmaz.

Aynı maddeye göre okullarınız seçmeli derslersleri 8 saat ile sınırlamaz ise bu seferde devleti zarara uğratmaktan zimmet çıkacaktır. Bu da ayrı bir husus

19siyaHBeyaz03' Alıntı:
bizde kuran ve peygaberin hayatı dersine köyün imamı gireceği için namaz saatleri ile çakışmasın diye aralara atıldı dersler
Hocam bu derslerin bizim için bi zararı yok. İsteyen seçer isteyen seçmez. Bizim sıkıntımız seçmeli derslerin sadece 8 saatlik bir dilimde verilmeye çalışması. Bizim idareciler böyle bir programı nasıl yapacağız diye kara kara düşünüyo. Adamlar 10 kişi bi dersi seçmişse o dersi açacaksın kardeşim diyo. Ama sınıf var mı yok mu soran yok. Eğer sistemin dediği gibi hareket edilir ve seçmeli derslerin çeşitliliği fazla olursa bir çok dersi dışarda işleyecek öğretmenler. Neyseki bizim okulda uzun uzun kavaklar var. onların gölgesinde bilişim dersi harika olur :)

seldabal' Alıntı:
benim her gün 2 saat seçmeli dersim var 5 lere toplam 10 saat başka da dersim yok
İşte bu dediğin olmuyo hocam. o 5 sınıfı en fazla 4 gruba bölecek idare. sadece 1 günde aradan çıkacaksın yani 8 saatten fazla giremezsin..

Gerçekten de tehlikedeyiz Yeni çizelgedeki bu madde ile zorunlu dersi olsun olmasın seçmeli ders en fazla 8 saat olur diyor.
Bu yıl sadece 5lere ama 2-3 yıla 5-6-7-8 HEPSİNE TOPLAM 8 SAAT

sayın hocam okulda 5 ler varsa 678 ler de vardır kademeli geçileceği için. 678 lere de seçilebilir budurumda.4+4+4 le ilgisi yok. bizim okulda 678 toplam 9 şube 9 saat+seçmeli den de 2 grup çıkıyo sanırım. ben sadece 5 lere 6 ve 7 lere seçenleri anlamıyorum. 67 lere seçip de 8 e seçmemenin, 5 lere seçipde eski sistemdeki 678 lere seçmemenin mantığını anlamıyorum. Ha idare diyosa arkadaş mecburmuyuz başka ders seçiyorum o ayrı. ama bt sınıfı var, öğretmeni var bt dersi dururken 678 lere seçtiğin seçmeli ders diğer branşların girebileceği derslerdir ve onların zaten zorunlu dersleri de var. acaba arkadaşlar zaten formatör olucam neden cok derse gireyimmi diyor? Hoş işime gelir benimde ama sırf normum olsun diye istiyorum ben. gerçi geçen sene fazlaydım ama bu sene ne olacak bakalım

rock' Alıntı:
sayın hocam okulda 5 ler varsa 678 ler de vardır kademeli geçileceği için. 678 lere de seçilebilir budurumda.4+4+4 le ilgisi yok. bizim okulda 678 toplam 9 şube 9 saat+seçmeli den de 2 grup çıkıyo sanırım. ben sadece 5 lere 6 ve 7 lere seçenleri anlamıyorum. 67 lere seçip de 8 e seçmemenin, 5 lere seçipde eski sistemdeki 678 lere seçmemenin mantığını anlamıyorum. Ha idare diyosa arkadaş mecburmuyuz başka ders seçiyorum o ayrı. ama bt sınıfı var, öğretmeni var bt dersi dururken 678 lere seçtiğin seçmeli ders diğer branşların girebileceği derslerdir ve onların zaten zorunlu dersleri de var. acaba arkadaşlar zaten formatör olucam neden cok derse gireyimmi diyor? Hoş işime gelir benimde ama sırf normum olsun diye istiyorum ben. gerçi geçen sene fazlaydım ama bu sene ne olacak bakalım
4+4+4 le çok alakası var sıkıntımızın. bu sistem yüzünden bir okulda hatta ilçede 8 saatten fazla derse giremiyoruz. en azından bizim ilçede öle. ilçe seçmeli ders günü olarak çarşambayı belirlemiş ve ilçede o gün sadece seçmeli ders yapılacak ve başka gün asla seçmeli ders olmayacak..

ferdierdem55' Alıntı:
rock' Alıntı:
4+4+4 le çok alakası var sıkıntımızın. bu sistem yüzünden bir okulda hatta ilçede 8 saatten fazla derse giremiyoruz. en azından bizim ilçede öle. ilçe seçmeli ders günü olarak çarşambayı belirlemiş ve ilçede o gün sadece seçmeli ders yapılacak ve başka gün asla seçmeli ders olmayacak..

Allahallaah. Neden anlamak istemiyosunuzki. 4 sene sonra bütün okulda seçse 8 ders olacak bunda hem fikiriz. mevcut durumdan bahsediyorum ben. Şuanda sadece 5 sınıflar kendileri seçiyor kaç grup çıkarsa bahtımıza. toplamda 2 saat de olabilir sıfırda 8 saatte. Bunda sizin ya da idarenin müdahili yok. Ancak haaallaa eski sistemde bu senenin 678 leri var mı var. Bunların seçmeli dersi var mı var. kim belirliyo öğretmenler kurulu. ben de diyorumki neden BT öğretmeni ve lab varken başka ders seçiliyo bunlara? İdare mi istemiyo BT öğretmeni mi?

ferdierdem55' Alıntı:

İşte o daha da sorunları büyütüyor bu seferde siz o ilçede başka bir okula da derse giremeyeceksiniz demek (Örn:8 saat kendi okulunuz(A okulu) 8 saat diğer okul(B okulu) olmayacak ve maaş karşılığınızı tamamlamış olacaktınız) Bu sefer de maaş karşılığı sorunu ortaya çıkacak

6-7-8ler eski sistem öğretmenler kurul kararı(müdür kararı demek doğru olur) na göre 1 saat seçmeli B.T. var tabii seçilirse

yiboda öğretmenim 19 sınıf var 16 sınıfa giriyorum 5.sınıflar 3 sube ama onların pc dersi yok. müdür öyle seçti..
neyse bunada şükür baska okulda 4 saat ders + yurt nöbeti(6saat sayılır) takılıyoruz formtörlük karamanda yok seneye olmasa da olur. 6. sınıflar da 2 saat olunca ders saatimiz az çok düzelecek insallah..

Ya arkadaşlar yanlış anlamayında yenilenmeyen bilişim sınıflarında zaten illaki bizim dersler hayal olacak. Ortada bi saçmalık var doğru ancak bunun çözümü yk işler daha arapsaçına dönecek gibi.

Geri