Yeni sistemde seçmeli ders saçmalığı

Kodla Büyü
Davut hocam da yeni galiba. Kastettiğin bu senenin 5 leri seneye 6 olacak onlarda seçecek ders artacak diyorsan eğer -- ki umarım bunu kastetmiyosun-- bu başlığa daha da yorum yazmıyorum.

e peki bu seçmeli derslerde sadece pazartesi ve 4 ders üzernden olacaksa bi sınıfta 60-80 öğrenci hatta belki daha fazla da birikebilir nasıl olacak bu iş?

seçmeli derslerde sadece alt sınır 10 belirtilmiş üst sınır konmamış ve 4. madde sebebiyle 8 saatten fazla da olmuyor.

Bizim okulda seçmeli dersleri tek güne toplamadılar, tabi ders programını e-okula girmediler, girseler belki dediğiniz gibi uyarı verecek ve kabul etmeyecektir. Yani bu sene sorun yok, ama bu uygulamadan geri adım atılmaz ve diretilirse seneye ne olacağı belli değil.

Ama bizde de servis saatlerini uydurmak için 5. sınıfların öğle arasını yani yemek arasını iptal ettiler. 5. sınıflar öğle arasında da ders işleyecekler yemek yemek yerine. Ya da yemek yemek için, o bahane ile işlemeleri gereken 1 ders güme gidecek, kağıt üstünde işlenmiş gösterecekler.

her okul farkı bşey uyguluyor nasıl bir düzendir bu, bi de idareciler güya bunun için bi kursa gittiler somadılar mı bu soruları orda anlamadım ki

Bu durumun tek çözümü belirli gün/dersler maddesinin kaldırılması, farklı sınıf grupların biraraya gelmemesi. Çünkü sistem gelecek seneye iyice karışacak 5. sınıfta dersi seçmeyen 6lar 5lerle derse girecek falan...
Ders programı yapan arkadaşlar farklı seçmelilerle bu yıl baya uğraştı. Gelecek yıldan itibaren sistem kilitlenmeye başlayacak sadece bizim dersler değil diğerleri de

obsearchver' Alıntı:
Bizim okulda seçmeli dersleri tek güne toplamadılar, tabi ders programını e-okula girmediler, girseler belki dediğiniz gibi uyarı verecek ve kabul etmeyecektir. Yani bu sene sorun yok, ama bu uygulamadan geri adım atılmaz ve diretilirse seneye ne olacağı belli değil.

Ama bizde de servis saatlerini uydurmak için 5. sınıfların öğle arasını yani yemek arasını iptal ettiler. 5. sınıflar öğle arasında da ders işleyecekler yemek yemek yerine. Ya da yemek yemek için, o bahane ile işlemeleri gereken 1 ders güme gidecek, kağıt üstünde işlenmiş gösterecekler.

Hocam haftanın belirli bir günü/günleri “seçmeli ders saatleri” olarak belirlenir maddesi zaten 1 gün şartı koymuyor örneğin 4 gün son 2 saat . Sorun "sekiz (8) ders saatlik zaman dilimi " fazlasına izin verilmiyor ve" Böylece hem kaynakların daha rasyonel kullanılması hem de öğrenciler için tercih haklarının karşılanması imkânı sağlanır " e-okul falan değil müfettişler teftişte çok büyük sorun çıkaracaklar ve zimmet çıkabilir.

1) haftanın 1 günü 8 saat ile 4 gün son 2 saat arasında hiç mi hiç fark yok
2)bizde 8 farklı ders seçildi 3 ü 1er grup 2 si 2şer grup, 1 i 3 grup 1i 4 grup gibi bişey tam hatırlamıyorum ama yeterli sınıf ve öğretmen varsa çakışmadan yapılabiliyor(Yarın program değişecek bugun taslağı gördüm rasgele dersler denedim hepsine gidebiliyodu öğrenci- Ben BT sınıfını, bedenci spor salonunu kullanacak, 4 ders için 4 farklı 5. sınıf şubesi kullanılacak, bir de Tek tasarım ve fen lab kullanılacak sanırım)
3)4 sene sonra okul ortaokul, 24 şube 40 ar öğrenciden diyelim 1000 kişi, Bunların 500 ü BT yi seçeti farzedin, gruplar 125 er kişi mi olacak yoksa 3. veya 4. BT öğretmeni mi alacaklar ve bunlar 8 er saat derse mi girecek :)
4) 3. maddede yazdığım olay kuranı kerim, ve dini derslerde de geçerli olursa zorunlu yapma yoluna gidebilirler, bu durumda o dersi almak istemeyenler ne olacak? BT dersini bile zorunlu yapabilirler ama bu Kuran için zor görünüyor.
5)Önümüzdeki yıldan itibaren 5. sınıflar kendi aralarında 6 lar kendi aralarında, 7 ve 8 ler de aynı şekilde karma grup oluşabilir 5678 ler bir arada grup oluşturmayın diyebilirler--5 abc den 10 kişi bi dersi seçerse açılsın , her kademeyi kendi arasında sayıya bakın diyebilirler,
6) 5. maddeyi yaparlarsa 4 sene sonra, yine 4 şubeli bir okulda 8 ders ve üzeri farklı ders seçilirse ya normal sınıf sayısının 2 katı sınıfa ihtiyaç duyarlar ya da atıyorum 6.cı sınıflar en çok hangi 4 dersi seçtiyse kendi sınıflarında o 4 dersi okusunlar denebilir
7)Bu maddeleri daha çok çoğaltabilirm ama ilaki birileri olacak, TR de böyle bi yenilik yaparız sonradan olmadığını görürüz ancak
8) Tüm bunları birileri sonradan görecek 2-3 sefer daha sistem değişecek, mutlaka ama mutlaka bu şu anki haliyle kalamayacak

programlarının uygulanmasında haftanın belirli bir günü/günleri sekiz (8) ders saatlik zaman dilimi “seçmeli ders saatleri” olarak belirlenir. Bu şekilde farklı sınıf düzeylerinde olup fakat seçtikleri ders açısından aynı seviyede olan öğrencilerden seçmeli ders grubu oluşturulması sağlanır.

Sayın rock hocam haklısınız yeniyim:) 1 ay sonra stajerliğim kalkacak ama su maddeye şu yönden bakarsak nasıl olur
okulda pc öğretmeni varken illaki pc dersi seçilir.
6sube 8, 6şube 7, 4şube 6 ve 3şebe 5.sınıf var okulumda
birincisi gün veya günleri diyor bir sınıfta 30 öğrenci var iki sınıfı bir lab. alamam ki mecburi birkaç gün olur birde mdr yardımcısı tek günü seçmeli ders ayıramaz diğer öğretmenlerin ders saatini ayarlayamaz çakışır.
ikincisi aynı seviyede olan öğrenci demiş pc konusunda müdür bana sorunca aynı seviyede mi diye alt sınıf asla üst sınıfla aynı seviyede olmaz yas itibari ile düşünürsek bilgisayar kavgası vs. aynı seviyede olmaz.. şöyle düşünürsek pc dersinin seçilmesi için 10 öğrenci seçilir geriyye kalan 20 öğrencide idarenin gireceği dersi şeçtirilir. mecburi idarenin de derse girmesi gerek ama giriyorlar mı iş yoğunluğundan tabiki bazen.. ne olur onlarda derse girmiş olur bizde ek dersi almış oluruz.

birde hocam en azından 25 öğrenci olur bi sınıfta 5a ve 5b yi aynı seviye diye birleştirip müdür hadi dersini 50 öğrenciye anlat demezse sorun yok gibi. :)
toplamda 8 saat ders demiyor ki... yada ben yanlış anladım. kusuruma bakmayın.

ferdierdem55' Alıntı:
Arkadaşlar bu yeni sistemde seçmeli dersler üzerinde saçma sapan kararlar almışlar. Okulumda 6 tane 5. sınıf var. Çocukların %95 i Bilişim'i seçmiş. Yani 6 sınıf Bilişim dersini 2 şer saat alacak ama sistem buna izin vermiyo. Sadece haftanın 1 günü belirlenecek ve bütün seçmeliler o gün yapılacakmış. 5. sınıflara toplam 12 saat girebilecekken bu sistem yüzünden en fazla 8 saat girebiliyorum. yani 6 sınıfı 4 gruba ayırıp toplam da en fazla 8 saat derse girebiliyorum. 22-24 saat falan toplamda dersim çıkarsa Formatörlük yapmayayım dedim ama bu sistem yüzünden 18 saatten fazla ders çıkmıyo. Bizi daha ne kadar mağdur edecekler merakla ve şaşkınlıkla bekleyecem.

öyle birşey yok kafadan uydurmuşlar.

Hocam var ama kimse başına gelmeden anlamayacak. Benim okulumda da cuma seçmeli ders günü ve her yıl bu şekilde devam edecek
Bu yıl sadece 5. sınıflardı sorun çok belli olmadı.
Açıklamalar 4. madde 8 saat ders ile seçmeli dersi (örneğin 5. sınıflar pazartesi 6. sınıflar salı denmiyor, hepsi aynı anda seçmeli ders alacak farklı yaş grupları birlikte ders alabilecek) sınırlandırıyor.
Seneye durum daha net ortaya çıkacak ve derslik ve sınıf sorunları iyice artacak. 1-2 şubeli okullar işin içinden çıkabilir ama büyük okullar tam bir muamma

xodeda' Alıntı:
ferdierdem55' Alıntı:
Arkadaşlar bu yeni sistemde seçmeli dersler üzerinde saçma sapan kararlar almışlar. Okulumda 6 tane 5. sınıf var. Çocukların %95 i Bilişim'i seçmiş. Yani 6 sınıf Bilişim dersini 2 şer saat alacak ama sistem buna izin vermiyo. Sadece haftanın 1 günü belirlenecek ve bütün seçmeliler o gün yapılacakmış. 5. sınıflara toplam 12 saat girebilecekken bu sistem yüzünden en fazla 8 saat girebiliyorum. yani 6 sınıfı 4 gruba ayırıp toplam da en fazla 8 saat derse girebiliyorum. 22-24 saat falan toplamda dersim çıkarsa Formatörlük yapmayayım dedim ama bu sistem yüzünden 18 saatten fazla ders çıkmıyo. Bizi daha ne kadar mağdur edecekler merakla ve şaşkınlıkla bekleyecem.

öyle birşey yok kafadan uydurmuşlar.
yönetmelik öyle hocam. kimsenin uydurduğu yok..

rock' Alıntı:
1) haftanın 1 günü 8 saat ile 4 gün son 2 saat arasında hiç mi hiç fark yok
2)bizde 8 farklı ders seçildi 3 ü 1er grup 2 si 2şer grup, 1 i 3 grup 1i 4 grup gibi bişey tam hatırlamıyorum ama yeterli sınıf ve öğretmen varsa çakışmadan yapılabiliyor(Yarın program değişecek bugun taslağı gördüm rasgele dersler denedim hepsine gidebiliyodu öğrenci- Ben BT sınıfını, bedenci spor salonunu kullanacak, 4 ders için 4 farklı 5. sınıf şubesi kullanılacak, bir de Tek tasarım ve fen lab kullanılacak sanırım)
3)4 sene sonra okul ortaokul, 24 şube 40 ar öğrenciden diyelim 1000 kişi, Bunların 500 ü BT yi seçeti farzedin, gruplar 125 er kişi mi olacak yoksa 3. veya 4. BT öğretmeni mi alacaklar ve bunlar 8 er saat derse mi girecek :)
4) 3. maddede yazdığım olay kuranı kerim, ve dini derslerde de geçerli olursa zorunlu yapma yoluna gidebilirler, bu durumda o dersi almak istemeyenler ne olacak? BT dersini bile zorunlu yapabilirler ama bu Kuran için zor görünüyor.
5)Önümüzdeki yıldan itibaren 5. sınıflar kendi aralarında 6 lar kendi aralarında, 7 ve 8 ler de aynı şekilde karma grup oluşabilir 5678 ler bir arada grup oluşturmayın diyebilirler--5 abc den 10 kişi bi dersi seçerse açılsın , her kademeyi kendi arasında sayıya bakın diyebilirler,
6) 5. maddeyi yaparlarsa 4 sene sonra, yine 4 şubeli bir okulda 8 ders ve üzeri farklı ders seçilirse ya normal sınıf sayısının 2 katı sınıfa ihtiyaç duyarlar ya da atıyorum 6.cı sınıflar en çok hangi 4 dersi seçtiyse kendi sınıflarında o 4 dersi okusunlar denebilir
7)Bu maddeleri daha çok çoğaltabilirm ama ilaki birileri olacak, TR de böyle bi yenilik yaparız sonradan olmadığını görürüz ancak
8) Tüm bunları birileri sonradan görecek 2-3 sefer daha sistem değişecek, mutlaka ama mutlaka bu şu anki haliyle kalamayacak
aynen değişecek mecburen bahsettikleri şekilde program yapabilecek idareciyide, ders dağıtım programınıda alnından öperim ne öğretmen ne ders saatleri nede fiziksel ortam buna elverir...

Geri