Yeni Yönetmelikte Koordinatör Öğretmen Görevlendirme

Kodla Büyü
Arkadaşlar benim anladığım özetle şu: Her şey eskisi gibi. Sadece koordinatörlük ücreti ders yükünün 2 katını geçemez ifadesi değişmiş. Barbaryan hocama bu konuda katılıyorum. Tabi öğretmenlere verilen koordinatörlük ücretlerinin suistimal edildiği konusuna katılmıyorum sadece. Ek ders ücretleri bakımından öğretmenler mağdur edilmiştir. 2005 den bu yana ek derslere çok az zam yapılmıştır. 2004 veya 2005 di sanırım tam hatırlayamadım , ek ders ücretleri 3 tl den 5 tl ye çıkartıldı ve bir değer kazandı. Ama ondan sonra geçen 8-9 yılda sadece 8.7 tl ye çıktı. Burada devlet çalışanlarını suistimal etmiştir. 18 işletmeye 10 saat ücret veren idareci ve buna razı olan öğretmeni yanlış buluyorum. Ona bakarsanız grup uygulaması da suistimal ediliyor. 3 grup oluşturuluyor biri anlatıp diğerleri yatıyor. Herkes böyle yapmıyor ama yapanlar da çok. O zaman Meb grup oluşturmayı da kaldırırsa iyi yaptı zaten suistimal ediyorlardı mı diyeceksiniz. Hatta kültür öğretmenlerine bakarsanız bize göre çok mağdurlar.
Böyle düşünürsek haklarımızı kaybeder kültür öğretmenlerinin pozisyonuna düşeriz.

bolubeyi' Alıntı:
Parhelion' Alıntı:
ok46500' Alıntı:
Şimdi arkadaşlar bu konuda okullarda örneğin 24x2=48 saat koordinatörlük+10 saat alan şefliği= toplamda 58 saat old. durumda;
Alan şefinin alacağı koordinatörlük eğer 16 saat ise bunun 10 saati PBO, kalan 6 saati ise koordinatörlükmü olacak?
Öğretmenler toplam 16 saat doğrudan koordinatörlük olarak mı alabilecekler?
hayır hocam şef yine 10 saatini alacak ama üstüne alacağı koordinatörlük öğretmen sayısına da bağlı biraz.. örneğin sizin hesabınızdaki 58e göre 4 öğretmen varsa ve herkese eşit dağıtılmak isteniyorsa kişi başı en fazla 58/4 ~= 14 alırsınız. Eğer 3 kişiyse 58/3 ~= 19 bile alınır.. ama 5 kişiyse 58/5 ~= 11 alınır.. yani öğretmen sayısı da önemli

edit: yani benim anladığım bu..
Hocalarım, 24*grup sayısını anladım ancak ders yüküne seflik saatini de ekleyerek ders yükünü hesapladıgımızı idareye hangi resmi belge ile sunabiliriz. Bizde tek grup var. 2 öğretmeniz. 10 saat eklenirse magdur olayı olmaycak. diğer türlü sıkıntı. ama bunu idareye nasıl gösterecez. resmi dayanagını nereden bulabilirim. ( 24*grup sayısı + şeflik = ders yükü )

Benim bu başlığı açma sebebim buydu. Bu yeni Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğininin 88. maddesinin 2. fıkrasının d bendinde yer almakta. Bu şekilde resmileştirebilirsiniz.

firoerd' Alıntı:
bolubeyi' Alıntı:
Parhelion' Alıntı:
ok46500' Alıntı:
Şimdi arkadaşlar bu konuda okullarda örneğin 24x2=48 saat koordinatörlük+10 saat alan şefliği= toplamda 58 saat old. durumda;
Alan şefinin alacağı koordinatörlük eğer 16 saat ise bunun 10 saati PBO, kalan 6 saati ise koordinatörlükmü olacak?
Öğretmenler toplam 16 saat doğrudan koordinatörlük olarak mı alabilecekler?
hayır hocam şef yine 10 saatini alacak ama üstüne alacağı koordinatörlük öğretmen sayısına da bağlı biraz.. örneğin sizin hesabınızdaki 58e göre 4 öğretmen varsa ve herkese eşit dağıtılmak isteniyorsa kişi başı en fazla 58/4 ~= 14 alırsınız. Eğer 3 kişiyse 58/3 ~= 19 bile alınır.. ama 5 kişiyse 58/5 ~= 11 alınır.. yani öğretmen sayısı da önemli

edit: yani benim anladığım bu..
Hocalarım, 24*grup sayısını anladım ancak ders yüküne seflik saatini de ekleyerek ders yükünü hesapladıgımızı idareye hangi resmi belge ile sunabiliriz. Bizde tek grup var. 2 öğretmeniz. 10 saat eklenirse magdur olayı olmaycak. diğer türlü sıkıntı. ama bunu idareye nasıl gösterecez. resmi dayanagını nereden bulabilirim. ( 24*grup sayısı + şeflik = ders yükü )

Benim bu başlığı açma sebebim buydu. Bu yeni Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğininin 88. maddesinin 2. fıkrasının d bendinde yer almakta. Bu şekilde resmileştirebilirsiniz.
Hocalarım, alanın toplam ders yükü hesaplanırken şefliklerde hesaplanır. bu doğru. arkadaşın dediği gibi 88.maddenin 2.fıkrasınn d bendinde açıklandığı gibi. ancak işletmeye giden öğrenciler için alınabilecek max. koordinatörlük ders saati sayısı hesabında sınıftaki (alandaki değil) staja giden öğrencilerin buluındugu sınıfdaki ders yükü hesaba alınır deniyor.
88.maddenin 2.fıkrasının c bendi: c) İşletmelerde meslek eğitimi adı altında verilecek ek ders saati sayısı, bir alanda/dalda işletmeye öğrenci gönderilen sınıftaki/sınıflardaki işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünü geçemez.
Sorum şu : Sadece 12. sınflardaki ders yüküne nasıl sefliği ekliyoruz.

ALINTI:
Hocalarım, alanın toplam ders yükü hesaplanırken şefliklerde hesaplanır. bu doğru. arkadaşın dediği gibi 88.maddenin 2.fıkrasınn d bendinde açıklandığı gibi. ancak işletmeye giden öğrenciler için alınabilecek max. koordinatörlük ders saati sayısı hesabında sınıftaki (alandaki değil) staja giden öğrencilerin buluındugu sınıfdaki ders yükü hesaba alınır deniyor.
88.maddenin 2.fıkrasının c bendi: c) İşletmelerde meslek eğitimi adı altında verilecek ek ders saati sayısı, bir alanda/dalda işletmeye öğrenci gönderilen sınıftaki/sınıflardaki işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünü geçemez.
Sorum şu : Sadece 12. sınflardaki ders yüküne nasıl sefliği ekliyoruz.

toplam ders yükünde beceri eğitimi(24 saat)*grup sayısı+ diğer derslerinsaati(ki mesleki gelişim ve seçmeli alan dersleri de dahil)*grup sayısı+atolye sefi(6 saat)+alan sefi(10 saat)+sınıf rehberlik hizmeti(2 saat)*ogretmen sayısı(sefler!hariç) olarak karşımıza çıkar...
bu ders yuku ogretmen(sefler DAHİL) sayısına bolunur, ve ortalama bir degere takubul eder ki koordinatorluk idare ve bulunduğunuz yere göre EŞİT bir şekilde tüm öğretmenlere(sefler Dahil ) dağıtılır...2006'dan önce sefler ilaveten 10 saat ucret alıyorlardı ancak yeni yönetmelikte dahil 2006'dan sonra seflerin yaptıgı hizmet toplam ders yukunde yer alır, buna göre ders görevi verilir...Dolayısı ile 12.sınıflardaki derslere seflik eknemez...

degerli arkadaslar merhabalar 62 öğrencinin ve 10 öğretmenin olduğu bir okulda koordinatörlük dağıtımı 7 grup uzerınden hesap yapılarak 24*7: 168 ve 10 saatte seflık eklenince 178 maximum verilebilecek ek ders saat suresı ortaya cıkmıs oluyor. bu 178 saat hesabı 10 öğretmen oldugu dusunulerek ortalama herkese 6 öğrenci dağıtımı yapılarak (işletmelerin mesafeler aynı oldugu dusunulerek) orantılı bie şekilde yapılabılır mı?

şeflik süresinin işletmeye dahil edildiğini de ilk defa burda görüyorum. madde gayet açık
..
c) İşletmelerde meslek eğitimi adı altında verilecek ek ders saati sayısı, bir alanda/dalda işletmeye öğrenci gönderilen sınıftaki/sınıflardaki işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünü geçemez.
ç) İşletmelerde meslek eğitimi ek ders görevine esas olacak haftalık ders yükünün belirlenmesinde, işletmelere öğrenci gönderilen alandaki/dallardaki sınıfların işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek derslerinin haftalık ders saati sayısının bu sınıflardaki grup sayısıyla çarpımı sonucu bulunacak sayı, ders yükü olarak kabul edilir.
Burda tüm meslek derslerini kastetmiyor sadece İME dersini kast ediyor. yani 24 saat x grup sayısı eder
bu arada. şeflik vb.. diğer şeyler sadece ALAN DERS YÜKÜ hesaplanırken kullanılır ki o da KURUM NORMUNU belirlemekte kullanılır.

zal1983' Alıntı:
degerli arkadaslar merhabalar 62 öğrencinin ve 10 öğretmenin olduğu bir okulda koordinatörlük dağıtımı 7 grup uzerınden hesap yapılarak 24*7: 168 ve 10 saatte seflık eklenince 178 maximum verilebilecek ek ders saat suresı ortaya cıkmıs oluyor. bu 178 saat hesabı 10 öğretmen oldugu dusunulerek ortalama herkese 6 öğrenci dağıtımı yapılarak (işletmelerin mesafeler aynı oldugu dusunulerek) orantılı bie şekilde yapılabılır mı?
..
hocam sizin sorunuza gelince öğrencilerin toplam sayısı değil sınıflara göre dağılımı da önemlidir. zira grup sayılarının oluşturulmasında dikkate alınan esaslar aşağıdaki gibidir.
11 ve 12 nci sınıflarda; 8-16 öğrenciye kadar 1, 16-24 öğrenciye kadar 2, 24-31 öğrenciye kadar 3, 31 ve daha fazla öğrenci için 4,
.
yani sizin 62 öğrencilerinizin sınıf mevcutlarına göre dağılımı
15 + 15 + 15 + 17 ise = 1+1+1+2 = 5 grup eder
20 + 20 + 22 ise = 2 + 2 + 2 = 6 grup eder
24 + 24 + 14 ise = 3 + 3 + 1 = 7 grup eder

yukarıda söylediklerime dikkat eder grup sayınızı tespit edin ve 24 ile çarpın. burdan bulduğunuz sonuç sizin İME ders yükünüzü ortaya çıkartacaktır

21+21+22 sınıflardakı oğrencı sayısı 6 grup çıkıyor burada 10 öğretmenin dağılımı nasıl olacaktır o zaman hocam?

zal1983' Alıntı:
21+21+22 sınıflardakı oğrencı sayısı 6 grup çıkıyor burada 10 öğretmenin dağılımı nasıl olacaktır o zaman hocam?
..
24x6 = 144 saat koordinatörlük verilebilir

eğer diğer derslerde herkes şefler için 47 öğretmenler için 49 dolduruyorsa herkese 14 saat verilebilir.

bir soru da benm olacak arkadaşlar .
Çok programlı lisede görev yapıyorum .
ben Böte mezunuyum ve diğer arkadaş tefli.
Okulumuzda son sınıfa 36 öğrenci var ve toplam 12-15 farklı işletme olacak .

Bu durumda böte mezunu olmama rağmen bana da koordinatörlük verilebilir mi? Yeni yönetmelikte ihtiyaç halinde en yakın alan öğretmenine verilir diye bir ibare görmüştüm. Ek ders dağılımı sizce bu şartlara göre nasıl olur ?

elitbote' Alıntı:

Bu durumda böte mezunu olmama rağmen bana da koordinatörlük verilebilir mi? Yeni yönetmelikte ihtiyaç halinde en yakın alan öğretmenine verilir diye bir ibare görmüştüm. Ek ders dağılımı sizce bu şartlara göre nasıl olur ?
...
hocam YÖNETMELİKLERE GÖRE almamanız gerekiyor.

ama burası TÜRKİYE ve eml-çpl türündeki böte lilere 15+15 veren idareci de var 20+29 idarecide var. o yüzden veren idarecide var vermeyeni de.

BaRBaRYaN' Alıntı:
elitbote' Alıntı:

...
hocam YÖNETMELİKLERE GÖRE almamanız gerekiyor.

ama burası TÜRKİYE ve eml-çpl türündeki böte lilere 15+15 veren idareci de var 20+29 idarecide var. o yüzden veren idarecide var vermeyeni de.

:++: :++: gerçekten haklısınız hocam ama burası TÜRKİYE :++: :++: Bu kadar belirsizlik içinde doğruyu aramak zorunda kalıyoruz ve idarecilerin elinde ezilen biz oluyoruz ....

Arkadaşlar koordinatörlük hesabı yapılırken bütün bölümlerin toplam öğrenci sayısına göre mi yoksa, herkes kendi bölümünü hesplamalıdır. Bizim kendi bölümümüzde 4 şube var diğerlerinde ise 1 er şube var. Toplam öğrenci sayısı 111 kişi...

BaRaNaY' Alıntı:
Arkadaşlar koordinatörlük hesabı yapılırken bütün bölümlerin toplam öğrenci sayısına göre mi yoksa, herkes kendi bölümünü hesplamalıdır. Bizim kendi bölümümüzde 4 şube var diğerlerinde ise 1 er şube var. Toplam öğrenci sayısı 111 kişi...
..
hocam HER BÖLÜMÜN koordinatörlük ders yükü AYRI AYRI hesaplanır. hatta bölümün (alanın) koordinatörlük ders yükü hesaplanırken de her sınıf ayrı ayrı hesaplanarak toplanır.

birkaç mesaj önce @zal1983 arkadaşımıza cevap verirken nasıl hesaplanması gerektiğini açıklamıştım.
önce sınıf bazında hesaplanır
sonra sınıflar toplanır her alanın kendi koordinatörlük ders yükü hesaplanır
...

merhabalar hocalarım gemi yapımı öğretmeniyim bizim okulda gemi yapımı alanında 21 öğrenci ve 6 öğretmen denizcilik alanında ise 38 öğrenci 4 öğretmen var toplamda işletme sayısı 15 civarı müüdür bey bizden 3 arkadasa koordinatörlük verıyor diğerlerine vermiyor denizcilik alanında ise herkese koordinatorluk verıyor 8 saatten fazla veremem dıyor bana 8 saatten fazla (gunde 8 saatten fazla verılmıyor nasıl ıkıncı gun ıcın koordınatorluk alınabılır?) boylece toplamda 36 saat herkes maaş karşılığı dahıl (koordınatorluk alanlar 28 saat fiili 8 saat koordınatorluk koordınatorluge gıtmeyenler ıse fiili 36) ders almış oluyor mudur beyın soyledıgı bu herkese nasıl koordınatorluk verılıyormus ve koordınatorluk ek ders sayısı nasıl arttırılıyor yonetmelıkle birlikte bunu bana gosterın dıyor? yanı anlayacagınız zimmet meselesı yuzunden magdur edılıyoruz. bu konu hakkında neler yapaıbılırız arkadaslar yardımlarınızı beklıyorum

zal1983' Alıntı:
merhabalar hocalarım gemi yapımı öğretmeniyim bizim okulda gemi yapımı alanında 21 öğrenci ve 6 öğretmen denizcilik alanında ise 38 öğrenci 4 öğretmen var toplamda işletme sayısı 15 civarı müüdür bey bizden 3 arkadasa koordinatörlük verıyor diğerlerine vermiyor denizcilik alanında ise herkese koordinatorluk verıyor 8 saatten fazla veremem dıyor bana 8 saatten fazla (gunde 8 saatten fazla verılmıyor nasıl ıkıncı gun ıcın koordınatorluk alınabılır?) boylece toplamda 36 saat herkes maaş karşılığı dahıl (koordınatorluk alanlar 28 saat fiili 8 saat koordınatorluk koordınatorluge gıtmeyenler ıse fiili 36) ders almış oluyor mudur beyın soyledıgı bu herkese nasıl koordınatorluk verılıyormus ve koordınatorluk ek ders sayısı nasıl arttırılıyor yonetmelıkle birlikte bunu bana gosterın dıyor? yanı anlayacagınız zimmet meselesı yuzunden magdur edılıyoruz. bu konu hakkında neler yapaıbılırız arkadaslar yardımlarınızı beklıyorum
..
hocam yukarıda açıkladım tekrar açıklayayım

Norm Kadro Yönetmeliği (http://mevzuat.meb.gov.tr/html/8301.html)
Norm kadro belirlenmesinde dikkate alınacak hususlar
Madde 15 - (Değişik: 5.11.2003-2003/6445 B.K.K.)
d) (Değişik bent : 17/1/2011-2011/1331 B.K.K.) Mesleki ve teknik örgün ve yaygın eğitim kurumlarında uygulamalı atölye ve laboratuvar derslerine ilişkin ders yükü, haftalık ders çizelgesine göre her bir sınıfta okutulan ders miktarının grup sayısı ile çarpımı sonucunda bulunur. Ancak, her şubede 4’ten fazla grup oluşturulamaz. Gruplar;
1) 10 uncu sınıflarda; 10-21 öğrenciye kadar 1, 21-31 öğrenciye kadar 2, 31-41 öğrenciye kadar 3, 41 ve daha fazla öğrenci için 4,
2) 11 ve 12 nci sınıflarda; 8-16 öğrenciye kadar 1, 16-24 öğrenciye kadar 2, 24-31 öğrenciye kadar 3, 31 ve daha fazla öğrenci için 4,
olacak şekilde oluşturulur.
ilgili maddeye göre 21 öğrenci = 2 grup eder
...
Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2 ... 0907-4.htm)
Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi
MADDE 88-
2) Koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde aşağıdaki esaslar dikkate alınır:
ç) İşletmelerde meslek eğitimi ek ders görevine esas olacak haftalık ders yükünün belirlenmesinde, işletmelere öğrenci gönderilen alandaki/dallardaki sınıfların işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek derslerinin haftalık ders saati sayısının bu sınıflardaki grup sayısıyla çarpımı sonucu bulunacak sayı, ders yükü olarak kabul edilir. Grup sayısının belirlenmesinde, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.
İME dersi 24 saat
bir önceki yönetmeliğe göre grup sayımız da belliydi 2
o zaman koordinatörlük ders yükü kaç çıkar
DERS YÜKÜ = 24 x 2 = 48 saat
....
48 / 6 = 8 saat her öğretmene koordinatörlük görevi verilebilir.
...
hocam yazdığım mesajı çıkart. aynen müdürüne göster. 48 saatte kadar koordnatörlük görevini sorunsuz bir şekilde dağıtabilirsiniz...

işletme sayısı az dıyor aynı bolgede 7 tersane var mesafeleri birbirine yakın her birinin arasında yaklaşık 500 m civarı bir mesafe var ve ben buraya en fazla 2 öğretmen verebilirim diyor başka bir bolgede 4 işletme var buraya da 1 öğretmen veririm dıyor valla hocam asıl sıkıntı kultur oğretmenı olması ve sıstemle ılgılı yarım yamalak bılgı sahıbı olması

zal1983' Alıntı:
işletme sayısı az dıyor aynı bolgede 7 tersane var mesafeleri birbirine yakın her birinin arasında yaklaşık 500 m civarı bir mesafe var ve ben buraya en fazla 2 öğretmen verebilirim diyor başka bir bolgede 4 işletme var buraya da 1 öğretmen veririm dıyor valla hocam asıl sıkıntı kultur oğretmenı olması ve sıstemle ılgılı yarım yamalak bılgı sahıbı olması
..
hocam yönetmeliklerde yakınsa az verin - uzaksa çok verin diye bir madde bulunmaz. size üst limiti verir. en fazla bu kadar verebilirsiniz der. uzağı yakını siz ayarlayın artık der keser.

yakınlık meselesine gelince istanbul kadıköyde herkesin bildiği meşhur yazıcıoğlu hanı vardır. 4-5 kat yanyana nerden baksan 50 dükkan 50 ayrı işletme. bunların 15 - 20 tanesine öğrenci gönderdiğimiz zamanlar oldu. yanyana dükkanlara bile 2 farklı öğretmen gider. yönetmelikte bununla ilgili tek kıstas vardır. AYNI İŞLETMEYE 2 ÖĞRETMEN GİDEMEZ.

hala ikna olmazsa. farklı yoldan bastırın hocam.
sizin normunuz hesaba katılırken bu işletmeler 24*grup sayısı olarak ele alınıyor ve bu şekilde normunuz belirleniyor.
ve her 41 saat için bir meslek öğretmeni gönderiliyor.
hocam siz bunları bize vermezseniz biz ekders açısından madur oluyoruz.
bu sefer bunun giderilmesi için dilekçe veririz şeklinde hafif tehditvari bir konuşma yapabilirsiniz.

hocam diyor ki beni sikayet edin ben bunu uygun gordum eger yanlışsam gelen denetmen bize dogrusunu gostermış olur ve de boylece ogrenmış oluruz ... abı benım kafama takılan nokta şu 6 öğretmeniz ve sadece 3 kişi gidiyoruz diğer 3 kişiye vermek zorunda mı ve neye gore vermek zorunda? zaten atolyeyle ılgılı bır suru sıkıntımız var hem sarf hem de donatım malzemesı dersı hep teorık yapıyoruz bız de bununla ugrasıyoruz< zaten atanana kadar çile çekıyoruz atandıktan sonra da yasadıklarımıza bakın

Re: Ynt: Yeni Yönetmelikte Koordinatör Öğretmen Görevlendirme

Bence koordinatorluk konusuna bir standart getirilmeli gecen sene cirakliktaydim 33 isletme 58 ogrenciye 18 saat aliyordum 4 yil once 7 ogrenciye 10 saat tml de .

zal1983' Alıntı:
hocam diyor ki beni sikayet edin ben bunu uygun gordum eger yanlışsam gelen denetmen bize dogrusunu gostermış olur ve de boylece ogrenmış oluruz ... abı benım kafama takılan nokta şu 6 öğretmeniz ve sadece 3 kişi gidiyoruz diğer 3 kişiye vermek zorunda mı ve neye gore vermek zorunda? zaten atolyeyle ılgılı bır suru sıkıntımız var hem sarf hem de donatım malzemesı dersı hep teorık yapıyoruz bız de bununla ugrasıyoruz< zaten atanana kadar çile çekıyoruz atandıktan sonra da yasadıklarımıza bakın
hocam Müdür esit davranmak zorunda

zal1983' Alıntı:
Hocam sen Gölcük EML demisin?

dokmeefrail' Alıntı:
zal1983' Alıntı:
hocam Müdür esit davranmak zorunda
hocam neye gore vermek zorunda? dayanak nedır?

ataaka' Alıntı:
zal1983' Alıntı:
Hocam sen Gölcük EML demisin?
yok degılım hocam yoksa golcukte de mı bu sorun yaşanıyor?

BaRBaRYaN' Alıntı:
zal1983' Alıntı:
..

d) (Değişik bent : 17/1/2011-2011/1331 B.K.K.) Mesleki ve teknik örgün ve yaygın eğitim kurumlarında uygulamalı atölye ve laboratuvar derslerine ilişkin ders yükü, haftalık ders çizelgesine göre her bir sınıfta okutulan ders miktarının grup sayısı ile çarpımı sonucunda bulunur. Ancak, her şubede 4’ten fazla grup oluşturulamaz. Gruplar;
1) 10 uncu sınıflarda; 10-21 öğrenciye kadar 1, 21-31 öğrenciye kadar 2, 31-41 öğrenciye kadar 3, 41 ve daha fazla öğrenci için 4,
2) 11 ve 12 nci sınıflarda; 8-16 öğrenciye kadar 1, 16-24 öğrenciye kadar 2, 24-31 öğrenciye kadar 3, 31 ve daha fazla öğrenci için 4,
ilgili maddeye göre 21 öğrenci = 3 grup eder
...
Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2 ... 0907-4.htm)
MADDE 88-
ç) İşletmelerde meslek eğitimi ek ders görevine esas olacak haftalık ders yükünün belirlenmesinde, işletmelere öğrenci gönderilen alandaki/dallardaki sınıfların işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek derslerinin haftalık ders saati sayısının bu sınıflardaki grup sayısıyla çarpımı sonucu bulunacak sayı, ders yükü olarak kabul edilir. Grup sayısının belirlenmesinde, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.
İME dersi 24 saat
bir önceki yönetmeliğe göre grup sayımız da belliydi 3
DERS YÜKÜ = 24 x 3 = 72 saat
....
72 / 6 = 12 saat her öğretmene koordinatörlük görevi verilebilir.
...
hocam yazdığım mesajı çıkart. aynen müdürüne göster. 72 saatte kadar koordnatörlük görevini sorunsuz bir şekilde dağıtabilirsiniz...
hocam koordınatorlukle olusan toplam ders yuku norm kadro hesabında kullanılamıyormus bunun dayanagı yok ve 21 öğrencinin oldugu bır sınıfta oluşacak maxımum grup sayısı 2 olarak hesaplanıyor durumu ortaya çıkıyor beınım ıstedıgım yonemelıkse yonetmelık yasala dayanaksa yasal dayanak bunları bulup al sana ıstdeıklerın ve bunlarla ılgılı daha da soyleyecegın bırsey kalmadı dıyebılmek

zal1983' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
zal1983' Alıntı:
..

ilgili maddeye göre 21 öğrenci = 3 grup eder
...
MADDE 88-
İME dersi 24 saat
bir önceki yönetmeliğe göre grup sayımız da belliydi 3
DERS YÜKÜ = 24 x 3 = 72 saat
....
72 / 6 = 12 saat her öğretmene koordinatörlük görevi verilebilir.
...
hocam yazdığım mesajı çıkart. aynen müdürüne göster. 72 saatte kadar koordnatörlük görevini sorunsuz bir şekilde dağıtabilirsiniz...
hocam koordınatorlukle olusan toplam ders yuku norm kadro hesabında kullanılamıyormus bunun dayanagı yok ve 21 öğrencinin oldugu bır sınıfta oluşacak maxımum grup sayısı 2 olarak hesaplanıyor durumu ortaya çıkıyor beınım ıstedıgım yonemelıkse yonetmelık yasala dayanaksa yasal dayanak bunları bulup al sana ıstdeıklerın ve bunlarla ılgılı daha da soyleyecegın bırsey kalmadı dıyebılmek
..
bak hocam ilk alıntı Norm Kadro yönetmeliğinden ve Norm kadro hesabına katılırken tüm meslek dersleri diyor İME hariç demiyor. Dolayısıyla İME den 1000 saat çıkarsa norma 1000 saat dahil edilir.

diğer grup sayısında evet 2 derken 3 yazmışım yanlışlıkla.
grup sayınız 2
24x2 = 48 saat
48 / 6 = 8 saat her öğretmene verilebilir
bunu da ikinci paylaştığım yönetmeliğe göre açıklarsınız.

siz bahsettiğim iki yönetmeliği çıkartın ve müdürünüze gösterin.

zal1983' Alıntı:
..
hocam aynı yönetmelik maddesine göre dağıtılıyor. yönetmelikte koordinatörlük eşit verilir yada herkese verilir demiyor. AMA diyorki önce okuldaki uygulamalı ve teorik dersler DENGELİ olarak dağıtılır. Dolayısıyla işletme verdiğine az ders, vermediğine çok ders verirse;
koordinatörlük almayan arkadaş bu yönetmelik maddesine göre derslerin eşit dağıtılmasını isteyebilir.
.
(2) Koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde aşağıdaki esaslar dikkate alınır:
a) Okuldaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra işletmelerde meslek eğitimi adı altında ek ders görevi verilir.

Arkadaşlar herkes ders yükünü hesaplarken 24 x grup sayısını esas alıyor. benim merak ettiğim bu 24 sayısını nasıl bulduğunuzdur?
Bana göre bu yönetmeliği hazırlayanlar idarecilere bilmece sormuşlar ve pek çok kişide bu bilmeceye 24 saat cevabını vermekte (Sadece megep de işletmede beceri eğitimi 24 saatdir ibaresi var) , yönetmelik de neden ders yükü hesaplanırken işletmede beceri eğitimi saati grup sayısıyla çarpılır dememiş de , İşletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek derslerinin haftalık ders saati sayısının grup sayısıyla çarpımı sonucu bulunacak sayı ders yükü olarak kabul edilir der.
Benim yorumum ise işletmede eğitimi yapılan uygulamalı meslek dersleri 11. ve 12. sınıf da eğitimini aldıkları meslek dersleri saatlerinin toplamı olması gerektiğidir.( 10. sınıfı ayrı tutuyorum zira 10. sınıfta temel el becerilerini kazanmalarını amaç ediyoruz) buna göre hesaplandığında 28, 30,32 ve 34 saatler (bölümlere ve seçmeli meslek derslerinin saatine göre değişmektedir) bulunmaktadır buda ders yüklerinin artması anlamını taşımaktadır.
Benim gibi düşünen okullarımız var buna göre koordinatörlüğü dağıtıyorlar.
yorumlarınızı bekliyorum

Geri