Yerel ağda kamera görüntüsünu yayınlama (Yardim)

Kodla Büyü

akyol78

Üye
Fatih internet alt yapısına sahip bir okuldayım.

Çok amaçlı salondaki kamera görüntüsünü ve sesi okul ağında canlı yayınolarak paylaşmak istiyorum.

Amacım salona belirli sayıda öğrenciyi alabildiğimizden okul etkinliklerini, sunumlari okul dijital panosunda ve etkileşimli tahtalardan izlenmesini sağlamak.

Aklıma şu çözüm yolları geldi ancak henüz sonuca ulaşamadım.

1.
IP kamera konusunda bir tecrübem yok. Okul içi yerel ağda IP verip birden fazla tahtalardan izlenebilir mi? Önerinizi bekliyorum.

2.
Bebek kamerası ile deneme yaptım. Ancak tek bir telefondan uygulama üzerinden izleyebildim. Tecrübe eden ya da elinde bebek kamerası olup deneyebilecek arkadaşlar varsa internet tarayıcısı ile deneyebilirlerse sevinirim.

3.
Okul güvenlik kamera sistemi dvr cihazını kullanmak. innova lv-lx160ha modelinde cihazimiz var. Ethernet çıkışı var. Görüntüyü ağda paylastigimizda ET lerden kullanıcı şifre girilerek izlemenin çok uygun olmayacağını düşünüyorum. Bu sistemi kullanan arkadaşlar öneri de bulunurlarsa sevinirim.

4.
Web cam kullanarak vlc player ile ağda yayın yapmıştım. Çok sağlıklı değildi. Ancak şimdi denediğimde olmuyor.

sistemi senelerdir okulumda uyguluyorum. yapacağınız şey basit. Öncelikle bütçeniz ne kadar bilmiyorum ama 3-4 bin kadar ise güzel ve akıcı bir sistem kurabilirsiniz.

1) 3-4 bin tl ye güzel bir ptz ses girişi olan kamera alıyorsunuz. bizde 2 ve 4 bin liralık 2 kamera var, şu anki aklım olsaydı kesinlikle ikisini de 4 binlik olandan alırım. örneğin https://www.hepsiburada.com/haikon-...m-ptz-ir-speed-dome-ip-kamera-p-HBV00000AWKX9

2) kamerayı okuldaki ethernet kablosuna bağlıyorsunuz, gerekli kamera ayarlamalarını yapıyorsunuz ve sabit ip veriyorsunuz kameraya.

3) salonda ses sisteminiz vardır heralde, o sistemin kulaklık çıkışını kameranın ses girişine bağlayın. bu şekilde mixere giren tüm sesleri kameraya alabileceksiniz.

4) wirecast tarzı bir program kuruyorsunuz ve bu program ile canlı yayın yapabilirsiniz. sınıflardan sadece mms://xxx.xxx.xxx.xxx:port yazarak, windows media player veya vlc tarzı bir program ile kullanıcı adı ve şifre olmaksızın izleyebilirsiniz.

5) kamera ptz olduğundan okuldaki herhangi bir bilgisayardan yönetim yazılımı ile zoom ve konumu istediğiniz an değiştirebilirsiniz.

sistemi senelerdir okulumda uyguluyorum. yapacağınız şey basit. Öncelikle bütçeniz ne kadar bilmiyorum ama 3-4 bin kadar ise güzel ve akıcı bir sistem kurabilirsiniz.

1) 3-4 bin tl ye güzel bir ptz ses girişi olan kamera alıyorsunuz. bizde 2 ve 4 bin liralık 2 kamera var, şu anki aklım olsaydı kesinlikle ikisini de 4 binlik olandan alırım. örneğin https://www.hepsiburada.com/haikon-...m-ptz-ir-speed-dome-ip-kamera-p-HBV00000AWKX9

2) kamerayı okuldaki ethernet kablosuna bağlıyorsunuz, gerekli kamera ayarlamalarını yapıyorsunuz ve sabit ip veriyorsunuz kameraya.

3) salonda ses sisteminiz vardır heralde, o sistemin kulaklık çıkışını kameranın ses girişine bağlayın. bu şekilde mixere giren tüm sesleri kameraya alabileceksiniz.

4) wirecast tarzı bir program kuruyorsunuz ve bu program ile canlı yayın yapabilirsiniz. sınıflardan sadece mms://xxx.xxx.xxx.xxx:port yazarak, windows media player veya vlc tarzı bir program ile kullanıcı adı ve şifre olmaksızın izleyebilirsiniz.

5) kamera ptz olduğundan okuldaki herhangi bir bilgisayardan yönetim yazılımı ile zoom ve konumu istediğiniz an değiştirebilirsiniz.

Teşekkür ederim hocam. Çok detaylı cevaplamışsınız. Bütçemiz şuan icin fazla yok. Aslında tübitak 4006 için proje olarak yazmıştık. 500 tl civarı ip kameralar var. Sabit veya hareketli. Daha çok bebek kamerasi ve guvenlik amacli kullaniliyor. Bu kameraları kullanabilir miyim. Örneğin
https://www.hepsiburada.com/booyse-...-ip-kamera-p-HBV00000H51RT?magaza=CazipMağaza

https://www.hepsiburada.com/bullwar...kamerasi-p-HBV00000EJ5EO?magaza=Hercesitbizde

bu kameraları kullanarak wirecast ile yayın yapabilir miyim? Uygun fiyatlı bir urun önerebilir mısınız?

Merak ettiğimden soruyorum hocam yanlış anlamayın sakın. Okulunuza Fatih ağı mı var ? Cevabınız evet ise fatih ağı kamera sistemlerine izin veriyor mu ? vermiyor diye biliyorum o yüzden sordum ? eğer izin veriyorsa bile okuldaki herhangi bir bilgisayardan izlemek mümkün değil bana göre çünkü idari hat, akıllı tahtaların hattı ve AP lerin hattı birbirinden bağımsız çalışıyor diye biliyorum !

Merak ettiğimden soruyorum hocam yanlış anlamayın sakın. Okulunuza Fatih ağı mı var ? Cevabınız evet ise fatih ağı kamera sistemlerine izin veriyor mu ? vermiyor diye biliyorum o yüzden sordum ? eğer izin veriyorsa bile okuldaki herhangi bir bilgisayardan izlemek mümkün değil bana göre çünkü idari hat, akıllı tahtaların hattı ve AP lerin hattı birbirinden bağımsız çalışıyor diye biliyorum !

merakla izliyorum çünkü idari uç ağ geçidi 192.168.0.1 iken tahta ağ geçidi 10.*.*.* idari uca bağlanan dolayısıyla 192.168.0.* şeklinde sabit ip verilen kameraya tahtalardan ulaşılabilecekse ........

merakla izliyorum çünkü idari uç ağ geçidi 192.168.0.1 iken tahta ağ geçidi 10.*.*.* idari uca bağlanan dolayısıyla 192.168.0.* şeklinde sabit ip verilen kameraya tahtalardan ulaşılabilecekse ........
Aynı zamanda bildiğim kadarı ile fatih ağında sürekli sabit IP kullanılamaz.. belki birkaç gün birkaç ay kullanılabilir ancak tespit edildiği anda IP ler tekrar değişiyor diye biliyorum .. yanlış mı biliyorum ?

merak ettiklerinizi cevaplayayım. Evet okulda fatih ağı var ve bu bir şans. Çünkü cihazlar ve alt yapı yüksek iç ağ yükünü bile çok iyi kaldırıyor. ip gruplarının farklı olması, onların birbirleri ile haberleşemeyeceği anlamına gelmez. Benim kullandığım kameralar, sınıf ethernet kablosuna bağlı, kontrol bilgisayarı idari uçta, yayın hem kablolu hem kablosuz her şekilde izleniyor. sabit ip almaması söz konusu değil. önce cihazın otomatik ip almasına izin verin, sonra aldığı otomatik ip adresini ona sabit olarak atayın. iç ağda kullanımı yasak bir durum söz konusu değil. Hocalarım IP adres ve gruplarının farklı olması hiç bir şey değiştirmez, hepsi de tek router üzerinde birleşiyor ve bu router üzerinde sadece dışarı çıkan portlar kapalı. yani içeride ki işlemlere karışılmıyor. keza 4-5 yıldır okul içinde ortak dosya sunucusu ve web server kullanıyorum. her ikisi de idari uçta bağlı ama okulun her iletişim noktasından erişilebilir durumdalar.

Idari ucta sunucumu kurulu yoksa iis mi kurulu iis ile intranetmi yaptiniz sistemi

Bizim okulda da fatih var ve kameraları hem ET lerde hem de idari odalarda izleyebiliyoruz.

Hocam nasıl yaptığınızı açıklayabilir misiniz?
Kameralar DVR cihazına bağlı. Cihaz otomatik ip alıyor. Aldığı ip adresini sabit ip olarak alıyoruz. Bilgisayarlara CMS adlı programı kurup gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra işlem tamam. Telefondan izlemek isterseniz fatih wifi ye bağlanıp XMEYe uygulaması ile tüm kameralara ulaşmak mümkün

bende okul ağında canlı yayın yapmak istiyorum. Görüntü ve ortam sesini alan(mikrofon girişi de olabilir) okul için ip kamera önerebilir mısınız? Bütçem en fazla 600 -700 ₺

Kameralar DVR cihazına bağlı. Cihaz otomatik ip alıyor. Aldığı ip adresini sabit ip olarak alıyoruz. Bilgisayarlara CMS adlı programı kurup gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra işlem tamam. Telefondan izlemek isterseniz fatih wifi ye bağlanıp XMEYe uygulaması ile tüm kameralara ulaşmak mümkün
Teşekkürler hocam

Idari ucta sunucumu kurulu yoksa iis mi kurulu iis ile intranetmi yaptiniz sistemi
tahtalarda kullanacağımız ortak dosyalar için ( ders dosyaları, belgeler, filmler vs ) FREENAS kurulu 7/24 çalışıyor. Ayrıca yine sınav dağıtımı, anketler, oylama, digital pano vb işler için kullandığım Linux Web Server var. Daha çok veritabanı için kullanıyorum onu da.

Geri