Kodla Büyü

Yılmaz YALÇIN

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba hocalarım,
Google dan bağımsız tamemen kendi botları tarafından siteleri tarayan, Yerli arama motoru. Okuldan bir arkadaşın projesi. Eleştiri, tavsiye ve desteklerinizi iletebilirsiniz.

Mobil uygulama indirmek için:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vuhuv&hl=TR
Web sitesi:
https://www.vuhuv.com.tr
WhatsApp Image 2019-11-18 at 16.07.10.jpeg

Son düzenleme:
masaüstü sitesi hakkında eleştirim.
(Umarım hevesiniz kırılmaz)
1-Doodle'ı çok kötü herhangi bir arama motorunda olmasını istediğim bir görsel olmamış bence değiştirmeniz gerekmekte.
2- Arama sayfası direk google çakması gibi duruyor yani google'ı kullanmıyor kendi botları var vs ilk bakışta inandırıcı gelmiyor.
3- arama işlemi aşırı uzun sürüyor bu da bu sayfa yerli ve milli destek olalım vs düşünceye sahip kişiler için bile bir süre sonra can sıkıcı olacaktır.
4- Arama motoru olayı google ın tekelinde maalesef bu ve buna benzer projeler için emek sarfetmek yerine daha farklı projeler için uğraşmak şahsen daha mantıklı geliyor.

masaüstü sitesi hakkında eleştirim.
(Umarım hevesiniz kırılmaz)
1-Doodle'ı çok kötü herhangi bir arama motorunda olmasını istediğim bir görsel olmamış bence değiştirmeniz gerekmekte.
2- Arama sayfası direk google çakması gibi duruyor yani google'ı kullanmıyor kendi botları var vs ilk bakışta inandırıcı gelmiyor.
3- arama işlemi aşırı uzun sürüyor bu da bu sayfa yerli ve milli destek olalım vs düşünceye sahip kişiler için bile bir süre sonra can sıkıcı olacaktır.
4- Arama motoru olayı google ın tekelinde maalesef bu ve buna benzer projeler için emek sarfetmek yerine daha farklı projeler için uğraşmak şahsen daha mantıklı geliyor.

Uzun süredir bu forumu takip ediyorum üye olmak hiç aklıma gelmemişti nasip şimdiymiş sırf cevap vermek için üye oldum. Pardus konusunda yaptığınız eleştirileri de dikkate alınca eleştirilerinizin iyi niyetli ve yapıcı olmadığını düşünüyorum. Üretimi olmayan herkesin hazırı tüketip kolay para kazanma yöntemlerini tercih ettiği şu ülkede bir kaç vatansever bişeyler başarmaya çalışıyor. Baltalamayın. Ben bu siteyi yaklaşık 1 yıl önce bir forum sitesinden keşfettim ve o zamandan beri kullanıyorum. Gayet memnunum özellikle haber araması google'dan daha kullanışlı. Eleştirilerinize gelecek olursak;

1. Doodle kolayca değiştirilir. 8 yaşındaki bir çocuk bile kolayca logo tasarlayabiliyor.
2. Tasarıma bakarak sonuçları google'dan çektiğini kanısına nasıl vardınız çok merak ediyorum. Sitenin kaynak kodlarını incelediğinizde azıcık bir html bilgisiyle bile sonuçları google'dan çekmediğini anlayabilirsiniz. Bunu test etmek için bir html sayfası hazırlayın google botlarını engelleyin ücretsiz bir hosting servisine yükleyin dosyanızı. Sonra aşağıdaki verdiğim linke tıklayarak sitenizi ekleyin. Google da çıkmayacak ama bu sitede çıkacak. Ben bu siteye bir kaç site ekledim ve sonuçlarda çıktı. Şu linkten dilerseniz siz de ekleyebilirsiniz. https://www.vuhuv.com.tr/?k=0&p=1&d=1&q=site+ekle

3.Arama sonuçları bence gayet tatmin edici yani max 1 2 sn sürede sorgu tamamlanıyor.

4. En katılmadığım eleştiri de budur. Çinde en çok kullanılan 1. web sitesi "baidu" yani çin malı arama motoru. Google ise 16. Sırada. Listede youtube u göremezsiniz bile. Adamlar amerikan websitelerini kullanmıyor. Kafadan atmıyorum alexa diyor. https://www.alexa.com/topsites/countries/CN
Yandex rusyada 4. Sırada. Adamlar facebook yerine kendi siteleri olan vk.com u kullanıyorlar. Kendi mail sistemleri harita sistemleri bulut sistemleri var. Nasıl olsa tekel google yapmış biz yapıp napalım demiyor hiçbiri.
https://www.alexa.com/topsites/countries/RU

Yarın ne olacağını bilemeyiz. Tam bağımsız olmalıyız her yönüyle. Merak edenler için ülkemizde en çok kullanılan web siteleri.
https://www.alexa.com/topsites/countries/TR
Göreceğiniz üzere ilk sırada google ve youtube. Milyonlarca dolar akıtıyor şirketlerimiz bu sitelere reklam vermek için. Artık TV kanallarımız bile reklam alamaz oldu youtube yüzünden.

Bu eleştirim size değil genel. Bu ülkede ahmet'in mehmet'in bişeyler başarıp para kazanması kimseyi rahatsız etmemeli. Bence üretimin bu kadar az olmasında en büyük sorun bu "Kıskançlık". Bırakın Jonathan almasın paramızı ahmet alsın. Milli üretime üreticisi kim olursa olsun destek olmalım.

Biraz zor gelebilir alışkanlıklarımızı değiştirmek. Okullarda Pardus e geçmek uğraş verici olabilir kolayı varken ne gerek var bilmediğimiz bişeye geçmeye değil mi? ne gerek var yıllardır öğrettiğim şeyin yerine başka bişey öğretmek zorunda kalmamıza? Nasıl olsa devlet veriyor windows lisans ücretlerini? Ya ekonomiye zararı? Araştırıp her şeyi öğrenebilriz. Biz ÖĞRETMENİZ!

ellerinize sağlık. Kullandığı teknoloji hakkında bilgi var mı.
bütçe sıkıntısından yarı yolda bırakılan bir proje olmasın. güzel gibi duruyor.

Arkadaşlar yanlış anlaşılma olmasın siteyi 2 kişi geliştiriyor. Biriyle aynı okulda çalışıyorum. Yaklaşık 5 yıllık bir emek söz konusu. Andorid uygulamasını yeni yayınladılar. Dışarıdan hiç bir kaynak bulmadan tamamen kendi emekleri. Buraya koymamdaki asıl amaç site ile ilgili farkındalık oluşturup geliştirme anlamında olumlu yada olumsuz dönütleri görmek. Biz atölyelerimizde kullanıyoruz ve projenin gelişmesine olumlu katkıda bulunmaya çalışıyoruz.

Yeni sekme açamadım ? Yok sanırsam başka tarayıcıda aç olayı olmamış...

Açılması araması güzel. Gri mod iyi beğendim

Hocam çalışma çok güzel hocalarımın ellerine sağlık. Fakat bir şey dikkatimi çekti sonuçlar Yandex'le birebir aynı

Hocam çalışma çok güzel hocalarımın ellerine sağlık. Fakat bir şey dikkatimi çekti sonuçlar Yandex'le birebir aynı
Hocam bence google yandex gibi sitelerden sonuçları alıp veritabanında saklıyorlar istediği sonucu silebiliyorlar. Yani tamamen oradaki sonucu anlık çekmiyorlar. İkisinde de "haber" araması yaptım. Yandexte ilk sayfada "zaman gazetesi" varken vuhuv da yok, deneyebilirsiniz. Ayrıca görsel aramasındaki sonuçlar tamamen farklıydı. Yani ilk aşamada yandexin sonuçlarını kopyalayıp veritabanına atmış olabilirler bence mantıklı çünkü yandex google ilk sıralarda popüler siteleri gösteriyor yani alakalı sonuçlar çıkar en azından. Site ekle kısmından yandexte olmayan bir siteyi bulup ekleyin emin olun çıkacak sonuçlarda 1 2 güne bu da kendi veritabanı olduğunu gösterir. Ama yaani de bunu göremezsiniz :)

Yerli çalışmaların her zaman desteklenmesi taraftarıyım. Bilgisayar öğretmeni olarak öğrencilerime her yazılım anlatmaya başladığımda ilk öğrettiğim şey, hazır olanın yeterli ve yararlı olmadığı. Ancak bizim olanın gerçekten bize faydası olduğu. İnanın 1 ay sadece ön yargı kırmayla geçiyor, sonrasında ancak başlayabiliyorum. Gençlerimize çekirdekten milliliği aşılayamayınca, büyüdüklerinde her türlü milli oluşuma ön yargılı oluyorlar. Hep şu algı var, Türkiye'de yapılmışsa kesin çalıntıdır veya kopyalanmıştır. Bırakın artık şu düşünceleri. Bir kişinin özgün bir şey yapabileceği hiç aklınıza gelmez mi. Gerçi ülkede özgün şeylerin yapılmasına izin verilmiyor. (Yaptığım her iş için bana başka şeyler örnek gösteriliyor, bunun gibi olsun deniyor. Özgün şeyin kötü olacağını sanıyorlar.) Her şeyin tamamen özgün olmasının zaten imkanı kalmadı gibi, her yapılan iş önceki örneklerinden, iyileştirme yapılarak geliştiriliyor. Piyasadaki tüm araçlara bakın, hangisi özgün? yada hangi telefon diğerlerinden daha özgün? Eleştiri yaparken de lütfen bu ön yargılar ile yaklaşmayın. Varsa gördüğünüz eksiklikler veya geliştirilmesi daha iyi olur dediğiniz özellikleri söylersiniz.

Arama motorları ile ilgili bir kaç yerli proje görmüştüm. İçlerinde en iyi çalışan bu olsa gerek. İnternetin çok büyük bir deniz ve bu denizde çok hayli veri olduğunu, projenin en az maliyetle idare edildiğini (donanım ve bağlantı) düşünürsek yavaş çalışması gayet normal. Taranan tüm sayfaların indekslenmesi ve saklanması gerekli ki bu verilere daha hızlı ulaşılsın, buda çok fazla yer ve bağlantı hızı demek. Nasıl bir arama fonksiyonu kullanıyorlar bilmiyorum ama zaten kullanılması mantıklı olan bir kaç fonksiyon var, onlarda yüksek bilgisayar gücü isterler.

Görsel olarak olaya bakmaya gerek yok, yıllardır program yazan biri olarak (masaüstü, web) hiç bir zaman görsel olmamışlardır. İşlevsellik ve sorunsuzluk ilk hedefim. belli ki arkadaşlarda benim derdimden müzdaripler. Yanlarına iyi bir göz zevki olan birini almaları yeterli. Ben grafikçi kardeşimle çalışıyorum artık, sorunu öyle çözdüm.

Naçizane tavsiyem, adres çubuğundaki sorguları kaldırın. Ya sorguları uzun uzun yazın google gibi, yada kaldırın. Göze daha ciddi gelir.
Daha fazla sonuç butonuna basınca bir sonrakine kadar 3 sayfa yüklenmesin, google gibi sayfalama yapmak istemiyorsunuz sanırım, onun için aşağı indikçe tek sayfalık bilgi getirin.

Hocam bence google yandex gibi sitelerden sonuçları alıp veritabanında saklıyorlar istediği sonucu silebiliyorlar. Yani tamamen oradaki sonucu anlık çekmiyorlar. İkisinde de "haber" araması yaptım. Yandexte ilk sayfada "zaman gazetesi" varken vuhuv da yok, deneyebilirsiniz. Ayrıca görsel aramasındaki sonuçlar tamamen farklıydı. Yani ilk aşamada yandexin sonuçlarını kopyalayıp veritabanına atmış olabilirler bence mantıklı çünkü yandex google ilk sıralarda popüler siteleri gösteriyor yani alakalı sonuçlar çıkar en azından. Site ekle kısmından yandexte olmayan bir siteyi bulup ekleyin emin olun çıkacak sonuçlarda 1 2 güne bu da kendi veritabanı olduğunu gösterir. Ama yaani de bunu göremezsiniz :)
Hocam uzun uzun inceleme fırsatım olmadı öyle 5 dk baktım sadece Google ve Yandex'e baktım, 2. sayfa veya resim hiç aramadım, kendi yaptığım siteyi denedim(ben yandex botlara indexleme yaptırmıyorum o yüzden yandex googledan çok farklı sonuç veriyor) yandex le aynı sonucu verince dikkatimi çekti,sonra birkaç farklı denemede de aynı sonuçlar çıkınca mesaj yazdım, yanlış anlaşılma olmasın diye de "Hocam çalışma çok güzel hocalarımın ellerine sağlık. " diyerek cümleye başladım. Çalıntı vurgusu yapmak değildi maksadım, yapanların eline sağlık, ciddi emek isteyen bir konu

Eğer veriyi başka bir arama motorundan çekmiyorsa, ilginç bir şekilde, beklentimin üzerinde bir sonuç veriyor. İşin yerli ve milli kavramı bana her zaman itici geliyor, o ayrı. Binlerce yazılımcının, bilim adamının yıllarca birbirlerine omuz vererek geliştirdiği bu teknolojik araçları herhangi birinin kendi malı gibi pazarlamasını sevmiyorum.

eksikler tabiiki var . ama emeğiniz takdiri hakediyor kesinlikle. en azından keşke demeyeceksiniz

Uzun süredir bu forumu takip ediyorum üye olmak hiç aklıma gelmemişti nasip şimdiymiş sırf cevap vermek için üye oldum. Pardus konusunda yaptığınız eleştirileri de dikkate alınca eleştirilerinizin iyi niyetli ve yapıcı olmadığını düşünüyorum. Üretimi olmayan herkesin hazırı tüketip kolay para kazanma yöntemlerini tercih ettiği şu ülkede bir kaç vatansever bişeyler başarmaya çalışıyor. Baltalamayın. Ben bu siteyi yaklaşık 1 yıl önce bir forum sitesinden keşfettim ve o zamandan beri kullanıyorum. Gayet memnunum özellikle haber araması google'dan daha kullanışlı. Eleştirilerinize gelecek olursak;

1. Doodle kolayca değiştirilir. 8 yaşındaki bir çocuk bile kolayca logo tasarlayabiliyor.
2. Tasarıma bakarak sonuçları google'dan çektiğini kanısına nasıl vardınız çok merak ediyorum. Sitenin kaynak kodlarını incelediğinizde azıcık bir html bilgisiyle bile sonuçları google'dan çekmediğini anlayabilirsiniz. Bunu test etmek için bir html sayfası hazırlayın google botlarını engelleyin ücretsiz bir hosting servisine yükleyin dosyanızı. Sonra aşağıdaki verdiğim linke tıklayarak sitenizi ekleyin. Google da çıkmayacak ama bu sitede çıkacak. Ben bu siteye bir kaç site ekledim ve sonuçlarda çıktı. Şu linkten dilerseniz siz de ekleyebilirsiniz. https://www.vuhuv.com.tr/?k=0&p=1&d=1&q=site+ekle

3.Arama sonuçları bence gayet tatmin edici yani max 1 2 sn sürede sorgu tamamlanıyor.

4. En katılmadığım eleştiri de budur. Çinde en çok kullanılan 1. web sitesi "baidu" yani çin malı arama motoru. Google ise 16. Sırada. Listede youtube u göremezsiniz bile. Adamlar amerikan websitelerini kullanmıyor. Kafadan atmıyorum alexa diyor. https://www.alexa.com/topsites/countries/CN
Yandex rusyada 4. Sırada. Adamlar facebook yerine kendi siteleri olan vk.com u kullanıyorlar. Kendi mail sistemleri harita sistemleri bulut sistemleri var. Nasıl olsa tekel google yapmış biz yapıp napalım demiyor hiçbiri.
https://www.alexa.com/topsites/countries/RU

Yarın ne olacağını bilemeyiz. Tam bağımsız olmalıyız her yönüyle. Merak edenler için ülkemizde en çok kullanılan web siteleri.
https://www.alexa.com/topsites/countries/TR
Göreceğiniz üzere ilk sırada google ve youtube. Milyonlarca dolar akıtıyor şirketlerimiz bu sitelere reklam vermek için. Artık TV kanallarımız bile reklam alamaz oldu youtube yüzünden.

Bu eleştirim size değil genel. Bu ülkede ahmet'in mehmet'in bişeyler başarıp para kazanması kimseyi rahatsız etmemeli. Bence üretimin bu kadar az olmasında en büyük sorun bu "Kıskançlık". Bırakın Jonathan almasın paramızı ahmet alsın. Milli üretime üreticisi kim olursa olsun destek olmalım.

Biraz zor gelebilir alışkanlıklarımızı değiştirmek. Okullarda Pardus e geçmek uğraş verici olabilir kolayı varken ne gerek var bilmediğimiz bişeye geçmeye değil mi? ne gerek var yıllardır öğrettiğim şeyin yerine başka bişey öğretmek zorunda kalmamıza? Nasıl olsa devlet veriyor windows lisans ücretlerini? Ya ekonomiye zararı? Araştırıp her şeyi öğrenebilriz. Biz ÖĞRETMENİZ!

Öncelikle iyi çalışmalar.
Eleştirilerimin iyi niyetli olmadığı konusunda sizi tatmin edebilecek bir sözüm veya söylemim yok sadece söylediğiniz şeylere cevap vermek istedim.

Öncelikle pardus konusunda çok hevesliyim ve yeni atandığım okulda okul müdürü ve öğretmenlere pardus kullanalım diye baskı ajitasyon vs her türlü konuda ısrarcı oluyorum ve olmaya devam edeceğim. Pardus konusunda hiç bir bilgi birikimim olmamasına rağmen kullanılması taraftarıyım çünkü dediğiniz gibi dünya kadar lisans parası veriliyor windows işletim sistemine. Benim pardus konusundaki eleştirim işletim sistemine değil maalesef ülkemizdeki sistemeydi tekrar okumanızı tavsiye edeceğim.
Gelelim bu konuya;
Olumlu ve olumsuz eleştiriler geri dönüşler istendiği için ben de olumsuz gördüğüm yerleri belirttim. Okulun fatih internetinde girdiğimde arama işlemi yavaş, doodle olmamış(ki sekiz yaşında çocuk bile logo tasarlayabilirken böyle kötü bir doodle aceleye gelmiş gibi) tasarım google a benziyor dedim arama yaparken google dan çekiyor vs diye birşey demedim sadece o kadar benziyor ki google a onun çakması gibi görüntü var dedim ki iki arama motorunu yan yana getirirseniz böyle olduğunu siz de göreceksiniz. arama sonuçları max 1-2 saniye de tamamlanıyor demişsiniz ama fatih internetinde en azından ben baktığımda süre daha uzun oluyor. Gelgelelim rakip olarak görülmesi gereken google ve yandex çok daha kısa sürede bu işleri hallediyor ve günümüzde hız herşeyden daha önemli bunu kabul etmeniz gerekli. tatmin edicilik ayrı birşeydir çok hızlı olmak daha ayrı.
Diğer bir mesele burası çin değil ve ülkemiz gerçeklerine ayak uydurmamız gerekli. Ülkemizde bilgisayar kullanıcılarının yarısından fazlasının anasayfası google. insanlar internete girerken google a girelim diyor hala.(sizin çevrenizde bu tarz kişiler olmayabilir ama benim çevremde fazlasıyla var) google lamak diye bir terim bile dilimize(veya ingilizceye) yerleşmiş bir kalıp oldu.

Ha isterseniz şunu diyeyim "aaa çok şahane bir site hemen anasayfam yapıp kullanayım." ama samimi olmayacağını düşünüyorum.

Benim mesajıma cevap verme zahmetine katlanmak için üye olduğunuz için çok teşekkürler. Birbirimizden öğrenebileceğimiz çok şey olacaktır eminim.

İyi çalışmalar.

upload_2019-11-22_10-5-10.png
upload_2019-11-22_10-5-10.png
Bizi takip etmemeniz çok iyi :) bing araması kullanılıyor sanki anladığım o yönde. bi de taglarda blacklist yazacakmışsınız ama blaclikst yazmıssınız :) emeğinize sağlık

Hocam yandex api kullanılıyor sanırsam. Kaynak kodlarında biraz gezinti yapacağım.

Hocam benim de dikkatimi çekmişti ama api kullandıklarını sanmıyorum. Yandex'in hali hazırda sonuçlarını kopyalayıp arşiv yapıyorlar gibi duruyor. Sonra arşivi düzenleyebiliyorlar silme,ekleme vb. Site ekleme kısmından bir çok site ekledim sonuçlarda çıkıyor. Yazdıkları botlar yandex'in sonuçlarını veritabanına çekiyor büyük ihtimalle. Bu kötü bişey değil bence gayet güzel bişey kısa zamanda büyük veri tabanı oluşturmuşlar bu şekilde. Demek istediğim tamemen api kullanıp yandex'ten çekseler site ekleme, site şikayet edip kaldırma gibi bişey olmazdı. Ayrıca yandex'te müsteshen sonuçlar çıkarken vuhuvda kesinlikle böyle birşey çıkmıyor.

2 gün önce fetö sitesi olan zaman.com.tr in sonuçlarda çıktığını farkedip şikayet et kısmından şikayet ettim ve ss aldım sonucu paylaşmak için. Baktım sonuç kaldırılmış.

Sonuçları inceleyebilirsiniz;
https://www.vuhuv.com.tr/?k=1&p=1&d=1&q=zaman.com.tr
https://yandex.com.tr/search/?lr=11503&text=zaman.com.tr

Yine de konuyu açan arkadaş daha bilgilidir resmi açıklama olmadan bizim konuştuklarımız boş :)

Sonuçların yayındaki 3 noktaya tıklayıp şikayet edebiliyorsunuz. (2 gün önce aldığım ss'ler)
3CxpsV.png

396TGM.png

Son düzenleme:
Selamün aleyküm, merhaba arkadaşlar.
Forumda yeniyim. Bilgisayar ve bilişim alanıyla doğrudan bir ilişkim olmamakla beraber bir konu hakkında buradaki arkadaşlara ve hassaten @Yılmaz YALÇIN hocamıza soru sormak istiyorum.
Malum sebeplerden ötürü ülkemizde de geniş çaplı bir boykot yürütülüyor. Yiyecek ve giyecekten tutun da ekonomik ve teknolojik hususlara kadar genişliyor bu boykotun dairesi.
Son zamanlarda artan bu boykot çağrıları elbette teknoloji ve internetle iltisaklı konulara da yöneldi.
Son zamanlarda bu konu hakkında ne yapabilirim diye düşünürken yerli arama motoru fikri aklıma geldi. İnternet üzerinde araştırma yaparken Vuhuv adlı bir arama motorunun Gaziantepli bir yazılımcı tarafından geliştirildiğini gördüm, okudum.
Benim bu konudaki sorum, bu arama motoru hakkındaki bazı aklıma takılan güvenilirlik problemleri ile ilgili.
Yazılım alanında amatör denecek kadar dahi bilgim olmadığı için buradaki arkadaşlara ve dediğim gibi @Yılmaz YALÇIN hocamıza sormak istedim. Çünkü burada yazdığı kadarıyla Vuhuv'un kurucularını kendisi bizzat tanıyor.
Öncelikle arama motoru hakkında dile getirilen eleştirilerden birisi programın açık kaynak kodlu olmaması imiş. Bundan sebep tarayıcının, verileri Google veya sair tarayıcılardan çekmiş olabileceğini düşünüyor bazıları. Ayrıca bazıları da (bu bazıları Artade'nin kurucusu genç liseli arkadaşlardan birisi) Vuhuv'da trackerlar olduğunu iddia ediyor.
Gerçekten yeterli bilgim olmadığı için soruyorum. Sizin fikirleriniz neler ?
Aşağıya yukarıdaki söz konusu iddiaların linkini bırakıyorum. Bakmak isteyen olursa:

Selamün aleyküm, merhaba arkadaşlar.
Forumda yeniyim. Bilgisayar ve bilişim alanıyla doğrudan bir ilişkim olmamakla beraber bir konu hakkında buradaki arkadaşlara ve hassaten @Yılmaz YALÇIN hocamıza soru sormak istiyorum.
Malum sebeplerden ötürü ülkemizde de geniş çaplı bir boykot yürütülüyor. Yiyecek ve giyecekten tutun da ekonomik ve teknolojik hususlara kadar genişliyor bu boykotun dairesi.
Son zamanlarda artan bu boykot çağrıları elbette teknoloji ve internetle iltisaklı konulara da yöneldi.
Son zamanlarda bu konu hakkında ne yapabilirim diye düşünürken yerli arama motoru fikri aklıma geldi. İnternet üzerinde araştırma yaparken Vuhuv adlı bir arama motorunun Gaziantepli bir yazılımcı tarafından geliştirildiğini gördüm, okudum.
Benim bu konudaki sorum, bu arama motoru hakkındaki bazı aklıma takılan güvenilirlik problemleri ile ilgili.
Yazılım alanında amatör denecek kadar dahi bilgim olmadığı için buradaki arkadaşlara ve dediğim gibi @Yılmaz YALÇIN hocamıza sormak istedim. Çünkü burada yazdığı kadarıyla Vuhuv'un kurucularını kendisi bizzat tanıyor.
Öncelikle arama motoru hakkında dile getirilen eleştirilerden birisi programın açık kaynak kodlu olmaması imiş. Bundan sebep tarayıcının, verileri Google veya sair tarayıcılardan çekmiş olabileceğini düşünüyor bazıları. Ayrıca bazıları da (bu bazıları Artade'nin kurucusu genç liseli arkadaşlardan birisi) Vuhuv'da trackerlar olduğunu iddia ediyor.
Gerçekten yeterli bilgim olmadığı için soruyorum. Sizin fikirleriniz neler ?
Aşağıya yukarıdaki söz konusu iddiaların linkini bırakıyorum. Bakmak isteyen olursa:
Merhaba hocam, mesajınızı ve attığınız linkteki soruları ilgili arkadaşlara iletiyorum. Cevap alırsam buradan yayınlarım.

vuhuv.com geliştiren arkadaşlar bazı soruların cevaplarının olduğu bir SSS sayfası yapmışlar.
Sıkça Sorulan Sorular--> Ayrıca aşağıdaki link üzerinden sorulan tüm sorularada cevap yazacaklarını söylüyorlar
Soru Formu-->

Vuhuv mail ile canva ya giriş yapmak istedim maalesef mail gelmiyor mecbur gmail almak zorunda kaldım

Geri