Yeşil Kutu Sitesine Üye Olmak isteyenler..

Kodla Büyü
Değerli hocalarım..

Hafta sonu katıldığım Yeşil Kutu Çevre Semineri hayatımda birçok şeyi değiştirdi. Az çok çevreye duyarlı olan bendeniz bu eğitim sayesinde daha bir çevre dostu olma yolunda ilerleyeceğimi hissettim.

Yeşil Kutu Çevre Bilincini Arttırma konusunda çalışmalar yapan bir proje. Şu ana kadar öğretmenlere Yeşil Kutu materyalleri veriliyordu ama artık bunun yerine sitesi üzerinden materyallere erişim imkanı sağlıyor.

Çevre konusunda bende birşeyler yapmak istiyorum. Kendimi, çevremi, öğrencilerimi değiştirmek; dünyayı değiştirmek istiyorum diyenlerdenseniz muhakkak yeşilkutu ile tanışmalısınız. Çevrenizde bu konuda duyarlı kişiler varsa bu kutudan muhakkak onların da haberdar etmelisiniz.

Bana özel mesajla isim soyisim ve e-posta adresi bilgisini gönderebilirseniz sizi Yeşil Kutu sitesine öğretmen olarak kaydedebilirim. Sisteme giriş şifreleri vermiş olduğunuz e-posta adresine gönderilecektir. Bu site üzerinden diğer öğretmenler ve yaptıkları çalışmalardan haberdar olabilirsiniz. Çevrenizde bu konuda duyarlı öğretmenler varsa onları da muhakkak sisteme kaydedelim. Özellikle Fen ve Teknoloji öğretmenleri, Sosyal Bilgiler öğretmenleri kendi derslerinde bu materyalleri kullanabilir. Bizler de bu materyalleri öğrenci bilgisayarlarına yükleyerek; öğrencilerin bu materyallerin izlemesine ve birşeylerin değişmesine katkı sağlayabiliriz kanaatindeyim..

Sürç-i lisan ettiysek affola..

Yeşil Kutu Hakkında Detaylı bilgiyi sitesinde bulmanız mümkün...
http://yesilkutu.net kendi sitesinden de detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yeşil Kutu Nedir?

Çevre eğitimi için çok kapsamlı bir eğitim seti...
Yeşil Kutu, ilköğretim okulu öğretmenlerine ve öğrencilerine yönelik çok amaçlı bir çevre eğitimi seti olmakla beraber eğitimin diğer kademelerinde de rahatlıkla kullanılabilecek bir ders destek materyalidir.

Bu eğitim seti çevre koruma ve sürdürülebilir kalkınmayla ilgili belirli konulara odaklanmıştır. Yeşil Kutu; ders planları ve bilgi içeren çalışma notlarının yer aldığı bir öğretmen el kitabı, animasyon ve kısa filmlerin yer aldığı bir DVD, çevre konularında kapsamlı bilgilerin yer aldığı etkileşimli bir CD ve ikilem oyunlarından oluşmaktadır.

Yeşil Kutu, çevreyle ilgili belirli alanlarda bilgi birikiminin ötesinde, öğrencilerde yeni değerler oluşturma ve okulda, evde, toplumda yeni bir davranış modeli oluşturmanın üzerinde durmaktadır. Bu bağlamda, öğrenciler her şeyden önce çeşitli etkinlikleri gerçekleştirme, tartışma, rol oynama ve karar alma konularında öğretmenlerle ortaktır.

Eğitim materyalleri
Yeşil Kutu eğitim seti kullanılırken ders planları, DVD içerisinde yer alan filmlerle ve CD’deki ek bilgilerle de takip edilebilir. Yeşil Kutu’da Öğretmen El Kitabı merkezdedir ve ders planlarında DVD’deki filmlere ve CD’deki ek bilgilere yönlendirmeler yapılır. Bu, Yeşil Kutu kullanılırken dikkat edilmesi gereken kilit noktadır.

Yeşil Kutu’nun içindeki malzemelerin her biri (Öğretmen El Kitabı, CD, DVD ve İkilem Oyunu kartları) aynı yapıyı içermektedir ve bu yapı içerisinde 5 ayrı bölüm altında 22 konu başlığı işlenmektedir:

Özel mesaj gönderen arkadaşların üyeliklerini tanımladım. Okulunuzda yer alan Fen ve Teknoloji branşı öğretmenlerini özellikle bu konuda bilgilendirmenizi istiyorum...

Hocam öncelikle duyarlılığınız için çok teşekkür ederim.

Hocam atık pil toplama konusunda TAP'a ilçe milli eğitim bazında ulaşın vetüm okullar için size kutu göndersinler. Hem bütün okulları da bu sisteme katmış olursunuz. Hem de TAP'ın atık pilleri sizden toplaması daha kolay olur.. En basitinden yapabileceğimiz çok şey var.Biz bilişimciler bu konulara ön ayak olabiliriz kanaatindeyim..

Bunun yanı sıra Yeşil kutu sitesinde birçok öğretmen arkadaş yapmış olduğu bu türden çalışmaları, derslerinden çevre konusuna nasıl değişndiklerini, hazırladıkları planları ve çevre kulübü etkinliklerini paylaşıyorlar.

Ayrıca sitede materyal paylaşımı da yapılıyor..

Yeşil kutu sitesinde birçok güzel etkinlik var. Çevre bilinci kazandırma adına.. Yine yesilkutu.net sitesinde bütün materyaller öğretmenlerin kullanımına açıldı. Çok kısa süre sonra öğrenciler için de bir bölüm oluşturulacak.. Çevrenizde bu konuyla ilgilenmek isteyen duyarlı öğretmenlerimizi mesaj gönderirseniz sisteme ekleyebiliriz.

Duyarlılığınız için bir kez daha teşekkürler..

Arkdaşlar sizler gibi çevreci öğretmenler gördükçe gelecek konusunda umutlanıyorumç. Ben de daha önce yeşil kutu eğitimlerine katılan öğretmenlerdenim. Zaten bu eğitimi almadan önce de çevreye duyarlı olmaya ve duyarlı öğrenciler yetiştirmeye çalışan biriydim ama yeşil kutu eğitimi ile daha sistemli ve planlı bir hale geldi. Katılmayan öğretmenlere kesinlikle katılmalarını öneriyorum. Bilgi almak isteyenler bana da ulaşabilirler. Adanadan katılan öğretmenler varsa facebookta bir grubumuz var artık: Yeşil kutu Adana. şimdlik 15 üyemiz var. Fakat Adana dışından olsa bile grubumuza katılmak isteyen öğretmenlerimiz gelebilir, fikirlerini paylaşabilirler bu platformda.
Okullarımız çevre bilincinin kazandırılması için çok önemli bir yerde. Bir çok öğrenciye ulaşma şansımız var. Ve branş açısından da şanslıyız. Malum formatörüz ve sabahtan akşama kadar okulda bekliyoruz. Bilgisayar ve projeksiyonumuz var. Farklı materyalleri gösterme şansımız var. Ben zamanımın çoğunu çevre çalışmaları ile dolduruyorum. Ayrıca gönüllü olarak çevre kulübünü çalıştırıyorum ve güzel şeyler yapıyoruz okulumuzda.
Lütfen çevre bilinci oluşturmak için daha çok emek verelim değerli arkadaşlarım.Çok kısa zamanda daha çok insana ulaşmalıyız çalışmalarımızın anlamlı hale gelmesi için.

Hocam sigara ver alkol var ama kesinlikle izmaritleri yere atmam, şişeleri denize atmam :) bende çevreci sayılırım demi
beni de kaydedermisiniz

selen06' Alıntı:
Arkdaşlar sizler gibi çevreci öğretmenler gördükçe gelecek konusunda umutlanıyorumç. Ben de daha önce yeşil kutu eğitimlerine katılan öğretmenlerdenim. Zaten bu eğitimi almadan önce de çevreye duyarlı olmaya ve duyarlı öğrenciler yetiştirmeye çalışan biriydim ama yeşil kutu eğitimi ile daha sistemli ve planlı bir hale geldi. Katılmayan öğretmenlere kesinlikle katılmalarını öneriyorum. Bilgi almak isteyenler bana da ulaşabilirler. Adanadan katılan öğretmenler varsa facebookta bir grubumuz var artık: Yeşil kutu Adana. şimdlik 15 üyemiz var. Fakat Adana dışından olsa bile grubumuza katılmak isteyen öğretmenlerimiz gelebilir, fikirlerini paylaşabilirler bu platformda.
Okullarımız çevre bilincinin kazandırılması için çok önemli bir yerde. Bir çok öğrenciye ulaşma şansımız var. Ve branş açısından da şanslıyız. Malum formatörüz ve sabahtan akşama kadar okulda bekliyoruz. Bilgisayar ve projeksiyonumuz var. Farklı materyalleri gösterme şansımız var. Ben zamanımın çoğunu çevre çalışmaları ile dolduruyorum. Ayrıca gönüllü olarak çevre kulübünü çalıştırıyorum ve güzel şeyler yapıyoruz okulumuzda.
Lütfen çevre bilinci oluşturmak için daha çok emek verelim değerli arkadaşlarım.Çok kısa zamanda daha çok insana ulaşmalıyız çalışmalarımızın anlamlı hale gelmesi için.

Hocam güzel bir bilgilendirme olmuş. Teşekkür ederiz. Bilişimci arkadaşlarımızdan epey bir talep var zaten.. Bu durum da beni sevindiriyor.. Hayata birşeyler katmak lazım hayattan sürekli birşeyler almak yerine..

zlatanibo' Alıntı:
Hocam sigara ver alkol var ama kesinlikle izmaritleri yere atmam, şişeleri denize atmam :) bende çevreci sayılırım demi
beni de kaydedermisiniz

:))

Tabii ki seve seve kaydederiz hocam. Bilgileriniz ilgili mail adresine gönderildi.. Güzel paylaşımlar..

Sisteme bizi de dahil edebilir misiniz?
Bu konuda okulum İnegöl'de öncü sayılır. Çevre ile ilgili her türlü organizasyonda yer alıyoruz. Geçen yıl yeşil bayrak ödülü aldık. Bu yıl da atık yağ projemiz devam ediyor.

karakartall' Alıntı:
Sisteme bizi de dahil edebilir misiniz?
Bu konuda okulum İnegöl'de öncü sayılır. Çevre ile ilgili her türlü organizasyonda yer alıyoruz. Geçen yıl yeşil bayrak ödülü aldık. Bu yıl da atık yağ projemiz devam ediyor.

hocam tebrik ederim. Çalışmalarınızın devamını ve bizlere örnek olmasını dilerim.

Ad-Soyad ve e-posta bilginizi göndermeniz yeterlidir hocam sizi de hemen sisteme ekleyelim. Bilgileriniz tüm Yeşil Kutu öğretmenleri için değerli olacak.

hocam bu üyelikler hala devam ediyorsa benide sisteme kaydeder misiniz?

İlgili site meb filtresine takılıyor.

Sakıncalı bir içeriğe sahip galiba :)

Değerli arkadaşlarım sisteme üyelik halen devam ediyor. Aramıza yeni katılacak arkadaşların mesajlarını bekliyorum..

hzhxz.jpg

ilköğretim 2. ve 3. sınıf öğretmenlerine duyrulur..

Geri