Yıl Sonu Dolar/Tl Paritesi - Yatırım Tavsiyesi

Kodla Büyü

pointer

Aktif Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Bu konuyu bu yıl içi yatırım tavsiyesi almak, fikir almak amaçlı açtım. açıkçası paramız yerinde durdukça değer kaybediyor her şey değer kazanırken paramın geriye gitmesi hoşuma gitmiyor. ev falan alamadığım için böyle bir şey planlıyorum.

sizce 2016 sonunda dolar ne olur, şuan dolar 2.79 dolar almak mantıklı mıdır?

örnek verecek olursam elimizde 28bin lira ile 10bin dolar aldık diyelim yıl sonu dolar 3.00 olursa 2bin lira kardayız.

dolar riskine girmeyip mevduat faizi değerlendirirsek önümüzde kalan 8 ayda 28bin lira(10bin dolar)'nın faiz getirisi 1700lira.

sizce ne yapmalı?

Dolar bir miktar daha düşer gibi. 2.75 leri bulur. Alım yapmak için biraz daha bekleyebilirsiniz eğer 10 bin dolar ve üzeri alacaksanız. Daha düşük alımlarda beklemenin bir anlamı yok bu seviyeden alınabilir.
Bunun dışında yatırım tavsiyesi isterseniz icra mallarını önerebilirim. ev-oto alımları karlı oluyor. Hem de icraya düşenlere faydanız da dokunmuş olur.

selcukoglakci' Alıntı:
Dolar bir miktar daha düşer gibi. 2.75 leri bulur. Alım yapmak için biraz daha bekleyebilirsiniz eğer 10 bin dolar ve üzeri alacaksanız. Daha düşük alımlarda beklemenin bir anlamı yok bu seviyeden alınabilir.
Bunun dışında yatırım tavsiyesi isterseniz icra mallarını önerebilirim. ev-oto alımları karlı oluyor. Hem de icraya düşenlere faydanız da dokunmuş olur.

icra konusu hakkında hiçbir bilgim yok var mı bir web sitesi, gerçi ben alamam öyle icra malı ne bileyim şimdi icra deyince insanın aklına milletin zorla malına el konulmus gibi geliyor.

Dolar düşmez.Ekonomi iyice kırılgan bir yapıya geldi.Daha geçenlerde Mehmet Şimşek açıklama yaptı :"Bankaların kasaları boşaldı, olmayan paraları kredi olarak veriyorlar. Türkiye’ye dışarıdan kaynak girişi olmazsa veya halk tasarruf etmeye başlamazsa, felakete doğru sürükleniyoruz…"
Dolar düşse bile bunlar kısa vadeli düşüşler olur. yıl sonunda ve 2017 yılında 4 tlyi geçebilir.

gunerkartalova' Alıntı:
Dolar düşmez.Ekonomi iyice kırılgan bir yapıya geldi.Daha geçenlerde Mehmet Şimşek açıklama yaptı :"Bankaların kasaları boşaldı, olmayan paraları kredi olarak veriyorlar. Türkiye’ye dışarıdan kaynak girişi olmazsa veya halk tasarruf etmeye başlamazsa, felakete doğru sürükleniyoruz…"
Dolar düşse bile bunlar kısa vadeli düşüşler olur. yıl sonunda ve 2017 yılında 4 tlyi geçebilir.

HOCAM fazla kötümser olmuş;burda 2,90 lardan da alsak mı hatta 3 lerden alsak mı diyenler vardı..dediğim 3 ten alanlar amelelik yapar;doları yukarı taşıyan FED faiz arttırımı ihtimaliydi o ihtmalde giderek zayıfladı;hatta FED in vazgeçeğini söyleyenler var dikkat ederseniz Dünyada dolar zayıflıyor-euro ve altın karşısında ciddi kayıp yaşadı...
Ve faiz artmazsa bu kayıp artabilir dolarda 2.60 seviyeleri dahi test edilebilir..ha 1 - 2 sene beklerim derseniz illa kazanç elde ederseniz..

Bu aralar köşede duran bir miktar paramız var bir yıl kadar dokunmak istemiyorum.En uygun yatırım için tavsiye? Hükümetteki karışıklık doları fitilledi euro altın ne olur acaba :)

spider23' Alıntı:
gunerkartalova' Alıntı:

HOCAM fazla kötümser olmuş;burda 2,90 lardan da alsak mı hatta 3 lerden alsak mı diyenler vardı..dediğim 3 ten alanlar amelelik yapar;doları yukarı taşıyan FED faiz arttırımı ihtimaliydi o ihtmalde giderek zayıfladı;hatta FED in vazgeçeğini söyleyenler var dikkat ederseniz Dünyada dolar zayıflıyor-euro ve altın karşısında ciddi kayıp yaşadı...
Ve faiz artmazsa bu kayıp artabilir dolarda 2.60 seviyeleri dahi test edilebilir..ha 1 - 2 sene beklerim derseniz illa kazanç elde ederseniz..
Millet bi gecede zengin oldu. Tahmininiz tuttu hocam ama tersten 3u zorladi 2.90lara sabitlenir artik

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

AKom' Alıntı:
spider23' Alıntı:
gunerkartalova' Alıntı:

Millet bi gecede zengin oldu. Tahmininiz tuttu hocam ama tersten 3u zorladi 2.90lara sabitlenir artik

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

valla bu kadar kabile devletine dönüşeceğimizi ve %49 oy almış - seçilmiş başbakanın ortada doğru düzgün birsebep- sıkıntı bile yokken;sırf başkanlık sistemini çokta fazla istemiyor diye görevden alınabileceğini tahmin edemedim...ama evet bu ülkede artık herşey olabilir...o yüzden bende 2,93 ten dolara girdim...nasılsa yine kabile devletine yakışır gelişmeler görürüz...haklısınız.....ülke bitmiş...

Dolar 2.82 yi denedi hatta 2.79u gördü.Tekrar yukarı yaptı.Benim seviyem 2.82ydi.Önemli bir rakam.Bu değerin altındaki kapatışlar 2.65 lere kadar çekebilirdi..Ama görünen o ki şu an 2.85-2.90 arasına hükümet şükür diyecek hale geldi.
Sert yükselişler bekliyordum.Bana göre geç bile kalmış yükselişti bu...Dolar 2.82yi denemediği sürece ki artık bunu öngörmüyorum yön yukarıdır.Doların yükselmesini hızlandıracak bir sürü sebep yazabilirim.Cepten yiyoruz üretmiyoruz kaynağı belirsiz para girişleri ile döviz yükselmedi.Ayakta tutmaya çalışıldı tüm dünyada döviz yükselirken.Devlet faizleri düşürmek istiyor.Yabancı yatırımcıyı çekmek için.Fed in önümüzdeki süreçte faizleri yükseltmesi söz konusu.Maalesef terör, siyasi belirsizlik vs....
Sadede gelelim rakam konuşur.Benim yılsonu beklediğim rakam en az 3.25tir.
Yatırım tavsiyesi değildir.Kişisel görüşümdür.

dolar an itibariyle 3,00. bu başlığı 3 hafta önce açtığımda dolar 2.79'du.

başlığı açtığımda 2600tl maaşla 932dolar alabiliyorduk bugün 2600tl maaşla 867dolar alabiliyoruz.

3 haftada maaştan kaybımız 65 dolar.

:alkis: :alkis: :alkis: Yanlış mesleği seçmişsin hocam ne diyelim keşke finans uzmanı olsaymışsın :++:

dolarcılar yine ters köşede ...bu işi sadece FED sürüklüyor..içerde gerilim-tansiyon olmadıkça da..FED in faiz maiz artıracağı yok...dolar geriler..aksi halde başkanlık zprlamaları-erken seçim vs... durumlarında FED faizi artırmasa da dolar sıçrar..ha bide FED faizi arttırırsa duble sıçrar ..ha bide biz faizleri indirirsek 3 lü salto çekebilir :D

Dolar ne kadar gerilese de şu an 2.90ın altı zor görünüyor.faiz arttırılmadığı halde bu durumda.
İleriye yönelik yıllar boyu düşünüyorsunuz ksinlikle dolar yapın.Dünyanın en büyük ekonomisi abd.Hiç bir zaman dünyanın ekonomik siyasi sosyal olarak yüzde 80'ine bir şekilde sahip olan ekonomi çökmez.
Dolardan altı sıfır atıldığında dolar 1.5 tl idi.bugün 3 tl.Yani her yatırımın değer kaybettirme olasılığı, riski vardır ama doların hiç bir zaman yoktur.Kazandırmasa bile kaybettirmez.Bundan bir 5 yıl sonrada periyodik olarak hesaplanırsa dolar'ın 4 veya 4.5 tl olması kuvvetli olasılık

Bugunlerde elinize geçen TL'leri nasıl degerlendiriyosunuz. Euro,Altin,dolar almak için cok yüksek. B tipi likit fon da yuksek olur. Onerisi olan var mı?

o değilde konuyu açan arkadaş umarım konuyu açtığında parayı dolara yatırmıştır. yatırmışsa 8)

aynan. 2,79 muş mayıs ayında. 5 ayda geldiği seviye 3,35. 55 kuruş demek.
o zaman 279bin tl siyle dolar alan 335bin tl değere ulaşmış ki bu yıl sonu 375bintl leri bile bulabilir ki 100 bin tl gibi bir kar olmuş olur.
amanınnn. kimse yatırım falan yapmaz ki. elini suya sabuna dokunmadan bu kadar para kazanıyorsa niye yatırımla uğraşsın.

Mayis ayindaki dolar tahminleri tutmamış gibi... dolar 3.35 tl

bence en iyi yatırım altındır. hiç bir zaman zarar etmez...

Re: Ynt: Yıl Sonu Dolar/Tl Paritesi - Yatırım Tavsiyesi

$/€ ve $/tl paritesi bazında teknik analiz verebilecek arkadaşımız yokmu?

COBOL' Alıntı:
Yani demem o ki;
Eğer şu sıralarda, dolar, euro karşısında da yükseliyor ise;
Bu global çaplı bir durumdur ve yılsonu için $/tl beklentisi 3500 lü rakamlardır.

malesef paramızı korumak için başka araçlara yönelmek durumundayız. Aylar önce yazılan yorumlara bakınca,yazılan en kötü senaryo bile (doların 3.25 olması vs.) çok iyimser kalmış. biz bi kaç bin TL paramızı şu an koruyabilecek konum ararken, büyük şirketler büyük paralarla oynayanlar daha zor durumdalardır ve bu malesef tabana da çok kötü yansıyacaktır.

COBOL' Alıntı:
COBOL' Alıntı:
Yani demem o ki;
Eğer şu sıralarda, dolar, euro karşısında da yükseliyor ise;
Bu global çaplı bir durumdur ve yılsonu için $/tl beklentisi 3500 lü rakamlardır.
Kusura bakmayın.
Sabah yazmıştım.Şimdi 3400 olmuş.
Bu hıza bende şaşırdım :eek: :-? :eek:

3,5 tl olması yüksek ihtmal, sene sonuna kadar ki hatta geçebilir.Durudurulması şu an için mümkün değil, Merkez bankasının o kadar dolar pompalamasına rağmen piyasa ateşi düşmedi.2017 ilk çeyrekte tahmin 3.6-3.7 tl arası.
Lakin size naçizane tavsiyem yukarıda yazdıklarım şu rutinde gidersek olabilecekler, arada savaşa girmek, ABD-Çin arasında oluşabilecek çatışmalar bu süreci farklı noktalara da taşıyabilir.Bu süreçte eldekini tutmak en mantıklısıdır hocam.

Arkadaşlar Prof. Elvan Aktaş var youtube üzerinden araştırın videoları var. Adam bir kaç yıl önceden ne olacağını söylemiş ve söylerken tahmin yapmıyoruz bilimsel araştırma ve analiz sonuçlarını söylüyoruz, diyor. altin in sitesinde dertli nicki biri var ki yaklaşık temmuzdan beri takip ediyorum kendisini. şuana kadar söylediklerinde gerçekleşme oranı %95. bazılarında zamansal tutmama oldu zaman güncellemesini de genellikle zaman bitmeden söylemişti. dolar 2,94 iken dolar alın elinizde tutun, düzeltme zamanları dışında sakın satmayın dedi. Arada eu da aldırdı aynı şekilde. dolar için temmuzdan öncesindeki yazdıklarını da inceledim ve gördüğüm şu ki 2,92-3,94 seviyelerinde iken kur adam dolar yıl sonuna 3,75 -4 -4, 4 lerin gelmesi muhtemel. En az 3,425 civarı olacak yıl sonu diye aylar öncesinden söylemiş.
kendisi 94 krizinde baya kötü etkilenmiş parası pul olmuş. ondan sonra ben yabancıya para kaptırmam, vatandaşların da kaptırmasına engel olurum demiş. şuanki siteden birkaç kez ban da yemiş.
Sadece elvan aktaş ve bu dertli denen kişiyi bile dinlemiş olan parasını korudu.
Biz para kazanamayız.
Ülkenin içinde bulunduğu refahtan uzak, siyasi çekişmeli ve kokuşmuş bir zihniyetin üst tabakayı ele geçirdiği ortamda belki paramızın değerini koruyabiliriz.
İçki ve sigara satışı 18 yaş altındakilere yasak çünkü çocuklar kendileri doğruyu yanlışı bilemezler diyen ama minicik çocuklar tecavüze uğradığında kendi istemiş olabilir o yüzden tecavüzcüsüyle evlenirse hem tecavüzcüsünü hem de ona ön ayak olanları yardım edenleri aklayan bir zihniyet ile yönetiliyoruz.
...

merhaba arkadaşlar,

bu konuyu ben açtım ve açtığımda başlıkta belirtildiği gibi dolar 2.79 du. 28 bin lira paramla gidip dolar almadım aklıma tüküreyim eğer almış olsaydım şuan 33bin 500 liram olucaktı.

aradan geçen kısa sürede 5 bin 500 lira gibi müthiş bir getiri farkı var. valla nasıl gaflete düştüysem almadım o zaman çok pişmanım.

An itibarı ile 3.4100 tl

pointer' Alıntı:
merhaba arkadaşlar,

bu konuyu ben açtım ve açtığımda başlıkta belirtildiği gibi dolar 2.79 du. 28 bin lira paramla gidip dolar almadım aklıma tüküreyim eğer almış olsaydım şuan 33bin 500 liram olucaktı.

aradan geçen kısa sürede 5 bin 500 lira gibi müthiş bir getiri farkı var. valla nasıl gaflete düştüysem almadım o zaman çok pişmanım.
:( neyse canın sağolsun hocam

Geri