yüksek lisansımı nasıl yapacağıma karar veremedim.

Kodla Büyü

ondadokuz

Üye
selamlar,
öncelikle kendimi tanıtıyım :

BÖTE mezunuyum ve şu an itibariyle 3 aydır Şırnak'ta bir meslek lisesinde kadrolu olarak görev yapıyorum. Kpss'yi kazanmadan önce Ales sınavına girmiştim sayısal 87 eşit ağırlık 85 puanım var. üds den 30 civarı bir puan almıştım yani İngilizcem bayaa zayıf. ileride lisede kalmak yerine üniversiteye geçmek istiyorum. öğretim görevlisi vs. olarak. Doktora gibi bir kariyer isteğim yok. veya müdür, müfettişlik gibi düşüncelerim var.

Şimdi Şırnak'ta 4 sene kalacağım için burada geçireceğim vaktin boşa gitmesini istemiyorum. İlerisi içinde bir avantaj sağlasın diye yüksek lisans yapmak aklıma geldi. fakat hangi alanda yüksek lisans yapsam ilerisi için daha faydalı olur. tezli mi yoksa tezsiz yüksek lisans mı yapmalıyım , iyi bir üniversitede mi yapsam iyi olur yoksa pek farketmez mi ?

ikinci bir husus da Şırnak'tan başka şehre okumaya gidemeyeceğimden dolayı uzaktan eğitimle yüksek lisans düşünüyorum. Bu programlar da tezsiz oluyor. tezli okursam da devamsızlığın zorunlu olmadığı bir üniversite bulmam lazım.tezli tezsiz çok farkeder mi ilerisi için.

Yüksek lisans yapan , yapmak isteyen ve bilgisi , fikri olan arkadaşlar yardımcı olursanız memnun olurum.

tezli akü uzaktan eğitim var, bölüm adı internet ve bilişim teknolojileri yönetimi. araştırın isterseniz. Tezli yüksek lisans tezsize göre daha avantajlıdır.

Yapacaksan tezli yap, yoksa hiç bulaşma boş yere.

Hocam, kendi branşınızda tezli yüksek lisans yapmanız bahsettiğiniz ihtimallerin hepsi için tezsiz ya da farklı bir branşta yüksek lisans yapmanıza göre daha avantajlı olacaktır.

Sizin sordugunuz tum sorulara cevap verebilirim, yuksek lisansını yapmıs biri olarak,ama once siz bir böte mezunu olarak nasıl meslek lisesine atandığınizı soylemelisiniz.:)

narsist' Alıntı:
Sizin sordugunuz tum sorulara cevap verebilirim, yuksek lisansını yapmıs biri olarak,ama once siz bir böte mezunu olarak nasıl meslek lisesine atandığınizı soylemelisiniz.:)
zeki insanları severim :+1:

narsist' Alıntı:
hocam cevabı çok basit :)
26. tercihi açınca meslek lisesi de gelebiliyor. misal ben.
şimdi cevabı verdiğime göre hocam yüksek lisansınızı yapmış ve böte mezunu olarak sizden fikirlerinizi bekliyorum :)
NOT: Nasıl 3 aydır öğretmensin diyebilirsiniz. Kpss'yi kazandıktan sonra mesleğe başlamadan önce askere gittim. Dolayısıyla 2. dönem başladım göreve.

hocam bir ara sakaryada uzaktan eğitim Böte tezli yüksek lisans vardı. 50 kişi alıyorlardı. başvuru 10 civarındaydı. bilgilerinize

ttalan46' Alıntı:
hocam bir ara sakaryada uzaktan eğitim Böte tezli yüksek lisans vardı. 50 kişi alıyorlardı. başvuru 10 civarındaydı. bilgilerinize
hocam sitelerini inceldim. tezli uzaktan eğitim kalkmış olmalı. Sitede böyle bir bölüm yok şuan.

ondadokuz' Alıntı:
ttalan46' Alıntı:
hocam sitelerini inceldim. tezli uzaktan eğitim kalkmış olmalı. Sitede böyle bir bölüm yok şuan.
hocam fazla uzun zamanda olmadı(1 sene) ama konu hakkında bilgim yok. Yüksek lisans yaptığımdan oraya başvurmamıştım. Şimdi çok pişmanım.

ngezen' Alıntı:
narsist' Alıntı:
zeki insanları severim :+1:

hayatımda en fazla duydugum cümleyi kurmussunuz:)..Yine de teşekkürler.

ondadokuz' Alıntı:
narsist' Alıntı:
şimdi cevabı verdiğime göre hocam yüksek lisansınızı yapmış ve böte mezunu olarak sizden fikirlerinizi bekliyorum :)
NOT: Nasıl 3 aydır öğretmensin diyebilirsiniz. Kpss'yi kazandıktan sonra mesleğe başlamadan önce askere gittim. Dolayısıyla 2. dönem başladım göreve.

bence cevabı o kadar basit değil...Nitekim bir çok arkadaşım 26. tercihine atandı ama hiç biri meslek lisesine atanmadı..Bence cevabı vermek istememişsiniz,canınız saolsun:)

narsist' Alıntı:
ondadokuz' Alıntı:
narsist' Alıntı:

bence cevabı o kadar basit değil...Nitekim bir çok arkadaşım 26. tercihine atandı ama hiç biri meslek lisesine atanmadı..Bence cevabı vermek istememişsiniz,canınız saolsun:)

Bizim burda BÖTE'li bir arkadaş il içi norm fazlası atamalarında direkt kendi seçerek meslek lisesine geçti. Arada oluyor böyle, çok takılmayın.

narsist' Alıntı:
ondadokuz' Alıntı:
narsist' Alıntı:

hocam tercihte bulunurken meslek liselerini tercih edemiyoruz sistemde otomatik olarak meslek liseleri görünmüyor. fakat tercihlerinden birisine atanamayıpta 26. tercihe kalırsanız kura yolu ile meslek lisesi de çıkabiliyor. Ben ilköğretimde çalışan arkadaşlarla konuştuğumda açıkçası kıskanıyorum. bilişim rehber öğretmenliği adı altında kimi 8 saat kimi 15 saat derse giriyor full ekders alıyorlar. biz ise burada 30 saat bilfiil derse giriyoruz. ve meslek lisesinin kendine özgü bir sürü ıvır zıvır ilköğretimlerde olmayan extra şeyleriyle uğraşıyoruz. Sadece nasip. başka bir cevabı yok hocam.

Ama normalde meslek liselerine atanamadığımız için buradan durumu milli eğitime bildirerek bir ilköğretim okuluna geçme gibi bir imkanımız var mı acaba.

narsist' Alıntı:
ttalan46' Alıntı:

biraz sallamışsınız hocam...

http://ogrenci.aku.edu.tr/turkiyenin-il ... -programi/

şu bağlantıyı incelediğinizde ne demek istediğimi anlarsınız..Çünkü haberin tarihi 2013 ve ilk diyor!
hocam sallama falan değil. Kesinlikle alım olduğunu biliyorum. Üstelikte BÖTE bölümüne. Başka bölüm ile karıştırmayın. Linkteki Y.L. ilk olabilir ama dedim ya bundan 1 sene önce(tam olarak hatırlamıyorum) alım vardı. sonradan yüksek lisansı kaldırıdılarsa da ben bilmiyorum. Açıldığında ben başvuracaktım ama ben yüksek lisans başka bir alanda Y.L. yaptığımdan oraya başvurmuştum. Hatta başvurularda Lisans mezunları diyordu. Yani herhangi bir Lisans mezunu başvurabiliyordu. sonuçlarıda bakmıştım. 10 kişi civarında başvuru vardı.

arkadaşlar ales puanım 88 hal böyle iken 65 puanla yüksek lisans öğrencisi alan uzaktan eğitim programları da sanki puanımı heba edecekmişim hisi veriyor bana.
bu konuda ne yapmamı tavsiye edersiniz. Şırnaktan kalkıp her zaman bir İstanbula, Ankaraya da gidemem.
Sizce uzaktan eğitimden vazgeçip tüm zorlukları göre alıp iyi bir üniversitede mi yüksek lisasımı yapmam doğru olur. Ama bunu da pek gözüm almıyor.
bir akıl verin ya hu :)

hocam bende kahramanmaraştan ıspartaya gidiyordum. Herhafta gitmeye çalıştım. Yolculuk süresince canım çıkıyordu. benim önerim kesinlikle uzak yer tercih etmeyin. tercih ederseniz muhtemelen bırakırsınız. yazık olur.

ondadokuz' Alıntı:
arkadaşlar ales puanım 88 hal böyle iken 65 puanla yüksek lisans öğrencisi alan uzaktan eğitim programları da sanki puanımı heba edecekmişim hisi veriyor bana.
bu konuda ne yapmamı tavsiye edersiniz. Şırnaktan kalkıp her zaman bir İstanbula, Ankaraya da gidemem.
Sizce uzaktan eğitimden vazgeçip tüm zorlukları göre alıp iyi bir üniversitede mi yüksek lisasımı yapmam doğru olur. Ama bunu da pek gözüm almıyor.
bir akıl verin ya hu :)
Hocam eğer iyi bir üniversiteye girebileceksen mesela bir Hacettepe olsun, bir Ankara Ünv., bir Gazi ünv. gibi kesinlikle tezli derim ama sürekli yol gidip gelmenin insanı fazlaca yıprattığını da ekleyeyim. Bazı üniversiteler uzaktan gelenlere 2 haftada bir gelme gibi toleranslar sunabiliyor ama her yerde bu opsiyon olmayadabilir. Bu tamamen yüksek lisans yapmayı niye ve ne kadar istedinizle alakalı birazda.

Bilişim Teknolojileri
Eğitim Yönetimi ve Denetimi
Eğitim Yönetim Teftişi ve Planlaması (OMÜ)
Yönetim Bilişim Sistemleri
Eğitim Programları ve Öğretim
Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme
Bilgisayar Mühendisliği
bölümlerinden hangisini okumak daha iyi olur acaba? kayıt dönemi de başlıyor.

Amaç boş durmamak ve ileride faydası dokunacak bir şeylerle meşgul olmak. Rehber öğretmenliğine geçiş bir yüksek lisans okumakla olsa onu yapmak isterdim. ama bildiğim kadarıyla branş değiştirmek mümkün değil. üniversite de öğretim görevliliğine geçebilmek için hangi bölümün daha fazla faydası olur bilen varsa fikrini söylerse sevinirim.

Uzaktan eğitim alabileceğim benim bildiğim: Ahmet Yesevi, Sakarya üni. , ODTÜ var.
ODTÜ'nün ücreti bayaa fazla en az 10 bin civarı.
Ahmet Yesevi nin uzaktan eğitimi iyi gibi. Sitesi güzel tasarlanmış.6000 tl toplam 3 dönem
Sakarya yı pek beğenmedim. uzaktan eğitim diyor sitesinde doyurucu bilgi yok.

Tam uzaktan hoca ahmet.su an hacettepede ales ve dil kaldirildi tezsiz icin.ama hoca aksamlari derse istiyor

narsist' Alıntı:
ondadokuz' Alıntı:
narsist' Alıntı:

Son düzenleme:
ttalan46' Alıntı:
narsist' Alıntı:
ttalan46' Alıntı:

biraz sallamışsınız hocam...

http://ogrenci.aku.edu.tr/turkiyenin-il ... -programi/

şu bağlantıyı incelediğinizde ne demek istediğimi anlarsınız..Çünkü haberin tarihi 2013 ve ilk diyor!
hocam sallama falan değil. Kesinlikle alım olduğunu biliyorum. Üstelikte BÖTE bölümüne. Başka bölüm ile karıştırmayın. Linkteki Y.L. ilk olabilir ama dedim ya bundan 1 sene önce(tam olarak hatırlamıyorum) alım vardı. sonradan yüksek lisansı kaldırıdılarsa da ben bilmiyorum. Açıldığında ben başvuracaktım ama ben yüksek lisans başka bir alanda Y.L. yaptığımdan oraya başvurmuştum. Hatta başvurularda Lisans mezunları diyordu. Yani herhangi bir Lisans mezunu başvurabiliyordu. sonuçlarıda bakmıştım. 10 kişi civarında başvuru vardı.

geçen sene sakaryanın vardı ue böte 50 kişi alıyordu ama tezsizdi hocam bu. tezsiz ve iö'mi üniversiteler birazda ticari amaç güderek acıyor sanki.

Geri