Yurt Dışı Telefon Harcı 1500 TL Oldu

Kodla Büyü

Hige

Aktif Üye
Arkadaşlar yaz tatili sebebiyle yurtdışına çıkan arkadaşlarına cep telefonu sipariş edenler olabilir.
Yolcuların beraberinde getirdiği telefonların kullanım izin harcı tutarının yeniden belirlenmesine ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayınlandı. Harçlar Kanunu'na bağlı (8) sayılı tarifenin 'VIII- Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı' başlıklı bölümün (1) numaralı fıkrasında yer alan maktu harç tutarı, 1.500 lira olarak yeniden belirlendi.
1 Yılda yurt dışı telefon harcı 170 liradan 1500 liraya çıkmış oldu.

Bu arada klon imei li cihazlar da kullanıma kapatılacakmış, nasıl olacak pek mantıklı gelmedi bana sanırım 7 yıldan eski imei leri silecekler, eğer imei atılmış bir cihaz getirtmişseniz 250 tl yatırarak kayıt yaptırabilirsiniz bu yıl

Sorun şu, yurt dışından kaçak gelen telefonlara piyasadan topladıkları eski telefonların imei numaralarını çakıyorlar. Klon falan yok yani?
Hatta yurt dışından sipariş edenler sipariş sırasında imei numarası veriyorlar.

Birde başımıza geldi. Orjinal faturalı telefonumuzu 2-3 defa klon diye kapattılar. Sağa sola faturayı fakslayıp durduk. Faturada ime olmasına dikkat etmek lazım.
Klon telefon olarak görülenlerin hangisinin klon olmadığını bulabiliyorlar mı?

Ben de onu diyorum, kaçak gelmiş huawei telefona eski nokia telefonun imei atılmış kullanıyor vatandaş, nokia ölmüş zaten iki farklı cihaz olmadığı için imei nin klon olduğunu anlayamazlar, btk da nokia çalışıyor olarak görülür, çalışan nokia yı da kapatamazlar, e nasıl olacak bu iş, bir şekilde bu telefonun o nokia değil başka bir telefon olduğunu çözümlemesi lazım

GSM operatörleri ile işbirliği yaparak çözebilirler. GSM operatörleri Sim kart üzerinden telefon bilgileri çekebilirler. (telefonun markası modeli gibi) BTK daki bilgilerle eşleştirilir. Sonuçlarda farklı olanların iletişimi kesilebilir.

Gsm operatörleri de imei numarasından telefon modelini buluyorlar, mesela klon imei li bir telefonun gsm operatörünün online işlemlerine girip bakın imei hangi marka telefon olarak kayıt edilmişse telefon o görünüyor

Geri