Zincir takmak

Kodla Büyü

tamer

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar malum kar yağmaya başladı özellikle uzun yola cıktığımızda zincir takmak zorunlu oluyor. Merak ettiğim uzun yolda bazen yollar buzlu iken bazı yerlerde hiç kar olmayabiliyor. Bu zinciri sürekli tak cıkar mı yapacagız. Zincirle devam edersek bir zararı olur mu? Ne kadar gidebiliriz asfaltta zincirle. Bilgisi yada deneyimi olan arkadaşlar paylaşırsa memnun olurum. Teşekkürler.

Bence Zincir takmak arabanızın rot balans ayarlarını muhakkak bozar, uzun yolda karlı ve buzlanma var ise zaten arabayı kullanırken arabanın kaydığını hissedersiniz bu durumda zincir takmak güvenlik için kaçınılmazdır. eğer yolun karlı olan bölümü ile karsız olan bölümü kısa aralıklı ise zincir takmak sizin tercihinize kalmış. gündüz yolculuğu nispeten güneşli bir hava ise takılmaması uygun olur düşüncesindeyim

Uzun süre zincirli araç kullanmak araca zarar veriyor.
Ayrıca zincirli iken fazla gaza basmamak lazım.
Karlı/buzlu bölümü zincirle geçtikten sonra zinciri çıkarmak gerekiyor.
Kar lastiği kullanarak zincir kullanımı azaltabilir ve sürüş emniyetini artırabilirsiniz.

2008 de Manisa-Konya arasında şu tecrübelerim oldu.
Zinciri taktıktan sonra aracı 5-10 metre ilerletip, zinciri sıkıştırmak gerekiyor.
Böyle yapmadığım için zincir koptu. Kışın ortasında yeni zincir almak zorunda kaldım.

hızlı gitmemek üzere 70-90 km arası istediğin kadar giderbilirsin, zaten kar olmayan yol uzunsa ve ısrar edersen illa bir polis ekibi peşine takılır çıkartır
taksan birdert takmasan bir dert dersin sende. :puhaha:

Hocam asfaltta sürekli zincirle gidilmez. Gidersen bir süre sonra zincir kırılır zaten. Kar ve Buzun yoğun oldu kesimlerde zinciri takarsan faydasını görürsün. Benim de zincir konusunda bir tecrübem yok,hatta okulun bahçesinde tecrübeli bir arkadaşla zincir takma uygulaması yapacağız :) İnşallah hepimiz zincir takmaya gerek kalmadan sağ-salim tatilimizi bitirip döneriz.

Hocam asfalt olan yerlerde zincirle ilerlediğinizde hem asfalta hem lastiğe zarar verir. Yanlışım yoksa bazı ülkelerde asfalta zarar verdiği için zincir yasak. Kar lastiği varsa zincire çok gerek kalmaz ama bazen polisler mecbur tutabiliyor...

Sıkışmadıkça zincir takmamalısın hem hızlı gidemezsin hemde arabaya zarar. Buralarda bizde zinciri tak çıkar yapıyoruz.

zincirle 60 km den fazla hız yapılmaz, ki maksimum değerdir. lastiğe, ön takıma, yola, abs kablolarına zincirin zarar verme ihtimali yüksek. zincir takılacak bir coğrafyada yaşıyorsanız mutlaka kış lastiğiniz olsun

Teşekkürler arkadaşlar bilgi ve deneyimlerinizi paylaştığınız için. Kar lastiğine devam :)
Allah kaza bela vermesin hiçbirimize...

kar lastiği en güzeli çok zorda kalırsam kauçuk zincir aldım onu kullanıyorum. hem takması çıkarması çok kolay hem de ne araca ne asfalta zararı olmuyor kırılsa bile.

ben kar lastiği kullanıyorum şuanda burası kar ve buz ama kar lastiği ile rahatlıkla gidiyorum. kalkışlarda aşırı yüklenmez isen kesinlikle kaymıyo. ben gayet memnunum kar lastiğinden. zincir ile gidilen her yere gidebiliyorum

ziyaunal' Alıntı:
kar lastiği en güzeli çok zorda kalırsam kauçuk zincir aldım onu kullanıyorum. hem takması çıkarması çok kolay hem de ne araca ne asfalta zararı olmuyor kırılsa bile.
Güzel fikir :+1:

1- Kar lastiği - Rutin ve mevsimsel kullanım
2- Lastik Çorabı - Yoğun buzlanma olmayan ya da bölge bölge buzlanma olan yerlerde
3- Zincir - Yoğun buzlanma

Yeni konu açmak istemedim. Kauçuk zincir veya kar çorabı almak istiyorum. Ne önerirsiniz? Tecrübeli arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum.

Geri