Zoom Baskını Zoom Bombing

Kodla Büyü
Burcu hocam bu iş için aklımda bir fikir var ama gerçekleştirilenilir mi bilmiyorum. Her öğrencinin kayıtlı telefonuna sms yada whatsapp yada telegram kanalıyla uniq bir metin kod gönderilecek. Ama bu kod her ders saatinde uniq olacak öğrenci ad yerine bu kodu yazacak dolayısıyla sınıfta hangi öğrenci girdiğini bilebileceğiz.Tabi işin zor kısmı waiting room kısmında kod göreceğiz bunun hangi öğrenci oldupunu veritabanından sorgulayarak bakabiliriz. Ekrandaki metin arayan programlar yardımı ile waiting roomdaki kodları okuyp otomatik olarak sorgulayabilirse çok iyi olur. Yazımın başında dediğim giibi yapımı zor ama olırsa çok iyi olur. Ücretli versiyonda e posta ile giriş kontrolü yapılabiliyor ama çoğu kişi ücretsiz versiyonu kullanıyor

Zoom kullanmak, güvenlik açıklarını kapatmak yerine neden milli bir yazılımımız yok. Bu forumda yazılım konusunda hatırı sayılır çalışma yapan zümrelerimiz var. Bakanlık bir çatı altında zümrelerimizi, üniversite akademisyenlerini vb. bir araya getirip böyle bir çalışmaya davet etse?

Hocam havelsan diyalaog isimli bir program yapıyordu. Kısmen test aşamasında kullanıyorlar. Mail attım bugün eğitim için gerekli olduğuna ve yardımcı olma niyetindelerse tam zamanı olduğunu

Zoom kullanmak, güvenlik açıklarını kapatmak yerine neden milli bir yazılımımız yok. Bu forumda yazılım konusunda hatırı sayılır çalışma yapan zümrelerimiz var. Bakanlık bir çatı altında zümrelerimizi, üniversite akademisyenlerini vb. bir araya getirip böyle bir çalışmaya davet etse?
Kişisel fikrim hocam bu programları yapmanın değil, sürdürülebilir olarak geliştirmenin, güvenlik açıklarının gidermenin, dünya devleri ile rekabet edecek şekilde tanıtmanın, piyasadaki alternatiflerini bırakıp milli yazılımı tercih edilmesinin sağlanmasının ciddi bir ekip yönetimi gerektirdiği yönünde. Dünyada bildiğimiz gibi ticari, devlet destekli, açık kaynak olmak üzere 3 temel model var. Eğer ki yüksek teknoloji ürünü geliştirmek istiyorsanız günde 200 milyon kullanıcı olan Zoom yerine bizim uygulamamız kullanılsın diyorsanız bu liyakatli büyük bir ekibi tam zamanlı olarak yıllarca istihdam etme bilincine sahip olmayı, kitleleri ciddiyetle eğitmeyi, önemli miktarlarda kaynak aktarmayı gerektirir. Daha biz BT Dersi, BT Eğitimcisi, Eğitim Teknolojileri vb. sıkıntıları aşamadık korkarım

@ÇetinÖğretmen Hocam biz hemen herşeyin millisini istiyoruz da. En büyük sorun altyapıda çıkıyor. Onca Online toplantı için çok güçlü server lazım. İlk aşılması gereken sorun bu. Ayrıca zoomu şuan tüm dünya kullanıyor. En gizli toplantılar bile zoom üzerinden yapılıyor. Güvenlik açıkları yaşanması çok normal. Daha geçen gün AB savunma bakanları çok gizli toplantısına bir gazeteci girmişti. Hemen mebe yüklenmeye gerek yok. Çözülecektir zamanla.

Biran önce kendi yazılımımıza geçmemiz lazım ki ülkemizde bunu yapacak bir çok yazılımcı var. bu süreç gösterdi ki uzaktan eğitim hayatımızda hep olacak.. başka bir ülkenin yazılımını kullanmak hiç akıllıca değil eminim bununla ilgili çalışmalar vardır.

@ÇetinÖğretmen Hocam biz hemen herşeyin millisini istiyoruz da. En büyük sorun altyapıda çıkıyor. Onca Online toplantı için çok güçlü server lazım. İlk aşılması gereken sorun bu. Ayrıca zoomu şuan tüm dünya kullanıyor. En gizli toplantılar bile zoom üzerinden yapılıyor. Güvenlik açıkları yaşanması çok normal. Daha geçen gün AB savunma bakanları çok gizli toplantısına bir gazeteci girmişti. Hemen mebe yüklenmeye gerek yok. Çözülecektir zamanla.
MEB'e veya başkasına yüklenmiyorum hocam. Sadece dedim ki artık bu konuda da ülke olarak çalışma yapmak lazım. İmkanımız varsa başlayabiliriz, çalışabiliriz ve üretebiliriz. Tamam bütün dünya bizim yazılımı kullansın demiyorum ama en azından kendi ülkemizde kendi sistemimizi kuralım.

Geri