Zoom eski ders katılımcı bilgileri.

Kodla Büyü

Akyürekli

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar Sınıflara zoom hesabı oluşturduk ve ders işliyor öğretmenlerimiz. Bir sınıfımızda ders esnasında bir katılımcı uygun olmayan bir görüntü paylaşıyor. muhtemelen sınıftan biri. bunu tespit edebilirmiyiz varmı böyle bir özellik. Sabit ID ve şifre verdik sınıflara. önce dışardan birisimi yoksa öğrenci mi dedik ama şifreyi değiştirip velilere gönderdik yine aynı şey oldu.

Süreli olan olaylar hocam bunlar bu yüzden zoom üzerinden canlı derse karşıyım olacaksa eba canlı dersten olsun... İlla o sınıftan biri yapmıştır diyemezsiniz belki Türkiye' nin başka bir ucundan birisi yaptı...

Sabit Id ve şifre vardı olay oldu anında değiştirdik giriş bilgilerini 1 dk sonra tekrar aynı olay. Kısacası sınıftan birisi ya kendisi yada bilgileri verdiği birisi yaptı başka ihtimal yok gibi.

kaçıncı sınıf hocam sakıncası yoksa özel de yazabilirsiniz sıkıntı olacaksa merak ettim.

5. Sınıf ben görmedim benim dersimde olmadı olay hocam. Bunu yapan bir öğrenci ise kim olduğu tespit edilebilir mi acaba.

Mahkeme kararı olmadan öğrenemezsin hocam... Mahkeme kararı ile ip tespiti yapılacak o zaman kim yaptı öğrenirsiniz... Her türlü kişisel bilgi zoom tarafından saklanır ve şahıslara verilmez... Eba canlı derste ise bu bilgiler eba serverlerinde saklanıyor ve resmi yazı ile alınabiliyor...

Bu tür olaylara engel olmak için ayarları değiştirmek en iyisi hocam. Chat bölümünü komple kapatmak. Katılımcı paylaşımı izinlerini kaldırmak ekrana yazmayı engellemek bence en iyisi. Gir dersini anlat çık mantığı. Hoş olmasa da en güvenlisi malesef bu.

Merhaba arkadaşlar Sınıflara zoom hesabı oluşturduk ve ders işliyor öğretmenlerimiz. Bir sınıfımızda ders esnasında bir katılımcı uygun olmayan bir görüntü paylaşıyor. muhtemelen sınıftan biri. bunu tespit edebilirmiyiz varmı böyle bir özellik. Sabit ID ve şifre verdik sınıflara. önce dışardan birisimi yoksa öğrenci mi dedik ama şifreyi değiştirip velilere gönderdik yine aynı şey oldu.

Sayın hocam, kullanıcı yönetimi sayfasından CSV formatında çocukların oluşturduğu E-Posta hesaplarını önceden bir Google Form ile alıp zoom'a yükleyebilirsiniz. Takip kolay olur, herkes hesabıyla login olur, kimin ne yaptığı belli olur. Google formlarda bilgiyi giren kişinin gerçekten o kişi olduğundan emin olmanız lazım. Bir kere o hesapla vukuat olursa devredışı bırakırsınız. Bekleme odasını ben de öneriyor ve kullanıyorum ama bu seçenek bekleme odasında kişinin kamerasını izleyip onay vermeyi sağlamıyor. Ad Soyad görünüyor sadece... -ki siz zaten sınıftan olduğundan bahsediyorsunuz.

uzaktan eğitim sadece tv den verilmelidir işin sonunda benim anladığım budur. öğretmenleri zor durumda bırakacak bir sürü nane dönüyor başınıza gelmedi mi anlamazsınız gelince eyvah edersiniz.

Sayın hocam, kullanıcı yönetimi sayfasından CSV formatında çocukların oluşturduğu E-Posta hesaplarını önceden bir Google Form ile alıp zoom'a yükleyebilirsiniz.

merhaba, siz bu yöntemi yaptınızmı? zoom içinde tam olarak nasıl yapılıyor, aradım ama bulamadımda..

Çocuk kötü niyetli ise hiç bir şey yapamazsa sınıf arkadaşının adını kullanıp profil fotoğrafını saçma bir şey koyuyor yine yapıyor yapacağını. İlkokullar gibi her ogretmen kendi harici dersini eba ya yüklemeli. Sınıf birleştirme yapmadan . Başka türlü ne guvenlik önlemi alırnirsa alinsin bir yol bulurlar.

merhaba, siz bu yöntemi yaptınızmı? zoom içinde tam olarak nasıl yapılıyor, aradım ama bulamadımda..

ÖNEMLİ BİLGİ: AŞAĞIDAKİ AYARLARIN RAPORLAMA(REPORT) KISMI, LİSANSLI/PRO HESAPTA BULUNUMAKTA, BASIC HESAPTA BULUNMAMAKTADIR.

Hocam, bazı gelişmiş ayarlar -ki bence çoğu ayar; Zoom.us arayüzünden yapılıyor, uygulamadan değil. Zoom.us hesabınıza girişten sonra sol tarafta,
Admin > User management > Users bölümünden (https://zoom.us/account/user#/) sağ taraftaki IMPORT düğmesini kullanarak adresleri alabilirsiniz ancak :) Adres ile giriş Google üzerinden olmayacaksa çocuk Zoom'da Basic account açmalı ki Zoom uygulamasına girişte E-Posta dışında şifresini de girebilsin. Ama Zoom'a google girişi yapılabildiği için tavsiyem onların sadece google hesabı sahibi olması ve google ile tarayıcıdan giriş yaptıklarında sizin göndereceğiniz Zoom davetine tıklayıp sizin hesabınıza bağlanmaları; link işlemi yani. Yoksa işler uzar, ingilizce arayüzde 2 satır bilgi girmekten çabuk bıkıyor bazıları :/

Google, Facebook hesapları varsa -ki android cihazı olanların %90'ında vardır; ve tarayıcılarında da o google hesapları açıksa hemen sizin yukarıdaki gibi IMPORT işleminiz sonrası onlara sizinle link kurulması için davet gidiyor ve onlar tıkladığında siz onları kendinize bağlamış oluyorsunuz. Bağlanma işlemi 1 dakikaya kadar sürebiliyor, ekranınıza bağlı öğrenciler hemen düşmeyebilir.

Dersinizi açarken, yani yayına girerken zoom arayüzünde PMI Settings bölümünde aşağıda "Only Auth......" seçeneğini seçerseniz öğrenciler Önce ID, sonra Hesap bilgisi(Google'ı tıklayacak) ve en son sizin belirlediğiniz oturum parolasını giriyor.

Ders sonunda öğrencinin GİRİŞ-ÇIKIŞ SAATLERİ, IP ADRESLERİ ve E-POSTA HESAPLARI raporlanıyor. Rapor bölümü Zoom.us adresinde Admin>Accounts Management>Reports sayfasında üstteki User Activity > Login-Logout Reports sekmesinde.

Çok karışık olmadı umarım :/
Ha bu arada ben kullanmıyor, ders esnasında ilerleyen dakikalarda giriş-çıkışlar sabitlendiğinde Katılımcılar ekranını açıp 1-2 kez ekran görüntüsü alıp bir Excel tablosuna işliyorum.

Son düzenleme:
Çocuk kötü niyetli ise hiç bir şey yapamazsa sınıf arkadaşının adını kullanıp profil fotoğrafını saçma bir şey koyuyor yine yapıyor yapacağını. İlkokullar gibi her ogretmen kendi harici dersini eba ya yüklemeli. Sınıf birleştirme yapmadan . Başka türlü ne guvenlik önlemi alırnirsa alinsin bir yol bulurlar.
Hocam çocukların "yine yapacağını yapıyor" sözünüze katılmakla beraber Video yüklenmesi olayında etkileşim olmayacağı için öğretim açısından hedeflere çok ulaştıramayacağını düşünüyorum. Ancak ben ters-yüz öğrenme ile devam etmeye çalışıyorum ki bazı içeriklerin(video,belge,görsel,simülasyon) önceden öğrencilerce incelenip derste devam edilmesinde video'lardan faydalanıyorum. Bunların bazıları benim bazıları ise camiadan insanların videoları oluyor. Diğer türlü bir ders videosu tek yönlü iletişim olarak kalıyor -ki ilkokul çocuğunun daha fazla geridönüt'e ihtiyacı olduğunu düşünürsek aslında bence en kullanılamayacak kademe diyebilirim.

Ders sonunda öğrencinin GİRİŞ-ÇIKIŞ SAATLERİ, IP ADRESLERİ ve E-POSTA HESAPLARI raporlanıyor. Rapor bölümü Zoom.us adresinde Admin>Accounts Management>Reports sayfasında üstteki User Activity > Login-Logout Reports sekmesinde.
Bende bu bölüm açılmıyor. Bunu başka yerde de okumuştum fakat raporlama kısmını göremedim.

ÖNEMLİ BİLGİ: AŞAĞIDAKİ AYARLARIN RAPORLAMA(REPORT) KISMI, LİSANSLI/PRO HESAPTA BULUNUMAKTA, BASIC HESAPTA BULUNMAMAKTADIR.

Hocam, bazı gelişmiş ayarlar -ki bence çoğu ayar; Zoom.us arayüzünden yapılıyor, uygulamadan değil. Zoom.us hesabınıza girişten sonra sol tarafta,
Admin > User management > Users bölümünden (https://zoom.us/account/user#/) sağ taraftaki IMPORT düğmesini kullanarak adresleri alabilirsiniz ancak :) Adres ile giriş Google üzerinden olmayacaksa çocuk Zoom'da Basic account açmalı ki Zoom uygulamasına girişte E-Posta dışında şifresini de girebilsin. Ama Zoom'a google girişi yapılabildiği için tavsiyem onların sadece google hesabı sahibi olması ve google ile tarayıcıdan giriş yaptıklarında sizin göndereceğiniz Zoom davetine tıklayıp sizin hesabınıza bağlanmaları; link işlemi yani. Yoksa işler uzar, ingilizce arayüzde 2 satır bilgi girmekten çabuk bıkıyor bazıları :/

Google, Facebook hesapları varsa -ki android cihazı olanların %90'ında vardır; ve tarayıcılarında da o google hesapları açıksa hemen sizin yukarıdaki gibi IMPORT işleminiz sonrası onlara sizinle link kurulması için davet gidiyor ve onlar tıkladığında siz onları kendinize bağlamış oluyorsunuz. Bağlanma işlemi 1 dakikaya kadar sürebiliyor, ekranınıza bağlı öğrenciler hemen düşmeyebilir.

Dersinizi açarken, yani yayına girerken zoom arayüzünde PMI Settings bölümünde aşağıda "Only Auth......" seçeneğini seçerseniz öğrenciler Önce ID, sonra Hesap bilgisi(Google'ı tıklayacak) ve en son sizin belirlediğiniz oturum parolasını giriyor.

Çok karışık olmadı umarım :/
Ha bu arada ben kullanmıyor, ders esnasında ilerleyen dakikalarda giriş-çıkışlar sabitlendiğinde Katılımcılar ekranını açıp 1-2 kez ekran görüntüsü alıp bir Excel tablosuna işliyorum.
Hocam ayarlar kısmında öğrencilerin birbirlerini görmemesini sağlama imkanı var m? Yani öğretmen tüm öğrencileri görecek, tüm öğrenciler öğretmeni görecek ancak öğrenciler birbirlerini görmeyecek.

Sizlere yazarken başka bir Basic hesaptan bakmak aklıma gelmedi. Haklısınız, başlangıç türü hesaplarda o bölüm yok :/ Benim hesabım PRO arkadaşlar.
Hocam pro da basice göre tam olarak ne farklar var bende mi alsam diye düşünmeye başladım

Hocam ayarlar kısmında öğrencilerin birbirlerini görmemesini sağlama imkanı var m? Yani öğretmen tüm öğrencileri görecek, tüm öğrenciler öğretmeni görecek ancak öğrenciler birbirlerini görmeyecek.
Hocam bildiğim kadarıyla yok. Kendinizi pinleseniz bile bir miktar öğrenci görünüyor.

Geri