Zoom güvenlik açıkları ve derslerin sabote edilmesi

Kodla Büyü

wake__up

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba okulumuzda çoğu okul gibi zoom ile uzaktan dersleri işliyoruz. Ancak son dönemde çok sorun yaşamaya başladık. Örneğin ;

1. Katılımcıların alakasız sesleri ders içerisinde dinletmeleri (Sesleri kapatamıyoruz çünkü öğrenci ile etkileşim yapıyoruz. Ancak bu alakasız ses dinletenleri nasıl buluruz bilmiyorum. Dersi kayıt etmek bir fayda sağlar mı ?)

2. Yoklama almak için chat kısmını açık bırakıyoruz çocuklar numaralarını gönderiyorlar ancak bazı çocuklar gruba veya başka çocukların özeline yine alakasız mesajlar atabiliyorlar. Mesajları otomatik kayıt ediyorum ancak derse aldığım kişi ve mesajı atan kişi ismini değiştirip bir başkasının adıyla giriş yapıp dersi sabote etmiş olabiliyor. Yani mesajı sen atmışsın desem çocuk hayır hocam benim adımı başkası kullanmış diyebiliyor.

Zoom uygulamasını ücretli hale getirsek güvenliğimizi sağlayacak özellikleri olur mu?
Ya da bu sorunları çözebilecek sizin kullandığınız başka bir uygulama varsa yazar mısınız?

Gerçekten büyük zorluklarla ders anlatmaya çalıştığımız bu süreçte bir bunlar eksikti. Artık canımızı iyice sıkılmaya başladı. Bu durumlara çözüm olarak ne yapıyorsunuz yani belki denk gelmişsinizdir?

Hocam benzer sorunları biz de yaşıyoruz. Chat kısmını everyone yerine sadece yönetici (only host) yaparsanız öğrenci sadece öğretmene yazabilir, kendi aralarında yazışamazlar. Bir sınıfımızda ise sürekli başkasının adına girip ders esnasında isim kısmını başka öğrencilere ya da öğretmene hakaret içerikli text olarak değiştiren bir ya da birkaç öğrencimiz var, aylardır tespit edemiyoruz. Ders başlamadan önce isim değiştirmeyi kapatarak çözmeye çalıştık ama 1 kez dahi unutsan hemen aynısı oluyor. ignore etmeye başladık artık.

Arkadaşlar merhaba okulumuzda çoğu okul gibi zoom ile uzaktan dersleri işliyoruz. Ancak son dönemde çok sorun yaşamaya başladık. Örneğin ;

1. Katılımcıların alakasız sesleri ders içerisinde dinletmeleri (Sesleri kapatamıyoruz çünkü öğrenci ile etkileşim yapıyoruz. Ancak bu alakasız ses dinletenleri nasıl buluruz bilmiyorum. Dersi kayıt etmek bir fayda sağlar mı ?)

2. Yoklama almak için chat kısmını açık bırakıyoruz çocuklar numaralarını gönderiyorlar ancak bazı çocuklar gruba veya başka çocukların özeline yine alakasız mesajlar atabiliyorlar. Mesajları otomatik kayıt ediyorum ancak derse aldığım kişi ve mesajı atan kişi ismini değiştirip bir başkasının adıyla giriş yapıp dersi sabote etmiş olabiliyor. Yani mesajı sen atmışsın desem çocuk hayır hocam benim adımı başkası kullanmış diyebiliyor.

Zoom uygulamasını ücretli hale getirsek güvenliğimizi sağlayacak özellikleri olur mu?
Ya da bu sorunları çözebilecek sizin kullandığınız başka bir uygulama varsa yazar mısınız?

Gerçekten büyük zorluklarla ders anlatmaya çalıştığımız bu süreçte bir bunlar eksikti. Artık canımızı iyice sıkılmaya başladı. Bu durumlara çözüm olarak ne yapıyorsunuz yani belki denk gelmişsinizdir?
Hocam chat i host only yapın.
Isim değiştirmeyi kapatın.
Profil fotoyu kapatın
Screen paylaşımı kapatın.
Sesi mute all yapıp açmalarına izin vermeyin. Etkileşim için el kaldıranın sesini acın.
Aklıma gelen öneriler bunlar. Allah kolaylık versin.

Hocam bizde bir öğrenci yapıyordu. Onu yakaladım. Öğretmenimizin videosu youtube da yayınlanmıştı. Youtubedaki ilgili kanalda discord sunucusunun linki vardı. Oraya katıldım. Sınıfımızın id ve şifresini yazınca kimin paylaştığı ortaya çıktı. Şu an 2 haftadır bir sorun yaşamıyoruz çok şükür. İlgili sdiscord sunucusunu ve youtube kanalını MEB'e şikayet ettim. Umarım sadece kapatmakla kalınmayıp, kanal ve discord sunucusunun sahibine iyi bir ceza verilir.

Discord uygulamasında love&doeda isimli sunucuda zoom.link kanalı var. Bu sadece bir tanesi. Genclikten utandim okudukca, burada paylasiliyor linkler ve +18 resim, sesler ile dersler sabote ediliyor. Farkettiklerimi kendi zoom hesabimdan giris yapıyorum ve uyarıyorum hocalari, ismimi "dersi sabote edecekler, dikkat hocam" yapip.

Burada sorun su yaptirim yok, sikayet etsen vpn kullaniyorlar bulmak ugrastirici. Meb Mart'tan beri planlar yapiyoruz dedi ama kendi uygulamasini gelistirdi ama alt yapi yetmedi, alt yapi yetmediyse belli ozellikleri kullanmak ve kayit altina almak icin neden zoom ile anlasmadin.

Kisacasi cok üzülüyorum ama öğretmenleri resmen meze ettiler, youtube da bir cok video var bu rezilliklerle ilgili.

Son düzenleme:
Discord uygulamasında love&doeda isimli sunucuda zoom.link kanalı var. Bu sadece bir tanesi. Genclikten utandim okudukca, burada paylasiliyor linkler ve +18 resim, sesler ile dersler sabote ediliyor. Farkettiklerimi kendi zoom hesabimdan giris yapıyorum ve uyarıyorum hocalari, ismimi "dersi sabote edecekler, dikkat hocam" yapip.

Burada sorun su yaptirim yok, sikayet etsen vpn kullaniyorlar bulmak ugrastirici. Meb Mart'tan beri planlar yapiyoruz dedi ama kendi uygulamasini gelistirdi ama alt yapi yetmedi, alt yapi yetmediyse neden belli ozellikleri kullanmak ve kayit altina almak icin neden zoom ile anlasmadin.

Kisacasi cok üzülüyorum ama öğretmenleri resmen meze ettiler, youtube da bir cok video var bu rezilliklerle ilgili.
Daha dur hocam, ebadan başlatılmayan yada öğrenci katılmayan derslerin ücretlerini geçmişe dönük faziyle geri alacaklar. Öğrenci derse girsin diye yalvartacaklar öğretmneleri daha.

Zoom.us internet sitesinde daha detaylı hesap ayarları var. Bilgisayardaki zoom programında bazı özellikler yok. Sitenin dili ingilizce ama google çeviri yardımcı olur.

Zoom ders bağlantısını sabit yapmamak, bağlantıyı eba dışında paylaşmamak, isim değiştirmeyi kapatmak, sınıf listesinde ismi olmayanı derse kabul etmemek pek çok sıkıntıyı önler.

Kimlik doğrulama sistemleri olmadığı sürece bu tarz sıkıntılar hep olacak maalesef.

Daha dur hocam, ebadan başlatılmayan yada öğrenci katılmayan derslerin ücretlerini geçmişe dönük faziyle geri alacaklar. Öğrenci derse girsin diye yalvartacaklar öğretmneleri daha.
Rehberlik bransi olan bakanimiz bransina o kadar olumsuz düşuncelere ragmen verdikçe verdi, diger branslar asıl yuku ceken onlarada vurdukca vurdu.

Hocam benzer sorunları biz de yaşıyoruz. Chat kısmını everyone yerine sadece yönetici (only host) yaparsanız öğrenci sadece öğretmene yazabilir, kendi aralarında yazışamazlar. Bir sınıfımızda ise sürekli başkasının adına girip ders esnasında isim kısmını başka öğrencilere ya da öğretmene hakaret içerikli text olarak değiştiren bir ya da birkaç öğrencimiz var, aylardır tespit edemiyoruz. Ders başlamadan önce isim değiştirmeyi kapatarak çözmeye çalıştık ama 1 kez dahi unutsan hemen aynısı oluyor. ignore etmeye başladık artık.
Öğrenci ya da öğrenciler kaçıncı sınıf?

Hocam biz ilçedeki tüm öğretmenlere bu konularla alakalı bir eğitim vermiştik dökümanlarına bi bakayım bulabilirsem paylaşayım buradan

Hocam biz ilçedeki tüm öğretmenlere bu konularla alakalı bir eğitim vermiştik dökümanlarına bi bakayım bulabilirsem paylaşayım buradan
teşekkürler hocam bu arada yorum yazan arkadaşlara da çok teşekkür ederim zoom programını kendime göre düzenledim böylesi daha iyi oldu içim daha rahat.

Burada sorun su yaptirim yok, sikayet etsen vpn kullaniyorlar bulmak ugrastirici. Meb Mart'tan beri planlar yapiyoruz dedi ama kendi uygulamasini gelistirdi ama alt yapi yetmedi, alt yapi yetmediyse belli ozellikleri kullanmak ve kayit altina almak icin neden zoom ile anlasmadin.

Hocam discort mobilde bu dediginiz sunucuyu arattim ama bulamadim, davet linki var mi acaba, bizim okulda da ayni sıkıntıyi yaşıyoruz

Şüphelendiğiniz başkasının adıyla girmek isteyen olursa, waiting room da bekletirken varsa Telegram dan ilgili öğrenciye sorup teyit edebilirsiniz.

1. ses kontrolü öğretmende olsun söz hakkı vermek istediğinde istediği öğrencinin sesini açsın kapatsın
2. derse giren öğrenciler nick yani isim olarak kendi ad soyad ve okul numaralarını yazsınlar. öğretmen bekleme odasını aktif etsin, okul numarasına göre derse alsın. ayrıca isim değiştirme kapatılsın.

Meb bilgi edinmeye teee aralık ayında yazdım; ismiyle girmeyen öğrenciyi almayın demek kolay peki herkes zoom hesabı mı açsın çocukların yaşı küçük epostayı nerden bulacaklar vs hangi sunuculardan alsınlar diye çook sordum. Ama gelen cevaplar hep sallamaydı; bakanlığımız konuyla ilgili şu videoyu hazırladı izleyin vs. Velhasıl samimiyet görmeyince biz de salladık eba dan dahi girmiyorum. Konuyla ilgili ebadan açın diye bi yazı varsa bilgilendirin biz de öğrenelim.. Kervanı hep yolda d.z.yorlar

Geri