Zoom Kullanıcıları Seçme

Kodla Büyü

Enterprise

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Arkadaşlar yemin ederim kafayı yiyeceğim derse yabancı biri girdi meselelerinden. Az önce de benim başıma geldi, sadece o sınıftaki öğrencilerin girmesini nasıl sağlıyorsunuz?
Chati kapatsam görüntüyü de kapatsam kim girerse girsin mi yapsam ne yapsam şaştım kaldım

Hocam bizde kural belli, bekleme odasından biz alıyoruz, öğrenci sınıf -no- ad soyad yazmak zorunda, değilse almıyoruz derse, yeterli mi, değil ama en azından bi şekilde idare ediyoruz.

Adı soyadı yazmak zorunda dedim 1 öğrenci yazmadı 5 dk bekledikten sonra bende onu dersten attım şimdi annesi aradı çocuk nasıl ağlıyor beni hacker sandılar diye, başka dersleri sabote eden biri varmış onu ben sanacaklar diyor niye sen sansınlar ki ne alaka diyorum yok . O attığım kişiyi sonradan görme şansım var mı? Yada böyle şeyleri yapan kişileri tespit etme şansım ?

Sorunun kökten çözümü var ama biraz uzun. Bütün öğrencilerinizin maille girmesini sağlamalısınız zoom'a. Girdikleri maili size vermelerini isteyin. Contacs kısmından örneğin 8A sınıfı diye grup oluşturup öğrencilerin verdiği mailleri kişilerime ekleyip o sınıfa özgü canlı dersin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında hiç bir önlem yok. Benzer sorunlar çokça okuldan geliyor maalesef

Bekleme odasindan biz aliyoruz ogrencileri.ogrenci girislerini isim soyisim yazarak yapiyorlar ama yine karışıklık yasiyorum.ilk defa derslerine giriyorum.kim hangi sinifta bilmiyorum.cihaz ismiyle girenleri almiyorum.ya da derse alip uyariyorum.duzeltiyorlar.ders ders dolasanlar oluyor.

Bir de başkasının adını yazıp onun kimliği ile öğretmene küfür edenler çıkmaya başladı . Hakkımızda hayırlısı bakalım

Bir de başkasının adını yazıp onun kimliği ile öğretmene küfür edenler çıkmaya başladı . Hakkımızda hayırlısı bakalım
Chati açmasam yazamaz diye düşünüyorum görüntülerini de açmasam herhangi olumsuz bir görüntü de olmaz sesle de ne yapabilir ki zaten sıkılır ya dersi dinler ya çıkar gider diye düşünmeye başladım, işte isimle girmedi , görüntü aç dedim açmadı ses vermedi bende attım dersten, bu seferde yine sıkıntı oldu Hoca bizi dersten attı diye tutturdular

Bunun en önemli sebebi. Tüm zoom programlarının personel id ile yapılması ve herr sınıfla paylaşılması.
Çözüm süre sınırı olmayan otomatik id ile toplantı tanımlamak. İd değişmiyor o sınıf için. Yani her sınıf için farklı id ile toplantı planlayıp isim vereceksiniz. O id ve şifreyi sadece o sınıf ile paylaşacaksınız. Bir nebze olsun sorun azalır.

Hocam peki her sınıf için ayrı ayrı ama sabit ID yi nasıl vereceğim( bu arada bu olaylar olduğunda da sabit ID kullanmıyordum ama) her sınıfa ait aynı ID şifreyle giriş mümkün mü

Chati açmasam yazamaz diye düşünüyorum görüntülerini de açmasam herhangi olumsuz bir görüntü de olmaz sesle de ne yapabilir ki zaten sıkılır ya dersi dinler ya çıkar gider diye düşünmeye başladım, işte isimle girmedi , görüntü aç dedim açmadı ses vermedi bende attım dersten, bu seferde yine sıkıntı oldu Hoca bizi dersten attı diye tutturdular
Görüntülerini kendileri açabilir ki biz kapatsak BİLe bu mümkün . Chat kapatıyoruz zaten ama ekranı çizme vs oluyor başka derslerde . Kontrol tam anlamı ile öğretmen de değil malesef.

Bir yerde duydum ancak doğruluğundan emin değilim . Zoom katılımcılarının ip lerine ulaşmak mümkün diye . Gerçi ip bulsak nolur polise savcıya verirsek bir işe yarar. Dedektif gibi iz sürecek halimiz yok . İp kısmını merak ettim ama bilen varsa

Zoom da öğrencilerin kalem kullanarak ekranın çizmesini engelleyebiliyorsunuz. Sesleri sadece siz açıp kapatabiliyorsunuz. Ekran paylaşımı yapmalarının önüne geçebiliyorsunuz. Görüntülerini siz durdurduğunuzda kendileri tekrar açamıyorlar. Chati açıp kapatabiliyorsunuz. Chati açıp özel mesajlaşmayı kapatabiliyorsunuz (sadece genele yazabiliyorlar). Görüntü ve chat kaydını açıp kapatabiliyorsunuz. Bunların kaydını sadece siz yapacak şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Zooma giriş yaptıkları isimleri değiştirmelerini engelleyebiliyorsunuz. Zoom daha ne yapsın ki. Son olarak küfür edenler sınıfta da oluyor kimse ağzını açmadıktan sonra ne yapabilirsiniz ki? Hatta zoom bu konuda sınıftan daha iyi. Nasıl mı? Ocam ya da benzeri bir programla problemli sınıflarda ekstra bir tam ekran görüntü kaydı alın ve derste mutlaka participants (kullanıcıları) ekranın soluna çekip dersinizi anlatın. Bununla birlikte okulunuzda isim soyisim, sınıf ve no'yu zorunlu tutun. Bir de en önemlisi bekleme odası özelliğini açın. Toplantı şifresinden bahsetmiyorum bile :)

Hocam peki her sınıf için ayrı ayrı ama sabit ID yi nasıl vereceğim( bu arada bu olaylar olduğunda da sabit ID kullanmıyordum ama) her sınıfa ait aynı ID şifreyle giriş mümkün mü
Hocam, Schedule bölümünden dersine girdiğiniz her bir sınıf için ders programı planlarsınız.
Buradaki Topic bölümüne o sınıf/şubenin ismini yazabilirsiniz.
"Recurring Meeting"-Tekrarlayan Toplantı seçeneğini onaylayıp istediğiniz an başlatabileceğiniz ders ayarlamış olursunuz.

"Generate Automatically" seçeneğini onaylayarak sadece o sınıf için geçerli olacak ID almış olursunuz.

Böylelikle her bir sınıfa, ilgili meeting (dersin) davet linkini gönderirsiniz.

Dikkat edilecek konu ise Meetings bölümünden dersi başlatacağınızda, doğru sınıfı seçtiğinizden emin olmaktır.

Son düzenleme:
Web arayüzünde schedule kısmında toplantı planla derken otomatik ip seçili olacak. Planlama kısmında repeat tekrarla seçeneğini süresiz seçerseniz planlanan bu toplantıyı istediğiniz zaman başlatabilirsiniz. Bu toplantılar meetings kısmına eklenmekte.

Geri