zoom üzerinden ders yaparken basit yoklama alma

Kodla Büyü

hasan

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Basit ama iş görür ;
1-Dersi planlarken " Automatically record meeting on the local computer " Türkçesiyle "Toplantıyı yerel bilgisayarda otomatik olarak kaydedin" seçin
2- Chat bölümünü aktif kullanmıyorsanız "host only" yapın,
3-Tüm öğrencilere dersteki adlarını "sınıf numara ve isim olarak düzelmesini isteyin" 6a 589 hasan gibi, aksi halde redmi note 7 gibisinden veriler elde edersiniz.
4-Tüm öğrencilerden "burdayım" yazmasını istiyebilirsiniz.
Ders sonunda bilgisayarınıza dersin videosu kaydolurken aynı klasöre chat bölümündeki yazılar chat.txt adında bir dosyaya kaydoluyor.
5- Eğer 1. adımı unuttuysanız ders sırasında kayıt tuşuna basabilirsiniz.

Ders bitiminden 1-2 dakika sonra size dosyaları kaydetmek için yer sorar. Ayarlara dokunmassanız Belgelerim içindeki zoom klasörüne kayıt yapar.

örnek sonuç:
19:37:33 From ayşe can 5a 120 to ÖğretmenAdı(Privately) :burada
19:41:06 From 5a 128 zeki to ÖğretmenAdı(Privately) : burdayım
19:41:27 From 5a/335 nalan to ÖğretmenAdı(Privately) : burda
19:41:33 From Samsung A30:) to ÖğretmenAdı(Privately) : bende burdayım

Kota sorunu olanlar için not: Video buyut 70 mb ile 150 mb arasında değişiyor. ek olarak de dersteki sesleri indiriyor. 25 mb da o tutar.

Son düzenleme:
Güzel
Alternatif yöntemlerin olması her zaman iyidir. Teşekkürler...

yoklama almadakı mantık ne zaten devamsızlıkları gırmeyecegız o nedenle bır anlamı yok sadece bır resım cekın pc ye kaydetın onunda amacı ders anlatmadın dıyen olur rapor ıster dıye
not vermek için olabilir mi? Bakanlık çok sürprizler yapacak ocaktan sonra. Derse girenle girmeyene aynı notu vermeyeceğim ki dersin bir itibarı olsun.

Hocam katılanlarını fotografını çekip excell tablosuna kaydetmek yeterli not için
resmiyette fotoğraf çekin öyle devamsızlık takibi alın diye bir yazı hatırlamıyorum. Çoğu okul idaresi devamsızlık çizelgesi hazırlayıp verdi öğretmenlere, öğretmenlere güvenip beyanını esas alıp yoklamayı yani devamsızlığı bakanlık girin derse buna göre girecekler. Bence doğrusu da bu.

Ben dersi bitirirken excel de hazırladığım listeye artı koyuyorum. Ismini okuduğum çıksın diyerek hızlı bir şekilde yoklama alıyorum. Resmiyet açısından bir geçerliliği yok ama en azından kimlerin düzenli katıldığını biliyorum.

resmiyette fotoğraf çekin öyle devamsızlık takibi alın diye bir yazı hatırlamıyorum. Çoğu okul idaresi devamsızlık çizelgesi hazırlayıp verdi öğretmenlere, öğretmenlere güvenip beyanını esas alıp yoklamayı yani devamsızlığı bakanlık girin derse buna göre girecekler. Bence doğrusu da bu.
Hocam bence yoklamayı sisteme işlemek önemli değil. Not konusunda neye göre vereceğimiz sıkıntı. en azından ders katılımı bir kıstas olabilir. Diğer bir kıstas olarak ana derslerde aldıkları puanlara bakacağım ben.

hocam ne demek istediğinizi umarım anlamışımdır
hasbelkader konu ile ilgili video ve excel paylaşıyorum
ses kötü çıkmış sanırım kusura bakmayın
umarım işe yarar

Ekli dosyalar

• anlatım ve excel.rar
    17.6 MB · Görüntüleme: 119
18.12.2020
Sayı : 83203306-10.03-E.18219678
Konu : Ölçme ve Değerlendirme
Uygulamaları
8- Ortaöğretim kurumlarında ise;
b) 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı birinci dönem puanları, haftalık ders saati sayısına
bakılmaksızın, öğrencilerin; her dersten bir sınav puanı, bir performans çalışması ve derse hazırlık,
devam, aktif katılım, örnek davranışları gibi ders içi katılımlarına ilişkin performans puanları ile
belirlenecektir.

hiç derse girenle girmeyen bir olur mu?....

şimdi yoklamasını almamış olan öğretmen ne yapacak? kafadan sallayacak bir performans puanını.
yoklamasını alan ne yapacak? yoklamasına göre puan belirleyecek
ama sonuçta ne olacak? alanla almayan bir olacak.
umarım idareler yoklamaları ister öğretmenlerden....

sadece chat kaydedilebiliyor mu?
Evet Zoom hesap ayarlarınızdan aşağıdaki resimde ayarı yaparsanız chat kısmında save seçeneği çıkıyor. Tüm katılımcılar chat kısmını bilgisayara kaydedebiliyor.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20201219_125250.jpg
    Screenshot_20201219_125250.jpg
    75.4 KB · Görüntüleme: 221
Bir arkadaş forumda yoklama alma uygulaması paylaşmıştı. Ama konu silinmiş. Çok güzel duruyordu otomatik alıyordu. Hatırlayan var mı?

18.12.2020
Uygulamaları
b) 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı birinci dönem puanları, haftalık ders saati sayısına
bakılmaksızın, öğrencilerin; her dersten bir sınav puanı, bir performans çalışması ve derse hazırlık,
devam, aktif katılım, örnek davranışları gibi ders içi katılımlarına ilişkin performans puanları ile
belirlenecektir.

şimdi yoklamasını almamış olan öğretmen ne yapacak? kafadan sallayacak bir performans puanını.

Öğretmen arkadaş ileriyi görüp bakanlık bu, ne olur ne olmaz deyip yoklamasını alaydı. Geçen sene bir konu ile ilgili il mem aynı gün içinde üç farklı yazı gönderdi, hepsinde de değişiklik vardı. Bazı şeyler tecrübe ister, bu tecrübenin aktarılması için danışman öğretmenlik görevi var, kaç kişi benim danışmanım bana iyi şeyler öğretti diyebilir aday öğretmenken, ben diyorum.

chat ile yoklama alma fikri gerçekten güzel. ben de bir talihsizlik yaşadıktan sonra chat i kaydetmeye başlamıştım. ondan önce de google formlar ile hazırladığım ad soyad sınıf no soruları olan mini anket linkini gönderiyorum 4 haftadır dersin sonlarına doğru . hem uyuyanlar uyanıyor . hem de tüm sınıfların excelde kayıt altında devamsızlığı elimde . girmeyenleri tespit etmek için de biraz excelde formül karıştırıp bir yol buldum . hoş öğrenciler bunun da bir yöntemini bulurlar diye bekliyorum . her yöntemin artısı eksisi zorluğu kolaylığı var. not konusunda keşke ortak karar alınsa diye düşünüyorum . mesleğe başladığımdan beridir en rahatsız olduğum nokta . falan okul ,falan öğretmen , özel okul bol keseden not veriyor muhabbeti . ben de pes ettim elimden geleni yapmama rağmen toplum baskısı , meslektaş baskısı , saçma sapan şeyler yüzünden bimer e cimer e idare ye şikayetleri vs yüzünden hevesim kırıldı . hoş herkese 100 versek de bitmiyor. bizim mesleğimizi alanımızı , kıymetimizi önce kendimiz bilmemiz ve ödün vermemiz lazım . teşekkür ederim güzel fikirleriniz için.
1.JPG 2.JPG 3.JPG

18.12.2020
Uygulamaları
belirlenecektir.

Bakanlık ne otomatik yoklama aldı ne de öğretmenlere yoklama alın dedi. İdare neye göre isteyecek yoklamayı. Bakanlık yoklama alın demedi ki. Buradaki geçen "devam" kısmının kısa zamanda iptal edileceği düşüncesindeyim.

Tabii ki derse katılan ile katılmayan bir değil. Tabii ki tüm öğrenciler katılmalı.

Ama zorunlu tutmayıp konuyu buraya bağlamak hiç doğru değil bana göre. O zaman katılım zorunlu deseydi.

hocam sürekli bakanlık bir şeyler mi demeli bize? ya da her dediğini yapıyor muyuz? yoklama alınması gerektiği bariz belli değil mi? bence yoklama almamak öğretmenin önce kendisine saygıda kusur etmesidir...

hocam sürekli bakanlık bir şeyler mi demeli bize? ya da her dediğini yapıyor muyuz? yoklama alınması gerektiği bariz belli değil mi? bence yoklama almamak öğretmenin önce kendisine saygıda kusur etmesidir...
hocam bakanlık devam zorunluluğu vardır diyebiliyor mu ? hayır. dolayısıyla yoklama alınması anlamsız. bakanlığın tek dediği şey tüm müfredattan sorumlular. dolayısıyla öğrenci ister gelir ister gelmez. ben bakanlığın dediklerini yapıyorum. bana göre doğrusu da bu. sizi bilemem. yoklama almamanın öğretmenin kendine olan saygısı ile bir alakası da yok. bu da benim düşüncem. yoklama alınması derslere katılımı kesinlikle etkilemiyor. bunu ben kendi öğrencilerimle tecrübe ettim.

bizim yaptığımız eğitim-öğretim bireysel bir eylem değildir. tabii ki bakalığın dediklerini yapacağız. birisi yoklama alacak diğeri almayacak böyle bişey olamaz. alınacaksa alınır alınmayacaksa alınmaz. aksi durumda eşitlik olmaz.

uzaktan eğitimde yoklama alın diye bir yazı gelmedi ama yoklama almayın diye de bir yazı gelmedi. şimdi yoklama ile ilgili bir problem olsa bakanlık diyecek ki uzaktan eğitimde ben belirtmedim ama aksi belirtilmedikçe yüz yüzedeki işlemler de geçerlidir , öğretmen yoklama almalıydı ıvız zıvır kıvıracak. Şimdi ne gerek var bunlarla uğraşmaya, al yoklamanı, başını derde sokma.

diyemez öyle bişey bakanlık. interneti olmayan var. bilgisayarı olmayan var. isteyen alsın başını derde sokmasın :) ben almıyorum.

diyemez öyle bişey bakanlık. interneti olmayan var. bilgisayarı olmayan var. isteyen alsın başını derde sokmasın :) ben almıyorum.
hafta sonu dersini maaş karşılığına sayan bakanlık her şeyi yapar hocam, bakanlıkta mevzuata hakim insanları küstürdüler mi ne yaptılar, yönetmeliğe aykırı genelge göndermeyi alışkanlık haline getirdiler.

hafta sonu dersini maaş karşılığına sayan bakanlık her şeyi yapar hocam, bakanlıkta mevzuata hakim insanları küstürdüler mi ne yaptılar, yönetmeliğe aykırı genelge göndermeyi alışkanlık haline getirdiler.
desinler o zaman. bana da ceza versinler. boş işler hocam bunlar. yoklama dediğin günlük alınır ve işlenir.

ben alıyorum ama sadece düşüş gördüğümde,velilere mesaj atttım yoklamayı göstedım aynı gün soranki dersimde 5 kişi arttı,yoklama almadan ben anlatrım gerisi size kalmıs mntıgı,gidin özel okullrda bakın saat saat atıyorlar,bunların sucu ne?belki cocuk istiyor veli tlefonu vermiyorsa yoklama alınıyor demek çocugu kurtarmaz mı?

ben alıyorum ama sadece düşüş gördüğümde,velilere mesaj atttım yoklamayı göstedım aynı gün soranki dersimde 5 kişi arttı,yoklama almadan ben anlatrım gerisi size kalmıs mntıgı,gidin özel okullrda bakın saat saat atıyorlar,bunların sucu ne?belki cocuk istiyor veli tlefonu vermiyorsa yoklama alınıyor demek çocugu kurtarmaz mı?
hocam bize akıl vermeyin. alıyorsanız alın. bende almıyorum. siz kendinize göre haklısınız bende kendime göre haklıyım. burda çoğunluk öğretmen zaten. yasal olarak bişey diyecekseniz deyin.

Geri