ZOOM'DA Yoklama Alma Yöntemi

Kodla Büyü

pascalant

Site Gezgini
Arkadaşlar bugün aklıma gelen bir yöntemi paylaşmak istiyorum.

Yöntem şu: katılımcı listesinin ekran görüntüsünü alıyoruz. (Sadece öğrenci isimleri), sonra OCR okuma programında okutuyoruz. Katılımcı isimleri ekrana sığmadığında birden fazla ekran görüntüsü almanız gerekebilir.

Ekran Görüntüsü alma programı : https://app.prntscr.com/tr/
Online OCR okuma sayfası : https://www.onlineocr.net/

Elimdeki ekran görüntüleri ile denedim, hiç fena değil. Katılımcı ismi solundaki logoda ve varsa isimdeki farklı karakterlerde kafası karışıyor sadece :)

Öğrencilere önce okul numaralarını başa yazdırdım. iki haneli olanlar başına iki tane sıfır koydu.. tüm okul numaraları 4 haneli bir şekilde yazdırdım. tüm öğrenciler mikrofonlarını kapadığında ve parmak kaldırmadığı zaman öğrenci numaraları sıralı bir şekilde isimler listeleniyor. Bu şekilde çok hızlı bir şekilde isimleri kontrol ederek. yoklama alabiliyorum. Aşağıda ki ekran alıntısında öğrencilerin okul noları sıralı olduğu görülüyordur. Okul no sıralı olunca yoklamayı almam 1 dakikamı almadı. çok hızlı bir şekilde yoklamayı halledebiliyorum. Tabiki tüm öğrencilerin derse vaktinde girmesi de gerekiyor.

yok.png

Hocam ben mesaj yazıyorum örneğin 6a sınıfı 09.12.2020 yoklama diye.
Derse giren öğrenciler okul nosunu yazıyor hepsini seçip kopyala yapıştır ile excele her hafta bir sütuna yapıştırıyorum.
Daha sonra henüz yazmadım Bi formülle geldi gelmedi şeklinde tablo hazırlayacağım

uzaktan eğitimde yoklama yapın diye bir resmi yazı ben görmedim. derse katılıma göre not vermek için alsak katılmayanlar internetim yok, internetim yavaş, bilgisayarım yok, telefonum yok vs dediğinde napacağız. öylesine alıyoruz öğrencileri teşvik etmek için desek bir yere bağlamadığımz sürece yalancı olmuş olacaz. bilemedim.

Evet yoklama alma zorunluluğu yok ve mücbir sebeplerle derse katılamayan öğrenciler olabilir. Ancak keyfi olarak derse katılmayan ve bundan ailesinin haberi olmayan öğrenciler de yok değil. Ve çoğu öğrenci de yoklama alınınca kendisini derse katılmak için zorluyor. Alınmadığı takdirde gerekli ciddiyeti göstermiyor. Bu nedenle ben derslerimde yoklama alıyorum ve katılmayan öğrencilerin velilerine mesaj atıyorum. Velinin bilgisi dahilinde ise zaten sorun yok. Ama velinin haberi yoksa öğrenci bir sonraki derse herkesten önce katılıyor. Çoğu zaman da dersleri tam ya da tama yakın sayılarla işliyorum. Dolayısıyla yoklama zorunlu değil ama gereksiz de değil, hatta faydası bile var.

Evet yoklama alma zorunluluğu yok ve mücbir sebeplerle derse katılamayan öğrenciler olabilir. Ancak keyfi olarak derse katılmayan ve bundan ailesinin haberi olmayan öğrenciler de yok değil. Ve çoğu öğrenci de yoklama alınınca kendisini derse katılmak için zorluyor. Alınmadığı takdirde gerekli ciddiyeti göstermiyor. Bu nedenle ben derslerimde yoklama alıyorum ve katılmayan öğrencilerin velilerine mesaj atıyorum. Velinin bilgisi dahilinde ise zaten sorun yok. Ama velinin haberi yoksa öğrenci bir sonraki derse herkesten önce katılıyor. Çoğu zaman da dersleri tam ya da tama yakın sayılarla işliyorum. Dolayısıyla yoklama zorunlu değil ama gereksiz de değil, hatta faydası bile var.
gereksiz diyen yok sayın hocam. ama o zaman öğrencilere ben yoklamayı derse katılmayanları tespit edip onarın velilerine bilgi vermek için alıyorum demek lazım. sonuçta mazereti olmadıkça öğrencilerin derse katılması gerekir. derse katılmanın nota dönüşmesi şu şartlarda anlamlı olmaz. onu söylemeye çalıştım.

gereksiz diyen yok sayın hocam. ama o zaman öğrencilere ben yoklamayı derse katılmayanları tespit edip onarın velilerine bilgi vermek için alıyorum demek lazım. sonuçta mazereti olmadıkça öğrencilerin derse katılması gerekir. derse katılmanın nota dönüşmesi şu şartlarda anlamlı olmaz. onu söylemeye çalıştım.
hocam niye anlamlı olmasın. ben ders anlatıyorum, çocuk ders saatinde okulun bahçesinde lak lak yapıyor, eba noktası açık, ben bunla köyden bisikletiyle okula gelip edn'de dersini takip edeni niye bir tutayım. Bakanlığın şunu demesi lazım: tüm derslerden sınav olacak ama okulda olacak. o zaman sorun ortadan kalkar. gerektiğinde ders notunu evlerine getiririm çocukların, hiçbir bahanesi kalmasın yeter ki. Ama çalışmak isteyenle imkanları zorlayıp çalışmayanı aynı kefeye koymam, kusura bakmayın.

yoklama alma zorunluluğu meselesi yoruma bakıyor. Bakanlığın uzaktan derslerde yoklama almayın diye bir yazısı var mı? Yoklama alın diye bir yazısı var mı? İkisi de benim bildiğim yok. E o zaman ne yapacağız? Normal zamanda yaptığımızı. Normal zamanda ne yapıyoruz? Dersimizin yoklamasını alıyorsak uzaktan eğitimde de yoklamayı almalıyız. Bu benim yorumum. Ben de sınıfların devamsızlık takibini çıkartım. Dönem sonunda okul idaresi istediği takdirde imzalayıp vereceğim okul idaresine.

bakanlığın bu konudaki tavrı sıkıntı zaten sayın hocam. devam zorunluluğu var diyemiyor belli sebeplerden dolayı. en azından derse katılamama ile ilgili mazereti olanlar veli dilekçesi versin falan demeli. aksi takdirde yoklama almak mantıklı değil bana göre. ayrıca çalışan çabalayanla çalışmayan çabalamayan tabii ki bir değil. böyle bir söylem yok ki. nereden çıkardınız bunu anlamadım. kusurluk bir söylemim de yok. yasal ne ise o olsun diyorum. başka bişey demiyorum ki ben.

ayrıca diğerlerini bilmem ama liseler için bakanlık zaten sınav olacak okulda olacak dedi. buna rağmen ciddi anlamda devam sorunu var derslerde.

ben excele tüm listeleri aktardım hocam. ada göre sıralı onlar bekleme odasındayken yazıveriyorum. 2 dk erken giriyorum derse zaten aynı anda gelmiyorlar. ders sonunda da olmayanları gözden geçiriyorum. normal derste aldığıma göre bunda da almam lazım. tabi pratik bir yöntem değil ama bir veri olmalı elimde. geçenlerde öğrencinin biri aylardır ilk kez derse girmiş. internetin mi sorunluydu yavrum dedim. cevap aynen şu bilişim dersine girmeyi tercih etmiyorum. tüm imkanı var ama girmiyor. ben de not aldım. kusura bakmasın kimse derse çmkanı olup girmeyeni girip zaman ayıranla aynı kefeye koyamam ders notu verirken. idare zaten hepsine sordu velilerin. kimlerde sorun var biliyorlar. dönem sonu onların listesini alcam. eğer sorunu yok benim dersi tercih etmiyorsa düşük vercem.

Hocam ben mesaj yazıyorum örneğin 6a sınıfı 09.12.2020 yoklama diye.
Derse giren öğrenciler okul nosunu yazıyor ...
bugün denemesini yaptım güzel oldu.
öğrenciler chat bölümünden okul numaralarını yazıyor, yazışmalar otomatik olarak bilgisayara txt formatında kaydediliyor.
otomatik kaydetme için zoom.us > settings > Auto saving chats (Sohbetleri otomatik kaydetme) seçeneğini aktif etmek gerekli.

bugün denemesini yaptım güzel oldu.
öğrenciler chat bölümünden okul numaralarını yazıyor, yazışmalar otomatik olarak bilgisayara txt formatında kaydediliyor.
otomatik kaydetme için zoom.us > settings > Auto saving chats (Sohbetleri otomatik kaydetme) seçeneğini aktif etmek gerekli.
Bunu cep telefonu ve tablet e yapabiliriz miyiz?Yani telefon üzerinden ders işlerken chat mesajlarını otomatik kaydetme yöntemi varmı?

Arkadaşlar bugün aklıma gelen bir yöntemi paylaşmak istiyorum.

Yöntem şu: katılımcı listesinin ekran görüntüsünü alıyoruz. (Sadece öğrenci isimleri), sonra OCR okuma programında okutuyoruz. Katılımcı isimleri ekrana sığmadığında birden fazla ekran görüntüsü almanız gerekebilir.

Ekran Görüntüsü alma programı : https://app.prntscr.com/tr/
Online OCR okuma sayfası : https://www.onlineocr.net/
Yoklama için Copy text on screen kullanıyorum uzun süredir. Çok başarılı. Tek geçerim

Ben google formlar ile bütün okul için yoklama oluşturdum. Bir eklenti yardımıyla sınıf listelerini içeri aktardım ve öğrencileri seçilebilir kutucuklar haline getirdim. Öğretmenler formun ilk kısmında kendi bilgilerini ve dersin bilgilerini giriyorlar. Daha sonra yoklamasını girecekleri sınıfa gidip gelmeyen öğrencileri işaretleyip formu gönderiyorlar. Böylece formun cevap kısmından kolayca devamsızlıkları takip edebiliyoruz.
Bu konuyla ilgili benim çalıştığım ilde resmi bir yazı yazıldı. Biz de o yüzden takip ediyoruz devamsızlıkları.
Kullandığım eklenti şudur.
https://workspace.google.com/marketplace/app/form_ranger/387838027286

Çok saçma derse katılım mecburi olmamasına ragmen bırının kuruntusuyla (İdare) yoklama aldırıyor. benim aldığım yoklamayı eokul a giriyormu peki

Geri